Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Podłoże z ziemi i żwiru a świderki

Co na dno akwarium, aby rośliny dobrze rosły? Jakie ozdoby aby wyglądało to naturalnie?

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Burzyk
Posty: 67
Rejestracja: 29 gru 2009, 19:37
Imię: Michał
Lokalizacja: ww
Akwarium: 112
Płeć:

Podłoże z ziemi i żwiru a świderki

Post autor: Burzyk »

Wkrótce mam zamiar postawić baniak na nowym podłożu. Jako że nie posiadam stałych zastrzyków waluty, środków na podłoże nie ma za wiele. Zdecydowałem się więc na ziemię z
BIEDRONKI bądź z GRZĄDKI koło domu. Czytałem że w podłożach powstają strefy beztlenowe co nie najlepiej wpływa na rośliny. Świderki przekopują żwiry i inne podłoża i pewnie bym je zakupił ALE:

Uważam że stosowanie tego typu ślimaja nie wchodzi w grę bo myślę że powodował by on przedostawanie się ziemi do góry i mieszanie się jej ze żwirem.

Stąd moje pytanie.

Czy należy się wogÓle przejmować strefami beztlenowymi w podłożu?Jeśli tak to jak temu zaradzić. Od razu mówię że na drogie podłoża mnie nie stać.

Liczę na konkretne odpowiedzi a nie tego typu że:

"Po kij zmieniasz podłoże, zostaw tak jak jest"
Otóż nie. Podłoże zmieniam po to że chcę baniak ładnie, gęsto obrośnięty.

Pozdrawiam
Karol
Awatar użytkownika
krzysiekb4
Posty: 2672
Rejestracja: 11 paź 2009, 22:08
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: krzysiekb4 »

Burzyk pisze:Uważam że stosowanie tego typu ślimaja nie wchodzi w grę bo myślę że powodował by on przedostawanie się ziemi do góry i mieszanie się jej ze żwirem.
I tutaj się mylisz. Świderki może i przekopują podłoże ale nie doprowadzają do wydostawania się ziemi na powierzchnię. A skąd wiem.... Przez rok miałem akwarium na ziemi ogrodowej (żwir nie taki drobniutki więc granulacja była większa) i w niczym świderki nie przeszkadzały a miałem ich masę. Dodam że siatki też nie stosuję.
Od ponad miesiąca mam znowu akwarium na ziemi ogrodowej tylko że ze żwirek o granulacji 1 - 1.6 mm i też nie zauważam żadnego wychodzenia ziemi na wierzch z powodu świderków.
Więc wniosek - świderki spokojnie mogą być w akwarium na ziemi ogrodowej (nawet bez założenia siatki) i skutecznie eliminować strefy beztlenowe.
Burzyk
Posty: 67
Rejestracja: 29 gru 2009, 19:37
Imię: Michał
Lokalizacja: ww
Akwarium: 112
Płeć:

Post autor: Burzyk »

Ooo dzięki Krzysiek. Wielce pomogłeś. Żwir ma 4-6mm więc myślę że nie będzie źle .
krzysiekb4 pisze:Przez rok miałem akwarium na ziemi ogrodowej
Wiadomo że żwir jednak się miesza z ziemią. Czy przez ten rok czasu zaobserwowałeś jakieś większe zmiany? Czy ziemia nie wyłaziła na powierzchnię prze przesadzaniu roślin?
Awatar użytkownika
krzysiekb4
Posty: 2672
Rejestracja: 11 paź 2009, 22:08
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: krzysiekb4 »

Ja ogólnie zrobiłem restart z powodu za małej ilości żwiru na powierzchni ziemi. I przy przesadzaniu roślin wiadomo coś tej ziemi wyłaziło ale świderki to jakoś roznosiły a część zbierałem odmulaczem. Teraz przy zmianie żwiru i daniu odpowiedniej grubości nie mam problemów przy przesadzaniu. Coś tam się na pewno miesza ziemia ze żwirem ale to na samym spodzie a nie przy warstwie górnej.
Burzyk
Posty: 67
Rejestracja: 29 gru 2009, 19:37
Imię: Michał
Lokalizacja: ww
Akwarium: 112
Płeć:

Post autor: Burzyk »

Czyli reasumując warto się będzie w świderki zaopatrzyć?
Jak ze wzrostem roślin na ziemi?
Awatar użytkownika
krzysiekb4
Posty: 2672
Rejestracja: 11 paź 2009, 22:08
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: krzysiekb4 »

Co do zastosowania ziemi to poczytaj dział o podłożach. Tam temat ten był dużo razy poruszany.
Burzyk pisze:Czyli reasumując warto się będzie w świderki zaopatrzyć?
Warto
Burzyk pisze:Jak ze wzrostem roślin na ziemi?
Widać różnicę we wzroście roślin miedzy samym żwirem a żwirem z ziemią ogrodową.
kwadratos
Posty: 1101
Rejestracja: 11 paź 2009, 19:32
Imię: Michał
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 54 na nowo
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: kwadratos »

Burzyk, zastanów się nad estetyką swojego żwiru. Żwir 4-6mm nie jest tak ładny jak drobniejszy bazalt (1-3mm) lub żwirek kwarcowy (1,4 - 2mm) a takie żwirki jak podałem można bez problemu tanio kupić w okolicach Rzeszowa, (poszukaj sobie wątku o kwarc systemie)
Burzyk
Posty: 67
Rejestracja: 29 gru 2009, 19:37
Imię: Michał
Lokalizacja: ww
Akwarium: 112
Płeć:

Post autor: Burzyk »

Tak kwadratos, ale co ja zrobię z 10cioma paczkami żwiru po 2 kilo każda?
Chcesz?:P Wiem że drobny bazalt dużo ładniejszy ale na razie musi wytrzymać.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

Ziemia po leżakowaniu w wodzie nie jest już tą ziemią, którą po wsypaniu do wody bardzo ją brudzi. Jest ona trochę zbrylona i poklejona w postać granulek. Wielokrotnie wydzierałem ziemię spod żwirku przy przesadzaniu roślin i poza chwilowym zmąceniem nie było nic złego. Woda się szybko oczyściła a paprochy ze żwirku ściągnąłem odmulaniem. Nie ma się więc co przejmować.
Co do stref beztlenowych to powstają one gdy w baniaczku jest mało roślin (szczególnie korzeniących się). Rośliny poprzez korzenie likwidują strefy beztlenowe i obsadzie nic nie grozi.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
truteen
Posty: 315
Rejestracja: 16 lis 2009, 23:32
Imię: Marcin
Lokalizacja: Już Zaczernie
Akwarium: 112 reaktywacja
Płeć:
Wiek: 42

Post autor: truteen »

i z doświadczenia jeszcze jak boisz się o wzburzanie ziemi:
1 - to co pisał krzysiek odpowiednia grubość żwiru
2 - a do sadzenia pęseta a nie paluchy - o niebo lepiej - bierzesz roślinkę przytrzymujesz, wciskasz i potem wyciągasz delikatnie luzując i ściskając pęsetę... super sprawa i dosłownie zero mulenia a koszt niewielki w ostateczności możesz siostrze albo mamie zakosić na tymczasem :D
Burzyk
Posty: 67
Rejestracja: 29 gru 2009, 19:37
Imię: Michał
Lokalizacja: ww
Akwarium: 112
Płeć:

Post autor: Burzyk »

truteen, wiem o pęsecie. Ta o której mówisz jest kruciutka. Trzeba by specjalną a ta kosztuje swoje ale pewnie sobie ją sprawię
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

Jak nie masz kasy ale i małych roślinek to wystarczą paluchy. Prawdę mówiąc mam akwa na ziemi od lat a penset używam wyłącznie do sadzenia drobnicy. Nie mówię, że się nie przydaje, ale skoro budżet cienki....
Zalecam jednak grubszą warstwę żwirku. Eliminuje to 90% problemów z ziemią (ja stosuję warstwę 5 cm).
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Burzyk
Posty: 67
Rejestracja: 29 gru 2009, 19:37
Imię: Michał
Lokalizacja: ww
Akwarium: 112
Płeć:

Post autor: Burzyk »

Dzięki wszystkim. Baniak na ziemi powstanie na 90% na feriach 8)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Podłoża i ozdoby”