Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

JBL Ferro Tabs a kulki gliniano torfowe

Makro, supermakro, mikro - jak sobie z tym radzić i zapewnić piękne rośliny w akwarium?

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
justfilied233
Posty: 4989
Rejestracja: 19 paź 2009, 14:39
Imię: Dominik
Lokalizacja: Sędziszów Młp.
Akwarium: 160l,126l,45l
Płeć:
Wiek: 30

JBL Ferro Tabs a kulki gliniano torfowe

Post autor: justfilied233 »

Posiadam te dwa nawozy.
Kulki siedzą w podłożu od startu baniaczka czyli jakieś 2 tyg.
Czy mogę również do tego podawać Ferro Tabs??

w innym baniaku podaję ferro tabs 1 tabletka na tydzień akwa 126l czy mogę do tego dodać kulki i CO2??? Bo zamierzam drugą bimbrownię zrobić.

Podpowiedzcie coś bo w nawozach orłem nie jestem :P tak jak i w Chemii :P
Awatar użytkownika
MariooT
Posty: 1037
Rejestracja: 16 paź 2009, 21:59
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L Amazonia
Płeć:
Wiek: 44

Post autor: MariooT »

Odświeżę temat. Mam pytanie jak zachowują się te kulki w podłożu? Rozpuszczają się i robi się błoto czy nie zmieniają swojej konsystencji?
Drugie pytanie. Jaka jest wasza opinia na ich temat?
Awatar użytkownika
Darek
Posty: 3831
Rejestracja: 29 mar 2010, 5:42
Imię: Darek
Lokalizacja: Okolice-Rzeszów
Akwarium: 200 Już zalane ,50
Płeć:

Post autor: Darek »

MariooT pisze:Rozpuszczają się i robi się błoto czy nie zmieniają swojej konsystencji?
Kulki gliniano torfowe przy ich robieniu są wypalane w temp. ok. 70 stopni po to aby szybciej wyschły i były twardsze aby przy wkładaniu do podłoża nie rozpadały się :P Oczywiście po jakimś czasie pobytu w podłożu robi się błoto ;)
Pozdrawiam Darek :)
seweryn
Posty: 94
Rejestracja: 11 cze 2010, 12:45
Imię: seweryn
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 54l 30l 20l
Płeć:
Wiek: 28

Post autor: seweryn »

stosuje u siebie kulki i powiem że jak się wyciągnie to takie błotko i syfi mocno
Awatar użytkownika
MariooT
Posty: 1037
Rejestracja: 16 paź 2009, 21:59
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L Amazonia
Płeć:
Wiek: 44

Post autor: MariooT »

dzięki z odpowiedzi.
Awatar użytkownika
zdzislaw
Posty: 2997
Rejestracja: 21 paź 2010, 17:50
Imię: Zdzisław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: RIO 180
Płeć:
Wiek: 76

Post autor: zdzislaw »

MariooT, czy Ty zadałeś pytanie dotyczące kulek "7 JBL"? Ja w swoim zbiorniku stosuję je i jestem zadowolony. Wciskam je w podłoże aż do szkła. Rozłażą się w błotnistą tłustą maź. Startowałem na podłożu JBL Basis +, po póltora roku wcisnąłem komplet 7 a aktualnie upchałem 20 sztuk. Ani myślę o restarcie - za rok upcham znów 7 a później pewnie znów 20. Nie wolno tylko potem wyrywać roślin. Raz, niby delikatnie wyciągnąłem kryptokorynę i nie zauważyłem, że kulkę też. Szybko zauważyłem skutki wyciągniętej kulki na szybach akwarium - całe pokryły się krótkimi zielonymi niteczkami. Po jej zauważeniu i wyłowieniu uspokoiło się z glonami. Ale działanie takiej kulki, słabo przykrytej żwirkiem może być wręcz "bombowe".

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
MariooT
Posty: 1037
Rejestracja: 16 paź 2009, 21:59
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L Amazonia
Płeć:
Wiek: 44

Post autor: MariooT »

Zdzisław chodzi mi o kulki z JBL. Co się dzieje z tą mazią po jakimś czasie ? Rośliny ją wchłaniają? Czy mazi przybywa po dołożeniu kolejnych kulek i przy restarcie podłoże do wyrzucenia?

Nie lepiej jest np. wstrzykiwać płynny nawóz strzykawką w podłoże?

Pytam bo mam problem ze wzrostem Cryptokoryn. Moje podłoże to sam bazalt i chciałbym go czymś wzmocnić, ale nie zapaskudzić jak pomyślę ile namęczyłem się nad płukaniem tego dziadostwa to aż mi szkoda później wyrzucać.
Awatar użytkownika
mariusz
Posty: 678
Rejestracja: 18 mar 2010, 17:46
Imię: MARIUSZ
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 360,70
Płeć:

Post autor: mariusz »

Kulke mozesz wcisnac pod korzenie głęboko i powinno byc ok.Ja kryptokoryny mam w przezroczystych doniczkach .Nie mam zadnego problemu ze zmianą podłoża :D
Awatar użytkownika
zdzislaw
Posty: 2997
Rejestracja: 21 paź 2010, 17:50
Imię: Zdzisław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: RIO 180
Płeć:
Wiek: 76

Post autor: zdzislaw »

MariooT, A dlaczego Ty z góry zakladasz restart? Ja, jak wcześniej napisałem do końca życia i jeden dzień dłużej nie dopuszczam myśli o restarcie - no bo w jakim celu?
Zakładam, że cyrkulacja wody pomaga w stopniowym rozmywaniu się tych kulek, że część skonsumują rośliny systemem korzeniowym. A rozdrobnione drobiny pozostaną na dnie, wręcz na szkle - zadziała prawo grawitacji. Żwirek zawsze będzie warstwą wierzchnią podłoża
A gdyby nie daj Boże doszło do potrzeby postawienia akwarium od nowa to błoto z tych kulek najłatwiejsze jest do wypłukania a nawet odfiltrowania. Podawanie strzykawką nawozów do korzeni jest najmniej efektywne - tabletki będą o wiele skuteczniejsze. Ale co błoto to błoto - dla kryptokoryn i nie tylko - bezcenne.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
MariooT
Posty: 1037
Rejestracja: 16 paź 2009, 21:59
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L Amazonia
Płeć:
Wiek: 44

Post autor: MariooT »

Dzięki Zdzisław za odpowiedź. Niestety zaczynam remont całego mieszkanie i przyjdzie czas na pokój w którym stoi akwarium. Restart a nawet chwilowa likwidacja akwarium będzie nieunikniona. Rośliny pójdą do przetrwani na okres remontu i chciałbym je przedtem dobrze odżywić. Po remoncie podłoże wymienię na Filtuś Floran od Artura__, bazalt pójdzie do piwnicy czekać na swoją kolej. .
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nawożenie roślin”