Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Kapsułki nawozowe (made in chałupa)

Makro, supermakro, mikro - jak sobie z tym radzić i zapewnić piękne rośliny w akwarium?

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
roton
Posty: 265
Rejestracja: 13 sie 2014, 10:13
Imię: Robert
Lokalizacja: Przeworsk
Akwarium: 300 + 112 + 25
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: roton »

Ponieważ nie mam wagi i nawozy zawsze odmierzam łyżeczkami 5ml do syropu dla dzieci więc podam moj mix kapsułkowy w proporcjach:

KNO3 : KH2PO4 : K2SO4 : MgSO4x7H2O : Chelat Fe : Symfonia złota czyli:

10 : 1 : 15 : 3 : 2 : 0,5. - Podaję proporcje po kolei i zgodnie jak wyżej. Za kilka dni wrzucę jakieś fotki aby co nieco porównać i zobaczyć.
PeeN150
Posty: 19
Rejestracja: 30 paź 2013, 22:54
Imię: Piotr
Lokalizacja: Łódź
Płeć:

Post autor: PeeN150 »

Zainspirowany eksperymentem zulixa i kilkoma informacjami na innych forach postanowiłem coś zrobić.

Kupiłem nawóz osmocote i włożyłem do kapsułek. Na efekty przyjdzie trochę poczekać bo ten nawóz bardzo wolno się rozkłada.

Próbował ktoś tak ?
Awatar użytkownika
roton
Posty: 265
Rejestracja: 13 sie 2014, 10:13
Imię: Robert
Lokalizacja: Przeworsk
Akwarium: 300 + 112 + 25
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: roton »

Do kapsułek możesz wszystko załadować. Ja oprócz nawozów sypkich mieszanych samodzielnie zrobiłem kilka kapsułek z utartym na pył substratem JBL FloraPro. Na razie ich nie wkładam bo czekam na rezultaty i całkowite efekty po rozpuszczeniu obecnych. Kapsułka żelatynowa to tylko bardzo pomocna rozpuszczalna otoczka, a zawartość...to Twoja wyobraźnia oraz nowe pomysły czerpane z doświadczenia i obseracji roslin i ich zapotrzebowania...
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Kupiłem nawóz osmocote i włożyłem do kapsułek...Próbował ktoś tak ?
Kilka lat temu wsypałem pod podłoże w akwarium całą paczkę osmocote. Efekt był na tyle dobry, że sporo ludzi zaczęło go stosować. Uzupełnienie nawozu Osmocote w pracującym akwarium robiłem poprzez mrożenie nawozu z małą ilością wody i szybkie wpychanie zanim się roztopi.
Niektórzy próbowali wpychać kuleczki za pomocą rurek itp. Sporo tego kombinowania jest opisane na forum. Sam nawóz więc się sprawdza. Dla mnie ma on zasadniczą wadę - mimo zapewnień o 100% degradacji kapsułek nie zachodzi to zbyt szybko i czasem z kapsułek został wypłukany nawóz i puste kapsułki szlajały się po dnie lub na powierzchni wody. Wyglądało to nieestetycznie więc ostatecznie zrezygnowałem z tego rodzaju nawozu. Miałem w planie zrobić nawóz żelowy podawany strzykawką, ale wcześniej wpadł pomysł z kapsułkami.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
PeeN150
Posty: 19
Rejestracja: 30 paź 2013, 22:54
Imię: Piotr
Lokalizacja: Łódź
Płeć:

Post autor: PeeN150 »

Czekaj kapsułki z osmocote się nie rozpuszczały a te z co teraz dajesz z solami się rozpuszczają?
Czy czasem to nie te same żelatynowe kapsułki?
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

Osmocote powlekane sa twardą żywicą .Nie są żelatynowe.
PeeN150
Posty: 19
Rejestracja: 30 paź 2013, 22:54
Imię: Piotr
Lokalizacja: Łódź
Płeć:

Post autor: PeeN150 »

Hmmm mówiąc Osmocote miałem na myśli coś takiego http://www.allegromat.pl/aukcja170216

Bodaj Tom Barr twierdzi, że nie jest ważne do końca jaki stosunek będzie pierwiastków skoro i tak idzie to do podłoża a nie w słup wody. Dlatego mniej zwróciłem na to uwagę i zasypałem taki nawóz do kapsułki i siup w podłoże.
Póki co minęło 10 dni i nie widać szaleństwa ;) jednak test robiony na dogorywającej Blyxie więc może nawet kapsułka jej nie pomoże.
Ostatnio zmieniony 17 lut 2015, 21:40 przez PeeN150, łącznie zmieniany 1 raz.
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

A my mamy na myśli coś takiego
http://www.allegromat.pl/aukcja170212
PeeN150 pisze: idzie to do podłoża a nie w słup wody.
Idziei do słupa Ja po tym ile jest w słupie NO3 i PO4 wiem kiedy zaaplikować następna partie

Ps .Zmień link na alegromat .Na tym forum to obowiązkowe :)
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Osmocote to inny rodzaj żywicy - to nie żelatyna więc kapsułki rozpuszczają się dużo wolniej. Te żelatynowe 'rozłażą" się dosłownie w kilka godzin. Na dniach zamieszczę zdjęcia jak zachowują się w czasie. Już mógłbym zamieścić, ale chcę dać wtedy gdy prawie "znikną". Osmocote rozpuszczają się dłużej więc dając je w kapsułkach żelatynowych robimy sobie tylko wygodę we wkładaniu osmocote w podłoże (to co kiedyś robiłem w lodzie). Kapsułki żelatynowe (wg mnie) prawie nie zmieniają zachowania Osmocote w podłożu.

Tomm Barr twierdzi, że stosunek jest mniej ważny gdy rośliny mają komplet tego co trzeba. W przypadku toni wodnej nadmiar usuwamy za pomocą podmian. Z podłożem może być gorzej gdyż przykładowa ziemia i inne podłoża jonowymienne potrafią magazynować minerały. Stąd po dłuższym czasie możliwe jest przenawożenie i palenie korzeni roślin. Stąd właśnie trzeba zrobić nieco testów dotyczących jak lepiej komponować skład nawozów i co jaki czas wkładać nowe kapsułki.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
kasztan
Administracja
Posty: 1596
Rejestracja: 28 gru 2012, 14:36
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 480 l
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: kasztan »

No to napiszę co ja ukręciłem, oczywiście skład skomponowałem bez żadnych fachowych obliczeń ;)
Zmieszałem: 50g KNO3 + 25g KCL + 10g KH2PO4 + 10g chelat + 3g kobalt + 15g MgSO4 + 25g Symfonia Złota.
Pod rośliny wcisnąłem ok. 90szt kapsułek, do testów wziąłem 2 niewybarwione łodygi limnophila aromatica (są takiej samej wielkości, na zdjęciu jedna jest nachylona i wygląda na mniejszą) Pod jedną widać przy szybie kapsułkę, zobaczymy po jakim czasie się rozpuści, dodatkowo dostała drugą z tyłu. Przy 2 łodydze nie wsadzałem kaspułek.
Zobaczymy co z tego wyjdzie, dodam iż mam problem z wybarwieniem tej rośliny i po cichu liczę, że ten nowy wynalazek doda im trochę kolorku :)

Obrazek
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

Jak możesz to zmierz NO3 i PO4 i po tygodniu sprawdź czy przechodzi do wody
Awatar użytkownika
kasztan
Administracja
Posty: 1596
Rejestracja: 28 gru 2012, 14:36
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 480 l
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: kasztan »

No niestety nie dam rady, bo na codzień nie robię testów :(

[ Dodano: 2015-02-17, 23:06 ]
Przed snem sobie przypomniałem że mam gdzieś w szafce oba testy. Odlałem szklanke wody i jutro przetestuje.
Awatar użytkownika
kasztan
Administracja
Posty: 1596
Rejestracja: 28 gru 2012, 14:36
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 480 l
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: kasztan »

NO3-10 mg/l
PO4-1mg/l
Za tydzień zmierzę ponownie
steehead
Posty: 15
Rejestracja: 12 lut 2013, 11:36
Imię: Jarek
Lokalizacja: Poznań
Płeć:
Wiek: 42

Post autor: steehead »

Witam. Mam pytanko jakiego rozmiaru używacie tych kapsułek? Czytałem 2 razy i nie znalazłem albo mi umknęło.
Jakiego związku kobaltu używacie i czy można to zastąpić witaminą B12?
Może jako źródło Fe i mikro użyć glinki laterytowej albo innej czerwonej glinki i ją wzbogacić makro.

Pozdrawiam.
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

Ja mam nr 1 a kolega zulix to chyba 0 ale nie jestem pewny. A co do wkładu to karzdy kombinuje jak chce a potem zobaczymy które lepsze a jak zrobimy wszyscy jednakowe to nie bedzie postepu ;)

[ Dodano: 2015-02-18, 17:28 ]
kasztan pisze:Za tydzień zmierzę ponownie
I o to właśnie chodzi. Oczywiście przestałeś dawać do wody.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nawożenie roślin”