Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Kapsułki nawozowe (made in chałupa)

Makro, supermakro, mikro - jak sobie z tym radzić i zapewnić piękne rośliny w akwarium?

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

debrzyna pisze:moje poszczają miesiąc
Dużo zależy od tego w co wtykasz i jak głęboko. Trudno jest to odnieść tylko do rodzaju kapsułek.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
kasztan
Administracja
Posty: 1596
Rejestracja: 28 gru 2012, 14:36
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 480 l
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: kasztan »

To napiszę jak u mnie po prawie tygodniu, dziś zrobiłem testy przed podmianką wody.
NO3 skoczyło z 10 na 80mg/l
PO4 bez zmian 1mg/l
Od 2 tygodni nie nawoże solami płynnymi, leję tylko carbo w połowie zwykłej dawki. Na kapsułki rośliny zareagowały różnie, większość stoi w miejscu, niektóre marnieją, a nieliczne rosną lepiej niż przedtem.
Zaczęły się pojawiać glony szczególnie pył na szybach w dość dużych ilościach (zawsze co tydzień przy podmianie musiałem przecierać szyby, ale teraz było go dużo więcej), gdzieniegdzie pojawiają się zielenice, trochę więcej niż było jest krasnorostów.
Od jutra zaczynam lekkie nawożenie słupa wody, bo wg tego co widzę same kapsułki u mnie nie wystarczą. A teraz trochę zdjęć:
Aromatica bez tabsa ma lekko poskręcane dolne liście, poza tym nie widać różnicy, kapsułka w dalszym ciągu się jeszcze nie rozpuściła:

Obrazek

Lotos na którym najbardziej widać braki w nawożeniu, obok anubias na którym widać zielenice:

Obrazek

No ale żeby nie było że jest tak źle to widzę jak ładnie zaczęła rosnąć aromatica (w dalszym ciągu się nie wybarwia):

Tydzień temu:

Obrazek

Dziś:

Obrazek

Może te moje obserwacje są za krótkie, i rośliny dopiero za jakiś czas zaczną przyswajać substancje pokarmowe z podłoża i wtedy będzie można całkowicie zrezygnować z lania nawozów. Zobaczymy za jakiś czas :)
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

kasztan pisze:NO3 skoczyło z 10 na 80mg/l
PO4 bez zmian 1mg/l
kasztan pisze:Od jutra zaczynam lekkie nawożenie słupa wody
To znaczy czego dołozysz Po mojemu to trzeba przeanalizowac skład dlaczego NO3 80 i jeszcze poczekać
Awatar użytkownika
kasztan
Administracja
Posty: 1596
Rejestracja: 28 gru 2012, 14:36
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 480 l
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: kasztan »

Zaczynam lać carbo w normalnej dawce i minimalnie potas. A później zobaczę co i jak.
Awatar użytkownika
przemotbg-p1
Posty: 619
Rejestracja: 09 mar 2014, 10:44
Imię: Przemek
Lokalizacja: Tarnobrzeg
Płeć:
Wiek: 41

Post autor: przemotbg-p1 »

Ja zacznę testy dzisiaj. Kapsułki od kolegi debrzyna, doszły wczoraj priorytetem to żeby nie marnować czasu dziś wycinka, podmiana i testy. Zobaczymy jakie będą efekty.
Pozdrawiam Przemek
steehead
Posty: 15
Rejestracja: 12 lut 2013, 11:36
Imię: Jarek
Lokalizacja: Poznań
Płeć:
Wiek: 42

Post autor: steehead »

Witam. Dziś dostałem glukonian żelaza i teraz pytanie do bardziej chemicznych osób :) CO do obliczenia rezultatu dawki to problemu nie będzie bo pojawił się glukonian na Yet Another Nutrient Calculator http://calc.petalphile.com/pl/
Ale pytanie teraz z czym można mieszać a z czym nie. Ciężko coś wyczytać na polskojęzycznych stronach o tym związku, a do języków bozia głowy nie dała :(
Dysponuje w tej chwili:
mocznik, KNO3, KCl, MgSO4, KH2PO4, K2SO4. Mam też kwas askorbinowy jak by trzeba było zakwasić nawóz i gumę ksantanową jak by trzeba było zagęścić-z żelować
Obstawiam że ze związkami fosforu glukonianu łączyć nie można (nie wiem czemu tak żelazo lubi się wiązać z fosforem). Czy jest jakiś związek fosforu który bo może teoretycznie nadawał do mieszanki z glukonianem?

Planuje dokupić jeszcze jakąś gotową mieszankę mikro. Jakieś propozycje poza symfonią złotą?
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

Ostatnio używałem Mikro+ z Intermagu, ale to ciekłe i niespecjalnie idealne. Też zamóiwiłem symfonię i się zobaczy jak działa w kapsułkach. Dość ostatnio modne są nawozy mikro csm+b ale te znam tylko z forów.
Co do kapsułek to ja się nie przejmuję tym czego nie można mieszać z czym. Co innego przy dozowaniu płynów.
Wydaje mi się, że nawet jakby się wytrącił osad w podłożu to bakterie to wprowadzą do wody tak jak to robią z tym co jest np. w glinie (tam tez nie wszystkie mikroelementy są rozpuszczalne w wodzie).
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
kasztan
Administracja
Posty: 1596
Rejestracja: 28 gru 2012, 14:36
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 480 l
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: kasztan »

Po kolejnym tygodniu u mnie trochę lipa, nie widzę działania kapsułek. Ta przy szybie się już rozpuściła, pozostała po niej tylko taka szarawa żelatynowa powłoka. Obu testowym roślinkom zgniły stożki wzrostu, a inne rośliny mają przezroczyste liście, niektóre tak jakby się trochę rozpuszczały. Od tygodnia stopniowo zwiększam nawożenie słupa wody. Przy normalnym nawożeniu czasem nie mogłem nadążyć z wycinkami a tu wszystko teraz stoi.
U mnie się chyba nie sprawdzają tabletki, albo mieszankę złą zrobiłem i jakiś składnik blokuję drugi - sam już nie wiem.

Teraz myślę żeby wykopać gdzieś trochę gliny (ma ktoś pomysł gdzie?), wymieszać to z torfem i dodać na pałę trochę różnych sypkich soli, zrobić kulki wypalić trochę w piekarniku by stwardniały i pod korzenie. I tu mam pytanie czy wypalenie soli w piekarniku może mieć na nie jakiś zły wpływ??
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

A u mnie rewelacja Zbiornik wraca do stanu zadowalającego a długo była kaplica Jade tylko na kapsułkach
Zero glona zero pyłu
Awatar użytkownika
kasztan
Administracja
Posty: 1596
Rejestracja: 28 gru 2012, 14:36
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 480 l
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: kasztan »

debrzyna,
Podaj tu jak możesz skład twoich, uzupełniałeś podłoże o nowe kapsułki, czy jedziesz cały czas na tych jednych??
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

W tym tygodniu zakładam trzecią porcje Co miesiąc. A skład to podam jak sie sprawdzą w kilku akwariach gdzie sa zapodane
Awatar użytkownika
misiekdz
Posty: 526
Rejestracja: 27 maja 2013, 14:27
Imię: Michał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 160l
Płeć:
Wiek: 36

Post autor: misiekdz »

Dostałem kapsułki od Janusza. Wsadziłem 10 sztuk. Rezultat ? Przybycie nowych glonów typu zielenice na roślinach i lekkie krasnale (brak pomiarów wody przed testami). Parametry po testach: Kh 10,1 Gh14,6 Ca 65,7 Mg 23,3 K > 80, NO3 5, PO4 1. Rośliny rosły tak jak dotychczas czyli dobrze. Nie mogę wystawić opinię obiektywnie ponieważ nie znałem wcześniej parametrów. Jak zbiję parametry do takich jak chcę poproszę Janusza o kolejne kapsułki i wtedy zrobię kolejne próby z kapsułkami
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

Jak dojdziesz do ładu to zapraszam
steehead
Posty: 15
Rejestracja: 12 lut 2013, 11:36
Imię: Jarek
Lokalizacja: Poznań
Płeć:
Wiek: 42

Post autor: steehead »

Witam. Trochę to trwało ale kapsułki wczoraj poszły do akwarium w ilości ok 20 sztuk.
Skład:
Symfonia załota - 8g
glukonian żelaza - 4g
KCl - 10g
KNO3 - 10g
K2SO4 - 5g
MgSO4 - 10g
KH2PO4 - 3g
mocznik - 4g
Do tego 4 tabletki z kompleksem witaminy B głównie jako źródło kobaltu z braku innych.
http://www.doz.pl/apteka/p55463-Vitaminum_B_compositum_Forte_hec_tabletki_60_szt.
Wyszło ok 70 sztuk kapsułek rozmiar 0

Jeżeli efekty nie będą mnie zadowalać to zwiększę w kolejnych testach ilość żelaza.
Awatar użytkownika
kasztan
Administracja
Posty: 1596
Rejestracja: 28 gru 2012, 14:36
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 480 l
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: kasztan »

I jak w temacie?? Jakie są wasze spostrzeżenia??
debrzyna, Możesz podać skład czy dalej objęty tajemnicą ?? :P Tylko żebyśmy nie musieli czekać tak jak na odtajnienie akt ws. śmierci Gen. Sikorskiego :roll:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nawożenie roślin”