Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Oświetlenie a Nawożenie

Makro, supermakro, mikro - jak sobie z tym radzić i zapewnić piękne rośliny w akwarium?

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
boggi
Posty: 4230
Rejestracja: 01 paź 2009, 21:09
Imię: Bogdan
Lokalizacja: Dębica
Płeć:
Wiek: 52

Oświetlenie a Nawożenie

Post autor: boggi »

Witam
Zastanawia mnie jedna sprawa , otóż wiadomo , że jeśli mamy mocne światło w zbiorniku , to potrzebujemy trochę więcej nawozić .
Hmm , mając np 0.37 W/l , tak chyba jest u mnie , świecę ok 10 godz dziennie . Jeśli zwiększę ilość światła , to po obserwacji zbiornika , trzeba będzie chyba troszkę zwiększyć dawkowanie .
Jak to jest , weźmy mój przykład : chcę świecić ok 12 godz , tą mocą światła , jaką mam teraz . Albo inne porównanie , aby było bardziej obrazowo z 8 godz wskoczyć na 12 godz.
Wtedy też chyba pasowałoby , nawozić trochę więcej z racji tego , że rośliny dłużej " żyją intensywnie " i pobierają więcej składników odżywczych .
Czy po prostu dłuższy czas świecenia , nie ma aż tak dużego wpływu na nawożenie .
Zapraszam do dyskusji :)
Ostatnio zmieniony 04 sty 2010, 9:57 przez boggi, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
leszcz25
Posty: 629
Rejestracja: 10 paź 2009, 13:53
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Szczepanów
Akwarium: 300, 27, 27
Płeć:
Wiek: 43
Kontakt:

Post autor: leszcz25 »

Moim zdaniem nie ma co wyprzedzać sytuacji i nawozić normalnie. Rośliny jeśli zajdzie taka potrzeba same pokażą , że czegoś im brakuje ;)
Prawdziwy facet nie je miodu !... Prawdziwy facet żuje pszczoły! ! !
I pamiętaj....Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Dieslem.


Pozdrawiam
Andrzej L.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Re: Oświetlenie vs Nawożenie

Post autor: zulix »

boggi pisze:... Jeśli zwiększę ilość światła , to po obserwacji zbiornika , trzeba będzie chyba troszkę zwiększyć dawkowanie .
Jak to jest , weźmy mój przykład : chcę świecić ok 12 godz , tą mocą światła , jaką mam teraz . Albo inne porównanie , aby było bardziej obrazowo z 8 godz wskoczyć na 12 godz.
Wtedy też chyba pasowałoby , nawozić trochę więcej z racji tego , że rośliny dłużej " żyją intensywnie " i pobierają więcej składników odżywczych ...
Moja wiedza obejmuje tzw. zjawisko fotoperiodyzmu, czyli sytuacji w której rośliny przyzwyczaiły się do następujących po sobie dni i nocy. Długości dni i nocy są w przyrodzie dosyć sprecyzowane włączając też zjawisko pór roku. Stąd rośliny potrafią egzystować przy dłuższym/krótszym dniu, ale na dłuższą metę niekoniecznie jest to dobre. Niektóre rośliny przestają np. kwitnąć, gdy dzień trwa za długo. W nocy bowiem rośliny przetwarzają to co zsyntezowały podczas fotosyntezy na dalsze produkty. Niektóre rośliny (np. limnofila bezszypułkowa) stula liście gdy dzień trwa za długo.
Myślę, że jest to podobnie do nas - możemy egzystować dość długo w nocy, ale na dłuższą metę jest to niewskazane dla naszego zdrowia.

Stąd nadmiarowy czas może nie być wcale wskazany dla roślin i nie koniecznie muszą one dalej prowadzić wszystkie swoje procesy przetwórcze. Wydaje mi się więc, że nawożenie niekoniecznie musi być zwiększane jeżeli zmieniamy czas oświetlenia np. z 10 do 12 godzin.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
boggi
Posty: 4230
Rejestracja: 01 paź 2009, 21:09
Imię: Bogdan
Lokalizacja: Dębica
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: boggi »

Dziękuję Wam za info , właściwie , to zapytałem na wszelki wypadek , żeby znów nie walnąć jakiejś gafy . Nie zmieniałbym nawożenia tak od razu , ale zawsze zastanawiało mnie to , jak to jest z tym światłem albo z nawożeniem :)
I myślę , że nie tylko mnie :)
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Mam nadzieję, że jeszcze spider się wypowie. Ma największą wiedzę i doświadczenie.
Ostatnio zmieniony 01 sty 1970, 1:00 przez zulix, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
boggi
Posty: 4230
Rejestracja: 01 paź 2009, 21:09
Imię: Bogdan
Lokalizacja: Dębica
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: boggi »

Tak tak , ja liczę na więcej wypowiedzi , na pewno każdy ma jakieś tam własne spostrzeżenia .
Awatar użytkownika
spider72
Posty: 159
Rejestracja: 12 paź 2009, 9:21
Imię: Maciek
Lokalizacja: Wick, Szkocja
Płeć:
Wiek: 51

Post autor: spider72 »

Cóż, światło jak widomo jest najważniejszym czynnikiem dla organizmów fotosyntetyzujacych i prędkość innych procesów u roślin zależy głównie od jego intensywności. Czas naświetlania decyduje z kolei jak długo ten proces będzie trwał.
Tak jak napisał zulix intensywność fotosyntezy nie jest taka sama w czasie całego dnia ze względu na długości okresów świetlnych w przyrodzie. Rośliny pod koniec dnia świetlnego spowalniają jej procej, nawet przy tej samej ilości światła.
Jeżeli wydłużymy dzień świetlny to z pewnością zużycie nawozów wzrośnie, jednak nie będzie to wzrost proporcjonalny do wydłużonego czasu naswietlania, będzie na pewno mniejszy.
Pozdrowienia
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nawożenie roślin”