Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

"Szklane" rurki wlotowe i wylotowe do akwarium

Samodzielnie wykonane rurki z plexi

Wszystko co potraficie zrobić sami, aby odciążyć budżet. Pomysły, rysunki, fotorelacje...

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
emik
Posty: 25
Rejestracja: 07 mar 2013, 15:17
Imię: Emil
Lokalizacja: łódzkie
Płeć:
Wiek: 38

"Szklane" rurki wlotowe i wylotowe do akwarium

Post autor: emik »

Witam,

zainspirowany wykonaniem samodzielnie rurek wlotu i wylotu z bezbarwnej plexi postanowiłem podjąć się tego zadania. (Nie każdy z Forumowiczów zagląda na akwaczest dlatego postanowiłem podzielić się tą informacją tutaj).

Przygotowania:
- rury z bezbarwnej plexi
- opalarka
- sól
- metalowe kółko opcjonalnie drewniane
- kawałek płyty meblowej lub innego materiału do którego będziemy mogli przykręcić nasze kółko
- 3 wkręty do drewna
- taśma izolacyjna

Nie posiadam niestety zdjęć z przygotowań. Postaram się opisać makietę (dodatkowo poniżej rysunek poglądowy makiety do gięcia)

1. Metalowe kółko o żądanej średnicy (ja użyłem otwornicy do drewna)
przykręcamy do płyty meblowej. Kółko musi mieć średnicę ok. 4-6 cm. Poniżej kółka wkręcamy do połowy dlugości wkręty meblowe w takiej odległości abyśmy mogli wsunąć rurkę między kółko a wkręt i żeby rurka się zaparła o wkręt przy wyginaniu.

2. Odcinamy odmierzoną długość rurki. Można posiłkować się oryginalną z filtra. Zawsze warto odciąć ciut więcej.

3. Do rurki nasypujemy soli. (Końce rurki trzeba zakleić taśmą. Ja użyłem izolacyjnej.) Sól trzeba dosyć starannie ubić w rurce.

4. Rozgrzewamy opalarkę. Myśle, że temperatura około 200 stopni C powinna wystarczyć.

5. Wsuwamy rurkę między kółko a wkręt i grzejemy opalarką w miejsce zgięcia jednocześnie wyginając. Tu może się przydać pomoc drugiej osoby.

6. Po wygięciu zostawiamy do ostygnięcia. Odklejamy taśme, wysypujemy sól, skracamy do odpowiedniej długości szlifujemy papierem krawędzie końcówki rurki i możemy chwile dmuchnąć opalarką żeby pozbyć się matowego efektu.

7. Ja jako końcówkę wlotu mam zamiar zastosować prefiltr Gush ale rownie dobrze można zakleić dół np. kółkiem z plexi i SuperGlue a następnie wykonać nacięcia w rurce.

Moje uwagi:
- Sól jest niezbędna ponieważ bez wypełnienia rurka przy wyginaniu spłaszczy się
(można użyć innego wypełnienia)
- Warto odciąć sobie więcej rurki niż zakładamy.
- Nie grzejemy na rurkę w jednym miejscu (punktowo) przy
wyginaniu ponieważ plexi bardzo łatwo stopić.
- Rurkę można trzymać pod lekkim kątem aby sól samoczynnie
zsypywała się w miejsce wygięcia.
- Rurki muszą mieć zewnętrzną średnicę większą niż wewnętrzna
węza do filtra. Np. na wąż 12/16mm kuoujemy rurkę plexi o
średnicy zewnętrznej 13mm.
- Można dodatkowo zabezpieczyć plexi taśmą izolacyjną w miejscu gdzie opiera się o wkręty.

Podsumowanie kosztów:
- Rurka z pexi długość 200 cm ok. 20 zł (myślę, że wykonamy z niej.
około 3-4 wlotów w zależności od wysokości zbiornika)
- sól 1 zł
- 3 wkręty 15 gr
- taśma izolacyjna 2 zł

Razem około 24 zł / 4 szt. = 6 zł za sztukę.

Analogicznie można wykonać wylot lub deszczownię. Nie spłaszczałem wylotu ani nie próbowałem zrobić bańki na końcu.

Rurki próbowałem giąć ręcznie nad palnikiem kuchennym ale po wygięciu były nieładne.
Trudno było zachować idealny łuk wygięcia. Co przy rurce wylotowej chyba nie jest wykonalne "w powietrzu".


Obrazek

Obrazek

Poniżej zdjęcia gotowców w porównaniu z oryginalnym Eheim.

Obrazek

Makieta do gięcia.

Obrazek

Rurki można zakupić na Allegro bądź w sklepach internetowych.
np. sklep.akces-plexi.pl / www.rury-plexi.pl



Wiem, że podobny temat istnieje, jeżeli mój post nie nadaje się na osobny temat to proszę Administrację o połączenie postów.
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

A może wykonałbyś kolegom takie rurki./oczywiście za słusznym wynagrodzeniem/ Masz sprawę opanowana wiec tobie będzie łatwej
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zrób to sam ”