Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Tetra PlantaStart

prezentacja produktu

Tu będą prezentacje/testy produktów otrzymanych od wytwórcy/hurtowni/sklepu....

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Tetra PlantaStart

Post autor: zulix »

Dzisiaj zaprezentuję otrzymany od przedstawiciela firmy na nasz rejon produkt wspomagający ukorzenianie się i rozwój roślin ze stajni Tetra. Będzie on zastosowany podczas testu podłoża Tetra Active Substrate więc pewne wnioski też się tu znajdą. Na razie prezentacja.
Obrazek

Na pudełku jest skrócony opis w kilku językach (bez polskiego). jest jednak informacja po polsku, że opis jest wewnątrz pudełka w ulotce. Tu już jest opis w języku polskim, nawet dość obszerny więc nie chce mi się go przepisywać. Meritum opisu to to, że jest to nawóz w postaci tabletek dla roślin wodnych. Wzmacnia on i chroni rośliny przy pierwszym sadzeniu jak i przesadzaniu (rozumiem, że chodzi o rośliny ukorzenione i nie). Oczywiście pisze, że wzmaga wzrost roślin i ich korzenienie się. Działa szybko i skutecznie (a jakżeby inaczej). Daje wszystkie niezbędne składniki dla roślin, ale nie zanieczyszcza wody - czyli to co powinien robić :). Działa co ważne przez korzenie.
Inne marketingowe hasła to: "delikatnie chroni korzenie", "chroni nowe rośliny", "formuła zawiera specjalne składniki aktywne..." itd. typowo marketingowego bełkotu chyba tylko dla zwiększenia objętości tekstu bo gdzie indziej jest to opisane lepiej.

Co do składu to pisze, że produkt zawiera makroelementy i pierwiastki śladowe takie jak żelazo, czy mangan. Na stronie producenta (po niemiecku) można też znaleźć, że w tabletkach znajdują się też hormony.

Dawkowanie Tetra PlantaStart:

1 tabletka na 30 litrów wody. Tabletki wtyka się bezpośrednio do gleby gruntowej w pobliżu korzeni rośliny. Jak trzeba to tabletkę należy rozkruszyć, ale pisze, że nie można przedawkować więc pewnie można dać więcej jak ktoś się nie liczy z kosztami.
Powtórzyć nawożenie w odstępie 4 i 8 tygodni. Licząc w ten sposób to tabletki w liczbie 12 sztuk/opakowanie nadają się do jednorazowego wciśnięcia w podłoże akwarium o wielkości 360 l i analogicznie 3X do akwarium 120 l.

PlantaStart jak sama nazwa mówi jest "na start" a więc dalej należy już nawozić czym innym. Producent zaleca:
Tetra Crypto - tabletki podżwirowe
Tetra PlantaMin - do nawożenia wody (ew. serię Tetra PlantaPro Macro/Micro)
Tetra CO2 Optimat lub Tetra CO2 Plus jako źródła CO2

==================

W internecie znalazłem pewne rozbieżności co do opisu i dawkowania produktu (np. 1 tabletka na 50 l). Być może jest to związane z tym, że na niektórych opakowaniach produktu znajduje się dopisek NEW. Innymi słowy być może produkt został ulepszony i można jeszcze kupić obie wersje w sklepie. Ponieważ jednak producent zapewnia, że nie można przedawkować to aby dać pod każdą roślinę przedawkowanie wobec przepisu i tak będzie solidne.

==================

Zaraz stawiam baniak na w/w podłożu to zobaczę jak się będą zachowywać rośliny z tabletkami Tetra Planta Start.
Ostatnio zmieniony 28 wrz 2015, 7:40 przez zulix, łącznie zmieniany 1 raz.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Dzisiaj użyłem tabletki do nawożenia świeżego akwarium z ciętymi roślinami http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.ph ... 832#261832
Tabletki po rozpakowaniu wyglądają tak:
Obrazek

Tabletki są dość kruche i użycie niezbyt ostrego noża doprowadziło do pozgniatania tabletek :(
Gdy użyłem noża ostrego tabletki dało się przeciąć bez strat.
Taka uwaga do producenta - może by dodał wgniecenie w kształcie krzyża tak jak jest to często w tabletkach "konsumpcyjnych" aby lepiej i dokładniej się cięło.

Wrzucenie kawałka tabletki do wody nie spowodowało natychmiastowego jej rozpuszczenia. Świadczy to o tym, że nie są to tylko "prasowane sole", które szybko zostaną rozpuszczone i utracone z obszaru korzeniowego.

Następnie włożyłem 2 pocięte tabletki pod rośliny jak na zdjęciu. Ponieważ "nie można przedawkować" to użyłem 2 sztuk (formalnie przeznaczonych przy akwariach 60 litrowych).
Obrazek

Będziemy czekać, patrzeć i zapewne opisywać co się będzie działo.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Prezentacje i testy powierzonych produktów”