Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Eeeech ta blyksa

Rośliny i glony to "naczynia połączone". Jak je pielęgnować (usuwać). Ciekawostki...

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Eeeech ta blyksa

Post autor: zulix »

To, że jest to kapryśna roślinka wie prawie każdy. Zapewniamy jej wszystko a sadzonka "od kumpla", który trzyma ją w dużo gorszych warunkach zdycha ;)

Jak wiecie miałem plantację blyksy - kilkadziesiąt roślinek. Niedawno robiłem restart akwa. Wraz z dojrzewaniem akwarium rośliny odżywają. Również i blyksa ma się coraz lepiej, ale mimo wszystko trochę za wolno dochodzi do siebie. Myślę, że kluczem jest to, że na ziemi mam żwirek płukany i dopóki warstwa nawozów nie przebije się przez ten żwirek, bądź nie zamuli się on sam blyksa będzie zdychać. Na niewiele się zdaje obfite nawożenie słupa cieczy.
Tak więc w akwa HT (0,7 W/l), ful nawożenie te gorsze roślinki wyglądają tak:
Obrazek
(sporo roślinek jest w lepszej formie oczywiście, a niektóre już wyglądają zupełnie normalnie)

a w akwarium, LT (0,33 W/l), zero nawozów sztucznych wygląda tak:
Obrazek

No i pytanie. Po chol..... się więc starać :)
Ostatnio zmieniony 18 kwie 2013, 18:31 przez zulix, łącznie zmieniany 1 raz.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Zdaje się, że odkryłem źródło swojej klęski po restarcie (marnienie roślin, glony). Zapomniałem o grzaniu. Po restarcie wyjąłem grzałkę bo w lecie w ogóle nie grzałem i była niepotrzebna. Okazało się jednak, że temperatura była rzędu 20 C. Trzymałem tak baniaczek około miesiąca i nie byłem w stanie ustabilizować akwarium pod względem równowagi rośliny - glony. Po podwyższeniu temperatury w "akwarystyczny zakres" blyksa ruszyła, inne rośliny poprawiły formę a glony zaczęły ustępować. Jak tak dalej pójdzie to tydzień-dwa i będę mógł otworzyć sklepik z roślinami :P
Tak to wyskoczenie z właściwych widełek temperatury osłabiło rośliny i wszelkie dywagacje o konkurencji roślin z glonami nie miały sensu :P Czasem doszukujemy się problemów tam, gdzie ich nie ma. Wydaje się obecnie, że u mnie podłoże na razie się sprawdza a problemy wynikały zupełnie z czego innego.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
leszcz25
Posty: 629
Rejestracja: 10 paź 2009, 13:53
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Szczepanów
Akwarium: 300, 27, 27
Płeć:
Wiek: 43
Kontakt:

Post autor: leszcz25 »

Miałem identyczne objawy po przesadzeniu jak na pierwszej fotce .
Temp. wody w zbiorniku była ustabilizowana i w moim przypadku doszukałem się innej przyczyny, mianowicie zmiana dawkowania Mg , K oraz Fe przyniosła oczekiwane efekty.
Weź tu potem doradź komuś co ma zrobić, żeby poprawić stan roślin :shock:
Prawdziwy facet nie je miodu !... Prawdziwy facet żuje pszczoły! ! !
I pamiętaj....Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Dieslem.


Pozdrawiam
Andrzej L.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Zapomniałem poprzednio dać fotkę więc po kolejnym miesiącu pokazuję jak wyglądają teraz:
Obrazek
To nie są te brzydkie roślinki, które były poprzednio, ale nowe "ze szczepków" (akwa HT oczywiście).
Ostatnio zmieniony 01 sty 1970, 1:00 przez zulix, łącznie zmieniany 1 raz.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
ODPOWIEDZ

Wróć do „O roślinach i glonach”