Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Ludwigia okółkowa odmiana "Cuba"

Ludwigia inclinata var. verticillata 'Cuba'

To co wynika z naszych doświadczeń względem konkretnych gatunków roślin

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Ludwigia okółkowa odmiana "Cuba"

Post autor: zulix »

W skrócie:
Wysokość rośliny w zbiorniku: 10-60 cm (zaniedbane łodygi mogą mieć i 100 cm).
Temperatura: 20-28 °C
Wymagane oświetlenie: średnie i duże (im lepsze tym szybciej rośnie, jest większa i bardziej wybarwiona)
pH: obojętna i lekko kwaśna
Twardość wody: raczej mniejsza
Nawożenie: wymagane,
CO2: wymagane,
Podłoże: granulacja dowolna, podłoże o większej zasobności.
Szybkość wzrostu: średnia (dobre warunki) lub mała (złe warunki)
Trudność uprawy: średnia i duża

Pełny opis:
Jest to jedna z bardziej wymagających światła gatunków Ludwigii. Jej kolor to zieleń przebarwiająca się w róż. Dobrze rośnie w warunkach błotnych, ale i w akwarium daje sobie radę. Roślina mniej intensywnie się rozkrzewia w porównaniu z innymi ludwigiami. Rozmnaża się klasycznie jak na łodygowca przystało, czyli poprzez fragmentację łodyg. Z dolnych łodyg wyrastają nowe sadzonki a górna część łodygi zasadzona w podłożu znowu dorasta do powierzchni. Roślina jest sztywna więc zamiast płożyć się pod lustrem wody wyrasta ponad nie. Roślina rośnie jako zanurzona i wynurzona. Forma wynurzona formuje niepozorne kwiaty.

Problemy
Przy zbytnim zagęszczeniu i związanego z tym braku światła dolne pędy mają skłonność do ogołacania. Gdy roślina wyrośnie ponad wodę to dolne liście podwodne zanikają. Mała ilość światła, brak CO2 są zwykle zabójcze dla rośliny. Nie lubi zbyt zasadowej i twardej wody i wtedy szybko marnieje. Zabarwienie rośliny, ściśle zależy od światła i nawożenia.

Galeria
zdjęcie z akwarium roślinnego (0,7 W/l, GH ok. 10, pH ok. 7, podłoże z ziemi, CO2, nawozy).
Obrazek
Ostatnio zmieniony 29 kwie 2013, 7:25 przez zulix, łącznie zmieniany 8 razy.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
kwadratos
Posty: 1101
Rejestracja: 11 paź 2009, 19:32
Imię: Michał
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 54 na nowo
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: kwadratos »

Jeżeli ta roślinka jest tą roślinką którą wyhodowałeś ze szczepek ode mnie to to jest limnofilia aromatica czyli "limnofilia pachnąca" na zdjęciu widzę że koniec blaszki liściowej jest zakończony szpicem i to właśnie odróżnia limnofolie od jej koleżanki ludwigi (ludwigia nie ma szpica na końcu liścia)
Awatar użytkownika
Sewer
Posty: 82
Rejestracja: 19 paź 2009, 17:30
Lokalizacja: Kamyszyn
Płeć:
Wiek: 48

Post autor: Sewer »

Witam
Ewidentnie jest to limnophila aromatica tylko, że nie wybarwiona.
Co do Ludwigi okółkowej to zapewne chodzi o ludwigię sp. cuba. lub inaczej ludwigia inclinata verticala cuba. Zielenina cudna i bardzo wymagająca odnośnie nawożenia i światła. Rozmnażanie tożsame z aromaticą i eusteralis stellata. Kiedyś uprawniałem ją z powodzeniem przez okres 6 miesięcy.
Pozdrawiam Sewer
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Jak dla mnie sprawa nie jest tak ewidentna jakby się wydawała. Limnofilę wonną też mam i jest zupełnie inna. Być może nie jest to ta Ludwigia, ale aromatica wygląda jeszcze inaczej. No chyba, że tam, też mamy źle: http://www.podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=109.

Ponieważ miałem roślinkę "od kogoś" więc nie wiedziałem co to i wg książki Kassellmanna ta najbardziej mi pasowała.

Sprawdziłem jeszcze u Kasandry i teraz potwierdzam, że moje są praktycznie identyczne jak tam: Ludwigia spec. "Cuba". Jak się ze mną zgodzicie to zmienię tytuł.

P.S. To nie jest od ciebie kwadratos ;)
Ostatnio zmieniony 01 sty 1970, 1:00 przez zulix, łącznie zmieniany 5 razy.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
kwadratos
Posty: 1101
Rejestracja: 11 paź 2009, 19:32
Imię: Michał
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 54 na nowo
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: kwadratos »

rozumiem :) zgadzam się z Tobą Jarku w 100% jeżeli faktycznie masz limnofilie i jest od niej inna:) jednak do złudzenia ta ludwigia przypomina limnofilie :)
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Niestety jakość zdjęć nie powala. Jestem tylko amatorem i mam amatorski sprzęt. Do zdjęcia pasowałoby wydrzeć rośliny i ustawić na czarnym tle a tego nie mam ochoty robić, bo to przecież nie wystawa ;)
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
Sewer
Posty: 82
Rejestracja: 19 paź 2009, 17:30
Lokalizacja: Kamyszyn
Płeć:
Wiek: 48

Post autor: Sewer »

Zasiałeś ziarno niepewności ;) Czy to jest ta roślinka http://www.aquaticplantcentral.com/foru ... spCuba.jpg
Pozdrawiam Sewer
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Nie jest tak wybarwiona, ale jest bliska w kształtach. Na zdjęciu w Kasandrze jest prawie identyczna, ta Kuba :)
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
Sewer
Posty: 82
Rejestracja: 19 paź 2009, 17:30
Lokalizacja: Kamyszyn
Płeć:
Wiek: 48

Post autor: Sewer »

Jak na mój gust to zdjęcie z kasandry przedstawia emersa. Czas pokaże co to za zielsko, będą jajca jak się okaże, że to eusteralis stellata :D

ps. Jak będziesz się pozbywał szczytów z przycinki to daj znać.
Ostatnio zmieniony 21 paź 2009, 20:24 przez Sewer, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam Sewer
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Sewer pisze: Jak będziesz się pozbywał szczytów z przycinki to daj znac.
To nie prędko, niestety. Po restarcie mam małą plagę glonów. Myślę, że sobie dam radę, ale na pewno nikomu teraz nie polecam roślinek z tego baniaczka. Jak glony znikną to trzeba będzie czekać na rozrośnięcie się itd.

P.S. Napisz coś o roślinkach sewer bo mi się już fotografie własne pokończyły. Kiedyś nie chciało mi się robić zdjęć a teraz nie mam więcej gatunków niż te co opisałem :)
Ostatnio zmieniony 01 sty 1970, 1:00 przez zulix, łącznie zmieniany 1 raz.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
Sewer
Posty: 82
Rejestracja: 19 paź 2009, 17:30
Lokalizacja: Kamyszyn
Płeć:
Wiek: 48

Post autor: Sewer »

zulix pisze:P.S. Napisz coś o roślinkach sewer bo mi się już fotografie własne pokończyły. Kiedyś nie chciało mi się robić zdjęć a teraz nie mam więcej gatunków niż te co opisałem :)
Dobra, będę pisał :) Fotki dam swoje lub Kumpla za jego zgodą.
Pozdrawiam Sewer
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Tutaj fotki tej ludwigii okółkowej (Ludwigia inclinata var. verticillata 'Cuba') z bardzo poważnych miejsc:
www.aquaticplantcentral.com:
Obrazek

Aquatic-eden.com
Obrazek

www.plantedtank.net
Obrazek

Wiem, że moja fotka jest kiepskiej jakości, ale cóż chwilowo nie mam lepszej.
Głowy nie dam, ale chyba to jest to, czyli trzeba jeszcze dopisać słowo "Cuba" i będzie tak jak powinno. Zdaję sobie sprawę, że nomenklatura nie jest jednolita bo firmy sprowadzające rośliny mieszają tu totalnie sprowadzając coś co w botanice jest znane i tworząc dziwne nazwy. Może jak się pojawi jakiś dobry botanik na forum to wyprostuje nasze wpadki.
Ostatnio zmieniony 01 sty 1970, 1:00 przez zulix, łącznie zmieniany 2 razy.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
SDD
Administracja
Posty: 3001
Rejestracja: 21 lis 2009, 12:23
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Sędziszów Małopolski
Akwarium: Ogólne w LT
Płeć:
Wiek: 35

Post autor: SDD »

A u mnie taki ciekawy przypadek z tą rośliną:

Obrazek

Jak widać mój egzemplarz nie tworzy okręgów z liśćmi. Liście tworzą "wężyk" dookoła łodygi nie zamykając okręgu.
Tylko ZERO tolerancji pozwala na funkcjonowanie forum, zgłaszaj przyciskiem Obrazek posty łamiące regulamin!

I'm not crazy, my reality is just different than yours...
Awatar użytkownika
daquid
Posty: 867
Rejestracja: 19 paź 2009, 18:42
Imię: Dawid
Lokalizacja: Hermanowa
Płeć:
Wiek: 31

Post autor: daquid »

SDD cudo :)
Awatar użytkownika
SDD
Administracja
Posty: 3001
Rejestracja: 21 lis 2009, 12:23
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Sędziszów Małopolski
Akwarium: Ogólne w LT
Płeć:
Wiek: 35

Post autor: SDD »

daquid pisze:SDD cudo :)
hehe dzięki :P Ma się te rękę do roślin :mrgreen:

Ciekawi mnie co będzie jak przytnę czubek. Z tego co zauważyłem cuba z przyciętym czubkiem traci kawałek łodygi nad pierwszym okręgiem liści i z niego wypuszcza młode pędy. A ta nie ma okręgów :P
Tylko ZERO tolerancji pozwala na funkcjonowanie forum, zgłaszaj przyciskiem Obrazek posty łamiące regulamin!

I'm not crazy, my reality is just different than yours...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Baza roślin”