Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Ledy w baniaku roślinnym

Jak to działa? Po co? Jak dobrać? Jaki producent?

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

i w jakich zastosowaniach :P
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
tydraniu
Posty: 86
Rejestracja: 20 lis 2015, 7:45
Imię: Damian
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 160L Malawi
Płeć:
Wiek: 35

Post autor: tydraniu »

no dobra, to co polecacie? zrobić mieszankę ciepłych i zimnych barw? chcę ciepłe bo przyjemniejsze dla oka. baniak 100x40x40. będzie prawdopodobnie LT, a więc przy świtlówkach 0,3-0,5W/L, tak? a przy power ledach jak to ma wyglądać?
Kamil
Posty: 14
Rejestracja: 17 mar 2015, 23:54
Imię: Kamil
Lokalizacja: Olsztyn
Akwarium: 120x50x50
Płeć:

Post autor: Kamil »

Mam podobne pytanie:
jaka powinna być mieszanka diodek i w jakich ilościach?
Mam akwa 120 x 50 x 50, aktualnie używam t5 4 x 54 (2 x philips aqua, 2 x sylvania grolux) 8 h
Z góry dziękuję za podpowiedzi
pozdr Kamil
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

tydraniu, Sam LED-y stosuję dopiero od niedawna, ale jeśli miał bym oświetlić bańkę 160L LT, to nie szalał bym zbytnio ze światłem. Myślę, że Mógł byś rozmieścić 12 Power LED 3W barwy białej zimnej, albo jeszcze lepiej moduły COB i do tego z 8 sztuk tego: http://allegro.pl/dioda-1w-full-spectru ... 17151.html Jest to tylko luźna propozycja, którą możesz się podeprzeć. Jak światła będzie za dużo, to zawsze możesz zdusić nieco LED-y rezystorami. Temat LED jest na tyle świeżą dziedziną, że nikt na 100% Ci nie powie "weź kup to i to i bedzie git". Większość ludzi to eksperymentatorzy, którzy sami lubią coś przetestować.

Kamil, Masz już wystarczająco światła do hodowli niemal wszystkiego ;) Po co jeszcze chcesz LED-y dokładać?
Kamil
Posty: 14
Rejestracja: 17 mar 2015, 23:54
Imię: Kamil
Lokalizacja: Olsztyn
Akwarium: 120x50x50
Płeć:

Post autor: Kamil »

Ja nie chcę dokładać lampy led a zamienić świetlówki na ledy. Przyczyna jest prosta, dostałem rachunek i ... ultimatum :P
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

Kamil, Niestety muszę Cie zmartwić, ale za LED-y prawdopodobnie nie będzie wiele mniejszy.
Jaki to ma być typ bańki? Rośliniak? Oólniak? W ogóle jakie tam rośliny chcesz hodować? Ma to być HT? Będzie ceodwa czy wolisz bez?
Kamil
Posty: 14
Rejestracja: 17 mar 2015, 23:54
Imię: Kamil
Lokalizacja: Olsztyn
Akwarium: 120x50x50
Płeć:

Post autor: Kamil »

Baniak mam 300 l (120x50x50). Teraz nawożę solami - idzie mi słabo... Mam problemy z czasem i dlatego nie ogarniam wszystkiego.
Jest co2, nastawiam się na rośliny
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

Kamil pisze:idzie mi słabo...
Jeszcze takie pytanko - jakie masz podłoże?
Jak nie masz czasu, to może lepiej trochu "zwolnić", tzn. dać mało zasobne podłoże, mniej nawozić, wyłączyć CO2, mniej światła i mniej wymagające rośliny.
Awatar użytkownika
tydraniu
Posty: 86
Rejestracja: 20 lis 2015, 7:45
Imię: Damian
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 160L Malawi
Płeć:
Wiek: 35

Post autor: tydraniu »

Dziękuję za pomoc. W takim razie też będę testował w miarę moich możliwości finansowych
Kamil
Posty: 14
Rejestracja: 17 mar 2015, 23:54
Imię: Kamil
Lokalizacja: Olsztyn
Akwarium: 120x50x50
Płeć:

Post autor: Kamil »

Wsypałem aquasubstrat II plus co bylo jednym z powazniejszych błędów...
jak naucze sie doalczac zdjecia to pokaże w zakładce o glonach z czym mam problem...
:D
Awatar użytkownika
K2
Administracja
Posty: 3442
Rejestracja: 28 cze 2011, 7:53
Imię: Rafał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 240Skalarium/40
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: K2 »

Kamil pisze:jak naucze sie doalczac zdjecia
Na górze strony na zielono ( Wgrywanie plików)
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

Kamil pisze:Wsypałem aquasubstrat II plus co bylo jednym z powazniejszych błędów...
Kiedyś nie miałem żadnych problemów z tym podłożem i uważałem je za najlepsze na świecie. Obecnie jak je użyję, to coś zawsze idzie nie tak. Nie wiem czym może być to spowodowane. Obecnie testuję inne podłoże. Zobaczymy czy to ja się wypalam czy rzeczywiście z podłożem jest coś nie tak.
Orzeł
Posty: 7
Rejestracja: 02 sty 2016, 11:48
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Nowa Wieś Wielka
Akwarium: 375l, 54l
Płeć:
Wiek: 48

Post autor: Orzeł »

Witam serdecznie.

To mój pierwszy post na tym forum i suma sumarum nie odezwałbym się gdyby nie jeden mały szczegół o którym jak widzę nie każdy wie, a może wie ale niekoniecznie pamięta.

Power LED zasilamy prądowo, 1W przeważnie 350mA, 3W 700mA - to jest oczywiste ale ...
Driver Power LED dąży do stałego utrzymania prądu w zakresie do jakiego został "stworzony", a co za tym idzie jeśli podłączamy więcej diod w szereg (a zawsze łączymy je szeregowo, lub w kilka szeregów np. driver 700mA dwa równoległe szeregi 1W po 350mA, driver 900mA 3x300mA ) tym większe napięcie musi taki driver wygenerować. Tu proszę zwrócić uwagę na zapominane BHP, jedna dioda potrzebuje napięcia 3,5-3,8V (czerwona ok. 2,5V) zależnie od ilości diod w danym szeregu napięcie wzrasta.

Na samą myśl dania w akwarium szeregów 30 x led ciarki mi po plecach przechodzą - to lekko licząc ponad 100V, a pod spodem woda.

Proszę to traktować jako małą wskazówkę.

Sam eksperymentuję z diodami, kupiłem trochę epistarów 3W i z moich małych testów na zasilaczu komputerowym widzę że bez źródła prądowego całkiem ładnie świecą przy prądach rzędu:
3x biała ok. 600mA na linii 12V,
2x czerwona ok. 350mA na linii 5V
Prąd zmienia się w zależności od temperatury diod.

Wstawiłem 14led do akwa 54l
11x biała 6500k
1x niebieska (niebieska działa w linii z dwoma białymi, ten sam prąd i napięcie pracy)
2x czerwona

Jaki będzie efekt mogę dać znać jak akwarium dojrzeje, na razie za wcześnie. Diody nie zabezpieczone silikonem.

Pozdrawiam
By dojść do źródła, trzeba płynąć pod prąd
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

No tak. O BHP zapominamy. Należy jeszcze uzupełnić post informacją, że ogólnie przyjęte dopuszaczelne bezpieczne napięcie stałe, to 24V.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt”