Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Miernik TDS

Jak to działa? Po co? Jak dobrać? Jaki producent?

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
edeks
Posty: 44
Rejestracja: 08 sty 2014, 13:20
Imię: Zenon
Lokalizacja: Skawina
Płeć:

Miernik TDS

Post autor: edeks »

Czy ktoś z szanownych forumowiczów potrafi wyjaśnić mi w łopatologiczny sposób po co i czy warto stosować w naszym hobby mierniki TDS? Tak się składa, że mam sporo akwariów a w każdym inną bajkę, która potrzebuje odmiennych parametrów wody. Często nastawiam i mierzę parametry używając w tym celu kropelek JBL, ale... Ostatnio zamówiłem sobie pHmetr i prawdę mówiąc jestem z niego zadowolony :) Wraz z nim dostałem miernik TDS, który mierzy w ppm, pytanie CO on mierzy?
Twardość wody, przewodność? A może jedno i drugie? Wyniki średnio pokrywają mi się z testem kropelkowym GH. W googlach i na forach wyczytałem, że pokazuje twardość wody w ppm, a 17,8 ppm to 1*n, z kolei gdzie indziej napisali, że mierzy przewodność wody, a ta niewiele ma wspólnego z GH. Ktoś jest w stanie rozjaśnić mi sytuację i wyłożyć łopatologicznie co z czym?

Co to jest przewodność wody i czy jest w jakiś sposób zależna od GH?
Awatar użytkownika
cyklista
Mecenas
Posty: 2101
Rejestracja: 11 paź 2011, 14:10
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l i inne
Płeć:
Wiek: 51

Post autor: cyklista »

Mierzy przewodność, nie wiem czy da się to przelizać na twardość. Bo np. jak weżniesz wodę RO i posolisz to twardości nie będzie miała ale zasolenie a o za tym idzie przewodność juz tak.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

edeks pisze:na forach wyczytałem, że pokazuje twardość wody w ppm, a 17,8 ppm to 1*n
Tej teorii nie znam. Zapewne dlatego bo raczej nie istnieje.
Twardość i przewodność to 2 pary kaloszy choć są zależne od siebie. W przypadku ogólnym nie można przeliczyć przewodności w twardość.
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

zulix pisze:Tej teorii nie znam.
Ja się spotkałem i wygląda mi na to, że problem jest w tym, że ludzie mylą jednostki z wielkością. To znaczy, ze jak wielkość jest w znanej im jednostce (np. ppm) to już dla nich jest ta sama wielkość. I dlatego przeliczają sobie total dissolved solids w ppm-ach na twardość w ppm-ach, nie zauważając że twardość konkretnie jest w ppm-ach CaCO3. I że jest tylko jednostką umowną.
Zdarza się, że ktoś nie może się z tym pogodzić to wtedy zawsze proponuję test z wodą RO+sól kuchenna i pomiar twardości oraz TDS xd

Do autora: te mierniki występują w dwóch opcjach - albo sam wynik przewodności albo TDS, albo podwójny wynik - czyli możemy sobie przełączać pomiędzy wynikiem w ppm-ach albo w uS. Tylko że ten miernik mierzy tylko przewodność, a na TDS przelicza po prostu w jakiś prymitywny sposób. Widzę to po wynikach, bo zawsze gdy wykonuję pomiar to stosunek tych dwóch wartości jest taki sam. I musi być to pewne przybliżenie, bo na pewno nie sprawdza się to w 100% zawsze. Niemniej skoro tak jest zawsze w tych miernikach to możemy przypuszczać, że jest to przybliżenie zadowalające i dla nas wystarczające.
Jeśli chodzi o sprawdzalność przeliczania TDS na twardość (co nie jest poprawne oczywiście) to zazwyczaj w przeciętnej wodzie te wyniki rzeczywiście wychodzą podobne (to jest że przy twardości 10n będziesz miał przewodność w okolicach tych 178ppm-ów), ale to są po prostu sytuacje, gdzie z fałszu wynika prawda.

Kiedyś męczyłem zulixa na SB o to jak jony wodorowe wpływają na przewodność, jak jesteś ciekawy to wklejam. Miałem robić jakieś sprytne testy na wodzie kationitowej, ale się zebrać nie mogę 8-)
Spam Box pisze:Greek : zulix wgl to mam pytanie chemiczne, bo nie mogę spać przez to xd Dzisiaj 20:41
Greek : jony H+ i OH- wpływają na przewodność wody? Dzisiaj 20:42
zulix : (znajomy przywiezie z Łodzi ale niestety nie mieszka w Rzeszy). Dzisiaj 20:42
wisłok : zulix to jest nas dwóch tyle że ja się wyrobie na spotkanie. Dzisiaj 20:42
zulix : Greek H+ pierońsko. Wszystkie dodatnie i ujemne wpływają :) Dzisiaj 20:42
Greek : tzn. jak przepuścić wodę przez kationit, co wymieni wszystkie kationy na H+ albo anionit co wymieni na OH- to przewodność się nie zmieni (bo ilość jonów taka sama), czy zmniejszy o połowę? Dzisiaj 20:42
zulix : wisłok nie mów, że robisz traktor w niedzielę :P Dzisiaj 20:43
zulix : Greek jony H+ i OH- po jonicie się zobojętnią i znikną. Wtedy będzie ich tyle ile wynika z pH wody. Innymi słowy przewodność spadnie nawet blisko zera. Dzisiaj 20:44
XerX : Greek j abym tamwsadził ramirezy :P Dzisiaj 20:44
zulix : Ale to tylko jak przez oba przepuścisz (kationit wodorowy i anionit) Dzisiaj 20:44
zulix : jak przepuścisz tylko przez kationit to kicha. Przewodność wzrośnie bo jony H+ szybciej płyuną niż inne (nawet do 4X). Dzisiaj 20:45
wisłok : wracając do tematu giełdy,jak się wszystko uda to trzymaj mnie na dyatans od państwa Mierzyńskich bo ne Dzisiaj 20:45
Greek : zulix czyli przewodność zmieni się dopiero po przepuszczeniu najpierw przez kationit, a potem anionit - do zera, a jak przepuścić przez tylko jedno z nich to przewodność się nie rusza? https://pl.wikipedia.org/wiki/Demineralizacja_wody Dzisiaj 20:45
XerX : zulix w głowę zacodze o czym Ty piszesz xd Dzisiaj 20:45
Greek : a rozumiem Dzisiaj 20:46
Greek : zulix a jak to ma się do TDS? Dzisiaj 20:46
zulix : podpadłeś Robertowi? :ale jaja: Wykupiłeś wszystkie ryby? Dzisiaj 20:46
wisłok : ... bo nie wyjdziemybwcześniej niż w następny wtorek. :P Dzisiaj 20:46
zulix : Greek TDS to dla mnie szarlataneria. Jakiś dziwny parametr wyznaczony pod jakieś zastosowanie i na ślepo przejęty w inne dziedziny. Dzisiaj 20:47
zulix : Dla mnie TDS służy tylko do jednego - zobaczenia, czy woda to RO czy gówno. Dzisiaj 20:48
zulix : wisłok na giełdzie nas nie zaaresztuje a do siedziby uprowadzić się nie damy :P Dzisiaj 20:48
wisłok : a to drugi powód że jak zobacze ich rybska to zostawie u nich cały majątek. :D Dzisiaj 20:48
zulix : Jak będzie na giełdzie to chętnie poznam bo elektronicznie się już znamy. Dzisiaj 20:49
Greek : zulix bo znalazłem taki przelicznik, że przewodność w mikrosimensach x0,64 daje nam wynik TDS w ppm http://www.lenntech.com/c.../tds-engels.htm Dzisiaj 20:50
zulix : Może w tym lub przyszłym roku zdecyduje sie pojechać na jego Spotkania. Zobaczymy co da Bozia. Dzisiaj 20:50
zulix : Greek to jest tylko dla jakichś konkretnych wzorców, może przykładowo typowej wody morskiej. W przypadku ogólnym nie da sie przeliczyć Simensów na ppm-y. Dzisiaj 20:51
Greek : no i w sumie konduktometry podają wyniki w mikrosimensach i ppm-ach Dzisiaj 20:51
zulix : Przynajmniej moja wiedza na to nie pozwala. Dzisiaj 20:51
Greek : zulix to teraz kurde masakryczna sprawa, bo czort wie czy dla ryb istotne jest TDS czy konduktywność czy cholera wie co jeszcze :płaczliwy: Dzisiaj 20:52
zulix : Greek Mierniki korzystają z jakiegoś wzorca - u mnie w instrukcji jest napisane, że przeliczanie jest dokładne dla roztworu wzorcowego o składzie...... Dzisiaj 20:52
zulix : Dla mnie jako taką miarą zasolenia jest przewodność (simens na powierzchnię) dla konkretnego pH. Dzisiaj 20:54
Greek : o, a jak to się ma do pH? Dzisiaj 20:54
Greek : chodzi o CO2 i formę niezwiązaną/jonową - w zależności od pH? Dzisiaj 20:55
zulix : Ponieważ TDSy korzystają zwykle z podobnego wzoru jak napisałeś to i te ppmy moga coś mówić ale tylko przy porównywaniu. Wartości bezwzględne niewiele mówią. Dzisiaj 20:55
wisłok : w tym się raczej nie uda bo im niebwyszło z prelegentami i odpuścili sobie tegoroczne, za to w przyszłym roku ma być ljiakieś bolsze Dzisiaj 20:55
zulix : jak wspomniałem, przewodność H+ jest sporo większa niz innych jonów więc im niższe pH tym przewodność wody większa. Zasolenie może być to samo a wynik 10X większy przy pH = 6 wobec pH = 7. Dzisiaj 20:56
zulix : wisłok to nawet lepiej :) W tym roku może być kłopot z wyjazdem na Tanganikę. Rodzina jeszcze nieudobruchana. Dzisiaj 20:57
Greek : a rozumiem, czyli sądzisz, że H+ się nie należy specjalnie przejmować? :) Dzisiaj 20:57
zulix : Greek wręcz przeciwnie. Jeśli robisz pomiary przy różnym pH to H+ ci strasznie zakłóci wynik. Dzisiaj 20:59
zulix : Będziesz myślał, że to sól :( Dzisiaj 20:59
zulix : Ja bym sobie zrobił jakąś taka zależność z wody destylowanej zakwaszanej kwasiorem aby pH malało. Dopiero wtedy bym porównywał z rzeczywistym akwarium. Dzisiaj 21:00
Greek : zulix znaczy ja pytam nie w kontekście pomiarów, a wrażeń fundowanych rybkom :) czyli - bardziej dla nich ma znaczenie ta "prawdziwa sól" niż oszukana sól - czyli wodór :P czy tak? Dzisiaj 21:00
zulix : Myśle, że ryby żyją w konkretnym środowidsku (widełki pH, widełki zasolenia) więc najlepiej by było takie im odtworzyć. Dzisiaj 21:02
zulix : ph wpływa na wymiane jonów przez skórę, podobnie jak zasolenie - tu kwestia osmozy. Trudno by mi byłpo wyrokować, czy ważniejsze jest pH czy zasolenie. Dzisiaj 21:03
zulix : Co do fizjologii ryb to nigdy tematu nie zgłębiałem :( Dzisiaj 21:04
Greek : hmmm, czyli jak powiedzmy hodowcy jakichś super drogich dzikich dysków trzymają je w kwasie pH=4,5 i minimalnej przewodności to to jest prawdopodobnie taka przewodność z poprawką na to pH, bo w praktyce byłąby duża, właśnie przez H+? Dzisiaj 21:04
zulix : prawdę mówiąc to tematu przewodności pod względem akwarystycznym nie zgłębiałem. Dzisiaj 21:06
zulix : Byc może nawet sugeruję, że te odchylenia będą duże co wynika z ruchliwości jonu H+ a w praktyce akwarystycznej okazuje się, że sa pomijalne Dzisiaj 21:07
zulix : Bo teraz sobie tak pomyślałem, że stężenie H+ przy pH = 6 to 0,000001 mol/dm3 Dzisiaj 21:07
Greek : no nic , trza se wreszcie kupić konduktometr :) takie kieszonkowe za 50zł są coś warte? nie zależy mi na dokładności jak przy pH, błąd rzędu 10% nie robi mi problemu. Dzisiaj 21:08
zulix : a przy ki;lku stopniach niemieckich mamy kilka mg CaO/100 ml - kilkadziesiąt mg/litr czyli milimole na litr --> 0,0001 mol/dm3. Dzisiaj 21:09
zulix : czyli patrząc w ten sposób stężenie jonów H+ jest pomijalnie małe wobec pozostałych. Dzisiaj 21:10
zulix : Musze się zastanowić na trzeźwo :P Dzisiaj 21:10
Greek : czyli faktycznie znacznie więcej 10^3 więcej niż spadek pH o 1 Dzisiaj 21:10
Greek : zulix :pijemy: xd Dzisiaj 21:11
zulix : Może zbyt teoretycznie podszedłem i rzeczywiście w zastosowaniach akwarystycznych H- i OH- niewiele przekłamują. Dzisiaj 21:11
zulix : Greek odreagowuję dzisiejszy dzień :zdróweczko: Dzisiaj 21:11
Greek : zulix czyli co, wynikałoby jednak, że przy przeliczeniu simensów na ppm błąd byłby nie taki duży przy różnicach pH rzędu 2? Dzisiaj 21:13
wisłok : nic z tego bie rozuniem więc będę cuągnął wątek spotkań tanganickich, ;) Może byśmy się tak w przyszłym roku większą kupś Dzisiaj 21:13
zulix : Greek Byc może właśnie tak ale w tej chwili nie podejme tematu bo mnie zawiało lekko :P (sorry taki mamy klimat :P ) Dzisiaj 21:15
zulix : ale dotyczy to tylko błędów przekłamywania przewodności czy TDS-ów od pH Dzisiaj 21:16
zulix : a nie przeliczania z simensów na ppmy. Dzisiaj 21:16
zulix : Każdy jon ma pewną "ruchliwość" i jeśli odpuścimy H+/OH- to pozostają Ca/Mg/Na/K oraz Cl/SO4/CO3 - najpopularniejsze jony w wodzie słodkiej. Dzisiaj 21:17
zulix : Te sa w dużych ilościach i przeliczanie na ppmy na pewno zależy od stosunku tych jonów. Jak jest takie jak we wzorcu to będzie dobrze. Jak nie to nie. Dzisiaj 21:18
wisłok : *kupą zebrali. Tematyka wcale taka czysto tanganicka nie jest, obiło mi się o uszy że w przyszłym roku ma wystąpić niejaki Martin Thoene. ;) Coś ci to mówi Greek? Dzisiaj 21:18
zulix : oczywiście ruchliwość innych jonów niż H+ nie jest aż tak wyraźnie różna więc jakoś tak +/- 50% może i to przeliczenie na ppm daje radę. Dzisiaj 21:19
zulix : i przez to dyskowcy moga sobie porównywać :) Dzisiaj 21:20
zulix : wisłok Na Tanganice boćki? To muszę jechać. Dzisiaj 21:20
Greek : w sumie są takie urządzonka: http://allegro.pl/miernik...6040735238.html czyli pytanie czy to oszustwo, czy rzeczywiście mierzy to i TDS i kond. jakimś cudem :) Dzisiaj 21:21
Greek : wisłok Martin Thoene?! To muszę być! :D Dzisiaj 21:21
zulix : Greek pewnie mnoży przez jakiś współczynnik podobny do tego co podawałeś. Dzisiaj 21:23
Greek : to jedyna taka impreaza akwarystyczna w krakowie w ogóle Dzisiaj 21:23
wisłok : To nafazie plotki więc proszę zid Dzisiaj 21:23
zulix : Zamów sobie u Chińczyka na e-bay lub ali. Kilka dolców - przesyłka gratis. Dzisiaj 21:23
zulix : przykładowo 3,5 $ Dzisiaj 21:24
Greek : zulix dzięęęękuje za wykład :brawo2: "wykład: :kibic: :kibic: Dzisiaj 21:26
Greek : :tak: Dzisiaj 21:26
Greek : kupię, pomierzę i będę pisał co i jak :) Dzisiaj 21:26
Greek : wisłok widzę wtyki masz :D Dzisiaj 21:27
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
Awatar użytkownika
Inc0
Posty: 1665
Rejestracja: 19 sty 2013, 17:47
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Wiatr wieje
Płeć:

Post autor: Inc0 »

Stosowanie miernika ppm/ec ma chyba największy sens w akwarystyce krewetkowe (j i chyba w morskiej ale głowy nie dam. ) Gdzie wodę do podmian sporządza się ( nie zawsze są wyjątki) według określonego ścisłe przepisu czyli np woda RO w danej ścisłe ustalonej ilości + mineralizator w ścisłe ustalonej ilości adekwatnej do ilości wody RO aby otrzymać pożądane wartości parametrów GH i KH wówczas wiadomo że za każdym razem trzymając się tego przepisu woda ma te parametry i stała związaną z nimi wartość ppm/us . W skrócie chodzi o wygodę dzięki miernikowi nie kontrolujemy już parametrów testami kropelkowymi gh i kh tylko wystarczy sam miernik TDS/EC to tyle jeśli chodzi o zastosowanie miernika dla kreweciarza
Awatar użytkownika
duch amazonski
Posty: 1932
Rejestracja: 03 wrz 2014, 19:44
Imię: Darek
Lokalizacja: LUBLIN
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: duch amazonski »

Greek, jaki jest sens wklejania całego Spam Boxu, edytuj post i zostaw co zwiazane z tematem.
Prawdziwy mężczyzna płacze tylko wtedy, gdy szampon szczypie w oczka.
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

duch amazonski, przeczytaj co tam jest napisane, bo ta dyskusja jest właśnie związana z tematem wątku :)
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
Awatar użytkownika
duch amazonski
Posty: 1932
Rejestracja: 03 wrz 2014, 19:44
Imię: Darek
Lokalizacja: LUBLIN
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: duch amazonski »

Greek, spoko

(znajomy przywiezie z Łodzi ale niestety nie mieszka w Rzeszy). Dzisiaj 20:42

wisłok nie mów, że robisz traktor w niedzielę :P Dzisiaj 20:43

i tak dalej

to zwiazane z tematem :mrgreen:
Prawdziwy mężczyzna płacze tylko wtedy, gdy szampon szczypie w oczka.
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

Aaa, o to Ci chodziło? :) No niestety (albo stety) mam przyzwyczajenie, żeby nie manipulować materiału źródłowego - być może przez zbyt dużą awersję do TVN xd
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt”