Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

[450L] Roślinne by JaRRoT

Akwaria w stylu: Holenderskim, Nature, Ryuboku, Iwagumi

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
XerX
Administracja
Posty: 2292
Rejestracja: 14 sie 2013, 15:46
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250l + 42l
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: XerX »

JaRRoT, ładny busz ;)
charta non erubescit
Awatar użytkownika
dvd
Posty: 136
Rejestracja: 21 lut 2016, 0:31
Imię: Dawid
Lokalizacja: Rymanów
Płeć:

Post autor: dvd »

Pozazdrościć tylko 😛 Powodzenia
Zagórski
Posty: 93
Rejestracja: 24 lut 2016, 9:13
Imię: Robert
Lokalizacja: Radom
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: Zagórski »

JaRRoT pisze:Tak mam w tej chwili nawet KH 8 a PH mam ustawione za pomocą PH Kontrolera w przedziale 6,9 do 7,2 aby CO2 było w najlepszej wartości tak jak wg tabeli poniżej i tego się trzymam.
Nie bardzo rozumiem, jaki jest sens ustawiania tak szerokiego zakresu pH, fundując rybom huśtawkę parametrów?
Nie lepiej ustawić sterownik na załączanie powyżej wartości pH 7,05, a wyłączanie poniżej 6,95? Wtedy zdrowiej dla ryb, optymalna ilość CO2, a i żadne napowietrzanie nie będzie potrzebne.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

Zagórski pisze:jaki jest sens ustawiania tak szerokiego zakresu pH, fundując rybom huśtawkę parametrów?
Sorki, że się wtrącę. To nie jest duży zakres, że tak powiem. Dobowe wahania pH w naturze są większe. To jest coś tak jak dla ludzi zmiana temperatury w dzień i w nocy. Jak nie jest za duża to raczej nieszkodliwa.
Awatar użytkownika
boggi
Posty: 4230
Rejestracja: 01 paź 2009, 21:09
Imię: Bogdan
Lokalizacja: Dębica
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: boggi »

XerX pisze:JaRRoT, ładny busz
Dżordż ;)

Akwarium faktycznie przepiękne.
Zagórski
Posty: 93
Rejestracja: 24 lut 2016, 9:13
Imię: Robert
Lokalizacja: Radom
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: Zagórski »

zulix pisze: Sorki, że się wtrącę. To nie jest duży zakres, że tak powiem. Dobowe wahania pH w naturze są większe. To jest coś tak jak dla ludzi zmiana temperatury w dzień i w nocy. Jak nie jest za duża to raczej nieszkodliwa.
Jeżeli chodzi o wahania dobowe (dzień-noc), to pewnie w niektórych biotopach takowe występują. Mi bardziej biega o to, że ustawiając tak szeroki zakres, te wahania mogą występować cyklicznie parę razy w ciągu dnia, a to już raczej z naturą niewiele ma wspólnego. No chyba, że ilość podawanego CO2 jest tak wyregulowana na zaworku, że trzyma stały poziom pH. Ale wtedy również nie widzę sensu ustawiania takiego rozrzutu.
Po to mamy sterownik, żeby to pH było jak najbardziej stabilne. Na pewno odchyłka 0,1 jest bardziej przyjazna rybom, niż 0,2-0,3. A skoro mamy taką możliwość, to po co dodatkowo pchać napowietrzacz do akwarium i robić rollercoaster zwierzakom?
Przynajmniej ja tak to widzę.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

No nic. Dla mnie są to zmiany nieistotne nawet w ciągu dnia - tak jak przebywanie ludzi w ciągu dnia wielokrotnie w domu, w sklepie, na zewnątrz, w słońcu, w cieniu... gdzie temperatura się zmienia w pewnych widełkach. Dla mnie za duży fanatyzm zwykle kończy się źle. Natura to nie kalkulator matematyczny.

Nie będziemy jednak koledze zaśmiecać więc wycofuję się z dalszej dyskusji na ten temat.

Oczywiście akwarium ładne i zadbane.
Zagórski
Posty: 93
Rejestracja: 24 lut 2016, 9:13
Imię: Robert
Lokalizacja: Radom
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: Zagórski »

Tu nie chodzi o fanatyzm, tylko o zwykłą ciekawość. Chciałbym po prostu się dowiedzieć, dlaczego kolega ma ustawioną histerezę na 0.3, gdzie TEORETYCZNIE pH może wahać się aż kilkanaście razy na dobę w tym zakresie. A wystarczy zmniejszyć zakres na 0.1 i teoretyczny problem nie występuje.
No chyba, że są jakieś inne przesłanki ku takim ustawieniom i tego właśnie pojąć nie mogę. Ale to musiałby się wypowiedzieć właściciel akwarium.
Co do samych skoków pH, to sam w temacie Korekta pH i kH wody za pomocą kwasów pisałeś:
zulix pisze:Pamiętajmy też, że ryby i rośliny nie lubią drastycznych zmian pH wody nawet w tolerowanym zakresie. Przyjmuje się, że dobowa zmiana pH nie powinna być większa niż 0,2.
No ale skoro to nie miejsce na takie dysputy, to i ja nie będę dalej drążył w tym wątku. Tak tylko pytałem, bo sam mam sterownik i na mój rozum, im mniejszy rozrzut, tym lepiej.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

Zagórski pisze:sam w temacie <...> pisałeś
Sam wiesz jak to w Polsce jest :) Ograniczenie do 50 to jedziemy 100. Dlatego wolałem napisać parametry 100% "bezpieczne" bo przy zabawie z kwasami łatwo przegiąć :)
Zagórski pisze:Chciałbym po prostu się dowiedzieć, dlaczego kolega ma ustawioną histerezę na 0.3, gdzie TEORETYCZNIE pH może wahać się aż kilkanaście razy na dobę w tym zakresie
To moje to oczywiście tylko wtrącenie, pewnie nawet niepotrzebne w temacie galerii. Może JaRRoT mimo wszystko odpowie.
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

Też uważam, że mając takie dobrodziejstwo (dobrodziejstwo jak dobrodziejstwo - w końcu jest to powiązane z CO2) jak sterownik, należy ustawiać zakres najmniejszy jaki jest możliwy. Biotopy, w których występują wahania dobowe są bardzo nieliczne, większość ryb żyje w wodach płynących, w których wahania ograniczają się z grubsza do zmian pór roku (głównie pora deszczowa, bo pora sucha z zasady przychodzi znacznie bardziej powoli), tudzież bardzo dużych masach wody, gdzie ruch tejże wody jest bardziej znaczny i jej ilość stosunkowo większa niż w zarośniętym stawiku - gdzie takie wahania rzeczywiście mogłyby zachodzić.
No i trzeba pamiętać o tym, że skala pH jest logarytmiczna, więc zmiany "niby małe" wcale takie małe nie są ;)
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
Awatar użytkownika
JaRRoT
Mecenas
Posty: 192
Rejestracja: 23 paź 2010, 18:56
Imię: Mirek
Lokalizacja: DębiCa
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: JaRRoT »

Panowie spokojnie zakres taki ustawiłem i taki będzie :) patrząc na to przez rok czasu wahań tak wielkich nie ma, CO2 pyrka sobie można powiedzieć na stałym poziomie jak do tej pory obsadzie nic wielkiego się nie dzieje a zielsko sobie rośnie 8)
Awatar użytkownika
mirekkon
Posty: 1270
Rejestracja: 26 wrz 2011, 10:09
Imię: Mirek
Lokalizacja: Przemyśl
Akwarium: www.mirekkon.pl
Płeć:
Wiek: 49
Kontakt:

Post autor: mirekkon »

Zagórski pisze: Po to mamy sterownik, żeby to pH było jak najbardziej stabilne. Na pewno odchyłka 0,1 jest bardziej przyjazna rybom, niż 0,2-0,3. A skoro mamy taką możliwość, to po co dodatkowo pchać napowietrzacz do akwarium i robić rollercoaster zwierzakom?
Przynajmniej ja tak to widzę.
O kolego jakże się mylisz - nawet nie wiesz .... niektórzy twierdzą że nie ma w przyrodzie stabilnego PH nigdzie i nigdy, stabilizacja OK, ale bez paranoi i onanizmu

dobre sterowniki mają oddzielnie ustawiany zakres noc i dzień oraz obowiązkowo pompke natleniającą po co? - szukaj odpowiedzi ja już pisałem o tym tysiące razy ....

0,3 dPH to niewiele ani rybom ani roślinom nic się nie stanie, a Ci co włączają na dzień CO2 i wyłączają na noc, robią skoki nawet do 2 dPH i co Wy na to?

JaRRoT: zakres masz ok, akwarium piękne busz to mało powiedziane
Wykonam każdy sterownik na zamówienie, akwarystyka, terrarystyka, hydroponika, wiwarium, orchidarium, pieczarkarnia i wiele innych według Waszego pomysłu. Wal śmiało na maila mirekkon@wp.pl
Awatar użytkownika
JaRRoT
Mecenas
Posty: 192
Rejestracja: 23 paź 2010, 18:56
Imię: Mirek
Lokalizacja: DębiCa
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: JaRRoT »

mała aktualizacja
w zasadzie nic się nie zmieniło życie w zbiorniku toczy się dalej ;)
Obrazek
Obrazek
Obrazek

doszła do tego mała kosteczka 35x35x35
Obrazek


fotki telefonem więc proszę o wyrozumiałość za jakość :P
Awatar użytkownika
dawo
Administracja
Posty: 2265
Rejestracja: 20 lis 2014, 21:06
Imię: Dariusz
Lokalizacja: Zaczernie
Akwarium: 240L, 81L, 68L, 63L
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: dawo »

Pięknie, a kosteczka tez niczego sobie
Awatar użytkownika
misiekdz
Posty: 526
Rejestracja: 27 maja 2013, 14:27
Imię: Michał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 160l
Płeć:
Wiek: 36

Post autor: misiekdz »

Ale busz, zaje...... klimacik
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwaria Roślinne”