Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Żabienica ocelotowa (Leopard)

Echinodorus leopard

To co wynika z naszych doświadczeń względem konkretnych gatunków roślin

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Żabienica ocelotowa (Leopard)

Post autor: zulix »

W skrócie
Wysokość rośliny w zbiorniku: 20 - 40 cm. Zwykle jest rośliną 2 i 3 planu.
Temperatura: 18-30 °C
Wymagane oświetlenie: średnie
pH: wg literatury 6,0 - 9,0
Twardość wody: nieskrajna.
Nawożenie: nie wymagane przy obfitym podłożu, ale zalecane,
CO2: nie wymagane, "toleruje węgiel w płynie"
Podłoże: granulacja dowolna, podłoże raczej o większej zasobności (substraty, ziemia ogrodowa) choć i na "gołym żwirku" (nieco zamulonym) nie robi większych problemów.
Szybkość wzrostu: średnia
Trudność uprawy: mała i średnia

Forma sztuczna, nie występująca w naturze. Pochodzi od Echinodorus schlueteri. Nazwa handlowa powstała od ubarwienia liści i wzoru, który przypomina futro dzikiego kota ocelota (Leopardus pardalis). jest kilka form barwnych żabienicy. Roślina bardzo efektowna. Rozmnaża się przez rozłogi. Kwiaty niepozorne. Nie wiem, czy wytwarzają płodne nasiona.

Problemy:
Przy zapewnieniu dostępu do światła i ewentualnie nawożenia i obfitego podłoża roślina małoproblemowa. Wtedy problemem może być jej zbyt szybko wzrost (kika liści na miesiąc) i tworzenie pędów kwiatowych z nowymi sadzonkami. U mnie wytworzyła w ciągu miesiąca 3 takie pędy. W każdym po 2 sadzonki.

Galeria:
zdjęcia z akwarium roślinnego (0,6 W/l, kH ok. 7, GH ok. 15, pH ok. 7, podłoże ADA kilkuletnie, CO2, nawozy).
Obrazek

Obrazek

i sam pęd kwiatowo-sadzonkowy
Obrazek

Sadzonki gotowe do oddzielenia od rośliny matecznej i zasadzenia w podłożu:
Obrazek

Obrazek
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Baza roślin”