Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

[240l] Miało być dla dzieci...

z LT do HT

Akwaria w stylu: Holenderskim, Nature, Ryuboku, Iwagumi

Moderator: Administracja

Krzych82
Mecenas
Posty: 231
Rejestracja: 04 lip 2014, 20:24
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Poraż
Akwarium: 240,32 i 10x25l
Płeć:

[240l] Miało być dla dzieci...

Post autor: Krzych82 »

Witam,
moja przygoda z akwarystyką zaczęła się ponad rok temu. Kiedy to pewnego razu z naszym 3-letnim wówczas synkiem wybraliśmy się do pewnej pizzerii, w której właśnie było akwarium. Młody przykleił się do szyby, tak że nawet nie chciał jeść :mrgreen:
Żona wymyśliła: może kupimy takie akwarium( chyba nie przemyślała dobrze :roll: )
Trochę poczytałem i postanowiłem, że będzie LT na ziemii ogrodowej z obsadą Ameryki płd.
Tak więc kupiłem jakiś standardowy zestaw 112l z pokrywą i światłem 2x 18w , jakiś zestaw roślin z portalu aukcyjnego.


Po krótkim czasie okazało się że filtr wew made in china oprócz pralki w akwarium nie robi nic. Zakupiłem kubełek JBL e701.

Pierwsza wersja zbiornika

Obrazek


Rosliny jakoś tam sobie rosły ale dziwnie wyciagały sie ku górze. Dlatego postanowiłem dołożyć światła, aby było taniej postawiłem na paski led (jak sie okazało pomysł do d...)
Zbiornik stał na komodzie meblowej o długości ok 126cm i jakos tak nijako sie prezentował. Przekonałem żone i kupiłem zbiornik 120x40x50.

Obrazek

Przez chwile zacząłem zastanawiać się nad malawi, jednak trafiłem w sieci na akwaria holenderskie i tak się zaczęło. Wszelkie zmiany następowały sukcesywnie w dążeniu do roślinniaka. Ciągle coś trzeba było dokupić nowego, a to nowe rośliny,więcej światła itp itd. Na szczęście mam wyrozumiałą żonkę jeśli chodzi o finanse, gorzej jeśli chodzi o czas poświęcany baniakowi
:a masz:
Zwiększyłem światło,dokładając 3 swietlówki led, rośliny zaczęły lepiej rosnąć i wybarwiac się ale zaczęły pojawiać się niedobory u roślin.
Obrazek
Gdzieś, coś słyszałem o nawozie symfonia złotaoraz carbo wiec kupiłem. Stosowałem zgodnie z etykietą, niedobory się skończyły
Obrazek
na chwilę, bo po pewnym czasie rotale zaczęły świrować jakby chciały się płożyć po dnie, a po solidnej wycince nie mogły odbić

Obrazek

Tak więc zakupiłem zestaw testów wody. Okazało się, że brakuje głównie K, N, P i CO2
Wiec zapadła decyzja, zakup Zestawu C02 oraz soli do nawożenia. Gdzieś tak po dwóch tygodniach efekty były zauważalne
Obrazek

Doszły również nowe gatunki roślin i zrobiło się bardziej kolorowo
Obrazek
Troche poprzesadzałem, niestety rotala walichi zdechła czego nie moge przeboleć
Obrazek
Najbardziej aktualna wersja
Obrazek

To tak tytułem wstepu ;)
a teraz troche danych

Szkło 120x40x50 + standardowa pokrywa. Podłoże ziemia ogrodowa+ żwir kwarcowy

Oświetlenie mieszane 3xT8 30W + 4XT5 led =około 0 ,7 w/l
O 9 rano symulacja switu: dwa paski led biały zimny+ciepły.
Od 10 do 20,30 2xT8 6500k oraz 4500K
od 11 do 20 4x T5 led+ T8 4500k
okoo godz 15 rośliny zaczynają ładnie bomblować.

Filtracja:
JBL e901 wymieniony w międzyczasie,jako biolog
Eheim 2213 dołożony jako mechanik

Nawożenie:
CO2 załączane o 7,30 i wyłączane od 21,30 ok 3-4 bąble/sek.
Makro 10ml/dzień
Micro aktualnie 2ml/tydzień
Fe 5ml/dzień

Flora stanowi ok 40 gatunków rożnych roślin, sadzonych jak popadnie i poczatkowo dosyć często przesadzanych.
Od wczoraj zamieszkała również Crinum calamistratum :mrgreen:

Fauna:
3x skalar
20x neon czerwony
1+2 pielęgniczka kakadu
1+1 pielęgniczka ramirez
6 x otosek przyujsciowy
7x kirysek pstry
1xkosiarka
3x molinezja żółta
Zatoczki różowe

Parametry wody:
twardość węglanowa, kH 11.7 +/- 0.2
twardość ogólna, gH 13.7 +/- 0.1
Ca= 57.7 +/- 1.5
Mg= 24.3 +/- 1.3 ( nie podaje soli)
stosunek Ca:Mg 2.37 +/- 0.12
badanie kol. Zulix
Obecnie
NO3 20ppm
PO4 0,8ppm
K 25-30ppm
Fe 0,25-0,5 ppm


podmieniam co tydzień ok 25% kranówa.

Generalnie akwarium jakoś żyje, i z dalsza nawet się prezentuje (bynajmniej ja jestem zadowolony. Żonka też, zwłaszcza kiedy zrobię wycinkę :całuski: Tu akurat mamy odmienne zdania :evil: )
Najbardziej irytują mnie glony nitki, których ciągle nie mogę pokonać, choć wydaje mi się że zaczynają ustępować powoli.
Na dzisiaj tyle, o problemach później.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
pawprz
Posty: 2006
Rejestracja: 24 mar 2015, 9:40
Imię: Paweł
Lokalizacja: Mielec/Wola Mielecka
Akwarium: 112L, 20L, 20L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: pawprz »

Naprawdę śliczniunie jest.
Awatar użytkownika
motylek
Posty: 862
Rejestracja: 26 cze 2013, 7:06
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 10L
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: motylek »

Szczegółowy opis, fajnie przedstawiony i spoko zbiornik. Powodzonka.
Awatar użytkownika
marilyn16
Posty: 132
Rejestracja: 10 lis 2011, 21:52
Imię: Marek
Lokalizacja: Sanok
Akwarium: 180
Płeć:
Wiek: 36

Post autor: marilyn16 »

fajna historia i ciekawa transformacja w sumie w niedługim czasie :) zbiornik prezentuje się bardzo ładnie. Szkoda tylko tej rotali wallichii.
Awatar użytkownika
kosteczka
Posty: 1957
Rejestracja: 09 sty 2013, 22:23
Imię: Kasia
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 200l
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: kosteczka »

Powiem Ci że jak zobaczyłam pierwsze zdjęcie to szału na mnie nie zrobiło. Jednak fajnie że uczyłeś się na własnych błędach - teraz zbiornik wygląda naprawdę oszałamiająco. I dodatkowo świetna relacja. Po prostu wszystko super :)
Pozdrawiam - Kaśka
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

No to dzieci mają fajny widok ;)

A tak na poważnie, to wydaje mi się, że masz za dużo potasu, stąd mogą wynikać Twoje różne problemy. Spróbuj zredukować nawożenie potasem i utrzymywać K na poziomie 50% poziomu NO3. Czyli np. No3 masz 20ppm, to K utrzymuj na poziomie 10ppm.
Krzych82
Mecenas
Posty: 231
Rejestracja: 04 lip 2014, 20:24
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Poraż
Akwarium: 240,32 i 10x25l
Płeć:

Post autor: Krzych82 »

Witam,
w między czasie mój zbiornik nawiedziło jakieś choróbsko i skutecznie zredukowało obsadę. Pozostał jeden skalar, samiczka kakadu, samiec ramireza, dwa kiryski, osiem neonów. Pancerne okazały sie molinezje i kosiarka.
Na ta chwile chyba się skończyło bo odpukać od dwóch tygodni żadnego zgonu.

Trochę zarośnięty zbiornik:
Obrazek

po przycince wyleciał korzeń z prawej i microsorium windelov oraz mała roszada w roślinach
Obrazek

Mój największy problem to niestety nitki
Obrazek
tu wersja extremalna
Obrazek

Na tą chwile zaprzestałem podawania mikro bo wydaje mi się że jakby potęguje wzrost niktek.

Parametry wody na dziś
K 15ppm
Fe 0,1
Po4 0,8
No3 20
CO2 podkręciłem, indykator JBL wskazuje kolor żółtawy
pH ok 6,9

Nie mam pojęcia jak zwalczyć te nitki a doprowadzają mnie powoli do szału. Powoli rysuje się wizja restartu.

Na dzień dzisiejszy po delikatnej przycince
Obrazek
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

Moim skromnym zdaniem to powinieneś zjechać z Kh do 4-5 ,podnies PO4 do 1,5 , Fe 0,1 kiedy mierzone po podaniu mikro czy przed i jak go podajesz codziennie i co to jest za mikro
Krzych82 pisze:Powoli rysuje się wizja restartu.
Najpierw spróbuj zaciemnienia 3-4 dni /u mnie pomogło/
kondzio20005
Posty: 1431
Rejestracja: 20 mar 2013, 17:21
Imię: Konrad
Lokalizacja: Ropczyce
Akwarium: 54L, 31,5L
Płeć:
Wiek: 23

Post autor: kondzio20005 »

A może aldehyd glutarowy by pomógł? U mnie zaciemnienie nie pomogło...
Miałem potężne nitki. Miały po 15cm i więcej. Wlałem dawkę na 400l a potem podawałem na 800l (akwarium54L). Podaje koncentrat 24%. Tak wyszło z obliczeń :P Woda jak mleko. Ryba żyje,a nitki znikają. :D
Podaje już 11 dni, a nitek prawie nie ma. :win:
Trzeba naprawdę się wpatrzyć aby zauważyć te nitki :)
Ostatnio zmieniony 04 lip 2015, 16:06 przez kondzio20005, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
przemotbg-p1
Posty: 619
Rejestracja: 09 mar 2014, 10:44
Imię: Przemek
Lokalizacja: Tarnobrzeg
Płeć:
Wiek: 41

Post autor: przemotbg-p1 »

debrzyna pisze:Najpierw spróbuj zaciemnienia 3-4 dni
i zielonej herbaty u mnie zdziałała cuda
Pozdrawiam Przemek
Krzych82
Mecenas
Posty: 231
Rejestracja: 04 lip 2014, 20:24
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Poraż
Akwarium: 240,32 i 10x25l
Płeć:

Post autor: Krzych82 »

Dzięki koledzy za sugestie.
Właśnie chodzi mi po głowie pomysł na zmniejszenie kh ale to chyba musiałbym pobawić sie kwasem.
Poziom Fe mierze przed podmianą, natomiast micro nie podaje już od trzech tygodni (symfonia złota).
Zaciemnienie nie daje kompletnie żadnego efektu na nitki.
Aldehyd stosuje na co dzień. 24% rozcienczony w stosunku 1:9 z demineralką. Kiedyś przez około tydzień lałem trzykrotną dawkę, nitki jakby troszeczkę przygasły ale zaczęły mi padać niektóre rośliny, więc zaprzestałem.
Herbaty jeszcze nie próbowałem wiec muszę poszukać jak ją zastosować.

I jeszcze pytanko
Czy takie kh jakie mam może poowdować, że niektóre gatunki roślin zamierają?
Np padła mi rotala walichi, ludwigia mini red, amania sp. bonsai, natomiast dość ładnie rosnie min. rotala macrandra, proserpinaca palustris, althernatera reinecki, pogestemon erectus?
pozdrawiam
Awatar użytkownika
dawo
Administracja
Posty: 2265
Rejestracja: 20 lis 2014, 21:06
Imię: Dariusz
Lokalizacja: Zaczernie
Akwarium: 240L, 81L, 68L, 63L
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: dawo »

Jeśli chodzi o zwalczenie nitek to u mnie w 100% pozbyłem się nitek tym preparatem: FEMANGA ALGEN STOP GENERAL, jedna kuracja pomogła ale pociągłem tak jak w instrukcji czyli 4 kuracje co tydzień, wszystkie poznikały a rośliny mają się dobrze. Jedyny minus jaki zauważyłem to powoli zniknęła mi obsada Furcatusów oraz Promienniczek chodź do końca nie wiem czy to przez to. Jeśli chcesz coś więcej wiedzieć na temat tego preparatu to w tym temacie pisałem coś więcej: http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=27971 powodzenia
cypeks
Posty: 38
Rejestracja: 06 cze 2015, 20:07
Imię: Cyprian
Lokalizacja: Kowalów
Akwarium: 240l
Płeć:
Wiek: 44

Post autor: cypeks »

Parametry masz przyzwoite. Zielenice lubią żelazo, więc zejdź z Fe do poziomu 0,05-0,1ppm.

Zaatakowane miejsca możesz polewać bezpośrednio aldehydem (tylko nie w wersji stężonej) ze strzykawki, wyłączając na 15min filtr. Tym sposobem glony dostaną po tyłku ale nie przedawkujesz w ogólnym rozrachunku. Uważaj jednak na rośliny nie tolerujące aldehydu, np. nurzańce.
Krzych82
Mecenas
Posty: 231
Rejestracja: 04 lip 2014, 20:24
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Poraż
Akwarium: 240,32 i 10x25l
Płeć:

Post autor: Krzych82 »

W akcie desperacji zamówiłem już ten preparat Femanga algen.... bede próbował w ten sposób bo już mnie trafia z tym dziadostwem.

Lałem już aldechyd w trzykrotnej dawce nitki jakby na chwile przystopowały ale bardziej zaczeły cierpieć rośliny wiec odpuścilem.
Awatar użytkownika
misiekdz
Posty: 526
Rejestracja: 27 maja 2013, 14:27
Imię: Michał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 160l
Płeć:
Wiek: 36

Post autor: misiekdz »

no i jak tam walka ????
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwaria Roślinne”