Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Jak powstało moje akwarium DIY

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
DarekP
Posty: 220
Rejestracja: 19 paź 2009, 12:50
Imię: DAREK
Lokalizacja: WYSOKA -ŁAŃCUT
Płeć:
Wiek: 52

Jak powstało moje akwarium DIY

Post autor: DarekP »

Mam nadzieje że administracja zgodzi się na umieszczenie tego tematu w tym dziale , bo choć początek jest trochę inny to jednak będzie w późniejszym czasie uzupełniany opisami życia akwarium

Witajcie
Ten temat będzie poświęcony akwarium maksymalnie DIY.
Co to oznacza? Maksymalna ilość rzeczy i urządzeń wykonana ma być samodzielnie.
Na tym forum jestem już od dość dawna jednak mój udział w życiu forum jest niewielki, może nawet żaden. Dlatego chce tym opisem podziękować całej społeczności formowej za wiedzę m,którą tu uzyskałem i mam nadzieję że temat się spodoba a najważniejsze – potwierdzi że można coś samemu wykonać.
Moje pierwsze akwarium to zakupiony zestaw wromaka który był opisywany tutaj : http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=2154
Miało ono i drugą historię tu: http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=10595
Miedzy czasie istniało drugie małe 54 litry do którego wykonałem pierwszą pokrywę DIY. Była opisana jeszcze na rzefie ale zdjęcia z jej powstawania zaginęły po przekształceniach na podforaka.
Obecna historia rozpoczęła się jakieś dwa lata temu , dotyczy szkła opti guardian ,o wymiarach 60x40x36h oczywiście DIY.
Szkła samemu nie dałem rady zrobić więc zamówiłem u szklarza w Bziance. Silikon i parę innych pierdołek w Leroymerlin . Ponieważ dno akwarium jest ze zwykłego szła to można było pokazać na focie jaka jest różnica w kolorze.
Obrazek
Praca przy sklejaniu nie była łatwa bo robiłem to pierwszy raz, a pojęcie o tym jak to robić czerpałem z Internetu. Oczywiście jakieś tam umiejętności w posługiwaniu się silikonem mam , to umiejętność klejenia akwa to zupełnie inna bajka. Parę fotek obrazujących proces powstawania słoika.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Fugi jakie starałem się zrobić miały z założenia być minimalne choć bałem się bo wiadomo parę litów wody na podłodze to nic przyjemnego ale co kto nie ryzykuje ten nie ma.
Obrazek
Obrazek.
Dałem czas na schnięcie sylikonu , a teraz czas na próbę szczelności.
Obrazek
Obrazek
Żeby nie było że taki fenomen ze mnie to pokazało się parę pęcherzy w silikonie. Na dzień dzisiejszy wiem co zrobiłem źle więc następnym razem będzie lepiej.
Obrazek
Obrazek
Woda w szkle stała tydzień bez żadnych wycieków więc zdecydowałem że klejenie się udało pomimo defektów w postaci pęcherzy. Akwarium zostało spakowane i czekało na odpowiedni dzień, który miał dopiero nadejść. Zycie jakie jest każdy wie , praca, rodzina i problemów moc. Między czasie powstawały inne części składowe mojego przyszłego szkła.
Ponieważ nie zawsze mogę spędzać czas na pisaniu na komputerze ( łatwiej tylko przeglądać) to i ten pseudo reportaż będzie trochę trwał i mam nadzieje że opis doprowadzę do dnia wczorajszego kiedy to popełniłem ten akt i postawiłem to moje akwarium.

Aktualizacji będę dokonywał w pierwszy poście aby nie trzeba bylo ganiać po wszystkich postach
___________________________________________________________________________

Odcinek 2
Witajcie ponownie. Czy wy też macie takie braki w czasie? Normalnie doba za krótka, o co najmniej 5 godzin.
Dzisiaj opisze kolejne urządzono. Większość z was na pewno podaje CO2 i zapewne, tak jak i ja używaliście różnych sposobów jego rozpuszczania. Oczywiście przerabiałem spiek, kamień, kostkę lipową oraz dyfuzor z filtra narurowego który zresztą pewnie do tej pory pracuje u jednego z forumowiczów. Z tych rozpylaczy najlepiej sprawdzał się narurowy jednak wg mnie ma dwie wady; potrzebuje silnego filtra żeby spadki prędkości przepływu nie były zbyt duże i jego wielkość. Dopóki miałem duży filtr to spadki były niezauważalne jednak po przesiadce na mniejsze akwarium i mniejszy filtr trzeba było zrezygnować z klamota i zastosować coś innego. W czasie kiedy potrzebowałem zastosowania nowego rozpylacza na forach dużo się pisało o dyfuzorach sery i aquamedica. Na jednym z tych for znalazłem pomysł wykonania czegoś takiego z rury kanalizacyjnej. I poszło.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Teraz po kolei. Rura jaki widać fi 50 .Mufy zaciskowe do przewodów elektrycznych, myjka do naczyń NOWA!!! Aby ewentualne nierozpuszczone bąble gazu Si zatrzymały i rozpuściły do końca, wężyk PU wprowadzony do zaślepki i włożony albo raczej wciśnięty w jego koniec filtr papierosowy, którego zadaniem jest rozbicie CO2 na bardzo drobne bąbelki.
W założeniu to miało być tylko na próbę, tanim kosztem, ale jakoś tak już leci 2 roczek . Estetyka zapewne nie powala na kolana ale to miła być próba. W planach jest wersja 2.0 wykonana z tuby filtra kapilarnego ale jak pisałem brak tych paru godzin jest małą przeszkodą .
Dyfuzor działa poprawnie ,cicho, nie zatyka się i co najważniejsze nie spowalnia filtra w stopniu przeszkadzającym w jego prawidłowym działaniu .
Pozdrawiam i CDN
___________________________________________________________________________
Docinek 3
Witam ponownie.
Dzisiaj znowu opis mojej produkcji DIY . Mam świadomość , że te wyroby nie są najwyższej jakości , jednak mają one dla mnie wartość potwierdzającą moje chęci i umiejętności majsterkowicza. Oczywiście ważna jest też zasobność warsztatu , który niestety jest w moim wypadku dość ubogi.
Wracając do tematu. Jakiś czas temu postanowiłem się rozstać z pokrywą ,o której wspominałem na początku, o idąc za ówczesna moda wykonałem lampę wiszącą. Lampa jest, ale nie wisi tylko leży  na akwarium. Opis konstrukcji znalazłem oczywiście na jednym z for akwarystycznych. Jak to zwykle bywa w sytuacjach kiedy napalamy się na realizację jakiegoś projektu , realizacja musiała być natychmiastowa  .Tak więc ruta kanalizacyjna, jakieś kawałki spienionego PCV, jakieś pozostałości brachy aluminiowej pozostałej z krycia dachu. Świetlówki i inny osprzęt elektryczny gdzieś się szlajał po domu pozostało dokupić farbę w spreju i do dzieła. Brak fotek z realizacji wiec tylko efekt końcowy i stan na dzień dzisiejszy. Lampa wymaga odświeżenia i w końcu powieszenia nad akwarium . Mam nadzieje że i lampa i ja doczekamy tego czasu.
Obrazek
Obrazek
Lampa spełnia swoje zadanie to znaczy rośliny rosły i to super rosły w starym baniaku 54 lity. W obecnym 84 litry , 2x18W może być za mało, choć po tygodniu , odpukać jest OK. Może niższe natężenie światła ułatwia start baniaka.

Pewnie wielu pamięta czas kiedy zaistniałą moda na własnoręcznie wykonane wloty i wyloty. A co mnie też złapało. Oczywiście nie mam fotek z procesu produkcji ale mam i działają do dziś. Przeprowadzałem co prawda jakieś modyfikacje na wylocie i już nadaje się do wymiany ale nadal pracuje.
Obrazek
Obrazek
Przy okazji wylewek i paru nieudanych podejść postanowiłem wykorzystać nieudane kolanko i wykonałem indykator zewnętrzny.
Obrazek

Temat szafek też dość często przewija się na forach akwarystycznych. Ilu użytkowników tyle pomysłów dostosowanych do możliwości finansowych i zdolności . Ja , a jakże postanowiłem wykonać samodzielnie taką oto szafeczkę.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

I do następnego razu :mrgreen:

Jako że już chyba wszystkie moje produkty DIY zostały przedstawione, to zamykam ten nieco przydługi wstęp do opisu nowo powstałego mojego akwarium DIY. Oczywiście nie opisuję tu banalnych rzeczy jak licznik bąbelków z kroplówki czy podłoża z kretowiska- bo na takim funkcjonowało przez ostatnie prawie 3 lata zamknięte akwarium. A to kilka obrazków z tamtego akwarium.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Tak to wyglądało do tej pory. W tym miejscu zamykam wstęp , a dalszy opis sytuacji w kolejnych postach tego tematu.
Ostatnio zmieniony 04 cze 2015, 14:07 przez DarekP, łącznie zmieniany 4 razy.
Awatar użytkownika
cyklista
Mecenas
Posty: 2101
Rejestracja: 11 paź 2011, 14:10
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l i inne
Płeć:
Wiek: 51

Post autor: cyklista »

To napisz co było źle, że powstały pęcherze w silikonie.
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

Fajny projekt. A czym jest podyktowana wysokość zbiornika?
Awatar użytkownika
maxio69
Mecenas
Posty: 922
Rejestracja: 04 sie 2013, 22:11
Imię: Piotr
Lokalizacja: Przeworsk/Mirocin
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: maxio69 »

DarekP, Fajna sprawa :) czekam z niecierpliwością na resztę zdjęć i opisu.
Właśnie właśnie napisz co było źle, skąd te pęcherze?
Awatar użytkownika
DarekP
Posty: 220
Rejestracja: 19 paź 2009, 12:50
Imię: DAREK
Lokalizacja: WYSOKA -ŁAŃCUT
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: DarekP »

Wysokość zbiornika wyszła mi z liczby fi podstawy ;-). Na dzień dzisiejszy po dwóch dniach od zalania wydaje się niczego sobie.
Jak chodzi o pęcherze to wiecie jak jest kiedy się coś robi. Człowiek by chciał jak najszybciej efekt i to brak cierpliwości, a może nieprzemyslane miejsce do pracy jest główna przyczyną bąbli. Silikon jeszcze był za świeży, jak pamiętam to chyba około 12 godzin a ja musiałem przestawić całe akwarium bo przeszkadzało i to w tym czasie nastąpiły naprężenia które spowodowały pęcherze. Jestem pewien że gdyby sobie doschło nieruszane to by było ok
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

Sprawia wrażenie dość wysokiego akwarium. To będzie pod korale?
Awatar użytkownika
DarekP
Posty: 220
Rejestracja: 19 paź 2009, 12:50
Imię: DAREK
Lokalizacja: WYSOKA -ŁAŃCUT
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: DarekP »

Mirro . Na razie morskie to mi się tylko podobają ale są poza mim zasięgiem :/
Awatar użytkownika
DarekP
Posty: 220
Rejestracja: 19 paź 2009, 12:50
Imię: DAREK
Lokalizacja: WYSOKA -ŁAŃCUT
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: DarekP »

Zakończyłem opisywanie moich amatorskich dokonań DIY, zatem czas przedstawić "dzieło" w jakim to wszystko będzie funkcjonować.
Akwarium postanowiłem postawić pod wpływem impulsu, nie pytajcie jakiego bo nie wiem.
Zamierzałem jeszcze poczekać na to i owo no ale impuls to impuls.
Wiadomo na początku ustawiamy akwarium.
Obrazek

następnie idzie szkło i pasuje go jakoś wyczyścić

Obrazek

Od kilku lat stosuję bakterie używane w kanalizacjach, oczkach i stawach .Dla czego? Bo raczej nie widzę większej różnicy pomiędzy typowo akwarystycznymi a tymi które używam. Skoro nie widzę różnicy to poco przepłacać. Tak więc na dno bakcylusy.

Obrazek

Przez lata jakie jestem na tym forum stosowałem kopiec kreta, żwir lub bazalt. teraz zachciało mi się odejść od tego mojego standardu. jakiś czas temu z myślą o tym co teraz popełniłem zakupiłem worek podłoża aqua substrane II oraz od naszej koleżanki forumowej MANI używane podłoże japońskiego dizajnera

Obrazek

Sama aranżacja i proces powstawania raczej nie przypominają tego z filmów o NIGACIE i japońskiego guru akwadizajningu .

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Muszę powiedzieć że jestem mile zaskoczony dość szybką krystalizacją wody. W każdym bądź razie tego samego wieczora mogłem dokończyć sadzenie roślin. Jedyne co przeszkadzało to jego lekkość. żlie było sadzić mniejsze rośliny.

Obrazek
Obrazek

Na koniec pozostało podłączyć filtr i aby dopełnić procesu szczepienia po prostu odłączyłem mojego JBL e900 od starego akwa i jedynie wymieniając węże na nowe podpiąłem do nowego akwa. oczywiście w ramach poprawnego szczepienia poszło wiadro wody ze starego akwarium.

Podsumowując:
Akwarium; opti 60x40x36h
filtr; jbl e900
grzałka; brak
podłoże; aqua substrate II i używana amazonia
CO2 całą dobę
rośliny;jakie widać na fotach . niestety w sprawie nazewnictwa jestem totalnym ignorantem. Czasem udaje mi się zapamiętać nazwę jakiejś roślinki ale w najbardziej potrzebnym momencie właśnie nie mogę sobie przypomnieć jak się nazywała.
życie; Krewetki (rasowi krewetkarze mnie powieszą) hybrydy i red cherry, rybki rasbora galaxy, zwinnik blhera ślimaki helenki i zapewne będą zatoczki
woda 100% RO
Prametry po 3 tygodniach
PH 6,6
GH 6
KH 3
innych parametrów nie mierzę bo nie mam już testów.

Akwarium po tygodniu
Obrazek

I tu zdecydowałem , że wpuszczę życie (krewciarze pewnie powiedzą świr)
ale jakoś do tej pory jest ok. krewetki w końcu zajajczyły i to mnie upewnia że jest dobrze.
drugi tydzień
Obrazek.

Na zakończenie parę dzisiejszych obrazków z życia mojego słoika

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Jak to widzicie?
Awatar użytkownika
DarekP
Posty: 220
Rejestracja: 19 paź 2009, 12:50
Imię: DAREK
Lokalizacja: WYSOKA -ŁAŃCUT
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: DarekP »

Spory kawał czasu mnie tu nie było. Dużo się działo w moim życiu więc i na pisanie nie było czasu. Ot samo życie.
Akwarium jakoś sobie radziło choć bez rewlacji. Jako że to moje pieresze akwarium na podłożu aktywnym to zagadek dla mnie masa, ale ze nie bylo czasu na studiowanie wiedzy akwarystycznej to musiała styknąć ta dotychczasowa.
Z obserwacji wychodzi mi że takie podłoże (aquasubstrate II i używana amazonia) jest jałowe w porównaniu do kretowiska. W trakcie dochodzenia do dzisiejszego stanu przeszedłem inwazje krotkich nitek i dopiero podniesienie nawożenia zmniejszyło ilość teego dziadostwa. jeszcze pojedyncze sieliska wystepuja mysle że z czasem i one zanikna. Do podloża poszlo cale opakowanie kapsulek aquaartu i cale opakowanie nawozowych patyczków doniczkowych.
Nawożenie do wody idzie obecnie NO3 10.07 ,PO4 1.08, K9.48 na tydzień . Oto obecny widok akwarium.
Obrazek

Aha a miedzy czasie miałem takie kwiatki :mrgreen:
Obrazek
Awatar użytkownika
dawo
Administracja
Posty: 2265
Rejestracja: 20 lis 2014, 21:06
Imię: Dariusz
Lokalizacja: Zaczernie
Akwarium: 240L, 81L, 68L, 63L
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: dawo »

Akwarium fajnie wygląda, na żywo pewnie jeszcze ciekawiej, jeśli chodzi o nitki to u mnie tak samo (miałem wcześniej bazalt praktycznie nitek nie było) teraz mam Amazonie II i nitki się pojawiły aż szlak trafia. No ale może uda się zwalczyć. Będę się z Tobą kontaktował w sprawie heńka. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
DarekP
Posty: 220
Rejestracja: 19 paź 2009, 12:50
Imię: DAREK
Lokalizacja: WYSOKA -ŁAŃCUT
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: DarekP »

Witeska Panie i Panowie

Jakieś 3 tygodnie temu zakupiłem , w mojej ocenie, ładne bucefalandry. Nie pytajcie jaka odmiana bo nie wiem, ale znawcom będę wdzięczny za podanie nazwy tematu. Już w czasie zakupu miałem wrażenie że roślina ma pęki kwiatowe , nie sądziłem jednak że coś z tego wyjdzie. a tu masz ci takie kwiatki wyszły. :podwójnie widzę:

Obrazek

W akwarium jest nawet spokój . Ponieważ nie mogłem się doczekać odejścia plagi krótkich nitek zastosowałem parokrotnie algina i jest ok. krewecie i ślimaki żyją więc nie ma tragedii.
Dorzucam jeszcze parę fotek bucków i całego akwarium. Wiem , że jakość fotek na kolana nie powala ale innych póki co nie mam możliwości zrobić
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
duch amazonski
Posty: 1932
Rejestracja: 03 wrz 2014, 19:44
Imię: Darek
Lokalizacja: LUBLIN
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: duch amazonski »

Ładnie panie to wyszło :). No i dyfuzorek, cymuś.
Prawdziwy mężczyzna płacze tylko wtedy, gdy szampon szczypie w oczka.
Awatar użytkownika
Anitex
Posty: 41
Rejestracja: 26 lis 2014, 14:44
Imię: Anita
Lokalizacja: Sanok
Płeć:

Post autor: Anitex »

Piękne masz to akwarium, gratuluje inwencji twórczej :D
Najbardziej podoba mi się ściana z mchami, na czym rosną?
Awatar użytkownika
DarekP
Posty: 220
Rejestracja: 19 paź 2009, 12:50
Imię: DAREK
Lokalizacja: WYSOKA -ŁAŃCUT
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: DarekP »

Tak o ścianie nie pisałem. Ramka z drutu spawalniczego chromowego i moskitiery. Tak pozostałość po wcześniejszym akwarium. Miałem to zrobić wielkością pod obecne no ale czas zawsze jakoś niewłaściwy
Awatar użytkownika
dawo
Administracja
Posty: 2265
Rejestracja: 20 lis 2014, 21:06
Imię: Dariusz
Lokalizacja: Zaczernie
Akwarium: 240L, 81L, 68L, 63L
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: dawo »

byłem widziałem na żywo, akwarium chodź litrażowo nie duże to sprawia wrażenie dużego, bardzo ładne zadbane, a roślinki naprawdę wyglądają pięknie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwaria Ogólne”