Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Caridina Dennerli

Krewetka z jeziora Matano

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Harlequin
Posty: 660
Rejestracja: 20 sie 2015, 18:23
Imię: Pawlito
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: Harlequin »

DLA CZEGO KREWETKI PADAJĄ 4,5,6,7,8
Ojj będzie boleć głowa!!! :)
Od pewnego czasu zaczołem znów zgłebiać różne tematy i jestem ciekaw czy ta wiedz wam się przyda a może już to wiecie?
Co się tyczy podłoża, skał to są różne wypowiedzi na ten temat ale na pewno jesteśmy wszyscy zgodni że podłoże musi być neutralne lub podnoszące alkaliczność wody, zakwaszajace wode odpada. I teraz pytanie jakie? Wymienie najbardziej popularne czyli żwirek kwarcowy, lawa, grys koralowy, koral twardy. Kwarc żwirek, neutrale podłoże nie wypływa na parametry wody nawet po długim stosowaniu, skała kwarcowa nie absorbuje i nie oddaje do słupa wody, związków fosforowych, DOC (dissolved organic carbon), DOM(dead organic matter), oczywiście mogą się na jej powierchni osadzić, ale nie grozi nam przy duzej podmianie że wyrzuci duże ilość powyższych związków jest najbezpieczniejszą skałą i podłożem. Lawa ma bardzo fajna strukturę, lubią się na niej,w niej osadzać różne bakterie, mikroorganizmy, ponieważ jest pełna różnych kanalików,. Czesto lawa jest używany jako wkład do filtra. Lawa potrafi wpływac na parametry wody, na pewno bez cienia wątpliwości kumuluje i pochłania do swojego wnętrza różne związki z wody, a po nasyceniu je powoli odawać np fosforany, DOC (dissolved organic carbon)i DOM(dead organic matter) taki fajny zielony glon rośnie albo zabardzo rośnie, albo cyjanorośnie( pamietacie wspólczynnik Redfielda). .
Grys z koralowca czy skała z koralowca twardego, jest też czesto używana przez hodowców krewetek z Sulawesii, koralowce twarde, zbudowane są w większości węglanu wapnia, który lekko wpływa na twardośc ogólna wody (GH ) zwiększa alkaliczność i przewodność uS, stosujemy go często licząc na to że wpłynie na zwiększenie alkaliczność w zbiorniku i utrzymanie odpowiedniego pH wody, jego zdolności bufurujące są różne, wzależności od jakości skały, może być dłuższa lub krótsza, ponieważ każdy nowy jon H+ z "używa" jego właściwości bufurujące. Warto by było regularnie stosowac go do filtra i co jakiś czas wymieniać na nowy.
A co to buferowanie?:
Jony wodorowe CO32- i wodorowęglanowe HCO3- których jest zadaniem pochłanianie jonów H+(neutralizacja kwasów w roztowrze) nie są same w sobie ani kwaśne ani zasadowe i same z siebie nie mają wplywu na pH wody, pełnią fukncje pochłaniacza jonów kwaśnych do momentu aż już nie mają gdzie ich przechowywać ,wtedy spowrotem oddają jony H+ do wody.
Roztwór zasadowy ma przewagę jonów OH- a roztwór kwaśny H+ a jony CO32- i HCO3- stoją na straży aby tą równowagę utrzymać i uzyskać stały stosunek kwasów do zasad. Więc zasada jest to co może przyjmować jony wodorowy. Kwasem jest to co może jon wodorowy oddawać. Co to znaczy? Jak roztwór wodny ma np 5 jonów H+ i 5 jonów OH- to pH wynosi 7 roztwór wodny jest neutralny, ale jak dodamy np 2 mole H+ to będzie 7 jonów H+ i 5 jonów OH+ w tedy jest to roztwór wodny kwaśny(skala Ph tak pokaże). A jak do 5 jonów H+ i 5 jonów OH- dodamy 2 mole OH- to będzie jonów 5 H+ i 7 jonów OH- to roztwór wodny będzie zasadowy.
To jak teraz zrobić aby utrzymać pH 7? Trzeba dodać jony HCO3- lub CO32- (bufer) który utrzyma pH na stałym poziomie. Już tłumacze:
Jest ta sama sytuacja co powyżej 5 jonów H+ i 5 jonów OH- i tym razem jeszcze, jony HCO3- , CO32- (bufer pH) teraz dodam do roztworu 2 mole H+ w tedy jony HCO3- , CO32- je pochłoną i nadal będzie 5 jonów H+ i 5 jonów OH- i utrzymamy pH 7(roztór wodny został neutralny dzięki jego zdolności buferującej). Ale jak z 5 jonów H+ i 5 jonów OH- zabiorę 2 mole H+ to jony HCO3- , CO32- odda 2 mole H+ czyli znów zostanie pH 7. Teoria bronsteda-lowry'ego mówi że jon HCO3- może być kwasem HCO3- +H2O -> CO32- + H3O+ lub zasadą HCO3- + H2O -> H2CO3 + OH-.ciekawe o nie?
Alkaliczność odnosi się do wszystkich zasad w wodzie, które neutralizują silny kwas, skala pH określa kwasowość lub zasadowość. Odnosi się do stosunku jonów H+ i OH-.
Test akwarystyczny kH mierzy tylko i wyłacznie alkaliczność a nie twardość węglanową tego przykładem jest wodorowęglan sodu NaHCO3( czyli soda oczyszczona) niema w sobie ani jednego atomu wapnia czy magnezu a mierząc testem akwarystycznym KH wychodzi nam że podnosi KH czyli twardość węglanowną?. Ale soda oczyszona nie ma twardości, wiec test akwarystyczny kH mierzy tylko alkaliczność wody.
Co do roślin to każdy wie że nie które rośliny akwariowe przy niedoborze CO2 mogą pobierać węgiel z wodorowęglanu wapnia dając węglan wapnia (skorupa ślimaka np tylomelani składa się z takiego związku) co niestety rośliny w nadmiarze szybko rosnące, obniżając kH przyczyniają się do osłabienia właściwości buforujących i może być efektem większego wahania pH dobowego. Co może stymulować krewetki do przechodzenia wylinek zbyt często i nie mając czasu na zregenerowanie się między wylinkami mogą paść z wycieńczenia. Oczywiście regularne podmiany "uzupełniają ten bufer". Więc z roślinkami to tak z umiarem :). Temperatura cóż 28-31 C idealnie.
I co boli główka?
Harlequin
Posty: 660
Rejestracja: 20 sie 2015, 18:23
Imię: Pawlito
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: Harlequin »

https://www.youtube.com/watch?v=YhvC1Ao ... e=youtu.be

[ Dodano: 2017-11-01, 08:36 ]
DLA CZEGO KREWETKI PADAJĄ 9
Przewodność i gH twardość ogólna.
Jak bym miał zacząć to może od tego że nie chce pisać naukowo to co w internecie można wyczytać, raczej się z koncentruje na prostym języku.
Woda RO zawsze nam wykaże jakąś przewodność w Us lub ppm ponieważ filtr odwróconej osmozy nie oczyszczają wody w 100%. Ale jak wiemy do wody RO musimy dodać odpowiednią ilość soli dla krewetek z Sulawesi w celu uzyskania odpowiedniej przewodności i twardości ogólnej gH. Często czytamy, cytuje " Ja nie mierze twardość ogólnej gH tylko przewodność w uS lub ppm i to mi wystarczy" czy mierzenie samej przewodności wystarczy? Odpowiedz brzmi Tak, ale pod warunkiem że gH nie jest niższe niż 5. Teraz ktoś zada pytanie no to po co mierzyć gH skoro samo mierzenie przewodności wystarczy?. A po to że, czasem zalecania producenta nie sprawdzają się w praktyce i próbując uzyskać idealną przewodność, nie świadomie obniżamy gH do wartości nie akceptowalnej dla danego gatunku krewetki i chórem nam padają. To kolejne pytanie a jaka to wartość akceptowalna cóż aby nie wywołać u kogoś palpitacji serca, napisze jakie sam stosowałem wartości na soli Mineral sulawesi 7,5 + wodorotlenek wapnia. I jakie były skutki:
pH 7,5-7,7 dla wszystkich.
Kardynałek: gH 7, TDS 250ppm żyje i dobrze się mnoży, przeżywają młode
Kardynałek: gH 5 TDS 200ppm żyje i się rozmnaża, młode są
Kardynałek gH 3 TDS 140 ppm problem z wylinką, nie rozmnażają się, samice z jajami padają
Spinata yellow cheek gH 7 TDS 250ppm żyje i mnoży się, przeżywają młode ale nie dużo
Spinata yellow cheek gH 5 TDS 200ppm żyje i mnoży się, przeżywają młode ale nie dużo
Spinata yellow cheek gH 3 TDS 140ppm problem z wylinką, rozmnażają się, samica z jajami pada, młode padają.
Harlequin gH 7 TDS 250ppm żyje i mnoży się, młode żyją,bardzo mała ilość
Harelquin gH 5 TDS 200 ppm żyje i mnoży się, młode żyją bardzo mała ilość
Harelquin gH 3 TDS 140ppm żyje, samice z jajami padają, problem z wylinką jest
Jak widzimy ilość rozpuszczonej soli w wodzie ma znaczenie, im więcej było ppm i gH to lepiej dla każdego z tych gatunków oczywiście to dotyczy to tylko zasolenia wody gH i przewodności mierzonej w ppm. Nie poruszam tematu że NO3 za wysokie to mi przy każdej wartości gh i ppm mi padały, cyjanobakteria to mi padały, fosforany nadmiar to mi padały. Każdy gatunek z osobna ma inną swoją tolerancje i wrażliwość.
Ja osobiście zalecam wyższe wartości niż zalecane na opakowaniu danej soli tylko dla tego że sól wydaje się być nie kompletna, stosując zalecenia producenta możesz zabić krewetki, mimo 3 miesięcznego okresu dojrzewania zbiornika.
Pamiętajmy o tym jak nam odparuje woda w akwarium to dolewajmy tylko wodę RO, jak dolejemy wodę z solami to wartość ppm i gH wzrośnie. Co czasem może krewetki za stymulować do przejścia wylinki, a ma pecha ta krewetka która dzień wcześniej przeszła wylinkę i jeszcze się nie zregenerowała a już znów ją pobudzamy do wylinki to spowoduje u niej raczej zgon.
Prostym przykładem jak to działa, jest szklanka wody RO i wrzucamy do niej kostkę cukru, cukier się rozpuści mierzymy TDS przewodność i np jest 100ppm po tygodniu widzimy że woda odparowała a chcemy utrzymać około 100ppm cały czas w szklance to co robimy? Wlewamy wodę RO o ppm bliskich zeru, czy wlewamy wodę z innej szklanki z wodą RO z rozpuszczoną kostką cukru co ma wartość TDS 100ppm. Odpowiedz wydaje się prosta ale czasem się zastanawiamy co robić?. No ja bym wlał wodę RO czysta bo cukier nie odparował tylko woda. Dolewając wodę RO z rozpuszczonym cukrem bym zwiększył jej przewodność(zagęścił bym ją, zwiększając ilość rozpuszczonego cukru na szklankę wody).
To teraz inaczej mamy akwarium 30 litrów, przewodność jest 250ppm(taką chcemy utrzymać) i odparowało nam 3 litry wody z akwarium po tygodniu, to jaką wodę mamy wlać? 3 litry czystą RO ppm bliska zeru? Czy wodę RO z rozpuszczonymi solami o wartości TDS 100ppm?. Krewetki muszą mieć około 250ppm i nie lubią nagłych skoków przewodności. Ja bym wlał wodę czystą RO i tak robię. Jak wlejemy wodę RO z rozpuszczonymi sola w końcu dodaliśmy soli która odpowiada za gH, oczywiście że jest duża szansa że przy tak małej dolewce wody o wartości TDS 100ppm na teście akwarystycznym nie wyjdzie nam wyższe gH, ale to nie zmienia faktu że i tak będzie więcej soli wodzie w akwarium i ppm lub uS pójdzie w górę.
A jak wlejemy czystą wodę RO to wartość ppm zostanie na stałym poziomie, pożądanym przez nas 250ppm. A czy gH może wzrosnąć przy tak małej dolewce wody z solą? Tak, może, bo gH jest ściśle powiązane z przewodnością. Im gH będzie wyższe tym przewodność będzie wyższa, ale może być tak że, przewodność idzie w górę a gH stoi w miejscu, jak to? A tak to, że np. przy gH 3 lub 7 możemy uzyskać tą samą wartość TDS 250ppm. A różnica w twardości ogólnej w powyższym przykładzie jest w końcu o 4 stopnie w skali gH. To proste, jak dodam soli dla krewetek z Sulawesii to one mają jony wapnia i magnezu co wpływa na gH i przewodność jednocześnie, ale jak dodam wodorowęglan sodu ( NaHCO3) to gH stoi w miejscu a ppm idą w górę. Oczywiście to wszystko w uproszczeniu, na chłopski rozum.
Krewetki i tak nam na pewno "powiedzą " czy im się podoba ta nowa wartość w ppm i gH. Bo to co Nam się wydaje tylko małym skokiem parametrów wody w akwarium. To dla krewetek z Sulawesi jest często zbyt dużą zmianą. Pamiętajmy, bardzo ważna jest równowaga i stabilność parametrów wody, w akwarium z krewetkami z Sulawesi, one rzadko wybaczają błędy i mogą nam z dnia na dzień masowo padać. A My będziemy się głowić o co chodzi? co się stało? Ja tylko wody RO+sól dolałem. ;)

[ Dodano: 2017-11-01, 08:37 ]
DLA CZEGO KREWETKI PADAJĄ 10
Co jest lepsze? czy woda RO+sól a może kranówka: temat czasem poruszany, to i ja napisze troszkę o tym co sądzę. Jak wiemy woda RO+sól jest biologicznie martwa, to już opisałem więc się nie będę powtarzał, ale czy woda RO+sól ma odpowienią ilość minerałów, mikro i makro elementów. I jeśli je ma to czy one są odpowiednie dla krewetek z Sulawesi.?. Patrząc na Swoje doświadczenia i kolegów to dla Mnie sól +RO to konieczność ale nie jest to idealne rozwiązanie, bo nie mam pojęcia z czego się składają te sole i w jakich proporcjach one występują na 100g produktu. Nic o nich nie wiemy, domyślamy się że jest wapń, magnez, jakieś wodorowęglany. Ale stosując zalecany dawki i tak krewetki nam czasem padają, ale mamy wpływ na stałość tych parametrów stosując tylko sól i wodę RO. To teraz co kranówkę lać?, przecież ona też nie idealna, a może idealna?. No to może tak kranówka jest to woda z oczyszczalni ścieków(sama nazwa już nas od starsza że to są ścieki przed oczyszczeniem). No ale po oczyszczeniu, już "czysta" woda płynie rurami do nas, problem polega na tym że są dodawane do niej różne środki bio-bójcze typu chlor, chloramina, ozon, rury są stare lub miedziane i jakość wody po drodze spada. No ale dajemy uzdatniacz i ma być niby ok. Kranówka pod względem zawartości różnych związków, gH, NO3, mikro i makro elementów jest do wglądu w MPWiK-u, więc coś więcej wiemy o składzie wody którą chcemy użyć do akwarium z krewetkami z Sulawesi. To gdzie tu problem? A tu właśnie że w różnych rejonach Polski są inne parametry kranówki, może być czasem kranówka o pH 6,8 albo pH 7,9 ta druga nadaje się pod krewetki , tamta potrzebuję buffer pH i więcej związków alkalizujących. Ja osobiście bym wolał( jak pewnie każdy) lać wodę z kranu i mieć sukcesy hodowlane, szybko, miło i bez zbędnych kosztów. Znam osobę co twierdzi że leje samą kranówkę plus szczypta soli dla krewetek z Sulawesi( to już jest w tym jakiś błąd jak samą to nie może być szczypta soli ). i ma sukcesy hodowlane z kardynałkami. Kranówka ma lepsze proporcje pierwiastków niż sama RO+sól, tego jestem pewien. Tylko nie jestem pewien która, tym bardziej że ostatnio stwierdziłem że doleje kranówki do podmiany w 54l tak 3l kranówki,3 l RO+sól. No i patrze na drug dzień nic się nie stało, ale 3 dni po tym zobaczyłem to (czyli dziś rano): https://www.youtube.com/watch?v=3CUYTF9B5I0 samica spinaty z jajami padła. I teraz pytanie czy wiem czemu mi padła samica z jajami? Odpowiedz brzmi nie wiem czemu, ale się domyślam że jedną z przyczyn może być kranówka. Mama jeszcze samic 5 spinat z jajami, jak one padną czy nadal będzie kranówki wina? Nie wiem co było w tej kranówce, może nic złego, a może sam fakt, podmiany ją za stymulował do wylinki a parę dni wcześniej mogła też być po wylince i samce ją zapłodniły, zaczęła nosić jaja i nie dała dary je zrzucić, razem z wylinką. Dodam że jeden samiec kardynała Mi padł też(po podmiance). Za winą stoi na pewno podmiana wody, ale czy to moja wina?(no ja podmiankę zrobiłem to moja ;) ) Mogłem nie robić podmiany wody?.
Jak dla Mnie to raczej wysublimowane wymagania tej trudnej w hodowli krewetki niż 3 litry kranówki i na pewno nie mam idealnych warunków. Pewnie jak bym miał dużo tylomelani to bym nawet nie wiedział że coś padło. A że mam jedną, to było widać. Jest jeszcze koło 50szt krewetek w tym maluch i żyją. Wiec jak by było coś trującego w wodzie to by więcej padło. Więc o kranówce wiem tyle że, czasem to loteria i może Ci się przytrafić super kranówka i rozród krewetek, albo śmierć i pożoga. Ja raczej bym polecał sól +RO może nie jest kompletna, ale na pewno wiem że tam nie ma fosforanów, azotanów, azotynów, jonów amonotych, amoniaku, arsenu, pestycydów, herbicydów, miedzi i innych w nadmiarze metali ciężkich. Co mogę dodać życie to sztuka wyboru, każdy o tym wie czasem nasze działania które mają ulepszyć życie krewetką mogą je im utrudniać, jak nie odbierać.
Zawsze warto szukać nowych rozwiązań, ale jest w tym ryzyko, padu krewetek, a jak wiemy krewetki z Sulawesi(oprócz kardynałów) nas nie rozpieszczają :)
Harlequin
Posty: 660
Rejestracja: 20 sie 2015, 18:23
Imię: Pawlito
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: Harlequin »

Harlequin
Posty: 660
Rejestracja: 20 sie 2015, 18:23
Imię: Pawlito
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: Harlequin »

Awatar użytkownika
pawprz
Posty: 2006
Rejestracja: 24 mar 2015, 9:40
Imię: Paweł
Lokalizacja: Mielec/Wola Mielecka
Akwarium: 112L, 20L, 20L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: pawprz »

Coraz bardziej kusisz!!!!! xd xd xd
Harlequin
Posty: 660
Rejestracja: 20 sie 2015, 18:23
Imię: Pawlito
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: Harlequin »

pawprz pisze:Coraz bardziej kusisz!!!!! xd xd xd
nie ja tylko one :)
Harlequin
Posty: 660
Rejestracja: 20 sie 2015, 18:23
Imię: Pawlito
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: Harlequin »

Harlequin
Posty: 660
Rejestracja: 20 sie 2015, 18:23
Imię: Pawlito
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: Harlequin »

Awatar użytkownika
pawprz
Posty: 2006
Rejestracja: 24 mar 2015, 9:40
Imię: Paweł
Lokalizacja: Mielec/Wola Mielecka
Akwarium: 112L, 20L, 20L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: pawprz »

Mam pytanie. Czy te krewetkaria muszą być tak zaglonione??? Czy można to hodować w bardziej "przejrzystych" "Sterylnych" warunkach?
Harlequin
Posty: 660
Rejestracja: 20 sie 2015, 18:23
Imię: Pawlito
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: Harlequin »

pawprz pisze:Mam pytanie. Czy te krewetkaria muszą być tak zaglonione??? Czy można to hodować w bardziej "przejrzystych" "Sterylnych" warunkach?
nie no zielony glon nie jest potrzebny, ale tak sie robi z czasem niestety, nie ma potrzeby zielonego glony,jak już to okrzemki najlepiej mieć.
Harlequin
Posty: 660
Rejestracja: 20 sie 2015, 18:23
Imię: Pawlito
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: Harlequin »

https://www.youtube.com/watch?v=U4OkhyLZEi0 tak aby rozbudzić wasza ambicje, nie moje akwarium ale Moje marzenie :)
Awatar użytkownika
pawprz
Posty: 2006
Rejestracja: 24 mar 2015, 9:40
Imię: Paweł
Lokalizacja: Mielec/Wola Mielecka
Akwarium: 112L, 20L, 20L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: pawprz »

Śliczne. Jeszcze nie pękłem i wybrałem ponownie Cardiny. Zobaczymy co czas przyniesie. Cały czas monitoruje :d 8-( 8-(
Harlequin
Posty: 660
Rejestracja: 20 sie 2015, 18:23
Imię: Pawlito
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: Harlequin »

pawprz pisze:Śliczne. Jeszcze nie pękłem i wybrałem ponownie Cardiny. Zobaczymy co czas przyniesie. Cały czas monitoruje :d 8-( 8-(
hehe spoko czas przyjedzie i na to
Harlequin
Posty: 660
Rejestracja: 20 sie 2015, 18:23
Imię: Pawlito
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: Harlequin »

ok nakrecam filmiki z komentarzem hehe :) moze ktos chce poaptrzeć co i jak :) u Mnie https://www.youtube.com/channel/UCljBct ... subscriber
Harlequin
Posty: 660
Rejestracja: 20 sie 2015, 18:23
Imię: Pawlito
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: Harlequin »

ODPOWIEDZ

Wróć do „Krewetkaria”