Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Azoo Plant Grower Bed

tagi: test podłoża, opinia, recenzja, opinia, substrat

Tu będą prezentacje/testy produktów otrzymanych od wytwórcy/hurtowni/sklepu....

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Azoo Plant Grower Bed

Post autor: zulix »

Dzięki uprzejmości polskiego dystrybutora AZOO tj. firmy Aquaray oraz firmy akwarystyczny24, która to pośredniczyła w przekazaniu produktów dzisiaj przedstawię wyniki mojej zabawy z podłożem proroślinnym Azoo.

Produkt jest reklamowany jako "Wysokiej jakości podłoże dla roślin wodnych o drobnych granulkach 1-3 mm z unikalną funkcją dekoloryzacji wody".
No to zobaczymy... :)

Dla niecierpliwych wniosek końcowy na początku. Uznaję badane podłoże za wyjątkowo dobre podłoże proroślinne, porównywalne z najlepszymi innych firm a przewyższające większość typowych produktów.

Jest to jeden z moich dłuższych testów (ponad 7 miesięcy) bo świeże akwaria zachowują się inaczej niż stabilne. Szczególnie dotyczy to podłoży aktywnych jakimi są podłożą Azzo Plant Grower Bed. Mimo, że porównania do produktów innych firm wydają się dość oczywiste to nie będę tego wprost robić. Chcę po prostu pokazać jak zachowuje się to podłoże w akwarium. Większość producentów oferuje swoje produkty w "liniach" sugerując od razu wykorzystanie pełnej gamy własnych preparatów, np. nawozów. Tak jest oczywiście przy podłożu Azoo. Idąc tą drogą znakomicie przetestował system oparty o podłoże i preparaty Azoo kolega Przemek-Przemek-Umbrosorium: http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=18487 (na różnych forach kolega może mieć nieco inny nick, głównie jest to jednak nick Przemek).

Na początek od producenta i akwarystyczny24.
http://www.azoo.pl/pl,9,4,167,produkty- ... black.html
https://www.akwarystyczny24.pl/azoo-pla ... -3364.html

Nie będę cytował całości, ale może się zdarzyć, że kiedyś w/w adresy nie będą aktualne więc cytuję najważniejsze fragmenty:
=====
Azoo Plant Grower Bed jest podłożem naturalnym <ciach>. Posiada bardzo drobną, nieregularną granulację 1-3mm (Powder), dzięki czemu wygląda bardzo naturalnie. Azoo Plant Grower Bed posiada kilka unikalnych funkcji wyróżniających je od innych podłoży. Pierwsza z nich to zdolność dekoloryzacji wody i jej krystalizacji. <ciach> Zazwyczaj od czasu założenia akwarium po 1-2 dniach woda jest krystalicznie czysta. Kolejna funkcja to oczyszczanie wody, Azoo Plant Grower Bed pracuje jako filtr pochłaniając toksyny z wody, także amoniak i azotany. <ciach>... Specjalny proces produkcji dzięki któremu uzyskano tak dużą porowatość zapobiega powstawaniu stref beztlenowych i przyspiesza zasiedlanie ziaren dużymi koloniami bakterii, szybko rozkładającymi amoniak i azotyny. <ciach>
Kolejna funkcja to stabilizacja pH. Azoo Plant Grower Bed ma zdolność do stabilizacji pH w granicach 6,5-6,8 pH a przy miękkiej wodzie nawet 6,3 pH. Efekt stabilizacji pH jest bardzo szybki, zazwyczaj do godziny po zalaniu podłoża wodą. Niskie pH sprzyja wzrostowi roślin, rozpuszczaniu CO2 i utrzymaniu gatunków ryb lubiących kwaśną, miękką wodę. Azoo Plant Grower Bed posiada długotrwałą formułę nawożenia i zawiera wszystkie niezbędne składniki odżywcze dla roślin, które pomagają w starcie akwarium i w pierwszych miesiącach opieki.

SPECJALNE WŁAŚCIWOŚCI:
1. Długotrwałe nawożenie - Dostarcza składników odżywczych dla roślin aż do 18 miesięcy.
2. Dekoloryzacja - Usuwa niepożądane zabarwienie wody z korzeni driftwood i krystalizuje wodę aż do 18 miesięcy.
3. Oczyszczanie wody - Pracuje jako materiał filtracyjny i ogranicza podmianę wody do jednej na rok. Bardzo łatwe w utrzymaniu.
4. Stabilizacja pH - Stabilizuje pH wody w przedziale 6,5-6,8 pH. Tworzy idealne warunki dla roślin wodnych i ryb takich jak dyskowce, tetry, żyjących w miękkim, kwaśnym środowisku wodnym.
5. Zdrowa baza - Porowata struktura ziaren jest łatwo penetrowana przez korzenie roślin, które mogą rosnąć także bez dodatku CO2. Zapobiega powstawaniu stref beztlenowych.
6. Naturalny wygląd - Dzięki drobnej, nieregularnej granulacji 1-3mm tworzy naturalny widok, na kształt natury.
======

Jak zwykle jest tu sporo marketingowego przypisania rzeczy oczywistych temu podłożu jako jego zalety. Przykładowo zdolność do zasiedlania bakterii i rozkładania związków azotu co dostępne jest dla każdego porowatego podłoża (a takich substratów jest najwięcej). Poza tym to nie proces produkcji zapobiega powstawaniu stref beztlenowych tylko budowa substratu. Oczywiste, że musiano ja jakoś osiągnąć w procesie produkcji więc oczywiste sformułowanie ma za cel wyrobić wiarę w coś unikalnego. No, ale to już czepianie się marketingowych sztuczek... W teście postaram się w miarę szczegółowo odnieść się do życzeń i faktów. Część moich opinii będzie w sposób oczywisty subiektywna.

Podłoże jest sprzedawane w 2 barwach. Osobiście bardziej lubię podłoża brązowe - odcień barwy tego podłoża bardzo mi odpowiadało.
Obrazek

Akwaria testowe zostały przygotowane z wykorzystaniem (lub nie) bakterii Azoo Nitraact: http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=24839 - innych preparatów na start baniaka nie podawano.
Przypomnę zestaw testowy. Do lewego zbiornika podawano bakterie, do prawego nie. Nie dodawałem żadnych nawozów pod podłoże jak to jest zalecane. Sprzętowo zestawy testowe były absolutnie nowe więc powinny się identycznie zachowywać. Oświetlenie stanowiły diody LED - 3x3,5 W (6500K) oraz 2 typu Planta-Grow od chińczyków 4,5 W. Razem więc ok. 20 W/l (<0,39 W/l). Obsada: po kilkanaście drobniczek różnych wielkości, głównie małych i po 10 sztuk krewetek Red i Blue Rili (na początku - teraz jest ich więcej).

Obrazek

Woda z rzeszowskiego kranu a więc w momencie zalewania kH = 12, gH = 16, Ca:Mg = 3,9 zalała przygotowane podłoże.
Obrazek
Specjalnie zalewane było bez większej dbałości gdyż tak czynią najczęściej początkujący a marketing pisze, przypomnijmy:
...zdolność dekoloryzacji wody i jej krystalizacji. <ciach> Zazwyczaj od czasu założenia akwarium po 1-2 dniach woda jest krystalicznie czysta...
więc powinniśmy oczekiwać, że samo się oczyści. W lewym baniaczku uruchomiono filtr. Po 24 h widzimy:
Obrazek
prawie idealnie sklarowaną wodę w baniaczku z filtrem. Baniaczek bez filtra powoli się też klaruje. Po kolejnych 24 h:
Obrazek
idealnie wyklarowny 1 zbiornik a drugi tak jak pierwszy po 24h z filtracją.
Widać, że to działa - może nie czepiajmy się tego marketingu (1-2 dni na "kryształ").
Robimy też z ciekawości test słoikowy:
- słoik 1 woda + organiczne zmętnienie o charakterze zbliżonym do takiego jak jest zwykle w akwarium, słoik 2 to samo z podłożem:
Obrazek
i po wymieszaniu:
Obrazek
Niestety jak widać dałem sporo za dużo wybielacza i wyszło prawie mleko :( - to już poważne wyzwanie dla podłoża.
Po tygodniu widać, że podłoże działa ale jednak dałem za dużo i nie dało rady.
Obrazek

Myślę, że obecność związków humusowych w podłożu (zwykle oczywiste przy podłożu naturalnym) spowodowała że część substancji białkowych się ścięła i opadła w formie kłaczków na dno. Widać też charakterystyczną zmianę barwy wody (zżółknięcie spowodowane obecnością związków humusowych).

No teraz zabierzemy się za te związki humusowe.
W opisie widać, że podłoże ma unikalną cechę - dekoloryzacji wody. Sprawdźmy to. Przygotowuję więc roztwór zawierający związki humusowe i wlewam go do 2 słoików w tym do jednego gdzie jest podłoże.
Natychmiast po wlaniu:
Obrazek
Po 3 dobach:
Obrazek
Sorki, ale robiłem na automacie więc nieco kolory pomiędzy zdjęciami są różne. Wyraźnie widać, że w tym aspekcie opis jest prawdą. Podłoże pochłania związki humusowe i przez to odbarwia wodę. Przy wybranych akwariach korzennych jest to cenna zaleta.

W kwestii podmian to najpierw robiłem je regularnie tak jak się robi standardowo. Po 2 miesiącach było to już raz na miesiąc. Nic wielkiego się w akwarium nie działo, ale i obsada jest minimalna, nie jest ona przekarmiana. Są rośliny. Dużo produktów przemiany materii więc nie jest produkowane a większość jest raczej utylizowana przez rośliny. Od początku nie czyściłem też filtrów. Samooczyszczanie akwarium wynika więc ze złożenia tych wszystkich aspektów.

Nawożenie w trakcie zabaw było różne. Na początku nie było nawożenia w ogóle. Później nawoziłem nawozem podstawowym Drak FerrDrakon Eisenvollduenger (zielony) w połączeniu lub nie z Azoo Carbo Plus: http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.ph ... 105#240105
Nawóz FerrDrakon traktowałem jako nawóz mikro z tego względu, że miałem małą obsadę i widziałem braku makro (potasu i azotu) u roślin. Zacząłem więc nawozić dodatkowo Drak FerrDrakon K (liliowy) w 1 baniaku a w drugim samoróbką Makro.
teraz wygląda to tak:
Obrazek
w sumie większych różnic nie widać. Rośliny dobrze się trzymają choć z powodu braku CO2 i mocnego światła rosną sobie powoli. W okresie półrocznym robiłem tylko 2 wycinki. Takie akwaria prawie bezobsługowe się zrobiły... :)

Podłoże po 7 miesiącach wygląda praktycznie jak świeże. Ziarenka są twarde. Nie pozalepiały mi się szlamem z uwagi na skąpe karmienie.

Chemia
No a teraz najbardziej chemicznie, czyli to co lubię najbardziej :P
Pomiary NH4/NO2/NO3 są przedstawione w temacie o preparacie bakteryjnym więc tu je pominę.
Tu powiemy sobie o twardości i pechu, tj. o pH :)
Podłoże zostało zalane wodą kranowa w akwariach.
Woda z rzeszowskiego kranu w momencie zalewania
kH = 11,9 +/- 0,2,
gH = 15,7 +/- 0,2
Ca:Mg = 3,85 +/- 0,16.
Woda RO:
kH = 0,8 +/- 0,2
gH = 0,9 +/-0,2
(tak wiem... filtr już leciwy :P)

Akwaria ponumerowane 1 i 2 jak poprzednio
Do słoików wsypano 100 g podłoży, podobnie jak do akwariów i zalano wodą RO. Nazwijmy je: RO1 i RO2

Po 5 dobach:
..........1.............RO1.............2.............RO2
pH.......7,5..........................7,45...............
kH.......2,0............0,8............2,0............0,8
gH......11,3............2,0............8,5............1,9
Ca:Mg....5,0...........................6.2...............
Błędów pomiarowych tu nie cytuje aby nie zaciemniać - i tak pomiary są dokładniejsze niż "akwarystyczne".

Przed każdym kolejnym pomiarem dolewano RO "do kreski" aby było tak samo. Po pomiarze ewentualnie dokonywano kolejnej podmiany wody.
Po 7 dobach:
..........1.............RO1.............2.............RO2
pH.......7,59...........6,58...........7,31...........6,57
kH.......1,6............0,6............1,6............0,9
gH......11,9............3,6............9,0............3,8
Ca:Mg....4,6...........................5.0................

Po 20 dniach:
..........1.............RO1.............2.............RO2
kH.......1,3............0,8............1,1............0,8
gH......11,9............3,8............9,2............3,1
Ca:Mg....5,1..........................5.1...............

Po 30 dniach:
..........1.............RO1.............2.............RO2
pH.......7,13...........6,78...........7,12...........6,80
kH.......1,3............0,7............1,1............0,7
gH.......12,8...........4,9...........10,3............4,5
Ca:Mg....5,1...........................4.2...............

Po 40 dniach:
..........1.............2
pH.......7,21...........7,14
kH.......0,9............1,1
gH......12,6...........10,1
Ca:Mg....5,0............4.5

Wody RO w słoikach już nie badano - przeznaczono ją do "wyższych celów" (relacja "w trakcie", fotorelacja wkrótce).

2 miesiące:
..........1.............2
kH.......4,5............4,9
gH......13,5...........12,3
Ca:Mg....4,2............5,9
Widać ewidentnie, że podłoże zaczyna się zatykać cotygodniowymi podmianami i już nie zbija tak jak poprzednio.
Prawdopodobnie kilka podmianek i podłoże przestało by działać w tym zakresie. Zaczynam teraz podmieniać raz na miesiąc.

2 miesiące i 10 dni (bez podmiany w tym okresie).
..........1.............2
kH.......4,0............4,3
gH......13,0...........13,0
Ca:Mg....4,0............4.0
Jak wcześniej były jeszcze jakieś widoczne różnice pomiędzy akwariami tak teraz podłoża pracują praktycznie identycznie - ustabilizowały się na prawie identycznych wartościach parametrów więc odpuszczam sobie pomiary w drugim baniaku.

2 miesiące i 20 dni (bez podmiany w tym okresie).
kH.......3,4
gH......12,8
Ca:Mg....5,1
Jak widac jeszcze minimalnie zbiło parametry w porównaniu do zeszłego tygodnia, ale to już "ostatnie podrygi"...

Brak częstych podmian powoduje, że podłoże jeszcze nieco pracuje tj. jeszcze po podmiankach wraca do wartości w okolicach kH = 4 i gH około 13 ale robi to coraz wolniej czyli ma już dosłownie resztki aktywności. Przy podmianach wodą o niższej twardości, wręcz RO można by się było spodziewać dłuższej aktywności podłoża.

Być może akwaria testowe dotrwają do 18 miesięcy użytkowania i jeszcze coś w temacie dopiszę ale życia by brakło jakbym miał testować produkty i dawać wnioski co 2 lata. Równocześnie w akwariach testuję nawożenie więc kwestia żyzności podłoża jest niemożliwa do oszacowania. W następnym etapie będę badać wspomaganie nawożenia hormonami w tym zestawie testowym więc znowu zmienią się parametry baniaczka - może po jakimś czasie uzupełnię opis tutaj. Mam bowiem zamiar dołożyć lepsze światło i CO2.

Reasumując potwierdzam większość właściwości podłoża którymi jest ono reklamowane. Mi podłoże się spodobało i jeśli miałbym stawiać akwarium roślinne na substracie to prawdopodobnie poważnie rozważyłbym ten produkt.
Ostatnio zmieniony 13 kwie 2015, 20:09 przez zulix, łącznie zmieniany 1 raz.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

Test słoikowy c.d.

Jest dokładnie 4 tygodnie po rozpoczęciu badania opcji dekoloryzacji wody. Efekt:
Obrazek

Oczywiście woda odbarwiała się powoli i po 3 tygodniach niewiele różniła się od tego co jest teraz.

Dla osób wkładających różne egzotyczne korzenie, kokosy... jest to więc doskonała wiadomość.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

Minął rok od postawienia baniaczków testowych. Z podłożem nie było żadnych problemów. Akwaria były utrzymywane na produktach Drak-Aquaristik i Azoo. Ostatnio bawiłem się hormonami Azoo. Opis wkrótce.
Ponieważ czas na inne testy a decyzję przyspieszył wyjazd na wakacje i zastane po powrocie glonowisko akwaria uległy demontażowi.

Struktura podłoża po roku eksploatacji prawie bez zmian. Wydaje mi się, że nie było więcej mułu w akwarium z powodu startych granulek podłoża. Granulki były nadal twarde, choć nieco elastyczne. W łapach nie kruszyły się tylko lekko poddawały naciskowi. Wydaje mi się więc, że podłoże wytrzymałoby jeszcze dłuższy czas w akwarium.
Obrazek

Co więcej, przez prawie cały czas eksploatacji nie szanowałem zanadto baniaczka tj. wymieniałem wodę tak z raz na miesiąc. Nie było tragedii w baniaczku przy oświetleniu LED LT (0,4 W/l). Akwarium padło z powodu zmiany światła na 1 W/l i awarii CO2 przy mojej nieobecności o czym napiszę przy teście hormonów.

Reasumując cały czas eksploatacji podłoża - podłoże sprawdziło się u mnie. Jakbym miał stawiać jakiś baniak nie-eksperymentalny to pewnie bym wybrał to podłoże. Polecam.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Prezentacje i testy powierzonych produktów”