Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

[30] Tetrowisko HT zulixa

Akwaria w stylu: Holenderskim, Nature, Ryuboku, Iwagumi

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

[30] Tetrowisko HT zulixa

Post autor: zulix »

Ponieważ dostałem nieco produktów do testowania od firmy Tetra a zapytanie o chętnych do testowania wśród kolorowych praktycznie pozostało bez odpowiedzi zdecydowałem się utworzyć taki baniaczek w którym będą wykorzystywane wyłącznie preparaty TETRA.

Ponieważ cała linia będzie tetrowska to trudno będzie dokonywać analizy-testów poszczególnych preparatów. Stąd preparaty będą opisywane nieco wspólnie w dziale "prezentacje". Tutaj będzie skutek czyli wnioski, czy da się stworzyć akwa roślinne na produktach firmy TETRA.

Założenia podstawowe baniaczka:
1. Preparaty wyłącznie firmy Tetra
2. Woda RO lub zbliżona, tj. o małej twardości
3. Zbiornik typu HT czyli full światła, CO2 itd.
4. Rośliny haj top :)
5. A w ogóle to czas się napić :pijmy: (choć nie ma jeszcze 13).


Realizacja
- Akwarium to kostka ok. 30 litrowa
- Światło na dzisiaj z odzysku, czyli co miałem - był to naświetlacz LED 50 W. Jak widzicie światła będzie 1,7 W/l czyli nieco odbiega to od LT.
- Butla CO2 z dyfuzorem spiekowym (chwilowo nie mam nic innego)
- filtracja kaskadowa. Na razie filtr AquaEl FZN-1 z gąbkami, ale na poczet testów wkładów dołożę chyba i drugi.
- ogrzewanie - staram się bez
- zwierzyna miksowana z baniaczków testowych (Red Rili, Blue Rili, drobniczki, młode mieczyki, platki, gupiki...).
- rośliny będą coraz bardziej wymagające. Na razie wrzucam, co jest.

Wracając do zwierzyny to linie krewetek są niestabilne. Więcej rodziło się kundli niż czystej linii. Ponieważ nie mam, możliwości na własną selekcję zdecydowałem się wymieszać populację. Już i tak większość krewetek w 2 baniaczkach testowych to były kundle.
Co do wspomnianych mieczyków, platek.... to mam takowa obsadę w akwarium 550 l ze skalarami. Jeśli zdarzy się, że młode przejdą szkołę przetrwania i dotrą do sumpa to byłoby barbarzyństwem dawać je na pożarcie do akwa. Imigrantów odławiam więc i na jakiś czas daję wikt i opierunek tutaj.

No to zaczynamy:
Na spód:
Obrazek

na wierzch:
Obrazek

do wody (RO):
Obrazek

Wygląda to tak:
Obrazek

Obrazek

Niedługo sadzenie i obsada a potem nawożenie...
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
misiekdz
Posty: 526
Rejestracja: 27 maja 2013, 14:27
Imię: Michał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 160l
Płeć:
Wiek: 36

Post autor: misiekdz »

no to czekamy na rarytaski ;)
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Może za wiele rarytasów tu nie ma ale czas dać ziele i zwierze. Część roślin wiadomo - na okres dojrzewania.
Obrazek
Wg pamięci (może coś pokręciłem lub zapomniałem):
- gwiazda wodna,
- rogatek,
- różdżyca,
- żabienica Wezuwiusz,
- żabienica drobna (jakaś),
- małe krypcie (zielone i bordowe) - gatunków nie pamiętam,
- limnofilia wodna,
- limnofilia wonna,
- ludwigia mini red
- ludwigia Cuba
- ludwigia senegalska
- ludwigia Marilia
- wywłócznik z Mato Grosso,
- wywłócznik rdzawy,
- alternatera
- rotala macandra (może Japan)
- rotala macandra typ 2
- Rotala Buterfly (chyba)
- rotala (jakaś zwykła, pewnie okrągłolistna)
- mikrozorum
- Pogostemon Kimberley
- anubias nana mini
- strzęp Hotoni
- Salzmani
- coś
Wczoraj puściłem część zwierzyny aby zobaczyć czy nic nie truje i to był błąd (że nie puściłem wszystkiego). W akwarium - kwarantannie połowa zwierzyny zdechła a w akwarium dobrze się miewa. Zdechły głównie krewetki. Powód nieznany. Można podejrzewać, że za szybka zmiana parametrów wody im się nie spodobała. Od 2 dni do wody z poprzedniego baniaka (twardość kranowa) dolewałem RO aby zejść blisko zera. Dolewki nie były bardzo duże a RO było odstane a więc i odgazowane i o temperaturze otoczenia. Krewetki przełożone wczoraj do akwarium jednak żyją więc pewnie to nie to. Tak, czy siak stało się i się nie odstanie.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
Wojtas___21
Mecenas
Posty: 93
Rejestracja: 28 kwie 2010, 21:11
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Przemyśl/Kielce
Akwarium: 100
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: Wojtas___21 »

fajnie się zapowiada ale wydaje mi się że tyle gatunków bardzo szybko się zleje ze sobą w akwarium zaledwie 30l.
Czekam z niecierpliwością na aktualizację.
Nałogowy zapaleniec I stopnia
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Wojtas___21 pisze:wydaje mi się że tyle gatunków bardzo szybko się zleje ze sobą w akwarium zaledwie 30l.
Masz rację a dowaliłem już kilka nowych i to wymagających gatunków (np. Toninę Belem). Znając moje wcześniejsze akwaria nikt chyba nie potraktuje tego jako model do aranżacji a raczej jako kolejny test :)
Jak zdobędę kolejne to i one się wcisną (padła mi np. macandra green i jak ją upoluję to na pewno wcisnę).
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Kilka dni po postawieniu akwarium zaobserwowałem że stan roślin się pogarsza. Pomiary parametrów "nawozowych" były w okolicy zera (kH, gH, Ca, Mg nie mierzyłem bo mam remont w labie). Zdecydowałem się psiknąć 2 ml Tetra PlantaMin (nowa edycja). Potem psiknąłem jeszcze 2 razy. Dzisiaj zmierzyłem parametry:
NO3 - ok. 1
Fe - 0,5-1 (bliżej 1) - test nie pokazuje wartości pośrednich.
Stąd stwierdziłem, że przegiąłem. Sprawdziłem swój niegdysiejszy test nawozu PlantaMin poprzedniej edycji i wyszło mi, że przedawkowałem 2X. Zrobiłem podmiankę 50% i zobaczymy. Ponieważ nawóz nie ma składników makro to zrobiłem nawóz NPK tak aby dozować:
NO3 - 5 mg/l
PO4 - 0,8-1 mg/l
K - 8 mg/l
i zacząłem dzisiaj stosować.
Akwarium nieco zazielenione. Zobaczymy, czy samo zejdzie czy będą tendencje rozwojowe.
Obrazek

Tydzień temu doszło z 5 rarytasów, m.in. tonina jak widać + jakieś popularniejsze typu mały heniek czy elatine. Jeszcze dychają.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Jednak światło w granicach 1,8 W/l mnie dobiło. Szyby do ścierania co kilka dni.
Dzisiaj zamontowałem naświetlacz LED 30W http://www.allegromat.pl/aukcja176928 a więc na pusty baniak byłoby 1 W/l. Od razu "ciemność widzę". Zobaczymy co będzie.
Zdjęcie dam jak woda się wyklaruje bo po zdzieraniu glonów wodę mam zieloną ;) - podmianka oczyściła wodę tylko częściowo. Dalej nie znam parametrów wody. Może do końca tygodnia zmierzę.
Tonina zdycha, inne różnie.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
roton
Posty: 265
Rejestracja: 13 sie 2014, 10:13
Imię: Robert
Lokalizacja: Przeworsk
Akwarium: 300 + 112 + 25
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: roton »

Na swieżym baniaku od razu takie światło dać to faktycznie recepta na glona. Ciekaw jestem jaki masz stosunek Ca:Mg. Ponoć niski poziom Mg względem Ca powoduje pylenie szyb...wybacz jeśli pisze głupoty ale gdzieś tak wyczytałem ;)
bartekcholma555
Mecenas
Posty: 133
Rejestracja: 12 kwie 2013, 19:27
Imię: Bartek
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Post autor: bartekcholma555 »

A nie wysokie Ca względem całej reszty ? Macek coś gdzieś o tym pisał. Eksperymentuje ostatnio trochę z mineralizatorem seachem equlibrium. Jeśli Ca mam do 16 ppm to zero pyłu nawet jak przewale micro. Jeśli powyżej to od razu pyl i po szybach. Przy ca w okolicach 20 podanie minimalnej dawki fosforu powoduje natychmiastowy pyl. Światło mam 14 wat T 8 z odblysnikiem na 20 litrów.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

No i odpaliłem zestaw do testów twardości wody.

Mam:
kH - 4,5
gH = 7.9 (???)
Ca:Mg = 8.0
Lałem RO - widać, że coś poszło z podłoża. Muszę sprawdzić "z którego".
Nie podejrzewam aby nawozy tak dawały. Dziwi mnie to, że w nawozie Tetry jest magnez a tu dalej natłok wapnia.
Ostatnio zmieniony 30 wrz 2015, 13:31 przez zulix, łącznie zmieniany 1 raz.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
bartekcholma555
Mecenas
Posty: 133
Rejestracja: 12 kwie 2013, 19:27
Imię: Bartek
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Post autor: bartekcholma555 »

Zulixs a to ro mineralizuje sz jakoś ?
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Był minimalny dodatek kranówki, ale przez to gH mogło podskoczyć góra o 2 stopnie.
Chciałem zrobić akwa pod toniny a więc twardości bliskie zeru i jak widać nie wyszło :(

Miałem zapewnienie, że spiek Tetry nic nie generuje. Muszę to sprawdzić. Zaraz zalejemy próbkę podłoża RO.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
bartekcholma555
Mecenas
Posty: 133
Rejestracja: 12 kwie 2013, 19:27
Imię: Bartek
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Post autor: bartekcholma555 »

Ja pierwszy raz próbuje prowadzić akwarium na niskich twardości ach (gh 3.3 kh niewiele ponad zero) Roślinki ładnie rosną. Bardzo łatwo jednak o blokady i trzeba bardzo uważać z micro. Wystarczą go dużo mniej niż przy twardsze wodzie. Tyle zaobserwowałem u siebie.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Plama. Po przeprowadzce laboratorium wziąłem nie tę butelkę chemikaliusa co trzeba. Na prawdę kH jest 5X większe.

Widzę, że podłoże co nieco jednak oddaje ale już nie jest dziwne taka rozbieżność między kH i gH.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Przy obecnym świetle (30 W LED/ok. 30 akwa) jest lepiej niż było tj. glony stają się być do opanowania. Prawie nie czyszczę szyb.
Obrazek
Rośliny zarastają totalnie. W tej chwili nie wiem do końca które bo jest busz. Macandra może się nie wybarwiła idealnie ale rośnie bardzo dobrze. Tonina jak wspomniałem wcześnie dogorywa. Niestety nie udaje się prowadzić baniaka w okolicy twardości zerowej - dużo idzie twardości prosto z podłoża.

Nawożenie:
Tetra Planta Min (nowa receptura) - 5 ml/tydzień
Sole:
NO3 - 10 mg/l
PO4 - 1 mg/l
K = 15 mg/l
Mg = ? (poszła mała łyżeczka bo stosunek Ca:Mg =- 8:1 jaki był poprzednio mi się nie spodobał).
Obecne wartości parametrów:
kH = 3,8
gH = 8,8
Ca:Mg = 5,5
CO2 leci z butli przez spiek ceramiczny...

No to jeszcze raz aparatura:
Obrazek
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwaria Roślinne”