Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Hygrophila pinnatifida

To co wynika z naszych doświadczeń względem konkretnych gatunków roślin

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Hygrophila pinnatifida

Post autor: zulix »

W skrócie
Wysokość rośliny w zbiorniku: 5-50 cm (i wyżej)
Temperatura: 20-28 C
Wymagane oświetlenie: średnie i duże
pH: u mnie od 6 do 7.5
Twardość wody: u mnie od 5 do 20
Nawożenie: nie wymaga
CO2: raczej wymaga
Podłoże: żyzne lub jałowe (zob. opis szczegółowy)
Szybkość wzrostu: mała i średnia
Trudność uprawy: średnia

Pełny opis
Jako swego rodzaju nowość trudno mi było znaleźć dobry opis nawet na stronach anglojęzycznych. Stąd opis subiektywnie nie dopracowany z powodu tylko kwartalnego testowania roślinki, być może coś dodacie...

Roślinka należąca do łodygowców. Należy do grupy nadwódek (hygrophila) więc dla większości nazwa nie kojarzy się z niczym atrakcyjnym. Wygląd ma dosyć ciekawy, szczególnie w postaci sklepowego emersu, bądź silnie rozkrzewionej sadzonki.

Roślinka jest bardzo ciekawa - "wspinająca się po skałach". Chodzi o to, że rozmnaża się za pomocą rozłogów. Nowe sadzonki trafiając na porowatą skałkę próbuje się zakorzenić. Potem powstaje kolejny rozłóg i roślinka "idzie po skale". Najciekawiej też roślinka prezentuje się wciśnięta w jakąś szczelinę w skałce, gdy zaczyna wypuszczać kolejne szczepki obrastające te skałki (zob. fotkę). Posadzona w podłożu, szczególnie obfitym rośnie w postać palmy z ogałacaniem dolnych części pędu. Oczywiście sadzonki powstają w taki sam sposób a więc z łodygi tuż przy korzeniu wyrastają kolejne rozłogi. Stąd w naszych rejonach nazywamy tę roślinkę "truskawką" :)

Charakter wzrostu roślinki zależy więc w dużej mierze od dostępności składników mineralnych (również i poprzez korzenie) oraz światła. Im mniej nawożenia tym roślinka mniej "wybija", jest bardziej zwarta i oczywiście tym wolniej rośnie. Przy normalnym dla HT nawożeniu wybija dość szybko w górę i traci swój egzotyczny charakter. Mniej się też rozkrzewia. Oczywiście na rozkrzewianie ma też duży wpływ dostępność światła. Przy mniejszym roślinka szybko dąży do osiągnięcia powierzchni i rozkrzewianie jest małe.

W moim LT (0,4 W/l, bez CO2) roślinka mi zdechła :( Raczej biorę na karb zbyt małego oświetlenia.

Problemy:
Dla mnie problemem jest "palmowaty wygląd roślinek pędzonych u mnie w HT co biorę na karb przepełnienia roślinnego i obfitości nawozów. Takie roślinki nie są już zbyt atrakcyjne wzrokowo.

Galeria:
Dzięki uprzejmości Zoo Iguana
- emers:
Obrazek
- forma pnąca po kamieniach
Obrazek

Moje roślinki z akwarium roślinnego HT (ziemia, 0,6-0,7 W/l, CO2, pełne nawożenie, ale nie EI, parametry wody nie ekstremalne, np. KH 5-10, GH 10-15).

Roślinka jakiś czas po opuszczeniu sklepu - zmiana z formy nawodnej w podwodną.
Obrazek

Palmy w moim akwarium:
Obrazek

A tak się rozmnaża na bogatym podłożu:
Obrazek
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 48

Post autor: Artur___ »

ja tylko dodam, że roślina w kształcie palmy rośnie bez względu na to czy jest w podłożu czy też na korzeniu :( (przynajmniej u mnie :) )
nie jest to straszna tragedia, taką roślinkę, która po jakimś czasie traci formę rozety (na pewno nie tak szybko jak w żyznym podłożu) i zaczyna strzelać w górę obcinamy, a zabieg taki powoduje jeszcze mocniejsze krzewienie, obcięta część trafiła u mnie do podłoża (na zdjęciu posadzona przed korzeniem na pierwszym planie)

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
comatose
Posty: 3933
Rejestracja: 02 paź 2009, 15:14
Imię: ---
Lokalizacja: ---
Płeć:

Post autor: comatose »

Artur___ rozumie, że mówiąc o obcinaniu miałeś na myśli wycięcie tego wierzchołka który ze środka wybija?
nie daj się zwieść pozorom http://www.youtube.com/watch?v=iTEi_PlFEWU/
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 48

Post autor: Artur___ »

dokładnie tak,
dodatkowo usuwam również kilka liści które znajdują się najbliżej środka rozety, a nie jestem w stanie ogarnąć ich przy cięciu nożyczkami
Awatar użytkownika
comatose
Posty: 3933
Rejestracja: 02 paź 2009, 15:14
Imię: ---
Lokalizacja: ---
Płeć:

Post autor: comatose »

Artur___ a te ścięte wierzchołki wykorzystywałeś później? Tzn. sadziłeś w podłożu czy tam mocowałeś nitką? Puszczają korzenie czy nadają się do kosza tylko?
nie daj się zwieść pozorom http://www.youtube.com/watch?v=iTEi_PlFEWU/
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 48

Post autor: Artur___ »

puszczają korzenie, a następnie rozłogi, śmiało można je wykorzystać
sky
Mecenas
Posty: 588
Rejestracja: 26 wrz 2012, 20:39
Imię: Arek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: sky »

troszke odświeże żeby nie zakładać nowego,
bo u mnie jest już na wysokość całego akwarium, i od połowy w dół brak liści, i nie wiem czy dobrze zrozumiałem, ale jak przetne na pół to wsadzając góre w podłoże puści nowe korzenie ?? i co wtedy z dolnym odrostem który ma kilka cm ?? nie zdechnie ??
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

U mnie nie zdychał i szły nowe sadzonki. Zapewne dużo zależy od formy rośliny.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
zdzislaw
Posty: 2997
Rejestracja: 21 paź 2010, 17:50
Imię: Zdzisław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: RIO 180
Płeć:
Wiek: 76

Post autor: zdzislaw »

sky pisze:wsadzając góre w podłoże puści nowe korzenie ??
W moim RIO roślinka tak wsadzana (po przycięciu) ukorzeniała się w podłożu.
Z pozostawionym "dolnym odrostem" bywało różnie - jak pisze JAro! cyt.: "dużo zależy od formy rośliny".
cypeks
Posty: 38
Rejestracja: 06 cze 2015, 20:07
Imię: Cyprian
Lokalizacja: Kowalów
Akwarium: 240l
Płeć:
Wiek: 44

Post autor: cypeks »

Odkopię trochę temat. Pytanie do osób, którym udała się uprawa roślinki, zakładając żyzne podłoże roślinka da radę rosnąć w cieniu, czy wymaga raczej dość mocnego oświetlenia?
Awatar użytkownika
kasztan
Administracja
Posty: 1596
Rejestracja: 28 gru 2012, 14:36
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 480 l
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: kasztan »

Raczej nie da rady w cieniu.
Awatar użytkownika
roton
Posty: 265
Rejestracja: 13 sie 2014, 10:13
Imię: Robert
Lokalizacja: Przeworsk
Akwarium: 300 + 112 + 25
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: roton »

cypeks, mam u siebie i daje sobie świetnie radę dopiero przy światełku 0,8w/l. Była u mnie też i w mniejszym świetle ale wzrost był powolny a dolne liście leciały. W cieniu niestety zapomnij że będzie rosła :/
ODPOWIEDZ

Wróć do „Baza roślin”