FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Tetra Balance Balls ProLine
Autor Wiadomość
zulix 
Chemik japoński (jako taki)Imię: JAro!
Wiek: 53
Dołączył: 02 Paź 2009
Skąd: Rzeszów
Wysłany: 2015-10-11, 16:17   Tetra Balance Balls ProLine

Dziś prezentacja wkładu do filtra otrzymanego od przedstawiciela dystrybutora Tetry na nasz rejon. Z uwagi na potencjalnie ciekawe właściwości test zostanie na pewno zrobiony ale wymaga on nieco przygotowania koncepcyjnego. Na razie więc prezentacja.


Tetra Balance Balls jest zarówno wkładem filtracyjnym jak i pożywką dla bakterii wspomagając denitryfikację azotanów.

Według producenta
z ulotki po polsku...

Azotany (NO3) są składnikiem odżywczym dla roślin i glonów. Aby ograniczyć rozwój glonów, należy utrzymywać poziom azotanów na możliwie najniższym poziomie, uwzględniając pobór ich przez rośliny znajdujące się w akwarium. W większości stężenie azotanów jest zbyt wysokie. Tetra Balance Balls zbudowane są ze specjalnego polimeru, który jest doskonałym źródłem pożywienia dla bakterii redukujących azotany, zwanych bakteriami denitryfikacyjnymi. Denitryfikacja wody odbywa się głównie na powierzchni wkładu filtracyjnego Tetra Ballance Balls, co prowadzi do rozkładu materiału filtracyjnego. Podczas tego procesu mikrobiologicznego azotany (azot) są eliminowane z wody w akwarium i ustanawia się twardość węglanowa wody (KH). Jest to szczególnie ważne gdyż taka stabilizacja parametru KH (twardości węglanowej) zapobiega ewentualnym spadkom twardości węglanowej. W tym procesie stabilizuje się wartość pH. W ten sposób produkt Tetra Balance Balls zapewnia stałe optymalne parametry wody.

Informacje dot. stosowania

Uzupełnij Tetra Balance Balls po każdym czyszczeniu filtra lub w miarę potrzeby (Przynajmniej raz na 6 miesięcy). Nie usuwaj pozostałego po wkładach osadu. Osad podlega stałemu rozkładowi i redukuje stężenie azotanów oraz stanowi odżywczą bazę dla nowego wkładu filtracyjnego. Ponowny wzrost stężenia azotanów może wskazywać na dalszy rozkład wkładu filtracyjnego Tetra Balance Balls lub konieczność czyszczenia filtra.

Umieść cienką warstwę włókniny na wkładach Tetra Balance Balls, tak aby małe cząsteczki powstałe w wyniku procesu rozkładu nie zapychały wirnika.

Produkt Tetra Balance Balls jest bezpieczny dla ryb i innych mieszkańców akwarium. Nie istnieje ryzyko przedawkowania.

ze strony producenta (po zachodniojęzyczniu):
Tetra BalanceBalls ProLine:
- medium filtracyjne zarówno dla słodkiej jak i morskiej wody
- promuje zasiedlanie bakterii denitryfikujących
- do wszystkich filtrów zewnętrznych
- znacząco redukuje azotany
- redukuje nawożenie glonom przy małej zmianie parametrów wody
- łatwe do użycia
- 1 kulka na 2 litry wody w akwarium
- 50 kulek na max 100 litrów wody
======================================

Może nie siedzę i nie śledzę wszystkich produktów firmowych ale dla mnie ten produkt byłby nowatorski jakby działał. Niedługo go przetestuję. Mam pewne uwagi, które (mam nadzieję) w testach wyjdą tak jak w reklamach:
- nie jestem biologiem, ale wydaje mi się, że procesy denitryfikacji są procesami beztlenowymi a więc nie wystarczy dać pożywkę dla bakterii i nagle przebiegające w filtrze procesu cyklu azotowego NH4/NH3 --> NO2 --> NO3 przebiegną nagle w przeciwną stronę: NO3 --> NO2 --> NH3/NH4 --> N2. Aby osiągnąć denitryfikację dochodzi się zwykle do znikomej zawartości tlenu w filtrowanej wodzie co nie jest możliwe w przypadku zwykłych filtrów.
- ciekawi mnie tworzywo - zrobiłem nawet w pracy badania DSC, ale to nic mi nie dało (za mało mam wprawy) - nie zidentyfikowałem tworzywa. Wiadomo, że bakterie przetwarzają materie organiczną wykorzystując do oddychania tlen lub związki tlenowe i dlatego potrzebują tej materii organicznej. Ciekawi mnie czy nie wystarczy im to co pływa w wodzie.
- procesy przetwarzania materii zarówno tlenowe jak i beztlenowe skutkują przerobieniem substancji organicznej w nieorganiczną co prowadzi do zmian pH (zmniejszenia bądź zwiększenie). Powstający bufor węglanowy powstaje "samoistnie" w tych procesach i nie jest szczególna zaletą tego, czy innego produktu filtracyjnego a raczej rodzaju bakterii i sposobu przetworzenia materii organicznej.
- "rozsypywanie" się tworzywa co może spowodować pewne przybrudzenia, bądź przytkanie watoliny filtra niekoniecznie będzie sprzyjać filtracji - no chyba, że ma go zatkać tak, aby przepływ spadł do poziomu umożliwiającego denitryfikację.
- produkt "zapewnia stałe optymalne parametry wody" poprzez wzrost kH to wg mnie jakiś bełkot marketingowy. optymalne parametry wody są pojęciem względnym i zależą od tego co jest oczekiwane w akwarium.
========================================

Jak wspomniałem ciekawy jestem co wyjdzie z testów.
_________________
W kwestiach technicznych proszę o kontakty z innymi członkami administracji.

Na jakiś czas zawieszam swoją aktywność. Proszę nie dzwonić w błahych sprawach.
  Akwarium: 250 + kostka 90
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Mobilna wersja forum (PDA/GSM)