Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

200 l - Zabajkowa solanka

Solne miliony rozterek

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
grzeniu
Posty: 1362
Rejestracja: 14 lis 2010, 22:16
Imię: grzegorz
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 2500l w biegu
Płeć:

Post autor: grzeniu »

A jaki jest stosunek powierzchni tego wkładu do siporaxu? I lub jakie zalety? rozumię że ścieraja się bakterie z tego złoża i uwalniają do wody jak np. w Biopelletach. Ale jak tego jest dużo?
Awatar użytkownika
Sebo8877
Mecenas
Posty: 251
Rejestracja: 06 paź 2015, 9:13
Imię: Sebastian
Lokalizacja: Zabajka
Płeć:
Wiek: 46
Kontakt:

Post autor: Sebo8877 »

Sitko wstawione żeby nie wypychało tego do rurociągu.

U mnie docelowo zmieści się 9 litrów - na ten moment jest zasypane 6l.

Pompa będzie Newjet 2300

Ja zastanawiam się nad usprawnieniem tego - identycznie jak w filtracji basenowej - a mianowicie....

Żeby złoże się nie "zabiło" okresowo planuję je przepłukac w kierunku odwrotnym z odejściem do kanalizacji...

ale ten proszę ja Was pomysł muszę przedyskutować z Wami

Co myślicie ?

Tu cytat tych co to wydumali:
"50 litrów dojrzałego K1 może przetworzyć do 250g karmy dziennie, a K3 około 225g jedzenia dziennie"
Awatar użytkownika
grzeniu
Posty: 1362
Rejestracja: 14 lis 2010, 22:16
Imię: grzegorz
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 2500l w biegu
Płeć:

Post autor: grzeniu »

Sebo8877 pisze:Sitko wstawione żeby nie wypychało tego do rurociągu.

U mnie docelowo zmieści się 9 litrów - na ten moment jest zasypane 6l.


Tu cytat tych co to wydumali:
"50 litrów dojrzałego K1 może przetworzyć do 250g karmy dziennie, a K3 około 225g jedzenia dziennie"
No własnie jak to się ma do siporaxu?
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: gieniorek »

Panowie wydajność złoża jest uzależniona od dokładnego modelu biocela.. Są takie z kilkoma komorami ale są i takie z kilkunastoma... w zależności jakie się kupi..
Zdecydowaną zaletą złoża przy dużych zbiornikach jest - cena. Materiał z jakiego jest zrobiony - a więc zero porowatości. Bardziej zasada działalnia jest jak w biobalach przy czym ze względu na swoją bezwładność duże filtry na bekach wiadrach lub w komorach sumpa przypominają stare filtry FSB.
Ich specyfika wymusza na nas stosowanie mocniejszych pomp przy filtrach rurowych bądź przy większych komorach w sumpie strumienia które powodować będzie ich ciągły ruch...
Seba przeciwprąd w rurze testowałem i się nie sprawdza przy takiej ilości złoża. całość wdmuchiwana jest na dno... a kaldness się nie kręci. Jedynym rozwiązaniem byłoby wsypanie małej ilości wtedy przy odwrotnym przepływie góra-dół miałoby to sens. Ja jestem jednak zwolennikiem dużej ilości zasypu na mocnej pompie. Silny prąd wypłakuje co jakiś czas złoże. Dodatkowo pomaga raz na jakiś czas przepuszczenie przez komorę mieszanki wody z powietrzem. Lub ewentualnie puszczanie na złoże mocno natlenionej mieszanki
Awatar użytkownika
k0k0z
Mecenas
Posty: 1007
Rejestracja: 18 lut 2010, 5:19
Imię: Lukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: k0k0z »

Też się zastanawiam, bo interesuje mnie czy to dobre bo wersja budget (tańsze niż siporax) czy rzeczywiście ma lepsze właściwości. U siebie bym się chyba nie zdecydował bo to kolejna pompa do sumpa w szafce :(
Obrazek
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: gieniorek »

łukasz lepszych na pewno nie ma ze względu na materiał z jakiego są zrobione. Przy czym ceną jesteś w stanie pójść w powierzchnię na której odkładają się bakterie..
http://superkoi.pl/pl/materialy-filtrac ... ocell.html
popatrz na ich wielkość i strukturę komór, szału nie ma - ale przy 100 litrach już robi się sporo - i o tej ilości mówię tylko pod swoim kątem. Bo nie wyobrażam sobie by prawie w 4 tysiach odpalać na siporaxie.
Z dodatkową pompą to nie do końca tak bo jeśli mamy już sumpa to możemy do napędu użyć ruch wody spadającej z górnego baniaka montując przy dnie komory z kaldnesem wykonaną ze szkła bądź plexi strumienicę...
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 48

Post autor: Artur___ »

Sebo8877 pisze:U mnie docelowo zmieści się 9 litrów - na ten moment jest zasypane 6l
no to z wydajnością trochę biednie, 9 litrów na 200 litrowe akwarium to połowa mojego sumpa :P
a siporaxu na dwieście litrów weszłoby pewnie ze 2l

siporax 2l 52zł, teraz jest już chyba za 30 - to będzie 60zł http://www.allegromat.pl/aukcja183318
a kaldnes 9 litrów 72zł - to taki tani to on nie jest

edyt:
http://www.allegromat.pl/aukcja183319
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: gieniorek »

Artur tylko kaldness ze względu na swoją bezwładność bardziej przypomina pierwsze pellety które się ścierały w trakcie kręcenia a siporax to takie xxl-ki
przy czym 100 litrów kaldnesu to 592 zł a 100 litrów siporaxu wyjdzie... trochę więcej... :P
Wydaje mi się, że to medium przeznaczone do naprawdę dużych zbiorników... Choć jak dla mnie spełnia swoją rolę znakomicie. Biocell co prawda jest mały ale jakby policzył jego powierzchnię po rozcięciu komór to sporo wychodzi
U mnie jest ok 12-14 litrów plus 1,5 pelletek i obecne poziomy no3 to 5
przy karmieniu na poziomie opakowania solowaca i mrożonej miruny dziennie... Więc dają radę...pomijam lekko przewymiarowany odpieniacz

[ Dodano: 2016-03-02, 09:37 ]
BTW tu np. jest kaldness o dużo większej powierzchni
http://www.ebay.pl/itm/1-Gallon-3-8-Lit ... Swa-dWsQn3
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 48

Post autor: Artur___ »

głównie chodziło mi o litraż, sporo tego trzeba wsadzić do baniaka :/
Awatar użytkownika
grzeniu
Posty: 1362
Rejestracja: 14 lis 2010, 22:16
Imię: grzegorz
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 2500l w biegu
Płeć:

Post autor: grzeniu »

Geniorek ostatnio jak czytam jakieś realizacje w rozmiarach xxl to filtr zraszany i filtr piaskowy to podstawa. Myślałeś o czymś takim?
Ten Kaldnes bardzo fajny. Coraz więcej widać powrotów do starych metod.
Tak dla ciekawostki wkład Matrix sachema, stosuje go, w porównaniu z biobalami standardowymi podobno 1litr zastępuje 170litrów biobali. Wiem ze te co Ty masz są całkiem inne i w porównaniu z matrixem - nie zatykają się. 0,5 litra wystarcza na 200l akwarium.
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: gieniorek »

Artur___ pisze:głównie chodziło mi o litraż, sporo tego trzeba wsadzić do baniaka :/
Ja Arturo w nowy sumpie z tym nie będę miał problemu.
grzeniu pisze:Geniorek ostatnio jak czytam jakieś realizacje w rozmiarach xxl to filtr zraszany i filtr piaskowy to podstawa. Myślałeś o czymś takim?
Grzechu dumam też właśnie nad wet/dry wheel - coś jak zraszany tylko z ruchomym bembnem
a FSB - czyli piaskowy własnie mam zamiar zastąpić komorą na 100 litrów kaldnesu. Pierwotnie Miałbyć to filtr z rury ale komora sumpa lepiej się sprawdzi..
Sory Seba za OT i zaśmiecanie wątku

[ Dodano: 2016-03-02, 11:48 ]
może temat kaldnesu wydzielić do innego wątku?
Awatar użytkownika
Sebo8877
Mecenas
Posty: 251
Rejestracja: 06 paź 2015, 9:13
Imię: Sebastian
Lokalizacja: Zabajka
Płeć:
Wiek: 46
Kontakt:

Post autor: Sebo8877 »

Nie obrażam sie na nową wiedzę - ale Kladnes można spokojnie wydzielić....

i teraz tak masz taki filterek (nie patrzcie na ceny bo są z du** - podaje dla przykładu)

https://www.wszystkodobasenow.pl/filtr- ... nu-kripsol

zasypujesz go kaldnesem (zamiast piaskiem) i po sprawie. Wyposażony jest standardowo w zawór sześciodrogowy (aby umożliwić odwrotny przepływ - celem wypłukania filtra)

Wielkość podaje jako przykład - są tam skoki co 200l.

Co do filtra zraszanego - to tak samo można to wykonać dodatkowo na kaldnesie (jako medium)

tu teoria
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ ... er.svg.png

A z nowości

A u mnie to odciek wykonany
Obrazek

Strażnik apokalipsy tez podłączony :P
Obrazek

a tu mieszkaniec...
Obrazek

a na koniec proszę o pomoc- Jaki mam kupić UPS :P

Sebo




Awatar użytkownika
grzeniu
Posty: 1362
Rejestracja: 14 lis 2010, 22:16
Imię: grzegorz
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 2500l w biegu
Płeć:

Post autor: grzeniu »

Fajna dolewka. Wytłumacz mi te cykle. Np. jak wylejesz wodę np 3litry z akwarium na raz żeby przenieś skałę do innego akwarium. Dolewka załącza się na 5 sek a potem co? znowu na 5 sek aż do uzupełnienia wody? Dobrze to rozumię. Jesli przekroczy 20 cykli to trąbi? Czy mozna wyłączyć ten sygnał dźwiękowy podczas dolewania?

UPS np. przetwornica Volt e500 i akumulator 125ah dzisiaj je oglądałem.
Awatar użytkownika
Sebo8877
Mecenas
Posty: 251
Rejestracja: 06 paź 2015, 9:13
Imię: Sebastian
Lokalizacja: Zabajka
Płeć:
Wiek: 46
Kontakt:

Post autor: Sebo8877 »

grzeniu pisze:Fajna dolewka. Wytłumacz mi te cykle. Np. jak wylejesz wodę np 3litry z akwarium na raz żeby przenieś skałę do innego akwarium. Dolewka załącza się na 5 sek a potem co? znowu na 5 sek aż do uzupełnienia wody? Dobrze to rozumię. Jesli przekroczy 20 cykli to trąbi? Czy mozna wyłączyć ten sygnał dźwiękowy podczas dolewania?

UPS np. przetwornica Volt e500 i akumulator 125ah dzisiaj je oglądałem.
Dokładnie tak robi 20 cykli po 5 sec i jeżeli nie doleje do poziomu włącza tryb awaryjny świeci na czerwono i trąbi.
Możesz zmienić niektóre parametry tj - czasy pracy dolewki (5,20 lub 40s) oraz posiada tryb manual że wyłącza cykle i leje dopóki nie doleje do czujnika.
Można wyłączyć pipczyk

Po zaniku napięcia - wszystko wraca do ustawień fabryki - czyli 20 x 5s.

Ten Volt już jest z akumulatorem czy trzeba do niego coś dopiąć

Sebo
Awatar użytkownika
grzeniu
Posty: 1362
Rejestracja: 14 lis 2010, 22:16
Imię: grzegorz
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 2500l w biegu
Płeć:

Post autor: grzeniu »

Trzeba podpiąć.
W CoralHousie są baterie do pomp ale chyba tylko z dedykacją.

No to te cykle załatwiają sprawę drugiego czujnika , fajne :) cena super.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwaria Morskie”