Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Onowodek sałatnicowaty

Aponogeton ulvaceus

To co wynika z naszych doświadczeń względem konkretnych gatunków roślin

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Onowodek sałatnicowaty

Post autor: zulix »

Czasem zwany jako: onowodek olbrzymi

W skrócie
Wysokość rośliny w zbiorniku: 60-100 i więcej cm. Najlepiej wygląda samodzielnie w dużej części akwarium.
Temperatura: 18-28 °C
Wymagane oświetlenie: średnie
pH: wg literatury preferowany odczyn obojętny i lekko kwaśny
Twardość wody: wg literatury powyżej gH = 12 roślina nie kwitnie. U mnie kwitła przy 18. Stąd uważam, że twardość ogólna nie ma większego znaczenia. Przy znaczącej twardości kH woda może być solidnie zasadowa a tego podobno roślina nie lubi.
Nawożenie: wymagane przy obfitym podłożu, ale zalecane,
CO2: wymagane, "toleruje węgiel w płynie"
Podłoże: granulacja dowolna, podłoże raczej o większej zasobności (substraty, ziemia ogrodowa).
Szybkość wzrostu: średnia i duża
Trudność uprawy: mała i średnia

Opis
Roślina piękna z przeświecającymi spiralnie pokręconymi liśćmi. jest przez to bardzo dekoracyjna. Niestety do Holendra się nie nadaje bo rośnie zbyt duża i kładąc się na powierzchni zasłania wnętrze akwarium.

Roślina potrzebuje okresu spoczynku jak część roślin cebulowych (tulipany itp.) podobnie jak większość onowodków. Według literatury powinniśmy dawać jej czas na odpoczynek przez ok. pierwsze 3 miesiące roku. W okresie spoczynku roślina traci liście. Można przechowywać taką bulwę w wilgotnym żwirku pamiętając jednak o odświeżaniu wody. kilka sezonów w których roślina źle sezonuje doprowadza do jej śmierci. W literaturze zalecają aby przy okresie spoczynku przechowywać ją w temp. ok. 10.

I moje osobiste spostrzeżenia...
Otrzymałem zmarniałą sadzonkę, którą wsadziłem. Wszystkie liście opadły i przy dnie pętało się coś w rodzaju bulwy. Nic z nią nie robiłem - myślałem, że zdechła. Po kilku miesiącach bulwa odżyła i szybko zaczęły pojawiać się liście. Co ciekawe w okresie spoczynku roślina była w akwarium ogólnym w temperaturze ok. 25. Roślina rosła bardzo szybko i po kilku miesiącach doczekałem się kilku pędów kwiatowych. Jako, że zapylacz ze mnie kiepski nic z tego nie wyszło. Wskazana byłaby tez druga roślina gdyż męskie i żeńskie organy dojrzewają jak to u większości roślin w różnych terminach. Podobno dobrze się rozmnaża z nasion.

Niestety gdy zaczęła mi zagracać ponad pół akwarium to musiałem z bólem ją oddać.

Galeria
Akwarium HT, CO2, nawozy, 0,6 W/l, ziemia + bazalt.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Baza roślin”