Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

oświetlenie power led

Wszystko co potraficie zrobić sami, aby odciążyć budżet. Pomysły, rysunki, fotorelacje...

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
dvd
Posty: 136
Rejestracja: 21 lut 2016, 0:31
Imię: Dawid
Lokalizacja: Rymanów
Płeć:

oświetlenie power led

Post autor: dvd »

Witam wszystkich

Mam do was pytanie odnośnie podłączenia power led.
Moje akwarium to 160l
Chciałbym do niego zamontować około 80x zimny biały power led 1w, 10x czerwony, 10 x niebieski, 10x zielony power led. Nie wiem czy to dobre rozwiązanie czy nie. Miało by to być na ala pokrywie i w powietrzu bez nakrywania akwarium.

Czy taka ilość światła jest odpowiednia do 160l
Niestety nie wiem jaki zasilacz muszę kupić aby to działało.

Proszę o pomoc pozdrawiam
Awatar użytkownika
duch amazonski
Posty: 1932
Rejestracja: 03 wrz 2014, 19:44
Imię: Darek
Lokalizacja: LUBLIN
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: duch amazonski »

10 zielonych? Po co?
Prawdziwy mężczyzna płacze tylko wtedy, gdy szampon szczypie w oczka.
Awatar użytkownika
XerX
Administracja
Posty: 2292
Rejestracja: 14 sie 2013, 15:46
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250l + 42l
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: XerX »

dvd pisze:około 80x zimny biały power led 1w

Nie za dużo?
I
dvd pisze:10x zielony power led.
Nie wiem po co?
charta non erubescit
Awatar użytkownika
dvd
Posty: 136
Rejestracja: 21 lut 2016, 0:31
Imię: Dawid
Lokalizacja: Rymanów
Płeć:

Post autor: dvd »

80 sztuk jeżeli miały by 50lumenów a że jeden Power led ma ponad 100 wystarczy 40 sztuk ?
Widziałem w jednym projekcie ktoś dawał zielone

Właśnie aby uniknąć problemów pisze na forum z prośba o poradę
W takim razie ile sztuk na oświetlenie do 160l akwarium
Awatar użytkownika
XerX
Administracja
Posty: 2292
Rejestracja: 14 sie 2013, 15:46
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250l + 42l
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: XerX »

dvd, oprócz czerwonych i niebieskich nie dawał bym więcej niż 30sztuk białych ;)
Ale ja ekspertem nie jestem więc mogę się mylić ;)
charta non erubescit
Awatar użytkownika
dvd
Posty: 136
Rejestracja: 21 lut 2016, 0:31
Imię: Dawid
Lokalizacja: Rymanów
Płeć:

Post autor: dvd »

A Tych niebieskich i czerwonych komponuje się względem jakiś proporcji czy po prostu żeby kilka było
Awatar użytkownika
XerX
Administracja
Posty: 2292
Rejestracja: 14 sie 2013, 15:46
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250l + 42l
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: XerX »

dvd, ja mam w sumie 10W w modułach samsung w zbiorniku 122l i rośliny mało wymagające rosną mi zadowalająco ;) http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=29849
Co do kolorowych to wiem że dają ale w jakich proporcjach do białych to niestety nie wiem :) Ja nie mam :)
charta non erubescit
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

To bez sensu dawać tyle ledów. Wystarczy w zupełności połowa z tego. No chyba, że bardzo chcesz, to zmontuj sobie 50 białych ledów i dorzuć z 8 szt. czerwonych 660nm, tylko wysteruj je tak, żeby czerwień nie dominowała. Kup do tego zasilacz o wytrzymałości mocowej co najmniej 75W. (60W ledów + ok.20% zapasu). Jaki konkretnie zasilacz - to zależy od instalacji, którą projektant sobie wymyśli ;)

Możesz też zastosować jak najbardziej sposób RGB czyli Dobierasz sobie diody czerwone zielone i niebieskie w takiej ilości, aby wyrównać ich strumień świetlny lub też możesz zastosować równą ilość RGB, a sterować ich prądem tak, aby każda miała jednakowy strumień świetlny.

Osobiście nigdy nie próbowałem rozwiązania RGB, ale może dać to bardzo ciekawy efekt i z racji udziału trzech kolorów, które można niezależnie regulować można uzyskać bardzo wysokie Ra. Z tym, że jeśli decydował byś się na RGB, to dorzuć jeszcze dosłownie parę sztuk pomarańczowej diody i parę sztuk diod koloru "morskiego" (takiego błękitu między niebieskim a zielonym).

Jeszcze mała uwaga co do tworzenia oświetlenia na bazie diod białych i czerwonych - nie ma potrzeby dorzucania diod niebieskich, gdyż sama dioda biała zimna posiada bardzo duży udział koloru niebieskiego w swoim paśmie. Wszak to niebieski czip świeci, a biel uzyskiwana jest ze zmieszania pasma czipu świecącego i luminoforu. W największym skrócie można przyjąć, że im chłodniejszy biały, tym więcej niebieski kolor ma swojego udziału w paśmie świecenia.
koper85
Posty: 75
Rejestracja: 10 sty 2015, 13:32
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Dachnów
Płeć:

Post autor: koper85 »

Zbudowalem sobie lampe power do akwarium, tyle ze.do morskiego w slodkim tez uzywam ale jako nocne 6 diod. W slodkim uzywam led dla roslin ale smd 7230, tobie proponuje pomiszac biale w stosunku 1/1 zimne z cieplymi, do tego czrwone z 4 sztuki i powiedzny 8 niebieskich. Pamietaj ze power led to nie tasma:) do zasilenia potrzebujesz zrodlo pradowe, tzw led driwer, power led wymaga stalego pradu wiec zwyklym wszystko spalisz, do tego odpowiednie lutowanie, sciemnianie rowniz nie proste gdyz zasilacz musi byc regulowany i oczywiscie radiator , bedziesz mial przynajmniej 60-80W, a przy tajiej mocy lampka dobrze sie zagrzeje, potrzebny dobry kawalek radiatora a to spore koszty, zreszta nie oszukujmy sie nie chce cie zniechecac ale piza akwarium morskim i wymagajacym duzo swiatla roslinnym, power led wypada slabo i bardzo drogo a przy tym kupe z tym zabawy i problemow, lepiej zastosowac listwy led na smd 7230 lub 5630 w profilu do led aluminiowym zabezpieczonym sylikonem, mam takie w akwa od roku i jest super a do tego koszty to ok 30% power leda:)
wykonam lampi led do morskiegi i słodkiego, pytania pw:)
Awatar użytkownika
K2
Administracja
Posty: 3437
Rejestracja: 28 cze 2011, 7:53
Imię: Rafał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 240Skalarium/40
Płeć:
Wiek: 42

Post autor: K2 »

Jakie rośliny zamierzasz trzymać w kawa? Jeśli nie jakieś bardzo wymagające to nie ma sensu inwestować w Power ledy .
Awatar użytkownika
XerX
Administracja
Posty: 2292
Rejestracja: 14 sie 2013, 15:46
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250l + 42l
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: XerX »

Mirro, a barwa ciepła będzie miała więcej czerwonego niż niebieskiego?
charta non erubescit
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: gieniorek »

Awatar użytkownika
XerX
Administracja
Posty: 2292
Rejestracja: 14 sie 2013, 15:46
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250l + 42l
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: XerX »

gieniorek, barwa ciepła będzie miała więcej czerwonego niż niebieskiego?
charta non erubescit
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: gieniorek »

tak na zdrowy rozsądek to czerwonego, ale moge się mylić ;)
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

XerX, barwa biała cieła będzie miała więcej żółtego i pomarańczowego niż niebieskiego. O czerwonym udziale raczej możemy sobie w obydwóch przypadkach tylko pomarzyć.

Dla porównania masz tutaj dwa obrazki widma świecenia:

1. LED biały ciepły:
http://obrazki.elektroda.pl/1987984400_1323599497.gif

2. LED biały zimny:
http://www.aqualighter.com/images/conte ... Spectr.jpg

Jak widać w obydwu przypadkach brak jest pasma czerwieni. A dioda biała ciepła daje nieprzydatny dla rośliniarzy duży udziaał widma zielonego, żółtego i pomarańczowego. Choć widmo pomarańczowe w jakimś tam stopniu jest potrzebne roślinom, to i tak o wiele ważniejsza jest czerwień. Najlepiej ta głęboka 660nm.
Ostatnio zmieniony 23 mar 2016, 19:33 przez Mirro, łącznie zmieniany 2 razy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zrób to sam ”