Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Czy prawidłowo obliczam stężenie fosforu?

Makro, supermakro, mikro - jak sobie z tym radzić i zapewnić piękne rośliny w akwarium?

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Kredu
Posty: 53
Rejestracja: 20 sie 2014, 12:51
Imię: marcin
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Czy prawidłowo obliczam stężenie fosforu?

Post autor: Kredu »

22 gramy soli po4 rozpuściłem w 500ml wody RO, akwarium mam 210 litrów. Czy dobrze liczę, że podając 1 ml takiego roztworu soli osiągnę stężenie fosforu w swoim akwarium 0,146 mg/l ?? Strasznie mało mi się to wydaje, to znaczy ilość lanego nawozu bo fosfor 0,2 chce uzyskać. ale zeby 1 ml na 210 litrów juz mi to dał osiągnąć ?? nie pokręciłem czegoś??
Pozdr.
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

Nie napisałeś jaka sól i czy interesuje Cię stężenie fosforu czy fosforanów.
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
Kredu
Posty: 53
Rejestracja: 20 sie 2014, 12:51
Imię: marcin
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: Kredu »

kh2po4 diwodorofosforan potasu
Pozdr.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

Kredu pisze:nie pokręciłem czegoś??
nie dla fosforanów (PO4).
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
qqrq
Posty: 74
Rejestracja: 08 wrz 2014, 15:36
Imię: marcin
Lokalizacja: łódź
Płeć:

Post autor: qqrq »

Kontynuując wątek, jeśli nabędę taką sól:

http://www.akwanawozy.com.pl/towar/42/k ... -gram.html

To czy dane wpisuje w kalkulatorze do diwodorofosforan H2PO4- ?? w zakładce makro oczywiście.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

K2HPO4 a KH2PO4 to 2 różne związki.
Oczywiście w zakładce makro mojego kalkulatora jest możliwość liczenia obu.
Dla tego związku wypełniasz pozycję "wodorofosforan', HPO4-2 a nie diwodorofosforan H2PO4- jak dla zwykłej soli.

Przy okazji... Ten związek daje odczyn zasadowy w przeciwieństwie do KH2PO4 (ten daje lekko kwaśny). Niewykluczone jest, że będzie wytrącał Fe i Mg. Przy dozowaniu być może zauważymy lekka "mgiełkę" - wtedy widać, że tracimy te pierwiastki. Czy jest to strata trwała, czy wytworzony pył rozpuszcza się w środowisku akwarium trudno jest mi powiedzieć a zależy to głównie od pH wody.
qqrq
Posty: 74
Rejestracja: 08 wrz 2014, 15:36
Imię: marcin
Lokalizacja: łódź
Płeć:

Post autor: qqrq »

Bardzo Ci dziękuje. Zrozumiałem temat fosforu. Przez omyłkę nie zauważyłem że to dwa różne związki. Dlatego zrobiłem pomyłkę, sprawdziłem na spokojnie opakowanie. Posiadam KH2PO4 czyli Diwodorofosforan potasu. Gramaturgie tej soli wpisuje w Twój kalkulator w pole "diwodorofosforan H2PO4-" i nie powinien on wytrącać mi fe i mg, oczywiście zmętnienia wody po jego podaniu nie ma. Dobrze juz rozumuję? Swoją drogą nie warto by w kalkulator wpisać K2HPO4 zamiast HPO4-2 oraz KH2PO4 zamiast H2PO4- ? Tak dla jasności i uniknięcia pomyłki?
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

qqrq pisze:Dobrze juz rozumuję?
dobrze
qqrq pisze:Swoją drogą nie warto by w kalkulator wpisać K2HPO4 zamiast HPO4-2 oraz KH2PO4 zamiast H2PO4- ? Tak dla jasności i uniknięcia pomyłki?
Nie, ponieważ obliczenia dla początkujących są w innej zakładce ("Podstawowe"). Tutaj wymagana jest większa wiedza i uwaga ale w zakładce makro/mikro jest możliwość policzenia w zasadzie dowolnego związku który może znaleźć zastosowanie w akwarystyce. KH2PO4 i K2HPO4 w tym module nie ma sensu.
Wartość wpisuje się na przecięciu tego przykładowego KH2PO4- (anionu) z kationem (przykładowo NH4, Na, K, Ca, Mg...). Dział makro pozwala zatem na wyliczanie namiarów dziesiątek różnych substancji a nie tylko tych 3-4 które są popularne. Nadmiar jednak myli jak widzisz z własnego doświadczenia.
Zdaję sobie sprawę, że ktoś niewprawny może policzyć głupoty ale podkreślam, że dla nich jest zakładka "Podstawowy" dla początkujących i ewentualnie forum dla dyskusji nad zakładkami bardziej wymagającymi...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nawożenie roślin”