Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Szczupieńczyk pręgowany-Aplocheilus lineatus [Aplocheilidae]

Nasze doświadczenia z konkretnymi gatunkami

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Szczupieńczyk pręgowany-Aplocheilus lineatus [Aplocheilidae]

Post autor: Greek »

Nazwa: Aplocheilus lineatus (Valenciennes, 1846)

Obrazek

Występowanie: ryba ta w przeciwieństwie do większości karpieńcokształtnych należących do tzw. "killifishes" (które to są rybami typowymi dla Afryki), pochodzi z Azji, a dokładnie z rejonów Dekanu. Idąc od południa jest to Cejlon, następnie cała południowa część Półwyspu, potwierdzona jest też jej obecność w Gangesie w okolicach Delhi, a także na terenie PN Jima Corbetta. Istnieją także doniesienia o osobnikach z rejonów Myanmaru i Bangladeszu, niemniej są one błędne i wynikają z nieprawidłowej identyfikacji - najprawdopodobniej chodzi tu o mocno rozpowszechniony gatunek A. panchax.

Rozmiary: nawet do 10cm długości standardowej, niemniej zazwyczaj nieco mniejszy.

Siedlisko: zarówno płynące jak i stojące wody - niemniej na pewno nie o bardzo wartkim nurcie. Również małe stawy - jak typowy "killifish". Żyje również wśród gęstej roślinności.

Wygląd: nazwa sugeruje, że mamy do czynienia z "małym szczupakiem" - i rzeczywiście nie jest wcale myląca. Jest to ryba o typowym pokroju ryby szczupakokształtnej, ma ogromny w stosunku do wielkości ciała pysk, hydrodynamiczny kształt, jest masywna, niemniej jednocześnie nie sprawia wrażenia ociężałej - raczej dynamicznej i zwinnej. Nazwa gatunkowa z kolei nieco wprowadza w błąd, gdyż pręgów raczej trudno się doszukiwać. W handlu dominuje odmiana "gold" o złotawo-zielonkawym połysku. Nawet ryby skromniej ubarwione są bardziej błyszczące niż prążkowane, ewentualne paski można zauważyć częściej u samic.
Płetwa ogonowa ma charakterystyczne przedłużenie w środkowej części.

Zachowanie: nie tylko przypomina szczupaka wyglądem, ale także zachowaniem. Stosunkowo spokojna w normalnej egzystencji, unika pływania, raczej unosi się w danym punkcie, niemniej ataki są bardzo dynamiczne. Oczywiście w akwarium nie zaobserwujemy typowego "szczupakowego" polowania, gdyż kiedy wrzucimy do akwarium porcję pokarmu, ryba będzie ją wyjadywać na bieżąco (niemniej wciąż skokowymi atakami), jest to zbyt duża ilość, aby długo przygotowywać się do ataku. W każdym bądź razie ze względu na duży pysk drobne rybki, zwłaszcza pływające w górnej części zbiornika, będą zagrożone. Czyni go to z pewnością doskonałym reduktorem populacji żyworódek.

Warunki wodne: ryba żyjąca także w warunkach słonawowodnych. To powoduje, że jest odporna na większą przewodność. Tak że nie powinna jej zaszkodzić twardość ogólna nie większa niż 15°n, a optymalne pH mieści się w zakresie 6,5-7,5. Nie jest to ryba ciepłolubna, temperatura powinna mieścić się w przedziale 22-25°C

Akwarium: do hodowli tej ryby nada się zbiornik 80-cio centymetrowy. Najlepiej unikać mocnego oświetlenia i zapewnić rybie schronienie w roślinach pływających, bądź takich kładących się na tafli wody. Podłoże nie ma najmniejszego znaczenia.
Można je hodować zarówno w parach jak i haremach, a także samotnie.

Żywienie: jak to szczupak - lubi mięsko. W naturze żeruje na larwach komarów, a także na większych stworzeniach, które jest w stanie skonsumować. Najlepszą dietą dla niego są żywe pokarmy, a także mrożonki - tutaj standardowo należy unikać tłustej ochotki czy rureczników. Sztuczny pokarm też oczywiście akceptuje, ale opieranie na nim diety nie jest dobrym pomysłem. Dobrym za to jest hodowla żyworódek jako urozmaicenia diety.

Rozmnażanie i dymorfizm: na pierwszy rzut oka można rozpoznać samca - znacznie intensywniej ubarwiony, w przypadku odmiany 'gold', ma zdecydowanie mocniejszy złoty połysk, jest także zazwyczaj większy od samicy. Samica nie prezentuje tak intensywnego ubarwienia, jest raczej oliwkowo-szara. Na zdjęciu widoczny jest samiec, choć fotografia nie oddaje dobrze jego ubarwienia.
Ryby te rozmnażają się chętnie. Tarło odbywa się w charakterystyczny dla karpieńcokształtnych sposób - ryby przytulają się bokami do siebie. Od złożenia jaj do wyklucia mija ponad 10 - zazwyczaj około 14 dni. Młode nie są trudne do wykarmienia, gdyż posiadają stosunkowo duże pyszczki.
Ostatnio zmieniony 16 lut 2017, 19:14 przez Greek, łącznie zmieniany 1 raz.
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

Jak byłem młody to była jedna z nielicznych rybek łatwo dostępnych w sklepach. Kupując wszystkiego po trochę szczupieńczyki też się znalazły. Lubiłem patrzyć jak rzucają się na wrzucane przeze mnie komary. Moja przyjaźń z nimi skończyła się gdy zaczynało ubywać gupików :)
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

zulix pisze:Jak byłem młody to była jedna z nielicznych rybek łatwo dostępnych w sklepach.
I co ciekawe - jakkolwiek jest to chyba jeden z najpopularniejszych gatunków killifiszów, tak traktowany jest on po macoszemu jeśli chodzi o wiedzę w sieci. Nawet czasami zwyczajnie pomijany :/
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
ODPOWIEDZ

Wróć do „Baza ryb”