FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Potrezbuje weryfikacji Ca:Mg:K
Autor Wiadomość
pawprz 

Imię: Paweł
Wysłany: 2015-11-16, 15:29   Potrezbuje weryfikacji Ca:Mg:K

Witajcie dawno mnie nie było z problemami. A w zasadzie nie ma problemu tylko chciałbym zweryfikować pewne dane. Kolega Debrzyna zrobił mi badania wody jeśli chodzi o ścisłość Ca i Mg. Wyszło mniej więcej tak:
GH 9
KH 4,9
Ca 35,3
Mg 17,5
Do tego doszły moje wyniki po podmiance:
kH- 4-4,5
Gh 8
NO3 - 20
PO4 - 1,5
K- 20
PH-6,8.
I teraz moje pytania.

Doczytałem że optymalny jest stosunek Ca:Mg 4:1 u mnie jest 2:1 Czy powinienem podnieść Ca dwukrotnie czy jest to stosunek umowny gdzieś na forum Zulix pisał że 3:1 tez jest ok i 1:1 tez jest ok. Więc lekko się zagubiłem ile to w końcu powinno być.

Druga sprawa doczytałem w internecie że istnieje coś takiego jak stosunek Ca:K i powinien wynosić 1:1. Czy może ktoś to zweryfikować bądź potwierdzić?

I Sprawa numer 3
Sprawa która męczy mnie od bardzo dawna stosunek NO3 do PO4. Według kalkulatora Zulixa 8-16:1 (10:1 the best). Patrząc na moje wyniki powinienem podnieść PO4 do 2 bo w tej chwili jest 13:1. Dobrze myślę czy nic nie ruszać?
  Akwarium: 112L, 20L, 20L

Greek 

Imię: Grzegorz
Wysłany: 2015-11-16, 15:41   

Cytat:
Sprawa która męczy mnie od bardzo dawna stosunek NO3 do PO4. Według kalkulatora Zulixa 8-16:1 (10:1 the best). Patrząc na moje wyniki powinienem podnieść PO4 do 2 bo w tej chwili jest 13:1. Dobrze myślę czy nic nie ruszać?

Myślę, że warto poruszyć - nie należy utożsamiać NO3 i PO4 z azotem i fosforem. Mówi się o konkretnym stosunku N:P , natomiast biorąc azotany i fosforany nie jest to już jak jeden do jeden.
W 1mg NO3 jest 14/62mg azotu (z masy atomowej) czyli u Ciebie 20x(14/62) = 4,52mg/l azotu.
A fosforu: 1,5x(31/95)=0,49mg/l fosforu. Zatem u Ciebie jest 9,22:1. Niemal ideał! :)

Aha, to oczywiście z założeniem, że nie ma innych zw. azotowych, no ale ich ilości są pomijalne.

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
  Akwarium: 450-112-56-25-13

zulix 
Chemik japoński (jako taki)

Imię: JAro!
Wysłany: 2015-11-16, 17:39   

pawprz napisał/a:
Doczytałem że optymalny jest stosunek Ca:Mg 4:1

To taki "klasyczny" przypadek. U niektórych się nie sprawdza. Macek_g pisał, że ostatnio ludziska przekonują się do większej ilości magnezu a więc mniejszego stosunku Ca:Mg. Też tak mi się wydaje, szczególnie przy roślinach bardziej problemowych. Z tego powodu zwiększam Mg, zwykle z poprawieniem jakości roślin. Częściowo jest to spowodowane potasem, który (podobnie jak wapń) być może blokuje wchłanianie magnezu. na razie testuję wartości w okolicach 3:1 ale sporo zeszło już niżej - ja pewnie zrobię tak samo.
Co do stosunku NO3:PO4 czy N:P to zakładając pewne wartości np. 10:1 też można mówić o "standardowym" nawożeniu. Nie u każdego to działa więc poddaje się to korektom. Im więcej azoty tym stosunek N:P jest zwykle mniejszy. Zawartość PO4 zwykle ustala się na 0,5-2 mg/l i nie zwiększa nawet jak NO3 poszybuje w górę.
pawprz napisał/a:
lekko się zagubiłem

Ekologia roślin to nie matematyka. Każdy może być zagubiony, że to co działa u innych nie działa u niego. To jednak oczywiste. Jakby rośliny pobierały identycznie to na rynku byłby 1 nawóz do wszystkiego (żyto, buraki, borówki, ananasy). Tak nie jest. Każda roślina ma swoiste wymagania pokarmowe. Na to wszystko nakłada się też inne czynniki, np. pH, przerób materii nieożywionej (zarówno nieorganicznej jak i organicznej).
Stąd tyle tematów o nawożeniu na forach - jeszcze się taki nie narodził coby wszystkim (równocześnie) dogodził :)

pawprz 

Wysłany: 2015-11-16, 17:53   

Bardzo dziękuję za odpowiedzi pozostał jeszcze jeden punkt

A jakieś informacje na temat stosunku Ca:K?

Prawda czy banialuki? :>

zulix 

Wysłany: 2015-11-16, 18:13   

Mg, Ca, K blokują się wzajemnie więc naszym celem jest dopracowanie tego stosunku dla różnych roślin, dla różnego pH i dla innych parametrów wody. Stąd Ca:K może być 1:1 (dla małej twardości ogólnej wody) ale może być też inny dla większej twardości. Przy Ca = 35 mg/l jak masz dodawanie K = 35 mg/l raczej zakończy się tragedią (ale tylko "raczej"). Niektórzy dają raczej Ca:Mg = 4:1 i Mg = K.

pawprz 

Wysłany: 2015-11-16, 18:24   

Bardzo dziękuję trochę już mnie rozświetliło teraz to muszę przetrawić. Dziękuję za pomoc

[ Dodano: 2015-11-16, 18:25 ]
zulix napisał/a:
Niektórzy dają raczej Ca:Mg = 4:1 i Mg = K.
Z tego wynika ze muszę jednak podnieść to moje Ca dwukrotnie?

pawprz 

Wysłany: 2015-11-17, 16:12   

Bardzo dziękuję Greek i Zulix za pomoc.

debrzyna 

Imię: Janusz
Wysłany: 2015-11-17, 16:50   

pawprz napisał/a:
Z tego wynika ze muszę jednak podnieść to moje Ca dwukrotnie

Masz już jakiegoś pomysła

zulix 

Wysłany: 2015-11-17, 17:23   

pawprz napisał/a:
Z tego wynika ze muszę jednak podnieść to moje Ca dwukrotnie?

Jeśli jesteś "niektórzy".

pawprz 

Wysłany: 2015-11-17, 18:24   

nie tykam mojego taki mam pomysł. Skoro wszystko rośnie to po co szukać problemów tym bardziej że zobaczyłem kilka nitek i musze zaczac sie babrac w baniaczku :D
A na serio myślałem o dwóch szuflach wapna gaszonego :D

Zulix w swoim poście z żalem piszesz że stosunek spadł do 3 po dodaniu Mg to znaczy żę ja powineniem jednak dodać Ca żęby ten stosunek zwiekszyć do minimum 3 . Bardzo prosze o jasne tak sym nie nie syp bo pomalutku znowu przestaje rozumieć

karol8888 

Imię: karol
Wysłany: 2016-02-07, 19:35   

Jeśli nie widzisz żadnych zniekształceń liści, nienaturalnych przebarwień, rosliny rosną w satysfakconujacym tępie dla ciebie to nie ruszal bym stosunku CA MG K, bo po co zmieniać coś co dziala bardzo dobrze. Takie jest moje zdanie, a jesli chcesz koniecznie utrzymać sotunke 3 do 1 Ca Mg to proponowałbym zejść z magnezu do 12 ppm, ogolnie roślny akwariowe zwlaszcza te bardziej wymagające preferuja wode miękką, bardz miekką.

thors 

Imię: Tomasz
Wysłany: 2016-04-10, 13:26   

Stosunki to temat rzeka, jak w biologii :) Ogólnie nie można też zapominać o Na, które bierze też udział we wspólnej grze i również decyduje o podaży reszty. Mechanizm tych 4-rech (ca,mg,k,na) jest silnie sprzężony zwrotnie. Stosunki zależą także od twardości i rosną wg moich obserwacji wykładniczo wraz ze wzrostem twardości. To znaczy miękka woda może być 2:1, twarda woda może być 8:1. Dodając do tego jeszcze kombinację ilości K i Na robi się dużaaaa zabawa. Może kiedyś jakiś naukowiec zrobi mapę 4D wzajemnych relacji.

Akwarium: 240 L

Odpowiedz do tematu