Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Potrezbuje weryfikacji Ca:Mg:K

Makro, supermakro, mikro - jak sobie z tym radzić i zapewnić piękne rośliny w akwarium?

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
pawprz
Posty: 2006
Rejestracja: 24 mar 2015, 9:40
Imię: Paweł
Lokalizacja: Mielec/Wola Mielecka
Akwarium: 112L, 20L, 20L
Płeć:
Wiek: 45

Potrezbuje weryfikacji Ca:Mg:K

Post autor: pawprz »

Witajcie dawno mnie nie było z problemami. A w zasadzie nie ma problemu tylko chciałbym zweryfikować pewne dane. Kolega Debrzyna zrobił mi badania wody jeśli chodzi o ścisłość Ca i Mg. Wyszło mniej więcej tak:
GH 9
KH 4,9
Ca 35,3
Mg 17,5
Do tego doszły moje wyniki po podmiance:
kH- 4-4,5
Gh 8
NO3 - 20
PO4 - 1,5
K- 20
PH-6,8.
I teraz moje pytania.

Doczytałem że optymalny jest stosunek Ca:Mg 4:1 u mnie jest 2:1 Czy powinienem podnieść Ca dwukrotnie czy jest to stosunek umowny gdzieś na forum Zulix pisał że 3:1 tez jest ok i 1:1 tez jest ok. Więc lekko się zagubiłem ile to w końcu powinno być.

Druga sprawa doczytałem w internecie że istnieje coś takiego jak stosunek Ca:K i powinien wynosić 1:1. Czy może ktoś to zweryfikować bądź potwierdzić?

I Sprawa numer 3
Sprawa która męczy mnie od bardzo dawna stosunek NO3 do PO4. Według kalkulatora Zulixa 8-16:1 (10:1 the best). Patrząc na moje wyniki powinienem podnieść PO4 do 2 bo w tej chwili jest 13:1. Dobrze myślę czy nic nie ruszać?
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

Sprawa która męczy mnie od bardzo dawna stosunek NO3 do PO4. Według kalkulatora Zulixa 8-16:1 (10:1 the best). Patrząc na moje wyniki powinienem podnieść PO4 do 2 bo w tej chwili jest 13:1. Dobrze myślę czy nic nie ruszać?
Myślę, że warto poruszyć - nie należy utożsamiać NO3 i PO4 z azotem i fosforem. Mówi się o konkretnym stosunku N:P , natomiast biorąc azotany i fosforany nie jest to już jak jeden do jeden.
W 1mg NO3 jest 14/62mg azotu (z masy atomowej) czyli u Ciebie 20x(14/62) = 4,52mg/l azotu.
A fosforu: 1,5x(31/95)=0,49mg/l fosforu. Zatem u Ciebie jest 9,22:1. Niemal ideał! :)

Aha, to oczywiście z założeniem, że nie ma innych zw. azotowych, no ale ich ilości są pomijalne.
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

pawprz pisze:Doczytałem że optymalny jest stosunek Ca:Mg 4:1
To taki "klasyczny" przypadek. U niektórych się nie sprawdza. Macek_g pisał, że ostatnio ludziska przekonują się do większej ilości magnezu a więc mniejszego stosunku Ca:Mg. Też tak mi się wydaje, szczególnie przy roślinach bardziej problemowych. Z tego powodu zwiększam Mg, zwykle z poprawieniem jakości roślin. Częściowo jest to spowodowane potasem, który (podobnie jak wapń) być może blokuje wchłanianie magnezu. na razie testuję wartości w okolicach 3:1 ale sporo zeszło już niżej - ja pewnie zrobię tak samo.
Co do stosunku NO3:PO4 czy N:P to zakładając pewne wartości np. 10:1 też można mówić o "standardowym" nawożeniu. Nie u każdego to działa więc poddaje się to korektom. Im więcej azoty tym stosunek N:P jest zwykle mniejszy. Zawartość PO4 zwykle ustala się na 0,5-2 mg/l i nie zwiększa nawet jak NO3 poszybuje w górę.
pawprz pisze:lekko się zagubiłem
Ekologia roślin to nie matematyka. Każdy może być zagubiony, że to co działa u innych nie działa u niego. To jednak oczywiste. Jakby rośliny pobierały identycznie to na rynku byłby 1 nawóz do wszystkiego (żyto, buraki, borówki, ananasy). Tak nie jest. Każda roślina ma swoiste wymagania pokarmowe. Na to wszystko nakłada się też inne czynniki, np. pH, przerób materii nieożywionej (zarówno nieorganicznej jak i organicznej).
Stąd tyle tematów o nawożeniu na forach - jeszcze się taki nie narodził coby wszystkim (równocześnie) dogodził :)
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
pawprz
Posty: 2006
Rejestracja: 24 mar 2015, 9:40
Imię: Paweł
Lokalizacja: Mielec/Wola Mielecka
Akwarium: 112L, 20L, 20L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: pawprz »

Bardzo dziękuję za odpowiedzi pozostał jeszcze jeden punkt

A jakieś informacje na temat stosunku Ca:K?

Prawda czy banialuki? :>
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

Mg, Ca, K blokują się wzajemnie więc naszym celem jest dopracowanie tego stosunku dla różnych roślin, dla różnego pH i dla innych parametrów wody. Stąd Ca:K może być 1:1 (dla małej twardości ogólnej wody) ale może być też inny dla większej twardości. Przy Ca = 35 mg/l jak masz dodawanie K = 35 mg/l raczej zakończy się tragedią (ale tylko "raczej"). Niektórzy dają raczej Ca:Mg = 4:1 i Mg = K.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
pawprz
Posty: 2006
Rejestracja: 24 mar 2015, 9:40
Imię: Paweł
Lokalizacja: Mielec/Wola Mielecka
Akwarium: 112L, 20L, 20L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: pawprz »

Bardzo dziękuję trochę już mnie rozświetliło teraz to muszę przetrawić. Dziękuję za pomoc

[ Dodano: 2015-11-16, 18:25 ]
zulix pisze:Niektórzy dają raczej Ca:Mg = 4:1 i Mg = K.
Z tego wynika ze muszę jednak podnieść to moje Ca dwukrotnie?
Awatar użytkownika
pawprz
Posty: 2006
Rejestracja: 24 mar 2015, 9:40
Imię: Paweł
Lokalizacja: Mielec/Wola Mielecka
Akwarium: 112L, 20L, 20L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: pawprz »

Bardzo dziękuję Greek i Zulix za pomoc.
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

pawprz pisze:Z tego wynika ze muszę jednak podnieść to moje Ca dwukrotnie
Masz już jakiegoś pomysła
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

pawprz pisze:Z tego wynika ze muszę jednak podnieść to moje Ca dwukrotnie?
Jeśli jesteś "niektórzy".
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
pawprz
Posty: 2006
Rejestracja: 24 mar 2015, 9:40
Imię: Paweł
Lokalizacja: Mielec/Wola Mielecka
Akwarium: 112L, 20L, 20L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: pawprz »

nie tykam mojego taki mam pomysł. Skoro wszystko rośnie to po co szukać problemów tym bardziej że zobaczyłem kilka nitek i musze zaczac sie babrac w baniaczku :D
A na serio myślałem o dwóch szuflach wapna gaszonego :D


Zulix w swoim poście z żalem piszesz że stosunek spadł do 3 po dodaniu Mg to znaczy żę ja powineniem jednak dodać Ca żęby ten stosunek zwiekszyć do minimum 3 . Bardzo prosze o jasne tak sym nie nie syp bo pomalutku znowu przestaje rozumieć
karol8888
Posty: 46
Rejestracja: 30 lis 2014, 16:42
Imię: karol
Lokalizacja: Lublin
Płeć:

Post autor: karol8888 »

Jeśli nie widzisz żadnych zniekształceń liści, nienaturalnych przebarwień, rosliny rosną w satysfakconujacym tępie dla ciebie to nie ruszal bym stosunku CA MG K, bo po co zmieniać coś co dziala bardzo dobrze. Takie jest moje zdanie, a jesli chcesz koniecznie utrzymać sotunke 3 do 1 Ca Mg to proponowałbym zejść z magnezu do 12 ppm, ogolnie roślny akwariowe zwlaszcza te bardziej wymagające preferuja wode miękką, bardz miekką.
Awatar użytkownika
thors
Posty: 113
Rejestracja: 18 lis 2012, 11:02
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Włocławek
Akwarium: 240 L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: thors »

Stosunki to temat rzeka, jak w biologii :) Ogólnie nie można też zapominać o Na, które bierze też udział we wspólnej grze i również decyduje o podaży reszty. Mechanizm tych 4-rech (ca,mg,k,na) jest silnie sprzężony zwrotnie. Stosunki zależą także od twardości i rosną wg moich obserwacji wykładniczo wraz ze wzrostem twardości. To znaczy miękka woda może być 2:1, twarda woda może być 8:1. Dodając do tego jeszcze kombinację ilości K i Na robi się dużaaaa zabawa. Może kiedyś jakiś naukowiec zrobi mapę 4D wzajemnych relacji.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nawożenie roślin”