Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

360L akwarium

Moderator: Administracja

Heheszka
Posty: 12
Rejestracja: 13 kwie 2016, 21:03
Imię: Ania
Lokalizacja: Poznań
Płeć:

360L akwarium

Post autor: Heheszka »

Witajcie! Jestem nowa tu na forum :) i mam parę nie wiadomych 8-) Mój baniak będzie miał 360L specjalnie pod skalary wysokość 60x50x120 . Tak więc myślę w nim 3mac
4x skalary (1+1 lub 2+2) nie wiem czy się dobiorą w pary :P
4x pielęgnice kakadu (1+3)
4x gurami mozaikowe (1+3)
20x ampularii
4x zbrojniki niebieskie postaram się (1+3) ale z tego co się orientuje ciężko płeć rozróżnić
coś na dno myślę nad kosiarkami badź kiryskami spiżowymi ale jeszcze nie wiem
Czy myślicie ze może być taka obsada?
Na dno dam ziemie ogrodową a na niej piasek rzeczny myślę mieć na dnie korzenie kamienie drobne 3mac rośliny z mocnymi liśćmi oraz pływającymi na powierzchni i naświetleniu będzie gdzieś w granicach 0,5w na litr
Filtracja Filtr zewnętrzny Atman Cf-800 oraz wewnętrzny AQUAEL FAN-3
Grzałka EHEIM JAGER 150W
Czekam za opiniami :)
360L baniak :)
Arreczeq
Posty: 760
Rejestracja: 16 maja 2013, 22:30
Imię: Arek
Lokalizacja: Wrocław
Akwarium: 1.1 kl :)
Płeć:
Wiek: 56

Post autor: Arreczeq »

Gurami bym sobie odpuścił, Kiryski jak najbardziej, Kosiarka do glonów nie na dno - rosną duże ;)
Nic takiego 258 gal - w kierunku Hameryki South
http://images77.fotosik.pl/514/2f437038d6d62878.jpg będzie lepsze
RO za 100 zł to też RO tak jak Syrenka to też samochód z nazwy...

KCN - najlepsze źródło potasu
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

Jakie masz możliwości jeśli chodzi o przygotowanie wody (twardość, pH)? Dopiero wiedząc to można zacząć dobierać obsadę ;)
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
Heheszka
Posty: 12
Rejestracja: 13 kwie 2016, 21:03
Imię: Ania
Lokalizacja: Poznań
Płeć:

Post autor: Heheszka »

Mam wode o wartości 7,5ph wyczytałam z różnych źródeł ze te ryby mogą byc w takim ph gdyż z pokolenia na pokolenie sie przyzwyczaiły do takiej wody :) a dlaczego odpuścić ? czytałam ze jak od młodości skalary dam z gurami to bedzie okej :)
360L baniak :)
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

Samo pH to nie jest pełna informacja. W każdym bądź razie dla skalarów jest to woda zbyt zasadowa. Pewnie, że żyją w takiej wodzie i nie padają, ale nie są to dla nich warunki odpowiednie. "Przyzwyczajanie się" czy mówiąc precyzyjniej zmiana przystosowań to dyskusyjny temat. Osobiście nie sądzę, by setki tysięcy lat przystosowywania się do warunków zmieniających się w sposób ogromnie powolny mogły być wymazane przez kilkadziesiąt lat w niewoli.
Dochodzi jeszcze kwestia taka, że jeżeli badałaś wodę zaraz po wylaniu się jej z kranu to pomiar ten jest mało miarodajny. Tak samo jeśli są to dane z wodociągów.
To już Twoja decyzja czy planujesz hodować ryby tak by przeżyły, czy tak, by miały optymalne warunki :)
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
Awatar użytkownika
K2
Administracja
Posty: 3448
Rejestracja: 28 cze 2011, 7:53
Imię: Rafał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 240Skalarium/40
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: K2 »

Heheszka, ja bym był też za opuszczeniem sobie gurami, ale na rzecz następnej pary skalarów lub nawet 2 par. Zerknij na ten temat:
http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.ph ... 82&start=0
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Kiedyś połączenie skalar-gurami było wręcz klasyczne. Oczywiście biotop jakby inny ale pewnie ludziom kojarzyło się podobieństwo "wąsów".
Heheszka
Posty: 12
Rejestracja: 13 kwie 2016, 21:03
Imię: Ania
Lokalizacja: Poznań
Płeć:

Post autor: Heheszka »

co do parametrów były robione testy na odstanej wodzie testem zooltek coś takiego :P kh wyszło 8 stopni a gh 10 stopni.Czy to są złe parametry wody? Ok zerklam :) jeszcze pomyśle co z tymi gurami zrobić :p tylko problem jest taki ze skalarki i gurami bardzo mi się podobają :/
360L baniak :)
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

Heheszka pisze:co do parametrów były robione testy na odstanej wodzie testem zooltek coś takiego :P kh wyszło 8 stopni a gh 10 stopni.Czy to są złe parametry wody?
Tak - dla skalarów i kakadu absolutnie złe. To KH świadczy o tym, że pH będzie dążyć do 8. Absolutnie za wysoko. Obsadę powinnaś dobrać z ryb dla których zasadowa woda jest ok - chociażby właśnie gurami.
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
Heheszka
Posty: 12
Rejestracja: 13 kwie 2016, 21:03
Imię: Ania
Lokalizacja: Poznań
Płeć:

Post autor: Heheszka »

To jaki jest najlatwiejszy sposób na zbicie ph w akwarium ? Cos czytałam o filtrze to ale na jakiej zasadzie to działa ? O szyszkach olchy również to ile bede musiała wrzucić i na jaki czas? Badz zeby włożyć torf do filtra zewnętrznego tylko ile czasu on bedzie obniżać ph? :podwójnie widzę:
360L baniak :)
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

Najłatwiejszy to rzeczywiście filtr RO.
Zasada działania: https://pl.wikipedia.org/wiki/Filtry_RO , https://pl.wikipedia.org/wiki/Odwr%C3%B3cona_osmoza
Można by też kwasem, ale trochę dużo by go zeszło przy takim KH - a wtedy znów wzrasta przewodność, a chodzi nam o ryby wód miękkich.

Szyszki olchy nic nie poradzą przy takim KH. Filtracja przez torf tak zasadowej wody również mija się z celem - ponadto nigdy nie wkładamy do filtra mediów zmieniających parametry wody - wodę przygotowuje się poza akwarium ;)
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
Heheszka
Posty: 12
Rejestracja: 13 kwie 2016, 21:03
Imię: Ania
Lokalizacja: Poznań
Płeć:

Post autor: Heheszka »

A ten filtr ro to 3mac w akwarium caly czas aby zmiekczal ta wode czy jak ? Warto zainwestować w droższy filtr ro ? :)
360L baniak :)
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

Oczywiście, że nie - zerknij najpierw sama co to w ogóle są za filtry, bo w kilku zdaniach na forum się tego nie napisze ;)
Dla potrzeb akwarystycznych wystarczą tańsze filtry.
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
Heheszka
Posty: 12
Rejestracja: 13 kwie 2016, 21:03
Imię: Ania
Lokalizacja: Poznań
Płeć:

Post autor: Heheszka »

Pomyślałam nad tym filtrem ro i tym obniżaniem ph doszłam do wniosku że lepiej będzie jak dopasuje ryby do kranówki ;)
czyli moją propozycją są
gurami mozaikowe (1+3)
molinezja żaglopłetwa (1+3)
mieczyk hellera (1+3)
ampularie 20x
kiryski spiżowe ilość?
zbrojnik niebieski (1+3)
może tak być? może macie inne propozycje może wieksza obsada?. Głównie chodzi mi o ryby które są kolorowe oraz łatwo dostępne :P
360L baniak :)
Arreczeq
Posty: 760
Rejestracja: 16 maja 2013, 22:30
Imię: Arek
Lokalizacja: Wrocław
Akwarium: 1.1 kl :)
Płeć:
Wiek: 56

Post autor: Arreczeq »

Filtr RO ogólnie demineralizuje wodę więc zbija pH do około 7. Filtr jest podłączony do "kranu" i wodą, która wypływa z filtra napełniasz akwarium oraz używasz do podmian. Można by rzec, że jest to woda destylowana, ale nie do końca co nie ma znaczenia w tym przypadku.

Skalary pH max to 7.5 a najlepiej 6.0 -7.0, natomiast Gurami można trzymać w dowolnej wodzie - w naturze żyją w wodzie brudnej a nawet w ściekach (nie mylić ze ściekami przemysłowymi)

W twoim akwarium max 3 parki, dużo korzeni, jakieś kamyki, na dno drobny żwirek i tyle w temacie xd

[ Dodano: 2016-04-14, 17:08 ]

Jeżeli rezygnujesz ze Skalarów to zmień wymiary zbiornika na np 150 x 50 x50 cm - uzyskujesz większą powierzchnię dna przy niewiele większej pojemności (375 brutto)

Guraminki polecam Złote, Marmurkowe oraz Mozaikowe, odradzam niebieskie bo agresory :D
W tych parametrach (pojemność) możesz trzymać nawet do 15 sztuk - ryba labiryntowa więc pobiera powietrze z powierzchni.
Dla koloru: Mieczyki, Platki (Zmienniak), Molinezje czarne, żółte
Kirysków Spiżowych (jestem fanem) min 6 szt. a możesz na spokojnie i ze 20 :P
Szamoglony 10 szt. - zwykłe Zbrojniki niebieskie
Nic takiego 258 gal - w kierunku Hameryki South
http://images77.fotosik.pl/514/2f437038d6d62878.jpg będzie lepsze
RO za 100 zł to też RO tak jak Syrenka to też samochód z nazwy...

KCN - najlepsze źródło potasu
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dobór obsady”