Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

DIY - dyfuzor z drewna lipowego (brzozy)

Wszystko co potraficie zrobić sami, aby odciążyć budżet. Pomysły, rysunki, fotorelacje...

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
wojtas0606
Posty: 48
Rejestracja: 09 lis 2009, 18:04
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Czarna
Płeć:

Dyfuzor ze strzykawki i kawalka lipy ;]

Post autor: wojtas0606 »

Ja dyfuzor zrobiłem ze strzykawki (50ml) i kawałka gałęzi z lipy

Najpierw skróciłem strzykawkę bo takiej długiej nie trzeba i be wygląda
Gałąź lipy wystrugałem tak by idealnie weszła w strzykawkę .Wewnętrzne ściany
strzykawki posmarowałem cienko silikonem by
nie przepuszczało powietrza przy ścianach a wężyk podpinam tam gdzie igle;);]...
i by się jakoś trzymało w akwarium dałem przyssawkę


Obrazek
Obrazek

Zarchiwizowano zdjęcie/a na serwerze forum - SDD
Powód edycji: literówki, ortografy, itd. - MirosławB
Ostatnio zmieniony 16 paź 2015, 10:04 przez wojtas0606, łącznie zmieniany 4 razy.
Awatar użytkownika
boggi
Posty: 4230
Rejestracja: 01 paź 2009, 21:09
Imię: Bogdan
Lokalizacja: Dębica
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: boggi »

no ja też zrobiłem , tylko bez silikonu , zobaczysz na drugi dzień jak drewno napęcznieje ,jak dopasuje się do strzykawki . ale mój wygląda tak samo .
Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

Dostałem od boggiego (dzięki przy okazji) ten wyrób rzemieślniczy :D .
Prawdę mówiąc więcej się spodziewałem bo wszyscy piszą, że to taka mgiełka powstaje i nawet nie dolatuje do powierzchni bo się rozpuszcza. U mnie działa podobnie jak dyfuzor ze spiekiem, który miałem, tj. bąble (na pewno nie jest to winą złego osadzenia bo idą z całego przekroju drewna). Oczywiście źle nie jest i pracuje sobie poprawnie. Tak więc będę stosował dalej.

Myślę, że jest to kwestia z którego kawałka drewna powstała kostka. Wiadomo, że drewno nie jest równomierne, nawet w różnych latach są różne przyrosty, nie mówiąc już o porównaniu rdzenia z kawałkiem rosnącym przy korze. Pewnie trzeba będzie dopracować technologię, aby nie było to kwestią przypadku :P .
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
boggi
Posty: 4230
Rejestracja: 01 paź 2009, 21:09
Imię: Bogdan
Lokalizacja: Dębica
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: boggi »

Myślałem , że może gdyby dać dłuższy kawałek lipy wtedy CO2 miałoby dłuższą drogę do pokonania i być może przy okazji , gaz znalazłby sobie pozostałe pory , czyli jeszcze by się bardziej rozdrobnił . Ja nie mam butli , więc trudno jest określić jakie mam ciśnienie CO2 z bimbrowni . Więc może warto poeksperymentować z długością . U mnie dolatuje do powierzchni ale nie dużo a część rozpuszcza się w wodzie i faktycznie leci taka mgiełka jakby kostka dymiła ( ale to przy niższym ciśnieniu )Tak jak kolega Zulix zauważył ważne jest to z której części drzewa jest korek. Ja nie mam pojęcia , bo dostałem to od szwagra a on też nie wie ., Może uda mi się skołować z tzw odziomka , czyli dolnej części i raczej ze środka pnia ( marzenia )
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

Próbowałem sterować ciśnieniem gazu i raczej nie zmieniało to wielkości pęcherzyków. Po prostu było ich mniej lub więcej :/ . I tyle.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
boggi
Posty: 4230
Rejestracja: 01 paź 2009, 21:09
Imię: Bogdan
Lokalizacja: Dębica
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: boggi »

a to ciekawe , muszę jeszcze inną lipę skołować , a może gdyby była większa średnica . Hmmm .... trzeba jeszcze poeksperymentować . może za ok 2 tygodnie będę miał butlę , wtedy mógłbym popróbować
pete75
Posty: 71
Rejestracja: 19 paź 2009, 20:31
Imię: Tomek
Lokalizacja: Okolice Rzeszowa
Płeć:
Wiek: 48

DIY - dyfuzor z drewna lipowego (brzozy)

Post autor: pete75 »

Dyfuzorek proponuje zrobić z kawałka drewna wycietęgo z pnia lipy, jest bardziej gęste i dzięki temu lepiej rozpyla co2, u mnie najlepiej sprawdzał się dyfuzorek robiony ze strzykawki 10ml (środkowy na fotce)
Obrazek

Wydzielony z: http://www.podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=185 - MirosławB

Zarchiwizowano zdjęcie/a na serwerze forum - zulix
Ostatnio zmieniony 12 paź 2015, 16:59 przez pete75, łącznie zmieniany 4 razy.
Awatar użytkownika
comatose
Posty: 3933
Rejestracja: 02 paź 2009, 15:14
Imię: ---
Lokalizacja: ---
Płeć:

Post autor: comatose »

W jaki sposób wycinałeś te krążki?
pete75
Posty: 71
Rejestracja: 19 paź 2009, 20:31
Imię: Tomek
Lokalizacja: Okolice Rzeszowa
Płeć:
Wiek: 48

Post autor: pete75 »

Na dyfuzorki dostałem kawałek deski z pnia lipy, znajomi w dużej stolarni wysuszyli mi to razem z innym drzewem, wyrzynarką powycinałem kwadraciki, długość kostki to jakiś 1,5 do 2 cm a później ładnie obrobiłem papierem ściernym, tak żeby suchy "walec" wszedł na wcisk, po namoczeniu nic nie uchodzi bokiem tylko ładnie rozpyla gaz...
Awatar użytkownika
boggi
Posty: 4230
Rejestracja: 01 paź 2009, 21:09
Imię: Bogdan
Lokalizacja: Dębica
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: boggi »

Ja to robię trochę inaczej .
Biorę deskę lipową wycinam listewkę o przekroju ok 2 cm. Obrabiam ją wstępnie strugiem stolarskim , później już papierem ściernym. Czemu tak robię ? Strzykawka 10cm ma średnicę wewnętrzną ok 17mm , więc 2 cm to jest w sam raz , po skorygowaniu strugiem wychodzi mi prawie pożądany wymiar. Dobrze obrabia się papierem ściernym , jak drewno jest w dłuższym kawałku. Wciskam lipę w strzykawkę , nakładam wężyk i gotowe :)
pete75
Posty: 71
Rejestracja: 19 paź 2009, 20:31
Imię: Tomek
Lokalizacja: Okolice Rzeszowa
Płeć:
Wiek: 48

Post autor: pete75 »

boggi pisze:Ja to robię trochę inaczej .
Biorę deskę lipową wycinam listewkę o przekroju ok 2 cm.
taką mam właśnie deseczkę, 19mm grubosci, z tego wycinam tylko kosteczki...bo łatwiej obrobić, a i jakby ktoś potrzebował taki kawałek kostki na dyfuzor, to moge się podzielić... ;)
Ostatnio zmieniony 24 lis 2009, 21:10 przez pete75, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
krzysiekb4
Posty: 2672
Rejestracja: 11 paź 2009, 22:08
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: krzysiekb4 »

Ja mam dyfuzor wykonany z drewna lipowego. Poniżej zamieszczam filmik przedstawiający jego działanie.
Obraz jest odwrócony (bo nie potrafię go niestety obrócić, jak ktoś umie to proszę o kontakt )

Link do filmu przedstawiający działanie dyfuzora z drewna lipowego[/URL]
<Usunięto przeterminowanego linka - zulix>
Ostatnio zmieniony 11 paź 2015, 14:32 przez krzysiekb4, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
SDD
Administracja
Posty: 3001
Rejestracja: 21 lis 2009, 12:23
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Sędziszów Małopolski
Akwarium: Ogólne w LT
Płeć:
Wiek: 35

Post autor: SDD »

Widzę, że super rozpyla. Co nim pompujesz, powietrze czy CO2?
Tylko ZERO tolerancji pozwala na funkcjonowanie forum, zgłaszaj przyciskiem Obrazek posty łamiące regulamin!

I'm not crazy, my reality is just different than yours...
Awatar użytkownika
krzysiekb4
Posty: 2672
Rejestracja: 11 paź 2009, 22:08
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: krzysiekb4 »

CO2 oczywiście :) Na żywo bąbelki są w sumie jeszcze drobniejsze niż to się wydaje na filmiku.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zrób to sam ”