Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

,,Betonowe" 720-980litrów

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Kadafix
Posty: 96
Rejestracja: 06 mar 2013, 21:39
Imię: Przemek
Lokalizacja: Żnin
Akwarium: 360l
Płeć:
Wiek: 28

,,Betonowe" 720-980litrów

Post autor: Kadafix »

Witam.
W przyszłości, gdy zacznie się budowa domu,planuje wykorzystać ten fakt :mrgreen: i założyć 2 metrowe akwarium, lecz nie wiem jeszcze czy będzie to 200x60x60 czy 200x70x70. Ale powoli wszystko w głowie się układa, plan się tworzy ;)
Lecz tu zaczyna się problem :/
Planuje akwarium, lecz nie wiem jeszcze dla kogo. Dużym utrudnieniem jest woda, której pH wynosi około 7-7,2, twardość ogólna około 20 stopni niemieckich, a twardość węglanowa około 16-18, czyli po prostu woda beton. Idealna woda pod malawi czy tanganike, lecz te biotopy mnie nie kręcą. Stąd ten post. Bo wiem, że jest woda RO, ale wolał bym tego uniknąć przy takim dużym zbiorniku ;)

Tak więc jakie ryby oprócz malawi czy tanganiki proponujecie do takiego zbiornika z taką wodą :mrgreen:

Z góry dziękuje za pomoc :)
Gdy ci smutno, gdy ci źle, weź w akwarium popatrz se :)
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Myślę, że tak czy siak warto zainwestować w system uzdatniania wody. Kolega sprawił sobie takowy do domu. Można regulować jej twardość itd. Oczywiście tanie to nie jest ale pomaga również dla zdrowia. Kolega nie kupuje wód do picia, żarełko gotuje na porządnej wodzie itd.
Na etapie projektowania domu można zrobić drugi obwód wody tylko do zastosowań spożywczych i akwarystycznych. Warto więc rozważyć na etapie przedbudowy :)

P.S. Wodę ma z sieci a nie ze studni.
Kadafix
Posty: 96
Rejestracja: 06 mar 2013, 21:39
Imię: Przemek
Lokalizacja: Żnin
Akwarium: 360l
Płeć:
Wiek: 28

Post autor: Kadafix »

zulix pisze:Myślę, że tak czy siak warto zainwestować w system uzdatniania wody. Kolega sprawił sobie takowy do domu. Można regulować jej twardość itd. Oczywiście tanie to nie jest ale pomaga również dla zdrowia. Kolega nie kupuje wód do picia, żarełko gotuje na porządnej wodzie itd.
Na etapie projektowania domu można zrobić drugi obwód wody tylko do zastosowań spożywczych i akwarystycznych. Warto więc rozważyć na etapie przedbudowy :)

P.S. Wodę ma z sieci a nie ze studni.
Możesz coś więcej powiedzieć o tym systemie ? Bo szukając na internecie są różne rodzaje (mechaniczny, odwapniający) i nie wiem który by był odpowiedni. :lol:
Gdy ci smutno, gdy ci źle, weź w akwarium popatrz se :)
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Nie znam się na tym. Oprowadzał po domu i się chwalił to oglądałem. Ponieważ woda jest z sieci a nie ze studni to takie rzeczy jak odżelazianie czy odmanganianie odpadają. Na pewno była sekcja jonitów z regeneracją, węgiel aktywny do usuwania chloru i innych śmieci organicznych...
Kadafix
Posty: 96
Rejestracja: 06 mar 2013, 21:39
Imię: Przemek
Lokalizacja: Żnin
Akwarium: 360l
Płeć:
Wiek: 28

Post autor: Kadafix »

Znalazłem coś takiego:
http://allegro.pl/stacja-uzdatniania-wo ... 70286.html

Nie wiem czy coś takiego było by dobre, lecz podejrzewam, że Twój kolega ma coś innego. No cóż, trzeba poczytać :)

A wracając do ryb, jeśli uzdatnianie wody by nie wypaliło, to jakie ryby do takiego akwarium by się nadawały. Bo trochę szukałem, ale chce poznać też propozycje innych ;)
Gdy ci smutno, gdy ci źle, weź w akwarium popatrz se :)
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Kadafix pisze:Nie wiem czy coś takiego było by dobre
Wydaje mi się to czymś a'la chwyt marketingowy. Raczej bym w to nie zainwestował. Za drogie na "tylko" uzdatniacz bo na pewno nie zmiękcza:
woda nie jest poddawana żadnej obróbce chemicznej i zachowuje swój układ mineralny. Woda pozostaje zdatna do picia, bogata w wapń i sole mineralne ważne dla zdrowia.
Na pewno kolega ma coś innego. Z grubsza pamiętam, że jest stacja zmiękczająca z obejściem tak aby mieszać kranówkę ze zmiękczoną wodą od razu dając na wyjściu określona twardość. Nie pamiętam czy jest to robione ręcznie na zaworach czy jakoś inaczej. Poza tym dochodzi stacja z węglem.

Co do zmiękczania to nie wiem, który ma model a nie chcę filozofować. Jest to coś z tego asortymentu: http://czystawoda.pl/pl/c/Zmiekczacze-centralne/4

Stacja do węgla też tego typu: http://czystawoda.pl/pl/c/Kolumny-weglowe/134

Jedno i drugie urządzenie posiada złoża pracujące do ok. 10 lat. Ma to w kotłowni zaraz po wejściu do budynku wiec zagracenie nie robi mu problemu. Jak ktoś ma wodę ze studni to jeszcze odżelazianie i odmanganianie by się zdało, a może i inne rzeczy. Kiedyś była dyskusja na ten temat na forum więc ktoś powinien coś Ci jeszcze naświetlić.
Ja na szybko znalazłem to w necie - nie wiem czy kolega ma dokładnie któreś urządzenie z nich. Niestety mam z nim ograniczony kontakt. Chciał się pochwalić domem to zaprosił :) ale od 2 lat znowu cisza. Może za mało było zachwytów :P

Kolega ma podpięte całkowicie tj. nie ma obwodu dodatkowego. Dzięki temu i kąpiel i mycie ma łatwiejsze przy minimalnym zużyciu środków piorących. Firmy zachwalają, że przez to jest dodatkowa oszczędność na środkach myjących i że się to opłaca.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dobór obsady”