Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

test twardości wody

pomocy

Wszystko na temat wpływu parametrów wody na obsadę roślinną i zwierzęcą i możliwości korekty wartości tych parametrów

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
robaczek_p
Mecenas
Posty: 220
Rejestracja: 13 gru 2009, 17:16
Imię: Paweł
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 15L,100L
Płeć:
Wiek: 41
Kontakt:

test twardości wody

Post autor: robaczek_p »

Kupiłem dzisiaj test KH/GH firmy NUTRAFIN postępowałem zgodnie z zamiszczoną w środku intrukcja!
przy GH liczyłem kropelki od rużu do niebieskiego ilość kropli pomnożyłem x20 wyszło mi 220mg/l
i co dalej instukcja mówi ze to bardzo twarda woda, ale jak ja mam to rozuniec jak sie to przelicz na te stopnie niemieckie :) ?
Moze ktoś pomoże
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

1 mg CaO na 100 ml wody to 1 stopień niemiecki. Na litr jest więc 10 mg. Przyjmując, że te "mg/l" to CaO to masz 22 niemce. Musisz to sprawdzić (czego mg/l), bo np. stopnie francuskie, czy angielskie są inne i biorą np. CaCO3 w obliczeniach a to znaczna różnica.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
robaczek_p
Mecenas
Posty: 220
Rejestracja: 13 gru 2009, 17:16
Imię: Paweł
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 15L,100L
Płeć:
Wiek: 41
Kontakt:

Post autor: robaczek_p »

pisze tam tak
POMNÓŻ ILIŚĆ KROPEL PRZEZ 20, ABY OTRZYMAĆ OGÓLNĄ TWARGOŚĆ W mg/l(ppm) JAKO WĘGLAN WAPNIOWY(CaCO3)



Zaskąplikowane jak namnie :mrgreen:
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

1 mg/l CaCO3 to 0,056 "niemca". A więc pomnóż twoje 220 przez 0,056 i wyjdzie ci w niemcach. Nie wydaje mi się, że ta woda jest bardzo twarda.

Więcej szczegółów dot. jednostek np. tutaj: http://www.google.pl/url?sa=t&source=we ... SA&cad=rja
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
robaczek_p
Mecenas
Posty: 220
Rejestracja: 13 gru 2009, 17:16
Imię: Paweł
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 15L,100L
Płeć:
Wiek: 41
Kontakt:

Post autor: robaczek_p »

OKI
z tego co wyczytałem jeżeli dobrze kojarzę to mam wode Sredno twardą czyli jest oki

Dzieki wielkie ZULIX

[ Komentarz dodany przez: krzysiekb4: 2010-12-09, 20:42 ]
Poprawiono rażące błędy ortograficzne.
Ostatnio zmieniony 09 gru 2010, 20:41 przez robaczek_p, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Chemia wody ”