Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Problem z parametrami wody...

Wszystko na temat wpływu parametrów wody na obsadę roślinną i zwierzęcą i możliwości korekty wartości tych parametrów

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
di_stefano
Posty: 3
Rejestracja: 22 lis 2010, 19:00
Imię: Paweł
Lokalizacja: Radom
Akwarium: 200l
Płeć:
Wiek: 44

Problem z parametrami wody...

Post autor: di_stefano »

Witam!

Posiadam akwarium:

Akwarium 180ll
Oświetlenie 3x39W + odbłyśniki 10h na elektronicznych statecznikach
Co2 2b/s 24 h

Mam problem z parametrami wody w akwarium. Dostałem wyniki laboratoryjne wody na moim osiedlu ze stacji wodociągowej i według pomiarów w kranówce mam:

wynik
Azotany mg/l 1,15
Azotyny mg/l 0,01
Żelazo &#181;g/l <30,0
Twardość ogólna
(CaCO3) mg/l 318
pH 7,30

Czyli kranówka wg mnie nie jest taka zła, jednak mierząc parametry za pomocą testów zooleka (wiem że nie są doskonałe) wychodzą mi koszmarne parametry:

pH 8,5
NO3 80
Fe 1,5 - 2
Nie mierzyłem twardości.

Ostatnio nawoziłem codziennie nawóz mikroelementowy codziennie po 2ml oraz K2SO4 i Fe PG . Podejrzewam, że przesadziłem z mikro i dlatego taki skok NO3.
Co o tym sądzicie. Czy N03 można zbić tylko podmianami wody czy można zastosować jakiś wkład do filtra?

Liczę na pomocne opinie.

Pozdrawiam!
Ostatnio zmieniony 01 sty 1970, 1:00 przez di_stefano, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

di_stefano pisze:Czy N03 można zbić tylko podmianami wody czy można zastosować jakiś wkład do filtra?
NO3 można zbić:
- podmianami,
- jonitami (wkłądy do filtra - dość drogie),
- za pomocą roślin - co u ciebie powinno być bez problemu.

jeżeli się nic nie dzieje to po prostu ogranicz nawożenie. Rośliny zjedzą co trzeba. Poziom 80 mg/l to nie tragedia nawet jeżeli jest poprawna. Jak masz tak dużo NO3 w kranówce to trzeba w ogóle zastanowić się nad zmianą nawożenia.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
di_stefano
Posty: 3
Rejestracja: 22 lis 2010, 19:00
Imię: Paweł
Lokalizacja: Radom
Akwarium: 200l
Płeć:
Wiek: 44

Post autor: di_stefano »

Czy mogę prosić o jakieś sugestie co do zmiany nawożenia?
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

A mógłbyś zapodać zdjęcie akwarium? Obsade? Jeżeli nie nawozisz azotem to wg mnie albo:
1. Zbyt rzadko robisz podmiany
2. Masz przerybione akwarium
3. Masz mało roślin
4. Nie odmulasz podłoża
5. Masz za słabą filtrację

No i tak by dalej można było szukać przyczyn...napisz odpowiedzi na moje w/w
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Pierwszy rzut oka i widzę, że nie nawozisz azotem. Skoro rośliny nie zjadają tego co jest w kranówce i ewentualnie jest podawane z pokarmem to znaczy, że (jedna lub wszystkie pozycje):
- za mało rośłin,
- masz rośliny wolnorosnące (włóż jakieś szybciochy),
- masz za dużą obsadę i ewentualnie ją przekarmiasz,
- brakuje jakiegoś składnika i rośliny nie są w stanie brać reszty. Niestety nic na temat podawania nie wiemy więc trudno jest coś skorygować. Informacja, że podajesz to i tamto to za mało. Ważne są też dawki. Przy małej obsadzie trzeba też podawać fosfor.
Daj fotkę baniaka i napisz jakie masz podłoże. Wysokie pH mogłoby świadczyć, że ci się rozpuszcza i twardość rośnie. W tym wariancie nawożenie CO2 nie jest skuteczne.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
di_stefano
Posty: 3
Rejestracja: 22 lis 2010, 19:00
Imię: Paweł
Lokalizacja: Radom
Akwarium: 200l
Płeć:
Wiek: 44

Post autor: di_stefano »

Jeśli chodzi o podmiany to robię co tydzień 30% więc odpada, przerybienia i przekarmienia akwarium też na 100% nie ma. Co do rośli to są zarówno wolno jak i szybko rosnące.

Możliwe,że to wina filtra posiadam filtr JBL CristalProfi 250 ale nie zmieniałem od początku zakupy wkładów czyli od 2 lat.

Ostatnio nawoziłem tylko tym nawozem :
http://akwarium-net.pl/naw%C4%82%C5%82z ... p-454.html
2ml na 100l i przy podmianie PD ferro oraz K2SO4

Podłoże w akwarium to JBL manado

Fotka akwarium:

Obrazek

Zarchiwizowano zdjęcie/a na serwerze forum - zulix[/color]
Ostatnio zmieniony 20 paź 2015, 7:47 przez di_stefano, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Ten nawóz mikro to Mikro firmy Intermag - w cenie 1-1,5 zł/100 ml gdy się kupi w sklepie ogrodniczym większą miarkę (to info na przyszłość). Bardzo dobre mikro. Podłoże manado jest jałowe więc dla roślin musisz utrzymywać wysokie stężenia nawozów.
Według mnie masz O.K. Podejrzewałbym błąd testów. Nie widzę powodów narastania NO3 w wodzie. Z przyjęciem takiej wartości pH też bym był ostrożny.
Według mnie nie musisz zbijać parametrów, chyba, że inny test potwierdzi na 100%.
Przy karmieniu żywym pokarmem poziomy azotanów i fosforanów są wyższe niż przy karmieniu płatkami. Tym niemniej nie wydaje mi się, aby coś zagrażało baniaczkowi.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Chemia wody ”