Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

[160] Czarne54 i jego szklanka

Proszę przeczytaj i skomentuj :)

Tanganika, Malawi, Azja, Ameryka

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Czarne54
Posty: 25
Rejestracja: 22 sty 2017, 16:35
Imię: Czarny
Lokalizacja: Poznań
Płeć:

[160] Czarne54 i jego szklanka

Post autor: Czarne54 »

Witam wszystkich forumowiczów.
Napiszę krótko i w miarę zwięźle; jako, że nie posiadam żadnego "wzorca" co do prowadzenia biotopu, postanowiłem przedstawić zbiornik. Jedyne o co proszę, to ocenę wizualną oraz ocenę warunków panujących w zbiorniku. Ciekawi mnie Wasze zdanie. Być może odezwie się jakiś ekspert w tym biotopie :) Przechodząc do konkretów:

Start zbiornika: 23.10.2016

Wymiary: 100x40x40

Oświetlenie: 2x T8 xxW + 2x naświetlacz 10W 6500K

Aranżacja: piasek, korzenie, szyszki olchy

Temperatura:~27

Kh: 4
Gh: 3
Ph: 7,2 ( ciągle spada)

Flora: Pistia, vallisneria spiralis

Fauna:

Pielęgnica Ramireza 5x
Kirysek panda 6x
Otosek przyujściowy 8x
Neon simmulans ~29x
Zbrojnik pospolity 1

Sprzęt:
grzałka 200W
Fluval 306 (mechanik + torf)
HW-302 (biolog)

Jeżeli czegoś nie opisałem a powinienem, proszę o tym poinformować.

Wypadałoby również pokazać, by było co oceniać ;)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony 22 sty 2017, 20:47 przez Czarne54, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
XerX
Administracja
Posty: 2292
Rejestracja: 14 sie 2013, 15:46
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250l + 42l
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: XerX »

No i piękny biotop wyszedł ;)
charta non erubescit
Kadafix
Posty: 96
Rejestracja: 06 mar 2013, 21:39
Imię: Przemek
Lokalizacja: Żnin
Akwarium: 360l
Płeć:
Wiek: 28

Post autor: Kadafix »

Czarne54 pisze:
Start zbiornika: 23.10.2017
To jeszcze trochę poczekamy za startem ;D


Ale akwarium bomba. Uwielbiam korzenie w takim akwarium: )
Gdy ci smutno, gdy ci źle, weź w akwarium popatrz se :)
Czarne54
Posty: 25
Rejestracja: 22 sty 2017, 16:35
Imię: Czarny
Lokalizacja: Poznań
Płeć:

Post autor: Czarne54 »

Kadafix pisze: To jeszcze trochę poczekamy za startem ;D
Literówka, poprawione :)
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

Trochę Ci się pomyliły te "biotopy", bo akurat pielęgniczki Ramireza to ryby wód przejrzystych, a otoski pochodzą głównie z białych wód ;) O tyle dobrze, że woda nie jest bardzo mocno zabarwiona, więc tym gatunkom takie warunki nie przeszkadzają. Przeszkadza natomiast co innego - wymagania ryb pod względem temperatury. Niestety do łączenia z ramirezami ani kiryski panda, ani większość otosków się nie nadają. Te pierwsze są bardzo ciepłolubne, a dwa ostatnie lubią chłodną wodę (za wyjątkiem kilku rzadko dostępnych gatunków otosków). W tym momencie w zbiorniku masz temperaturę idealną dla pielęgniczek Ramireza, ale kiryski i otoski niestety silnie się przegrzewają - w takiej sytuacji metabolizm ryb jest stale przyspieszony, skraca to ich żywot. Głównym problemem jest to, że ryby to zwierzęta zmiennocieplne i dlatego to jest taki kłopot.

Oświetlenie masz za mocne - takie światło jest zupełnie zbędne w akwarium z herbatką. Wręcz przeciwnie - po pierwsze przyspiesza rozkład garbników, a po drugie ryby które masz (za wyjątkiem ramirez) nie są przystosowane do mocnego światła.

Fajnie, że nie próbujesz robić BW z twardej wody, tylko w poprawny sposób działasz na miękkiej.
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
Szyszka
Posty: 517
Rejestracja: 06 wrz 2016, 17:09
Imię: Szyszka
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 31

Post autor: Szyszka »

Uuuu BW :D Jeszcze jakby dno tak porządnie zawalić liśćmi i jakimś syfem to byłoby bosko :tak:
Awatar użytkownika
Blondona
Posty: 339
Rejestracja: 15 sty 2017, 18:24
Imię: Agnieszka
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: Mam!!!!!!!!!
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: Blondona »

Mi się podoba taki klimat :)) Jak dla mnie - genialne :p
akwarium0
Posty: 62
Rejestracja: 11 wrz 2015, 18:51
Imię: Tomek
Lokalizacja: Mielec
Płeć:

Post autor: akwarium0 »

Baniak ma swój urok,na dno bym wrzucił jeszcze kilka liści buku lub dębu,oczywiście jak na liście przyjdzie czas,a to jeszcze potrwa :) ale ogólnie gratulacje,coś podobnego mam u siebie w paru baniakach mniejszych gabarytowo....przypomina mi to rów wodny lasu deszczowego małych cieków wodnych w Kamerunie,gdzie konary i gałęzie są przy brzegu a roślinność ,o ile wogule występuje ulokowana jest w środkowej części biotopu.Taki biotop ma może 2-3 metry szerokości i głębokości góra 30-40 cm.
Czarne54
Posty: 25
Rejestracja: 22 sty 2017, 16:35
Imię: Czarny
Lokalizacja: Poznań
Płeć:

Post autor: Czarne54 »

Greek pisze:Trochę Ci się pomyliły te "biotopy", bo akurat pielęgniczki Ramireza to ryby wód przejrzystych, a otoski pochodzą głównie z białych wód ;) O tyle dobrze, że woda nie jest bardzo mocno zabarwiona, więc tym gatunkom takie warunki nie przeszkadzają. Przeszkadza natomiast co innego - wymagania ryb pod względem temperatury. Niestety do łączenia z ramirezami ani kiryski panda, ani większość otosków się nie nadają. Te pierwsze są bardzo ciepłolubne, a dwa ostatnie lubią chłodną wodę (za wyjątkiem kilku rzadko dostępnych gatunków otosków). W tym momencie w zbiorniku masz temperaturę idealną dla pielęgniczek Ramireza, ale kiryski i otoski niestety silnie się przegrzewają - w takiej sytuacji metabolizm ryb jest stale przyspieszony, skraca to ich żywot. Głównym problemem jest to, że ryby to zwierzęta zmiennocieplne i dlatego to jest taki kłopot.

Oświetlenie masz za mocne - takie światło jest zupełnie zbędne w akwarium z herbatką. Wręcz przeciwnie - po pierwsze przyspiesza rozkład garbników, a po drugie ryby które masz (za wyjątkiem ramirez) nie są przystosowane do mocnego światła.

Fajnie, że nie próbujesz robić BW z twardej wody, tylko w poprawny sposób działasz na miękkiej.
Taką krytykę, zmuszającą do przemyśleń to ja rozumiem. :mrgreen: Reasumując Twoją wypowiedź powinienem: zmniejszyć światło i znaleźć inny dom otoskom i kiryskom. :?:
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

Tak też bym zrobił - albo też druga opcja: zmiana pielęgniczek na mniej ciepłolubne, zdałyby się tutaj np. kakadu.
Problem z temperaturą dla kirysków panda nie oznacza też, że trzeba rezygnować z kirysków w ogóle - odpowiednimi towarzyszami dla pielęgniczek Ramireza są np. ciepłolubne kiryski sterbai.
Jeśli chodzi o otoski to są pojedyncze gatunki, które lubią ciepłe temperatury, choć są one bardzo trudne do rozróżniania. Tutaj linki do nich:
https://www.planetcatfish.com/common/sp ... ies_id=272
https://www.planetcatfish.com/common/sp ... es_id=1158
https://www.planetcatfish.com/common/sp ... ies_id=804
Możesz spróbować porównać ze swoimi ;)

Zmniejszyć światło jak najbardziej ;)
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
Czarne54
Posty: 25
Rejestracja: 22 sty 2017, 16:35
Imię: Czarny
Lokalizacja: Poznań
Płeć:

Post autor: Czarne54 »

A więc tak: kiryski oddane.. lekko nie było, zwłaszcza przy łapaniu. Światło zmniejszyłem, wykręcając 1 świetlówkę. Przy okazji miałem okazję zobaczyć jakie mam otoski. Według mnie są to https://www.planetcatfish.com/common/s...d=1158 . Otosków nie mam zamiaru łapać (to mnie kosztuje zbyt dużo nerwów :) ) Mogę tylko mieć nadzieję, że widełki odnośnie temperatury są zachowane.
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

Jeśli rzeczywiście te to masz duże szczęście, bo to rzadki gatunek. Bardzo trudno je też odróżnić od chyba najpopularniejszych https://www.planetcatfish.com/common/sp ... ies_id=107
Na wszelki wypadek zmniejszyłbym temperaturę na te 26,5*C, zawsze to niewielka, ale jednak różnica. Sezonowo możesz schodzić do 26, niżej już lepiej nie dla ramirez.
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwaria Biotopowe”