Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

"NIepowodzenia" z neocaridiną

Nasze doświadczenie i obserwacje z różnymi zwierzakami.

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Krzych82
Mecenas
Posty: 231
Rejestracja: 04 lip 2014, 20:24
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Poraż
Akwarium: 240,32 i 10x25l
Płeć:

"NIepowodzenia" z neocaridiną

Post autor: Krzych82 »

Witam
mam "około ponad roczne" baniaki 25l na kranówie raczej twardej kh 8-9 gh 10-11 , podłoże żwir kwarcowy. podmiany co tydzień kranówa ok 10%, grzałki trzymają temp na ok 23 stopnie, karmie co drugi dzien.
Na początku było całkiem spoko, krewetki hasały, rozmnażały się, ogólnie miodzik. Przez ostatnie 3-4 miesiące nie widziałem zajajczonych samic. Jakies dwa tyg temu wypatrzyłem samice yellow neon z jajkami - myślę fajnie odpoczęły i ruszają. Po dwóch tygodniach samica zrzuciła jajka :/
Ogólnie nie widzę zgonów ale jakby coraz mniej krewetek w akwarium.
Martwi mnie poziom ph który wg miernika to ok 7,8, wiadomo liście, szyszki lecą do akwarium ale nic to nie daje. Jak temu zaradzić?
(wpuścić sulawesi shrimp :?: :evil: )
stan_shrimps
Mecenas
Posty: 466
Rejestracja: 17 lut 2010, 15:24
Imię: Stanisław
Lokalizacja: Łętownia
Akwarium: 82 x 30 l
Płeć:
Wiek: 58
Kontakt:

Post autor: stan_shrimps »

Jakie dokładnie Neo?

Yellow i 3 miesiące przestoju to nic takiego. Spróbuj zmienić sposób podmian, przede wszystkim woda jak najbardziej zimna, co 2-3 tygodnie 20%. Tak 2 podmiany, później po tygodniu daj np. 30% i nie rób znów 3 tygodnie. To na włączonych grzałkach.

Spróbuj też wyłączyć grzałki na kilka dni, później włącz na 25 stopni.

Jeżeli nie pomoże to polecam raz na tydzień wieczorem troszkę Polytase od Genchema i/lub Werwa z SN. Możesz też spróbować tylko tych specyfików.

U siebie zauważyłem że jak robię zbyt regularnie podmiany to krewetki stają.

A czy krewetki nie były przypadkiem z importu? Możesz podać gdzie kupowałeś?
Krzych82
Mecenas
Posty: 231
Rejestracja: 04 lip 2014, 20:24
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Poraż
Akwarium: 240,32 i 10x25l
Płeć:

Post autor: Krzych82 »

Szymel89 pisze:Jakie dokładnie Neo?
Bloody mary, yellow neon, blue carbon rili oraz red rili
Yellow i 3 miesiące przestoju to nic takiego
Słyszałem o ich "kapryśności". Jednak po zakupie z dwóch różnych źródeł nawet byłem nieco zdziwiony bo było całkiem spoko, samice jajczyły, maluszki pływały i było fajnie. Teraz jednak wydaje mi się ze jest ich coraz mniej, jednakże zgonów nie widzę.
Aktualnie teraz mam zastój prawie we wszystkich zbiornikach. Wypatrzyłem jedną red rili z jajami, jednak po ok półtora roku powinny mi się mieścić w bańce, chyba ?
Szymel89 pisze:Spróbuj zmienić sposób podmian, przede wszystkim woda jak najbardziej zimna
:podwójnie widzę: Zawsze bałem się aby nie wlać za zimnej i podgrzewałem chociaż do 20 st. Zimna z kranu ma powiedzmy 6-10 st, taką wlać ?
A czy krewetki nie były przypadkiem z importu? Możesz podać gdzie kupowałeś?
poprzez Alledrogo z różnych źródeł ale duużo mam od garnelli kupionych

Generalnie zastój w rozmnażaniu mnie nie martwi aż tak bardzo (aczkolwiek nie powiem, bo gdy zaczęły pojawiać się pierwsze maluchy u Crystali to zmotywowało mnie do zakładania nowych zbiorników i kupna droższych i ładniejszych robali), dopóki nie widzę trupów to znaczy ze padają powiedzmy naturalnie, ważne że nie masowo. Ale czemu samica po dwóch tyg zrzuciła jaka?

po za tym krewetki żwawe, na jedzenie reagują niemal natychmiast.
Martwi mnie trochę wysokie pH, bo nawet miernik wskazuje 8,2
Przewodność wody ok 190-210 ppm
stan_shrimps
Mecenas
Posty: 466
Rejestracja: 17 lut 2010, 15:24
Imię: Stanisław
Lokalizacja: Łętownia
Akwarium: 82 x 30 l
Płeć:
Wiek: 58
Kontakt:

Post autor: stan_shrimps »

oooo juz widzę co jest nie tak :D

1. Jak najbardziej, ja daję po 30 minutach przewietrzenia do baniaków, wlewam 5-7 litrów w 30 sekund i mam jaja po każdej podmianie.
2. Jak dostawałeś duże krewetki to z importu. One zrzucają jaja kiedy chcą i nic z tego nie wynika. Mogły Ci też paść samce bo w imporcie jest 1/10 samiec bo reszta się nie nadaje. Ciężko się rozmnażają
3. Zbyt wysokie PH, liście, szyszki do akwarium. Masz lawę w akwa? Albo jakies wapienie?
4. Przewodność w akwarium czy w kranie? Minimum do podmian woda 450, najlepiej około 500. W akwarium 550-650.
5. Neo nie mnoży się jak oszalałe, prawie nigdy. Krewetki same regulują wzrost młodych itd. U mnie przy dużej ilości krewet krewetko do 2 cm rośnie 6 miesięcy a czasem dłużej.
Awatar użytkownika
dawo
Administracja
Posty: 2265
Rejestracja: 20 lis 2014, 21:06
Imię: Dariusz
Lokalizacja: Zaczernie
Akwarium: 240L, 81L, 68L, 63L
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: dawo »

Szymel89 pisze: 4. Przewodność w akwarium czy w kranie? Minimum do podmian woda 450, najlepiej około 500. W akwarium 550-650.
.
Chodzi oczywiście o ppm? A nie o mikrosimensy?

Bo u mnie w karnie leci ok 170 ppm więc co dolewać aby to osiągnąć?
Oczywiście piszę z czystej ciekawości, bo w ogólnym mam Sakury Red ale podmiana raz na tydzień i się nie zastanawiam co jak i ile.
stan_shrimps
Mecenas
Posty: 466
Rejestracja: 17 lut 2010, 15:24
Imię: Stanisław
Lokalizacja: Łętownia
Akwarium: 82 x 30 l
Płeć:
Wiek: 58
Kontakt:

Post autor: stan_shrimps »

dawo99 dziękuję za zwrócenie uwagi, dla mnie normalną rzeczą jest podawanie przewodności w mikrosiemensach bo to normalna jednostka dla konduktywności.

U mnie mam 250-260 us w kranie i zatwardzam wodę Salty GH+ do wartości 450-500 do tego nie dolewam odparowanej wody więc w akwarium ta wartość jest wyższa. Ogólnie to nie ma co się sugerować tym co jest w akwa,a brać pod uwagę to co jest w wodzie do podmiany.
Krzych82
Mecenas
Posty: 231
Rejestracja: 04 lip 2014, 20:24
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Poraż
Akwarium: 240,32 i 10x25l
Płeć:

Post autor: Krzych82 »

Mam miernik w ppm więc dlatego tak podaje. W kranie mam około 170 a akwarium około 210 ale spróbuję podbić do 250.
W akwarium nie mam lawy czy wapieni tylko żwirek kwarcowy, rośliny mchy i ewentualnie korzeń

Co do rozmnażania, w pierwszym zbiorniku miałem red rili, które mnożyły się(kiedyś) jak króliki. Ale wtedy podłożem było benibachi, które zalewałem woda kranową - nie zdążyłem doczytać o co kaman z podłożem aktywnym xd Z pięciu sztuk dość szybko zrobiła się armia czerwona :mrgreen:

Popróbuję wg Twoich wskazówek i zobaczymy jak będzie, jak się coś zmieni dam znać .
Awatar użytkownika
pawprz
Posty: 2006
Rejestracja: 24 mar 2015, 9:40
Imię: Paweł
Lokalizacja: Mielec/Wola Mielecka
Akwarium: 112L, 20L, 20L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: pawprz »

Podepnę się pod temat bo mam jedno nurtujące pytanie. Czy nagły skok PH również wpływa na chęć mnożenia sie robali??? Ph spadło mi z 6,5 do 6,0 i mam boom jajkowy i zastanawiam sie czy to dlatego.
Awatar użytkownika
Inc0
Posty: 1665
Rejestracja: 19 sty 2013, 17:47
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Wiatr wieje
Płeć:

Post autor: Inc0 »

pewnie dlatego , niektórzy stymuluja krewety do rozrodu zmieniajac nieco parametry lub robiąc duzą podmianke( co w sumie na jedno wychodzi)
stan_shrimps
Mecenas
Posty: 466
Rejestracja: 17 lut 2010, 15:24
Imię: Stanisław
Lokalizacja: Łętownia
Akwarium: 82 x 30 l
Płeć:
Wiek: 58
Kontakt:

Post autor: stan_shrimps »

do tego zmiana frontu atmosferycznego i nadchodząca wiosna :) ogólnie teraz rozpoczyna się boom jajkowy :)

często im się na amory zbiera przed burzą na przykład :)
Krzych82
Mecenas
Posty: 231
Rejestracja: 04 lip 2014, 20:24
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Poraż
Akwarium: 240,32 i 10x25l
Płeć:

Post autor: Krzych82 »

Chyba trochę spanikowałem jednak. Dałbym dwa palce, że samica yellowki nosiła jajka przez dwa tygodnie a potem się ich pozbyła. Dziś obserwując zbiornik wypatrzyłem trzy małe żółtki.
Napchałem liści i szyszek aż woda zrobiła się lekko herbaciana, ale pH ani drgnie, dalej w okolicach 8.0-8.2
ODPOWIEDZ

Wróć do „Skorupiaki, mięczaki i inne zwierzaki”