Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

"Smocze" Krewetkarium :)

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
Silveraun
Posty: 154
Rejestracja: 07 lut 2017, 16:09
Imię: Jakub
Lokalizacja: Z piekła rodem.
Akwarium: 100l, 45l
Płeć:
Wiek: 41

"Smocze" Krewetkarium :)

Post autor: Silveraun »

Witam chciałbym pokazać wam moje baniaczki na których stawiam pierwsze kroki :)
W sumie akwarystyką zainteresowałem się w sierpniu 2016 a zaraz potem wciągnęły mnie krewecie.

1. Baniaczek ma 45l 50cmx30x30 szkło opti.
- Restart 18 grudnia 2016
- podłoże ziemia ogrodowa pokryta żwirkiem kwarcowym (czarnym z domieszką bazaltu)
- filtracja Aquael FZN-1 (kaskada) z prefiltrem, media filtracyjne: ceramika + gąbki( filtr był dojrzały w chwili restartu)
- oświetlenie 15 diód power led + 6 full spectrum -samoróbka
- Co2 z bimbrowni
- na wodzie RO + Shrimp GH+ Mineral
- nawożenie potas 2x w tygodniu 1x żelazo

Parametry wody:
Ph -6,8
Gh - 6 (TwO - 5,6)
KH - 1

Ozdoby:
Małe Korzenie - do zaczepienia mchów
Kamień Dragon Stone ok 9kg (2 duże + 5 małych skałek)

ROŚLINNOŚĆ:
1.Hedyotis Salzmanii
2.Aromatica Limnophila
3.Anubiasy nano
4.Mech jakiś moss - dostałem kiedyś 1 gałązkę z krewetkami
5.Mech Willow Fontinalis
6.pojęcia nie mam;) (3 plan )
7.Montecarlo
8.Cryptocoryne PYGMEA
9.Pistia
10.Hygrophila araguaia LANCEA
11. Gałęzatka

Obsada:
1.Krewetki Neocardina Blue Jelly
2.Krewetki Red Crystal gradacja SSS
3.Raczki CPO Texanus
4.Otoski
5.Świderki

Akwa po założeniu:

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Obecny wygląd (wymaga przycinki plus czyszczenia- odłożone ze względu na młode krewetki):

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Krewetki Blue Jelly:

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Krewetki Crystal Red:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Raczki CPO Texanus:
Obrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony 01 mar 2017, 12:20 przez Silveraun, łącznie zmieniany 6 razy.
Awatar użytkownika
XerX
Administracja
Posty: 2292
Rejestracja: 14 sie 2013, 15:46
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250l + 42l
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: XerX »

Silveraun, prośba do kolegi by wgrał zdjęcia przez naszą wgrywarkę " Wgrywanie plików " (zielony napis u góry forum). Obecnie nic nie widać :(
charta non erubescit
Awatar użytkownika
Silveraun
Posty: 154
Rejestracja: 07 lut 2017, 16:09
Imię: Jakub
Lokalizacja: Z piekła rodem.
Akwarium: 100l, 45l
Płeć:
Wiek: 41

Post autor: Silveraun »

Już poprawione - nie te linki co trzeba wkleiłem...zamiast link konkretnego zdjecia to link strony na ktorym znajduje sie konkretne zdjecie... już powinno być wszystko widoczne :)
błąd sprowokował mnie do otworzenia guinessa, a więc nie ma tego złęgo... ;-)
Awatar użytkownika
pawprz
Posty: 2006
Rejestracja: 24 mar 2015, 9:40
Imię: Paweł
Lokalizacja: Mielec/Wola Mielecka
Akwarium: 112L, 20L, 20L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: pawprz »

Przyłącze się do prośby kolegi admina Xerxa nasz wgrywajka byłaby pewniejsza od fotosika to raz . A dwa zdjęcia by sie szybciej wgrywały
Awatar użytkownika
XerX
Administracja
Posty: 2292
Rejestracja: 14 sie 2013, 15:46
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250l + 42l
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: XerX »

Teraz widać xd
Akwaria ciekawe ;) Będę obserwował ich rozwój ;)
charta non erubescit
Awatar użytkownika
Silveraun
Posty: 154
Rejestracja: 07 lut 2017, 16:09
Imię: Jakub
Lokalizacja: Z piekła rodem.
Akwarium: 100l, 45l
Płeć:
Wiek: 41

Post autor: Silveraun »

Liczę na jakąś konstruktywną krytykę- ogólnie przemyślenia i rady. Jak wspomniałem jestem mlodym akwarystą więc mój bagaż doświadczenia jest dość ubogi. Aczkolwiek lubię eksperymenty i naukę na błędach... brak doświadczenia starałem się nadrobić lekturami np książka Diany Walstad, którą uważam za lekturę obowiązkową dla każdego kto chce mieć roślinny baniaczek - nie koniecznie low-tech.

Ciekawi mnie np żywotność podłoży aktywnych przy wodzie RO?
stan_shrimps
Mecenas
Posty: 466
Rejestracja: 17 lut 2010, 15:24
Imię: Stanisław
Lokalizacja: Łętownia
Akwarium: 82 x 30 l
Płeć:
Wiek: 58
Kontakt:

Post autor: stan_shrimps »

Powiem Ci, że bardzo odważnie :)

dla mnie ważniejsze są krewetki więc nie robiłbym krewetkariów tak jak Ty, bo masz złe warunki dla większości z nich. No i masz ryby które będą eksterminować młode krewetki że aż miło. Mam odpady z Neo a u nich 16 microrasbory Galaxy...nigdy nie karmiłem a zawsze takie brzuszki pełne...

Co do podłoży aktywnych to mam za sobą jakieś 200 startów i 150 restartów na takich podłożach, używam warstw cieniutkich, nawet 1 cm (obgonię spokojnie 6 akwariów o dnie 48x27 netto 8 litrami).
Zazwyczaj jest to około roku, Environment potrafi pociągnąć ponad rok, pewnie i ze dwa, podłoża można dosypać zamiast restartować i jest taki sam efekt (u mnie restart polega tylko na wywaleniu starego podłoża i wlaniu świeżej wody oraz wymianie jednej gąbki, ale ja mam troszkę inne krewetkaria ;))

Pytanie Crystal Red czy PRL? :) Tutaj jest problem z nazewnictwem bo nie każda krewetka która nie daje Snow White to PRL ;)

Wiesz z jakich parametrów masz krewetki?
daman0629
Posty: 102
Rejestracja: 05 lut 2013, 13:44
Imię: Damian
Lokalizacja: Sędziszów Małopolski
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: daman0629 »

O i nawet moje zdjęcie się tu znalazło :mrgreen:
Obrazek
Awatar użytkownika
K2
Administracja
Posty: 3437
Rejestracja: 28 cze 2011, 7:53
Imię: Rafał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 240Skalarium/40
Płeć:
Wiek: 42

Post autor: K2 »

daman0629, zdjęcia powyżej są już nie dostępne, możesz jaśniej?
Silveraun, zdjęcia padły więc wgraj przez naszą wgrywajkę- u góry strony.
Awatar użytkownika
Silveraun
Posty: 154
Rejestracja: 07 lut 2017, 16:09
Imię: Jakub
Lokalizacja: Z piekła rodem.
Akwarium: 100l, 45l
Płeć:
Wiek: 41

Post autor: Silveraun »

daman0629 pisze:O i nawet moje zdjęcie się tu znalazło :mrgreen:
[url=http://podforak.rzeszow.pl/upload/u2140_1486537882_thumb.jpg]Obrazek[/URL]
Tak to jedno zdjęcie nie jest moje :)) ale że krewetki w zbiorniku są od Ciebie także pozwoliłem sobie go użyć aby pokazać piękno kreweci, bo sam jeszcze takiego z nimi nie upolowałem ;)
K2 pisze: Silveraun, zdjęcia padły więc wgraj przez naszą wgrywajkę- u góry strony.
Zwiększylem limit transferu a w wolnej chwili postaram sie przerobic zdjecia bo u was jest limit 1mb
Szymel89 pisze:Powiem Ci, że bardzo odważnie :)

dla mnie ważniejsze są krewetki więc nie robiłbym krewetkariów tak jak Ty, bo masz złe warunki dla większości z nich. No i masz ryby które będą eksterminować młode krewetki że aż miło. Mam odpady z Neo a u nich 16 microrasbory Galaxy...nigdy nie karmiłem a zawsze takie brzuszki pełne...

Pytanie Crystal Red czy PRL? :) Tutaj jest problem z nazewnictwem bo nie każda krewetka która nie daje Snow White to PRL ;)
Tutaj powiem szczerze iż podyskutować będę mógł myślę że za 2-3 miesiące najszybciej.

Postanowiłem w tych krewetkariach połączyć kilka aspektów co nie jest proste a nigdy nie będzie idealne.
Czyli akwarium dekoracyjne z roślinami niejednokrotnie wymagającymi oraz dwa gatunki krewetek lubiące troszke inne warunki. Jednak Neocardina jest dość dobrze dostosowującą się odmianą więc skupiłem się bardziej na zapewnieniu warunków dla Cardiny i dlatego również nie użyłem podłoży aktywnych (które zbyt nisko zbija ph), a użyłem neutralnych (głównie żwirek kwarcowy).

Ph w moich zbiornikach jest ustabilizowane na 6,8 dzięki używaniu odstanej wody ro tylko i wyłącznie takiej. Jest to ph jakie lubia zarowno cardiny jak i neocardiny. GH i KH stabilne na 6 i 1 (utrzymywane dzieki shrimp gh+)_czyli idealne dla Cardiny.

Dla Neo lepiej byłoby wyższe aczkolwiek przechodzą wylinkę bez problemu jak i rozmnażają się.
Młode mają dopiero tydz aczkolwiek są to młode F2 -blue jelly (zakladajac f0 jako stado rozrodowe). F1 miały przeżywalność bardzo wysoką aczkolwiek przeszły masakrującą walkę o zbiornik i ponowny restart (mój kochany siostrzeniec wrzucił ok 40 tic tacow do 45l akwa... plesn dala czadu na maksa);)
Zobaczymy jak będzie wyglądał dalszy rozwój Cardiny narazie rosną ślicznie i lada dzień powinny pojawić się jajeczka. Co dalej zobaczymy...
Niestety ziemia której użyłem dla roślin napewno zawierała nawóz azotowy ponieważ po4 ostatnio utrzymywało się w okolicy 1 i tu nie pozostaje mi nic innego jak czekac az sie wyplucze. Wtedy bede staral sie utrzymac na 0-0,5.
W drugim zbiorniku użyłem wcześniej sprawdzanej ziemi torfowej dla paproci (nie zawiera nawozów) i tam wartość po4 nie dochodzi do 0,5 nie mam az tak dokladnych testow aby sprawdzic jak daleko od 0 jest.
No3 w obu zbiornikach utrzymuja sie na poziomie 2-5.
Ca 30 Mg 6.
Co do rybek to w 1 baniaku sa tylko otoski (na 1 3 zdjeciach widac danio 0 zostały przeniesione do 3 w zwiazku z tym nie ma ich nawet w spisie obsady;)
w 2 sa tylko 2 gatunki krewetek, a w 3 gdzie sa rybki nie ma narazie zadnych :)
Galaxy nie posiadam - napewno krewetki bylyby dla nich przystawka:)

Nie rozumiem troszke koncowki o PRL - jak sam skrót wskazuje Piure Red Line 0 czyli moze byc zarowno gradacja A jak i SSSS zarówno high jak i low nie moze natomiast w miocie byc ani snow ani crystal black :)

A tak wyglada zbiornik po inwazji tik taków ;)
Obrazek
Awatar użytkownika
pawprz
Posty: 2006
Rejestracja: 24 mar 2015, 9:40
Imię: Paweł
Lokalizacja: Mielec/Wola Mielecka
Akwarium: 112L, 20L, 20L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: pawprz »

Nie obraź sie ale przeglądanie twojego tematu z tymi zdjęciami z fotosika powodują że mi sie nie chce. wszystko skacze i ładuje się pół dnia. W nasej wgrywarce jest wgrywanie zaawansowane na zielono i tam nie musisz zmieniac rozmiaru a jest wszystko ok.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Silveraun
Posty: 154
Rejestracja: 07 lut 2017, 16:09
Imię: Jakub
Lokalizacja: Z piekła rodem.
Akwarium: 100l, 45l
Płeć:
Wiek: 41

Post autor: Silveraun »

pawprz pisze:Nie obraź sie ale przeglądanie twojego tematu z tymi zdjęciami z fotosika powodują że mi sie nie chce. wszystko skacze i ładuje się pół dnia. W nasej wgrywarce jest wgrywanie zaawansowane na zielono i tam nie musisz zmieniac rozmiaru a jest wszystko ok.
Pozdrawiam
Ze względu na niedogodności poświęciłem chwilkę i wgrałem zdjęcia a forum.
Awatar użytkownika
pawprz
Posty: 2006
Rejestracja: 24 mar 2015, 9:40
Imię: Paweł
Lokalizacja: Mielec/Wola Mielecka
Akwarium: 112L, 20L, 20L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: pawprz »

super dzięki. Teraz ogląda sie z przyjemnością.
stan_shrimps
Mecenas
Posty: 466
Rejestracja: 17 lut 2010, 15:24
Imię: Stanisław
Lokalizacja: Łętownia
Akwarium: 82 x 30 l
Płeć:
Wiek: 58
Kontakt:

Post autor: stan_shrimps »

Silveraun pisze:Nie rozumiem troszke koncowki o PRL - jak sam skrót wskazuje Piure Red Line 0 czyli moze byc zarowno gradacja A jak i SSSS zarówno high jak i low nie moze natomiast w miocie byc ani snow ani crystal black
Nie każda krewetka czerwono biała która nie daje snow czy CB (tego dać nie może żeby nie wiem jak się napocił, nie wiem jak to się nazywa ale było na Biologii) to PRL.

PRL to nazwa krewetki typowo "Rasowej" pochodzącej z konkretnej lini, odznaczającej się konkretnymi cechami szczególnymi.
Mamy linie Crimson, Benibachi, Akaebinosato, Ebita i pewnie jeszcze kilka innych. Jeżeli masz rasowe PRL to nie opisuj jako Crystal Red, tylko po prostu PRL i powinno dodać się nazwę linii z jakiej pochodzą.

Co do warunków to ja mam nawet Taiwany na kranówce i neutralu przy GH 10 :D przez przypadek całe 3 sztuki Taiwana i jakieś 100 hybryd.
Ale gdybym miał łaczyć Neo z Caridiną to raczej na podłożu aktywnym bo Neo się przyzwyczai do PH 6,2 a ciężko będzie o rozmnażanie Caridiny przy PH 6,8. Oczywiście w tych warunkach da się te krewetki utrzymać przy życiu, ale efektu mrowiska nie da się uzyskać.
Awatar użytkownika
Silveraun
Posty: 154
Rejestracja: 07 lut 2017, 16:09
Imię: Jakub
Lokalizacja: Z piekła rodem.
Akwarium: 100l, 45l
Płeć:
Wiek: 41

Post autor: Silveraun »

Szymel89 pisze: Nie każda krewetka czerwono biała która nie daje snow czy CB (tego dać nie może żeby nie wiem jak się napocił, nie wiem jak to się nazywa ale było na Biologii) to PRL.
Widzisz i tutaj mogę śmiało powiedzieć iż zostałem wprowadzony w błąd - znalazłem kilka definicji, które tłumaczy to właśnie w podany sposób.
Dziękuje za wyprowadzenie z błędu :) W związku z tym faktem usunąłem skrót prl. daja faktyczne pokolenie strikte czerwone ale z jakiej lini pochodzą nie wiem.

Mówisz że z rozmnażaniem Cardiny może być kłopotr przy ph 6,8? Niestety bardzo wiele artykułów podaje te ph jako dobre do rozmnażania cardiny.
Co zrobić pozostaje mi obserwować i analizować efekty.
W razie czego wspominałeś, że używasz małej ilości podłoża aktywnego... a co myślisz o ewentualnym dosypaniu do takiego baniaka? czy ma to jakikolwiek sens??
ODPOWIEDZ

Wróć do „Krewetkaria”