FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
H.E.L.P. Advanced Soil Plants a krzemiany
Autor Wiadomość
mirek5566 

Imię: M!rek
Wysłany: 2017-03-20, 19:20   H.E.L.P. Advanced Soil Plants a krzemiany

Witam.
Na początek dane baniaka i co skłoniło mnie do zmierzenia krzemianów w akwarium.
Baniak OW 112 L
Podłoże: H. E. L. P. Advanced Soil Plants - ok. 20 L
Wystrój: Scenery stones - ok. 10 kg
Filtracja: Tetra EX800 plus + Azoo Skim 250
Oświetlenie: Sanrise F002 40W na 75% mocy 9 h
Temperatura 23 st. C
CO2 z butli wysokociśnieniowej przez reaktor DIY z filtra AIFIR2000, barwa wskażnika stałego limonkowa
Podmiany: 50% RO + VIMI Reminamin do kH 2

Nawożenie: VIMI Solo K na razie, potem linia CAL

Flora:
Hemianthus cuba
Cryptocoryne parva

Fauna:
4 sztuki military helmet

Po założeniu i zalaniu akwarium 12 października 2016 r. zacząłem zmagać się z plagą brązowej waty i kosmicznymi ilościami okrzemek.
Męczyłem się tak 3 miesiące, bez żadnych widocznych rezultatów. Okrzemki nie odpuściły, wata odrastała mimo ciągłego mechanicznego usuwania.
Próbowałem różnych kombinacji świecenia (mniejszą mocą, większą mocą, zmieniałem dawkowanie nawozów, kombinowałem z mikro i Fe).
Próby zakończyły się restartem.

"Nowy" baniak zalałem 25 stycznia 2017 r. przy użyciu H.E.L.P. Advances Soil Plants - ok. 30 L + Scenery Stones - ok. 25-30 kg + ADA Colorado sand.
I co? Okrzemki powróciły z tą samą siłą, co w poprzedniej aranżacji.
Skłoniło mnie to do zakupu testu na krzemiany :)
Właśnie wykonałem szereg testów i co się okazało pokazuje zdjęcie poniżej.

Wyniki pomiarów przewodności (w mikrosimensach/cm):
H2O redestylowana - 3
moja RO - 32
H2O redestylowana + scenery stones (24 h moczenia) - 92
moja kranówka - 675 (!)
H2O redestylowana + H.E.L.P. (3 godziny mozcenia) - 139
woda z akwarium - 544

Wnioski jakie można wyciągnąć:
1. test jest sprawny (dla wody redestylowanej pokazuje <0,1 ppm SiO2)
2. w akwarium jest bardzo duża ilość krzemianów
3. membrana RO nie zatrzymuje całości krzemianów występującycyh w kranówce (działa u mnie ok. roku, więc powinna być jeszcze OK)
4. Krzemiany w kranówce nie mieszczą się na skali testu
5. Podłoże H. E. L. P. wywala ogromne ilości krzemianów do wody
6. Skała Scenery Stone nie powoduje zwiększania stężenia krzemianów

W filtrze włożony jest obecnie JBL SilikatEx (od 48 h), ale jakiejś zauważalnej poprawy jeśli idzie o stężenie SiO2 nie widzę.
Jedynym wyjściem, które widzę jest dołożenie do filtra RO jonitu Purolite MB400 albo Purolite A200 w celu eliminacji krzemianów z RO i częste (co 2-gi dzień) 50%-owe podmiany w celu wypłukania podłoża.

Zapraszam do dyskusji i dzielenia się wrażeniami na temat poruszony w temacie :)
Pozdrawiam.

Blondona 

Imię: Agnieszka
Wysłany: 2017-03-20, 19:30   

Masz ładny charakter pisma :) ))) Nie mam nic więcej do powiedzenia w temacie, ale jak się podszkolę to jeszcze tu wrócę :) )))
  Akwarium: Mam!!!!!!!!!

mirek5566 

Wysłany: 2017-03-20, 19:32   

Blondona, :D
Wracaj prędko :)

DarekP 

Imię: DAREK
Wysłany: 2017-03-20, 19:43   

Leżę i kwicze. Wpakowałem się w 5o podłoże. Narazie leży i czeka na moje chęci do restart. Czytając co piszesz i dodając problemy kolegi z wywalonym NO3 klękam.
Nigdy nie miałem problemów z krzemianami, nawet nie sądziłem że są testy na to dziadostwo.
Jak śledzę tematy o H.E.L.P. To chyba tu jedyny takie masz badania.
Może Zulix będzie w stanie dokonać pomiaru krzemianow i dowiemy się czy to się tyczy całej serii,czy może jest to tylko twój problem wodny lub czegoś co ci uwalnia to w Akwarium.
Piszę z telefonu więc proszę o wybaczenie za błędy i duże skróty myślowe

mirek5566 

Wysłany: 2017-03-20, 19:58   

DarekP napisał/a:
Leżę i kwicze. Wpakowałem się w 5o podłoże. Narazie leży i czeka na moje chęci do restart. Czytając co piszesz i dodając problemy kolegi z wywalonym NO3 klękam.
Nigdy nie miałem problemów z krzemianami, nawet nie sądziłem że są testy na to dziadostwo.
Jak śledzę tematy o H.E.L.P. To chyba tu jedyny takie masz badania.
Może Zulix będzie w stanie dokonać pomiaru krzemianow i dowiemy się czy to się tyczy całej serii,czy może jest to tylko twój problem wodny lub czegoś co ci uwalnia to w Akwarium.
Piszę z telefonu więc proszę o wybaczenie za błędy i duże skróty myślowe

Starałem się wyeliminować inne źródła SiO2. W zasadzie w baniaku oprócz skał i piasku ADA (dość mało - ścieżka) nie mam nic innego, a eksperyment z HELPem z woda redestylowaną utwierdził mnie w przekonaniu, że to podłoże wywala SiO2 do wody.
Też czekam, żeby zulix się wypowiedział, bo wiem, że ma baniak na tym podłożu, chociaż z tego co pisał, to nie ma prroblemu z okrzemkami. Być może ja mam podłoże z jakiejś felernej partii :(

zulix 
Chemik japoński (jako taki)

Imię: JAro!
Wysłany: 2017-03-20, 20:06   

Prawdę mówiąc nigdy nie zastanawiałem się nad krzemianami w akwarium. Wydawało mi się, że jest to domeną wody o wyższym pH. Nie wiem co mierzy test na krzemiany. być może można go zaburzyć i pokazuje co innego niż chcemy. No ale jak wspomniałem - nie wiem.

Opisałbyś dokładniej test na krzemiany? Firm, procedura badawcza... Dołóż też proszę skalę testu.
  Akwarium: 250 + kostka 90

DarekP 

Wysłany: 2017-03-20, 20:23   

A ta ścieżka z piasku nie jest VI czasem podejrzana? Może podłoże wywala to co wciaglo z piasku. Zbadaj podłoże z poza akwarium jak możesz

mirek5566 

Wysłany: 2017-03-20, 20:36   

DarekP napisał/a:
A ta ścieżka z piasku nie jest VI czasem podejrzana? Może podłoże wywala to co wciaglo z piasku. Zbadaj podłoże z poza akwarium jak możesz

Przed restartem nie miałem piasku i było to samo, tzn. plaga okrzemków. Ale OK, zrobię jeszcze test piasku, chociaż on na pewno nie rozpuszcza się w wodzie. Gdyby tak było, to plaż nad morzem by nie było :D

zulix napisał/a:
Prawdę mówiąc nigdy nie zastanawiałem się nad krzemianami w akwarium. Wydawało mi się, że jest to domeną wody o wyższym pH. Nie wiem co mierzy test na krzemiany. być może można go zaburzyć i pokazuje co innego niż chcemy. No ale jak wspomniałem - nie wiem.

Opisałbyś dokładniej test na krzemiany? Firm, procedura badawcza... Dołóż też proszę skalę testu.

To typowy test, podobny do testu na PO4, czyli molibdenian amonu, powstaje błękit krzemomolibdenowy.
Skala barwna jest beznadziejna. Kolor wychodzi oczywiście bardziej niebieski, a nie zielony, jak jest we wzorniku barw :)
Zrobiłem również test na PO4 w roztworze: woda redestylowana + H.E.L.P. Wynik 0, więc fosforany w tym przypadku nie fałszują wyniku.

DarekP 

Wysłany: 2017-03-20, 20:54   

Jeszcze tylko podbije pytanie. Do analizy brałeś podłoże z worka czy z akwarium?

mirek5566 

Wysłany: 2017-03-20, 20:56   

Z worka, świeże.
  Akwarium: 300l iwagumi+2 inne

zulix 
Chemik japoński (jako taki)

Imię: JAro!
Wysłany: 2017-03-20, 20:59   

mirek5566 napisał/a:
powstaje błękit krzemomolibdenowy.

Wszystko jasne :) Dzięki.
  Akwarium: 250 + kostka 90

duch amazonski 

Imię: Darek
Wysłany: 2017-03-20, 23:02   

Lubelska kranówka to woda bogata w dobra, bogactwo niektórych dóbr "zabija życie" w akwarium. :D
Jak patrzę na tabele Naszej wody to przewodnosc od 585 do 805 mikrosimens/cm
Szkoda, ze nie podają krzemianów.
Mirku, po raz kolejny :brawo:

TMK 

Imię: Tomasz
Wysłany: 2017-03-20, 23:27   

Przez to podłoże w zeszłym roku długo bujałem się z okrzemkami w kostce 30l, a później w dużym 500l (poszło na spód). Nie wiem co w nim jest, jednak takiego ataku brązowego dziadostwa nie miałem na żadnym podłożu, nawet na kocim żwirze...
Po restartach, przejściu na piasek bazaltowy oraz pełne RO w końcu mam spokój. Wcześniej okrzemki wykończyły mi tyle roślin, że szkoda gadać.

Gdl 

Imię: Marcin
Wysłany: 2017-03-21, 23:21   

No to ładne jajca z tym podłożem... Zmierzyłbym z ciekawości też u siebie ale nie mam testu xd

Akwarium: 300l+250l+112l+54l

dawo 

Imię: Dariusz
Wysłany: 2017-03-22, 11:15   

To teraz proszę o poradę bo sam już nie wiem co mam zrobić.
Szykuje się restart i miało być tak jak dotychczas zieleniak, ale sam się jeszcze zastanawiam co zrobić.
Czy ktoś może polecić jakieś podłoże pod roślinniaka? Wcześniej miałem Adę i nie mogę narzekać bo 1,5 roku wszystko rosło jak na drożdżach, jedyne start był ciężki ale to też z powodu mojego zaniedbania (początkowe zbyt rzadkie podmianki).
Może jakieś AZOO PLANT GROWER BED BLACK ? Sam już nie wiem.
A może sam zwykły żwir i będzie mniej kłopotu :)
  Akwarium: 240L, 81L, 68L, 63L

Odpowiedz do tematu