Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

H.E.L.P. Advanced Soil Plants a krzemiany

Wszystko na temat wpływu parametrów wody na obsadę roślinną i zwierzęcą i możliwości korekty wartości tych parametrów

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
mirek5566
Posty: 442
Rejestracja: 16 lip 2016, 7:29
Imię: M!rek
Lokalizacja: Lublin
Akwarium: 300l iwagumi+2 inne
Płeć:
Wiek: 53

Post autor: mirek5566 »

dawo pisze:To teraz proszę o poradę bo sam już nie wiem co mam zrobić.
Szykuje się restart i miało być tak jak dotychczas zieleniak, ale sam się jeszcze zastanawiam co zrobić.
Czy ktoś może polecić jakieś podłoże pod roślinniaka? Wcześniej miałem Adę i nie mogę narzekać bo 1,5 roku wszystko rosło jak na drożdżach, jedyne start był ciężki ale to też z powodu mojego zaniedbania (początkowe zbyt rzadkie podmianki).
Może jakieś AZOO PLANT GROWER BED BLACK ? Sam już nie wiem.
A może sam zwykły żwir i będzie mniej kłopotu :)
HELP odradzam :D
Holendra mam na Amazonii i sobie chwalę, ale droga jest :( Podobnie Tropica.
Możesz spróbować zwykły żwir a pod spód dać substrat, np. Tropica (kiedyś miałem - bardzo dobry).
Ewentualnie są inne podłoża: CAL podobno niezły, tylko lubi walić potasem na początku.
AZOO nie miałem, więc się nie wypowiadam.
Nie udzielam porad na pw.
Awatar użytkownika
XerX
Administracja
Posty: 2292
Rejestracja: 14 sie 2013, 15:46
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250l + 42l
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: XerX »

Jak czytam te wasze problemy z HELPEM to aż się cieszę że mam zwykły żwir i święty spokój xd
charta non erubescit
Awatar użytkownika
DarekP
Posty: 220
Rejestracja: 19 paź 2009, 12:50
Imię: DAREK
Lokalizacja: WYSOKA -ŁAŃCUT
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: DarekP »

Jak ktoś chce to mam 12 litrów nie używanego helpa. Chyba się nie zdecyduje na restart przy tym podłożu. ;-) No chyba że zarydzykuje :-))
Awatar użytkownika
duch amazonski
Posty: 1932
Rejestracja: 03 wrz 2014, 19:44
Imię: Darek
Lokalizacja: LUBLIN
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: duch amazonski »

Mirku, mógłbyć takie same badania zrobic dla ADY AMAZONI? Jak nie masz to Ci dam potrzebna ilość, prosto z worka. :)
Prawdziwy mężczyzna płacze tylko wtedy, gdy szampon szczypie w oczka.
Awatar użytkownika
mirek5566
Posty: 442
Rejestracja: 16 lip 2016, 7:29
Imię: M!rek
Lokalizacja: Lublin
Akwarium: 300l iwagumi+2 inne
Płeć:
Wiek: 53

Post autor: mirek5566 »

Spoko. Zrobie jutro. Mam jakieś resztki jeszcze w worku :)

Przy okazji przepuściłem wodę RO przez Purolite MB400 i... 0 krzemianów, także polecam ten jonit do pozbycia się krzemianów.
Mam jeszcze Purolite A200, ale sprawdzę go pod tym kątem w późniejszym terminie :)
Awatar użytkownika
dawo
Administracja
Posty: 2265
Rejestracja: 20 lis 2014, 21:06
Imię: Dariusz
Lokalizacja: Zaczernie
Akwarium: 240L, 81L, 68L, 63L
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: dawo »

DarekP, jak już kupiłeś to chyba szkoda byłoby nie sprawdzić sprawdzić, zawsze można zrobić ponowny restart ;)
Awatar użytkownika
mirek5566
Posty: 442
Rejestracja: 16 lip 2016, 7:29
Imię: M!rek
Lokalizacja: Lublin
Akwarium: 300l iwagumi+2 inne
Płeć:
Wiek: 53

Post autor: mirek5566 »

duch amazonski pisze:Mirku, mógłbyć takie same badania zrobic dla ADY AMAZONI? Jak nie masz to Ci dam potrzebna ilość, prosto z worka. :)
Zrobiłem test :)

Obrazek

Od lewej:
- woda po przelaniu przez MB400 - test na SiO2
- woda z H.E.L.P. - test nas SiO2
- woda z H.E.L.P. - test na PO4
- woda z Amazonii - test na SiO2
- woda z Amazonii - test na PO4

Test na PO4 zrobiłem, bo fosforany przeszkadzają w wykrywaniu krzemianów. Jednak ani woda z HELP-a ani z Amazonii fosforanów nie zawiera.
HELP bije na głowę :( Amazonia ma wprawdzie trochę krzemianów, ale w porównaniu z HELP-em to jest nic :)
Na Amazonii okrzemki obserwowałem tylko przez pierwsze 2-3 tygodnie od startu baniaka, podmiany wypłukują krzemiany, na HELP są i po 3 miesiącach i płukanie nie za wiele daje, tym bardziej jak w wodzie do podmian już są krzemiany (moja membrana przepuszcza krzemiany niestety).
Dlatego zdecydowałem się dejonizować wodę RO przy pomocy MB400 (albo A200) i zobaczymy co z tego wyniknie.
Nie udzielam porad na pw.
Awatar użytkownika
duch amazonski
Posty: 1932
Rejestracja: 03 wrz 2014, 19:44
Imię: Darek
Lokalizacja: LUBLIN
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: duch amazonski »

Jak ja sie zacieszam, ze posiadam kilka worów adusi, a nie help me. :)\]
mirek5566, brawo TY . :)
Prawdziwy mężczyzna płacze tylko wtedy, gdy szampon szczypie w oczka.
Awatar użytkownika
pawprz
Posty: 2006
Rejestracja: 24 mar 2015, 9:40
Imię: Paweł
Lokalizacja: Mielec/Wola Mielecka
Akwarium: 112L, 20L, 20L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: pawprz »

Duchu Mirku można narzekać na HELP, ale gdyby nie pewne "niedoróbki" podłoże super. Po ustabilizowaniu się podłoża mam Kh-2, Gh-7 Ph- 6,5. Fosfor na poziomie bliskim 0. Gdyby nie to że chciałem mieć wszystko za szybko (poszło za dużo nawozów, złe stosunki nawozów) to pewnie i glonków by nie było. Patrząc na moje akwarium z daleka jestem mega zadowolony. Kolorki są roślinki rosną, czego chcieć więcej. Poza tym zapewne każdy z was wie że nie ma idealnych podłoży.
W chwili obecnej testuje jeszcze jedno podłoże mianowicie Platinum Soil no i hm bardzo bardzo ciekawe jest:D. Szczegóły myślę wkrótce jak dopnę wszystko na ostatni guzik.
Awatar użytkownika
duch amazonski
Posty: 1932
Rejestracja: 03 wrz 2014, 19:44
Imię: Darek
Lokalizacja: LUBLIN
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: duch amazonski »

Paweł, wszystko się zgadza Co piszesz, pewnie tez wiesz, ze z opinia wcale się nie musisz zgadzać bo są takie truizmy jak każde akwa jest inne . Zawsze szukamy opini kilku, kilkunastu osób i testujemy. Albo jakaś wersja się potwierdza, albo tworzymy następna być może calkiem odmienna od pozostalych.
Prawdziwy mężczyzna płacze tylko wtedy, gdy szampon szczypie w oczka.
Awatar użytkownika
mirek5566
Posty: 442
Rejestracja: 16 lip 2016, 7:29
Imię: M!rek
Lokalizacja: Lublin
Akwarium: 300l iwagumi+2 inne
Płeć:
Wiek: 53

Post autor: mirek5566 »

pawprz pisze:Duchu Mirku można narzekać na HELP, ale gdyby nie pewne "niedoróbki" podłoże super. Po ustabilizowaniu się podłoża mam Kh-2, Gh-7 Ph- 6,5. Fosfor na poziomie bliskim 0. Gdyby nie to że chciałem mieć wszystko za szybko (poszło za dużo nawozów, złe stosunki nawozów) to pewnie i glonków by nie było. Patrząc na moje akwarium z daleka jestem mega zadowolony. Kolorki są roślinki rosną, czego chcieć więcej. Poza tym zapewne każdy z was wie że nie ma idealnych podłoży.
W chwili obecnej testuje jeszcze jedno podłoże mianowicie Platinum Soil no i hm bardzo bardzo ciekawe jest:D. Szczegóły myślę wkrótce jak dopnę wszystko na ostatni guzik.
Masz rację :)
Ja do samego podłoża nic nie mam, tylko do tego, że wywala masę krzemianów, co jest dla mnie uciążliwe. Reszta jest OK, rośliny rosną, nie robi się błoto, kolor ładny :)
Podobną wadę posiada podobno podłoże Cal - tylko że ono z kolei wali potasem.
Nie udzielam porad na pw.
Awatar użytkownika
Gdl
Mecenas
Posty: 199
Rejestracja: 09 gru 2012, 18:07
Imię: Marcin
Lokalizacja: okolice Leżajska
Akwarium: 300l+250l+112l+54l
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: Gdl »

Podzielam opinię pawprz, u mnie jest podobnie z tym że mam atak nitek. Okrzemki jakieś tam są, ale głównie przy dnie na staurogyne repens w miejscach gdzie pielęgnice mi kopały dołki. Jak za taką cenę podłoże wydaje mi się całkiem spoko. Zawsze można zapłacić 2x tyle i kupić Adę :) ps. u mnie PO4 po paru miesiącach oscyluje w granicach 0,5-1 mg/l.
stan_shrimps
Mecenas
Posty: 466
Rejestracja: 17 lut 2010, 15:24
Imię: Stanisław
Lokalizacja: Łętownia
Akwarium: 82 x 30 l
Płeć:
Wiek: 58
Kontakt:

Post autor: stan_shrimps »

Dodam od siebie o podłożach i inności akwariów. Przerobilem kilkaset startowanych baniakow, kilka podłoży (jakieś 10) każde jest inne ale:ta sama filtracja i osprzęt, to samo podłoże, ta sama woda, identyczne warunki, podobna obsada roślinna i zwierzęca, te same dodatki, ta sama temperatura, ten sam dzień startu i podmian: jedno akwa pełne życia, glonów krewetek itd...a w drugim stagnacja zgony itd...ni cholery nie wiadomo dlaczego i nienie ważne jest tu podłoże.
Co do HELPa to pierwsze sukcesy hodowlane miałem właśnie na nim tylko chyba ma mało mikroelementów bo przy większej ilości krewet maluchy rosną 3 razy wolniej niż na innych podłożach, ale za to krewetki jajcza jak oszalale po 2-3 dniach od wrzucenia do akwa.
cybaszczyk
Posty: 1
Rejestracja: 11 kwie 2017, 16:56
Imię: Darek
Lokalizacja: Wrocław
Płeć:

Post autor: cybaszczyk »

mirek5566 pisze:
pawprz pisze:Duchu Mirku można narzekać na HELP, ale gdyby nie pewne "niedoróbki" podłoże super. Po ustabilizowaniu się podłoża mam Kh-2, Gh-7 Ph- 6,5. Fosfor na poziomie bliskim 0. Gdyby nie to że chciałem mieć wszystko za szybko (poszło za dużo nawozów, złe stosunki nawozów) to pewnie i glonków by nie było. Patrząc na moje akwarium z daleka jestem mega zadowolony. Kolorki są roślinki rosną, czego chcieć więcej. Poza tym zapewne każdy z was wie że nie ma idealnych podłoży.
W chwili obecnej testuje jeszcze jedno podłoże mianowicie Platinum Soil no i hm bardzo bardzo ciekawe jest:D. Szczegóły myślę wkrótce jak dopnę wszystko na ostatni guzik.
Masz rację :)
Ja do samego podłoża nic nie mam, tylko do tego, że wywala masę krzemianów, co jest dla mnie uciążliwe. Reszta jest OK, rośliny rosną, nie robi się błoto, kolor ładny :)
Podobną wadę posiada podobno podłoże Cal - tylko że ono z kolei wali potasem.
Cześć. Przymierzam się do zakupu tego podłoża. Jeśli jeszcze masz te 12 litrów to chętnie odkupię. Tylko zaproponuj warunki.
Awatar użytkownika
DarekP
Posty: 220
Rejestracja: 19 paź 2009, 12:50
Imię: DAREK
Lokalizacja: WYSOKA -ŁAŃCUT
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: DarekP »

Szkoda ze t a k późno się zdecydowałeś. Już go mocze we wiadrze. Postanowiłem go odsyfic i uzdatnic do wykorzystania w akwarium
. Narazie patrząc na tą gnojowice jaka zrobiła się w wiadrze to nie żałuję decyzji o uzdatnianiu ;-)
Ostatnio zmieniony 01 sty 1970, 1:00 przez DarekP, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Chemia wody ”