Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Problem z dekalcyfikacją w akwarium

Wapienny nalot na liściach roślin akwariowych żabienic i anubiasów próbowałem już wszystkigo.

Wszystko na temat wpływu parametrów wody na obsadę roślinną i zwierzęcą i możliwości korekty wartości tych parametrów

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
ZIELARZ32
Posty: 3
Rejestracja: 11 kwie 2017, 17:05
Imię: Jarek
Lokalizacja: Sędziszów Małopolski
Akwarium: Roślinne 180 l
Płeć:
Wiek: 38

Problem z dekalcyfikacją w akwarium

Post autor: ZIELARZ32 »

Proszę o pomoc bo niewiem już co z tym czynić. Męcze się już tak od pół roku zaczeło się od krótkich zielenic nitkowatych które jak pierzyna przykrywały cale rośliny a na nich pojawiał się wapienny osad po zniszczeniu jeszcze nie wszystkich zielenic pozostaje nadal osad wapienny który się utrzymuje i rozwija zaczołem wiec stosować co2 i zmiękczać wodę kwaskiem cytrynowym ale nie pomagało. Obecnie ph w akwarium to 6.8.
Awatar użytkownika
Inc0
Posty: 1665
Rejestracja: 19 sty 2013, 17:47
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Wiatr wieje
Płeć:

Post autor: Inc0 »

wode zmiekcza sie najlepiej rozcieńczając ja woda destylowana/RO nie kwaskiem cytrynowym
ZIELARZ32
Posty: 3
Rejestracja: 11 kwie 2017, 17:05
Imię: Jarek
Lokalizacja: Sędziszów Małopolski
Akwarium: Roślinne 180 l
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: ZIELARZ32 »

Destylowana jest za droga poza tym nie ma to wpływu na mój kłopot gdyż ph wynosi w zbiorniku 6.8 problem powoduje coś innego tylko nie znam przyczyny. A osmozy nie kupuje bo jest mało wydajna i jest zbyt dużo odpadu w stosunku do produktu końcowego.
Awatar użytkownika
Inc0
Posty: 1665
Rejestracja: 19 sty 2013, 17:47
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Wiatr wieje
Płeć:

Post autor: Inc0 »

pH 6,8 ale przy dozowaniu co2 zamknij zawór i po dobie gdy całkiem zwietrzeje co2 to zobaczysz ile masz realnie ph , twoim problememjest twardość węglanowa kh rośliny nie maja dosyć co2 to sobie węgiel wyciągają z węglanów wapnia i magnezu a odpady wydalają i to właśnie sie osadza na liściach i spędza ci sen z powiek. destylka za droga no cóż filtr RO jest tańsza alternatywą jesli i to za drogie pomysl o malawi albo tanganice . Gdy zmiękczysz wodę( głównie kh trzeba zredukować) wzrośnie ci efektywność rozpuszczania co2 rosliny przestana go pobierać z innych zródeł( pomijam inne aspekty jak dostepnośc makro i mikroelementów czy oswietlenie)
Awatar użytkownika
mirek5566
Posty: 442
Rejestracja: 16 lip 2016, 7:29
Imię: M!rek
Lokalizacja: Lublin
Akwarium: 300l iwagumi+2 inne
Płeć:
Wiek: 53

Post autor: mirek5566 »

kH możesz spróbować zbić HCl, tylko z głową.
Nie udzielam porad na pw.
Awatar użytkownika
Inc0
Posty: 1665
Rejestracja: 19 sty 2013, 17:47
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Wiatr wieje
Płeć:

Post autor: Inc0 »

nie chciałem podsuwać koledze metody z kwasem bo to niebezpieczne i trzeba się z tym "umić obchodzić"
ODPOWIEDZ

Wróć do „Chemia wody ”