FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Eriocaulon z koperty czyli o tym jak wyhodować krzoka
Autor Wiadomość
pawprz 

Imię: Paweł

Wysłany: 2017-04-23, 21:08   Eriocaulon z koperty czyli o tym jak wyhodować krzoka

Przyznam szczerze, że to opisanego dzieła skłoniła mnie moja ciekawość. Nie wiem jak się projekt zakończy, ale mam ciche nadzieje że dobrze :D .
Przeglądając aukcje na zagranicznym portalu aukcyjnym xd znalazłem oferty zakupu ziaren ciekawych Eriocaulonów. Przyznam szczerze, że cały czas monitoruje nasze portale handlowe w celu zakupu ciekawych krzaczków, ale 60-80 pln za sztukę nie dam. A co jak padnie przemrozi się w trakcie transportu ile za to mogło by być napoju bogów.
Wracając do tematu. Ceny ziaren wahały się od 29 do 89 pln w zależności od rodzaju rośliny. Mój wybór padł na Eriocaulon Hainan Island (29 pln + wysyłka gratis). O dziwo wysłane z Ukrainy a nie z Chin i szły tylko 10 dni. W między czasie poszukiwałem w necie instrukcji jak to w ogóle zrobić. Z instrukcjami było marno. najważniejsze co z nich wyniosłem to to że: podłoże musi być aktywne (sugerowana ADA) i woda do zalania RO.

Do moich eksperymentów kupiłem od kolegi Crusty Dark Soil normal i dostałem w gratisie troszkę Dark Soil powder do przykrycia na wierzch.
Przyznam sie bez bicia że nie robiłem zdjęć od samego początku bo sadzenie było spontan, ale postaram sie wszystko wyjaśnić na zdjęciach poniżej.

Całość wygląda mniej więcej tak:

Wszystko stoi na słonecznym oknie nad kaloryferem, żeby zawsze było ciepło i słoneczko padało na ziemię. Folia ma na celu utworzenie klimatu tropikalnego dużej wilgoci w mini cieplarni.

Teraz w miarę po kolei:
Tak wygląda rozfoliowane pudełko:

Kilka innych fotek z rożnych ujęć

Środkowe pudełko jest po pomidorach śliwkowych z biedronki. Można tez zastosować pudełka po lodach lub jogurtach, ale to akurat pasowało do pudełka matki.
W pudełku w dnie robimy kilka dziurek, ja naciąłem nożem. Maja one na celu doprowadzenie wody do podłoża oraz ziarenek.
Do pudełka poszło około 30 dkg podłoża normal, na to rzuciłem ziarenka i przykryłem delikatnie podłożem powder. Taka warstwa żeby tylko przykryć ziarenka.
To w zasadzie najtrudniejsza część zadania.
Wstawiłem małe pudełko do większego i zalałem wodą RO DUŻE pudełko do wysokości centymetra poniżej poziomu ziarenek w małym pudełku. Przez moje nacięcia woda dostała się do podłoża i nawilżyła je. Po tym owinąłem duże pudło folia i taadaaaa koniec.
Mineło już 10 dni od zalania więc dzis był dzień wymiany wody w dużym pudełku. Tym razem zalałem je woda z mojego akwarium roślinnego zawierającą dużo składników mineralnych xd xd .
Nie wiem czy to co myślę jest tym co myślę ale wkrótce się okaże, ale może Wasze wytrawne oczka coś tu dojrzą

Pewno wiele osób mnie skarci i powie że straciłem mózg, ale kto nie próbuje ten... wiadomo co xd

Będę bardzo wdzięczny za opinie, a jeszcze bardziej wdzięczny za sugestie od osób które już próbowały nawet bez sukcesów.

Postaram się przedstawić wynik eksperymentu niezależnie od tego jak on się zakończy.
Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony przez pawprz 2017-04-24, 15:52, w całości zmieniany 2 razy  
  Akwarium: 112L, 20L, 20L

K2 

Imię: Rafał
Wysłany: 2017-04-23, 23:11   

Mnie się zdaje, że kilka listków wyłazi do słońca ;)
  Akwarium: 240Skalarium/40

kasztan 

Imię: Łukasz
Wysłany: 2017-04-24, 08:56   

No ładnie Panie, czekamy co z tego wyrośnie. Oby tylko to zioło legalne to było, z nielegalnym też sobie poradzimy ;)

Inc0 

Imię: Wojtek
Wysłany: 2017-04-24, 09:25   

ha ! super mi sie podoba jak coś samemu człowiek zrobi a nie tylko na gotowca w sklepie sie rzuca XD ... Tak na marginesie jak bedzie nielegalne to komisyjnie załatwimy "legalizacje" ;P

mirek5566 

Imię: M!rek
Wysłany: 2017-04-24, 09:28   

A może spróbuj tam jeszcze podawać CO2 xd Powinno pomóc.

pawprz 

Wysłany: 2017-04-24, 09:46   

Nie mam jak podać CO2 chyba że wodą gazowaną. Wydaje mi się jednak że ziarna nie potrzebują CO2 mogę się mylić.

Posadzić nie miał kto a "legalizować to wszyscy chcą :D

Inc0 prawda jest taka, że jakby się to powiodło mam upatrzonego takiego Eriocaulona że ho ho. Takiej rozety u nikogo nie widziałem ;P

mirek5566 

Imię: M!rek
Wysłany: 2017-04-24, 10:01   

pawprz napisał/a:
Nie mam jak podać CO2 chyba że wodą gazowaną. Wydaje mi się jednak że ziarna nie potrzebują CO2 mogę się mylić.

Posadzić nie miał kto a "legalizować to wszyscy chcą :D

Inc0 prawda jest taka, że jakby się to powiodło mam upatrzonego takiego Eriocaulona że ho ho. Takiej rozety u nikogo nie widziałem ;P

Nie, nie ziarna, jak już listki się pojawią. Podobno podawanie CO2 bardzo pomaga :)

cyklista 

Imię: Piotr

Wysłany: 2017-04-24, 10:47   

W zasadzie to mogłoby być i z wody gazowanej, bo przykryte po nalaniu takiej zwiększy ilość co2 w przestrzeni pod folią :)
  Akwarium: 100l i inne

maxio69 

Imię: Piotr
Wysłany: 2017-04-24, 12:09   

Zrób bimbrownie. Tani koszt a raczej nie zaszkodzi.

Inc0 

Wysłany: 2017-04-24, 15:14   

..i zawsze po wszystkim jest sie czym zaprawic :mrgreen: a powaznie nie pzresadzaj zbyt wysokie steżenie co2 i odczyn w podłozu zleci bardzo nisko a to moze juz zaszkodzić jesli chlapniesz gazowanej to pod folia steżenie co2 bedzie kilka-kilkanascie razy wyższe niz w powietrzu a to wiecej co2 niz potrzebuja kiełkujące rosliny

pawprz 

Wysłany: 2017-04-24, 15:48   

Na razie może zaczekajmy czy to co wyglada jak kiełkująca rośliną jest tym czym myślimy :D . Na razie czekamy. Wydaje mi się że aktywne podłoże ładnie trzyma kh i minerałki jakieś tam też ma. W naturze bierze CO2 z powietrza i starcza wiec tu mysle że jeśli coś to tez wystarczy.
Jakby sie udalo docelowa rozeta która mi się marzy to taka : https://www.google.pl/sea...cJj1afe7UC8jZM:

Inc0 

Wysłany: 2017-04-24, 16:06   

na przypadek mi to nie wygląda bo jakos tak wyłazi z gruntu równiutko w rządkach jakby ktoś coś celowo zasadził nie wiesz kto to mógł być:P

macek.g 

Imię: Marek
Wysłany: 2017-04-24, 18:17   

Witam,to z zdjecia sa z formy submersyjnej,nie z nasion posadzone,akurat doskonale znam ten zbiornik.

Posiadalem okolo 40 gatunkow Eriocaulonow,niestety musialbym przeznaczyc zapewne caly zbiornik pod ten rodzaj roslin.
Z nasion poza jednym przypadkiem(nie udanym) nigdy nie probowalem,tutaj moglbys porozmawiac z Michalem (Plutonow) z tego co pamietam to z nasion cos tam wyrastalo.
Co do tego konkretnego gatunku z zdjecia jak najbardziej mialem,zreszta jest on dosc powszechny na swiecie.
Porozmawiaj z Przemkiem Lesniakiem byc moze jeszcze ma na sprzedaz(oczywiscie licz sie z cena)

Wiec po czasie ogolnie zrezygnowalem z wiekszosci gatunkow(duza czesc jest bardzo podobna),czesc wyginela podczas roznych eksperymentow.
Zostawilem sobie bardzo rzadkie odmiany,ciezko dostepne.
np.

lub w drugim zbiorniku cos

Osoba ktora sie zajmuje zawodowo,kiedys pisala mi tak,ogolnie chodzilo o ciezsze przypadki,typowo z nasion:

Wstrzykujesz w podloze :
NO3-35ml
po4-1.5ml
co2-40ml
w miare duze swiatlo
z CO2 chodzi by zabic wszelakie patogeny.

Mozesz jeszcze spojrzec tutaj:
https://www.google.co.uk/...StuQ8zYcFiMIsUg

lub sprawdzic u Massimo Iannella z Wloch.

pawprz 

Wysłany: 2017-04-24, 20:43   

Przemek faktycznie ma rożne piękne, ale 60-90 pln za sadzonkę to wybacz ale mnie niestać wole dzieciom coś kupić. Dlatego pobawię się ziarenkami. Twoje sa śliczne i fakt naprawdę rzadkie. Najbardziej podoba mi sie drugi od dołu śliczny jest. Ten czerwony też niezły i nie jest to australia

duch amazonski 

Imię: DAREK
Wysłany: 2017-04-25, 09:18   

Ile szt. ziarenek zamowiles i jak cenowo wyszło? No i czekamy na kiełki.:)

http://www.naacademy.pl/W...,1,0,58,347.htm

„Życia nie mierzy się sumą oddechów, a ilością chwil, które zapierają dech..”

Odpowiedz do tematu