Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Lignit, korzenie a ryby z Malawi i Tanganika

Co na dno akwarium, aby rośliny dobrze rosły? Jakie ozdoby aby wyglądało to naturalnie?

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
thomson
Posty: 45
Rejestracja: 05 lut 2017, 14:08
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Łódź
Płeć:

Lignit, korzenie a ryby z Malawi i Tanganika

Post autor: thomson »

Witam

Mam w tej chwili 300 litrowy baniak. Do tej pory było ono raczej roślinne. Jest korzeń, roślinki no i spory lignit. Nie mam w tej chwili w nim żadnych ryb. Chciałbym przerzucić się albo na Malawi albo Tanganike. Nie mam jeszcze dokładnie tego sprecyzowanego. Ale chodzi mi o lignit. Mam go już pare lat. Mimo że on jest cały czas mam ph 8,0. Wiem że lignity i korzenie wydzielają kwasy humusowe i garbniki do wody.
Szkoda mi go wywalać, w związku z tym czy moge mieć go np. z księżniczkami albo naskalnikami? Czy zaszkodzi ten lignit tym rybom? Albo np. jakimś pyszczakom z Malawi?
Tak jak pisałem jestem na fazie ustalania czy chce Tange czy Malawi.
KarolP
Posty: 57
Rejestracja: 17 maja 2017, 20:09
Imię: Karol
Lokalizacja: Nowy Sącz
Akwarium: 640, 580, 240 i 64:)
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: KarolP »

Też przechodziłem z roślinnych na Tanganike.
Biotopy Tanganiki czy Malawi to inna bajka, ja proponuje po pierwsze ustal jaki biotopy chcesz.
Dla Tanganiki proponuje wywala wszystko zaopatrz się w piach i kamienie ew muszle w zależności od ryb.
Tutaj bardziej klimat surowy i minimalistyczny będzie odpowiedni.
W biotopach Tanganiki dostosowujemy aranżacje, itd do ryb.

P.s. Ale niech inni też się wypowiedzią:)
thomson
Posty: 45
Rejestracja: 05 lut 2017, 14:08
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Łódź
Płeć:

Post autor: thomson »

Ale ja nie chce surowego klimatu np. Tangi tylko chce zrobić roślinną Tanganike. Nie interesują mnie stricte biotop surowy. Byłem w niedziele w łódzkim zoo i było tam akwarium z trofeusami. Były rośliny, oczywiście też skałki(na moje oko piaskowce, w każdym razie skałki dokupie), korzenie, no może nie było lignitów.
Bardzo podobają mi się księżniczki i naskalniki także zdecydowanie raczej tanga.
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

Owszem - Tanganika również bywa naturalnie roślinna, niemniej nie można wciąż powiedzieć, że nie jest to surowy klimat - https://www.youtube.com/watch?v=AXm8s-BKOrw Domyślam się, że nie marzysz o tego typu wyglądzie akwarium, tylko o czymś bardziej reprezentacyjnym/roślinnym - jeśli tak to nie wiem za bardzo dlaczego akurat tanga ;)
Celujesz w księżniczki czy naskalniki - tutaj tym bardziej trafnym jest biotop skalisty, surowy.
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
thomson
Posty: 45
Rejestracja: 05 lut 2017, 14:08
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Łódź
Płeć:

Post autor: thomson »

Właśnie coś takiego jak z tego filmiku youtube by mi pasowało. Pisząc roślinna nie miałem na myśli połączenia np. amazonki z tangą. To byłaby przesada. Ale na tym filmiku są rośliny i skałki, jeszcze fajnie jak bym mógł jakiś korzeń dołożyć. Natomiast nie pasuje mi tak jak to napisałem surowa tanga, czyli bez żadnych roślin tylko kamory.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Podłoża i ozdoby”