Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Pierwsze próby z substratem na bazie ziemi ogrodowej

Co na dno akwarium, aby rośliny dobrze rosły? Jakie ozdoby aby wyglądało to naturalnie?

Moderator: Administracja

thomson
Posty: 45
Rejestracja: 05 lut 2017, 14:08
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Łódź
Płeć:

Pierwsze próby z substratem na bazie ziemi ogrodowej

Post autor: thomson »

Witam

Oprócz planowanej tangi chciałbym też w akwarium 25 litrów spróbować swoich sił z ziemią ogrodową a konkretnie na substracie na jej bazie.
Jak napisałem posiadam akwarium 25 litrów o standardowych wymiarach. Ile powinienem kupić kg substratu a ile kg drobnego żwirku? I czy potrzebuje jakąś siateczke na substrat?

Odrazu pisze że oświetlenie narazie będzie to 6 wat led lampka. A filtr to chińska kaskada.
Krótko mówiąc narazie prosze o pomoc.
mateuszurad
Posty: 101
Rejestracja: 16 lut 2016, 18:12
Imię: Mateusz
Lokalizacja: Krzeszyce
Płeć:
Kontakt:

Post autor: mateuszurad »

thomson pisze:substracie na jej bazie.
Chcesz sam zrobić substrat z ziemi ogrodowej?
krzych_100
Posty: 47
Rejestracja: 19 lis 2014, 17:38
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Bytom
Akwarium: 3x63l
Płeć:
Wiek: 51

Post autor: krzych_100 »

thomson pisze:chciałbym też w akwarium 25 litrów spróbować swoich sił z ziemią ogrodową
Miałem 27 litrów (30x30x30) z ziemią, dałem jej tam może z 1-2 cm, przysypałem grubszą warstwą drobniutkiego żwiru. Nie pamiętam już, żeby były jakieś problemy ale akwarium tak postawione, po prostu stało (nie kombinowałem). Akwarium oświetlane naświetlaczem LED 10W o barwie 6500K.
Pozdrawiam
Krzysztof
thomson
Posty: 45
Rejestracja: 05 lut 2017, 14:08
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Łódź
Płeć:

Post autor: thomson »

mateuszurad pisze:
thomson pisze:substracie na jej bazie.
Chcesz sam zrobić substrat z ziemi ogrodowej?
Nie. Jestem w tym temacie jeszcze zielony więc być może żle się wysłowiłem. Chce kupić gotowy substrat z ziemii ogrodowej na allegro.
Awatar użytkownika
pawprz
Posty: 2006
Rejestracja: 24 mar 2015, 9:40
Imię: Paweł
Lokalizacja: Mielec/Wola Mielecka
Akwarium: 112L, 20L, 20L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: pawprz »

A nie lepiej kupić ziemie z Biedronki za 5 pln. Przesiać i dać na dół 1-1,5 cm. Na to 4-5 cm żwirku i taadaaa już.
Mniej więcej tak robi się akwarium na ziemi:
http://podforak.rzeszow.pl/upload/u3363_1427664250.JPG
Musisz pamiętać tylko o jednej rzeczy. Ziemia nie może mieć dostępu do bocznych szyb bo się z glonów nie wygrzebiesz
thomson
Posty: 45
Rejestracja: 05 lut 2017, 14:08
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Łódź
Płeć:

Post autor: thomson »

Myślałem o czymś takim:

ziemia z allegro

Chciałbym kupić ze 2 litry/kg czegoś takiego i na to z 6-7 litrów drobniutkiego żwirku.
Nie za dużo?
Awatar użytkownika
pawprz
Posty: 2006
Rejestracja: 24 mar 2015, 9:40
Imię: Paweł
Lokalizacja: Mielec/Wola Mielecka
Akwarium: 112L, 20L, 20L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: pawprz »

Może być i to :mrgreen:
thomson
Posty: 45
Rejestracja: 05 lut 2017, 14:08
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Łódź
Płeć:

Post autor: thomson »

Ale to nie warto tego kupować?
mateuszurad
Posty: 101
Rejestracja: 16 lut 2016, 18:12
Imię: Mateusz
Lokalizacja: Krzeszyce
Płeć:
Kontakt:

Post autor: mateuszurad »

Miałem trzy zbiorniki na ziemi i za każdym razem wysypana byla do samych szyb. Zero problemów z wysypem glonów, to raczej jakiś mit z tym jest. Bardziej pod względem estetycznym to przeszkadza jak ziemia do szyby jest nasypana.
Awatar użytkownika
pawprz
Posty: 2006
Rejestracja: 24 mar 2015, 9:40
Imię: Paweł
Lokalizacja: Mielec/Wola Mielecka
Akwarium: 112L, 20L, 20L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: pawprz »

Sprawa jest następująca. Spora ilość ludzi z forum stawia na ziemi z lidla biedronki. Oczywiście żeby było jasne ziemia ta jest różna często dużo korzeni plus jakieś dodatkowe wapno czy coś. Ale jak widać akwaria żyją i mają się dobrze np. 550 zulixa, czy 112 przemek1-tbg.
Z takim podłożem które chcesz kupić sprawa jest taka. Na pewno jest ziemia bo pisze plus nie wiadomo co jeszcze bo nie pisze. Substraty z prawdziwego zdarzenia jednak kosztują swoje maja minerały, które powoli uwalniają do akwarium. Tutaj szczerze myślę że zwykłą ziemia będzie taka sama.
Poza tym piszesz że chcesz spróbować. więc po co ładować się w koszty nie wyjdzie kupisz.
thomson
Posty: 45
Rejestracja: 05 lut 2017, 14:08
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Łódź
Płeć:

Post autor: thomson »

Przepraszam z góry za może głupie pytanie ale czy w akwarium z podłożem z ziemi ogrodowej trzeba nawozić nawozami w płynie? Czyli mikro, makro i carbo? Carbo napewno tak,ale te pierwsze?

Jednak posłucham waszej rady i zastosuje zwykłą ziemie ogrodową. Tylko czy może być od pani kwiaciarki? Bo czy ta np. z lidla czy biedronki jest w małych opakowaniach czyli 1 L ?
Awatar użytkownika
pawprz
Posty: 2006
Rejestracja: 24 mar 2015, 9:40
Imię: Paweł
Lokalizacja: Mielec/Wola Mielecka
Akwarium: 112L, 20L, 20L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: pawprz »

Jeśli to ma być roślinniak to raczej musisz się nastawić na nawożenie. W sklepach maja po 5 kg za 5 pln wiec posadzisz jeszcze pomidory xd. A od kwiaciarki nie wiem żeby nie była z jakimś nawozem. Jest jeszcze opcja numer 3. Jeśli masz gdzieś blisko kretowisko to ziemia sie powinna naddać.
thomson
Posty: 45
Rejestracja: 05 lut 2017, 14:08
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Łódź
Płeć:

Post autor: thomson »

Jeszcze chciałem się spytać o żwirek na ziemi ogrodowej. Miałem rok temu w jednym z baniaków bazalt ale nic nie chciało mi rosnąć. Na jednym z konkurencyjnych forum napisali mi że na bazalcie mi nic nie urośnie. Już nie będe pisał jakie to forum. Teraz się zastanawiam bo ryzyko mniejsze bo tylko 25 litrów ,a widze w galerii akwaria na bazalcie całe zarośnięte.
Awatar użytkownika
pawprz
Posty: 2006
Rejestracja: 24 mar 2015, 9:40
Imię: Paweł
Lokalizacja: Mielec/Wola Mielecka
Akwarium: 112L, 20L, 20L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: pawprz »

Tak bazalt spisuje się niezle u mnie był 1,5 roku i było ok. Kolega z mojej pracy ma już na bazalcie drugi rok bez restartu i wszystko śmiga
thomson
Posty: 45
Rejestracja: 05 lut 2017, 14:08
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Łódź
Płeć:

Post autor: thomson »

Jeszcze się dopytam. Co ja moge w 25 litrach hodować? No bo ma to być rośliniak. Od razu mówię że krewetki nie. Nie lubie robali ;) Ktoś ze znajomych powiedział mi: gupiki. A ja się pukam w czoło. Nawet jeśli narazie się zmieszczą to co będzie za miesiąc?
Więc myślałem o drobnoustkach, ale nie jestem pewien. Macie jakieś propozycje?

[ Dodano: 2017-06-01, 21:37 ]
Okazało się że w Łodzi jest facet który hoduje i sprzedaje drobnoustki. Także gdyby to miałbym gdzie kupić. Tylko czy da rade w 25 litrach?

A jeszcze wróce do ziemi ogrodowej. A w sklepie ogrodniczym(nie w kwiaciarni) ktoś próbował? Mam na myśli oczywiście tak ogólnie(nie konkretnie ten ogrodniczy o którym ja myśle), sklep ogrodniczy branżą podobną do działu ogrodniczego w takiej np. castoramie. Pytam bo sobie przypomniałem że po prostu jest taki sklep w pobliżu miejsca mojego zamieszkania.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Podłoża i ozdoby”