Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Pierwsze próby z substratem na bazie ziemi ogrodowej

Co na dno akwarium, aby rośliny dobrze rosły? Jakie ozdoby aby wyglądało to naturalnie?

Moderator: Administracja

mateuszurad
Posty: 101
Rejestracja: 16 lut 2016, 18:12
Imię: Mateusz
Lokalizacja: Krzeszyce
Płeć:
Kontakt:

Post autor: mateuszurad »

Drobnoustki są za duże do takiego litrażu. Może parę sztuk bystrzyka amandy.
thomson
Posty: 45
Rejestracja: 05 lut 2017, 14:08
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Łódź
Płeć:

Post autor: thomson »

No tak ale o którym drobnoustku my mówimy? Moja wina że nie sprecyzowałem. Drobnoustka Beckforda faktycznie jest za duży, ale obrzeżony chyba by pasował.


drobnoustek obrzeżony

W linku powyżej pisze o 30 litrach ale wydaje mi się że...

[ Dodano: 2017-06-02, 06:35 ]
Ten bystrzyk amandy również faktycznie pasuje.
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

Żeby się dowiedzieć czy coś pasuje, to trzeba zacząć od ustalenia jaką wodą dysponujesz. To są akurat ryby z BW, więc do roślinnego się nadają jak kij do oka ;)
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
thomson
Posty: 45
Rejestracja: 05 lut 2017, 14:08
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Łódź
Płeć:

Post autor: thomson »

No faktycznie. OK. Tu poniżej jest tabela jaką wode mam w kranie.

woda w Łodzi

Poradzcie czy te drobnoustki i jeszcze bystrzyki amandy się nadają.

[ Dodano: 2017-06-02, 11:40 ]
Wziąłem się już do pracy przy tym 25 L na ziemi ogrodowej. Żwirek drobny kupiony 6 L i kupiona ziemia ogrodowa, zamierzam wykorzystać około 1 L.
Na początek przygotowałem ziemie. Postanowiłem że zmieszam ją troche ze żwirkiem gdyż nie mam odwagi kłaść samej ziemi pod spód. Bałbym się o strefy beztlenowe i siarkowodór.
Ziemia ze żwirkiem zmieszana i położona tak aby nie dotykała bocznych szyb. Teraz biore się za górną warstwe.

Prosze o pomoc. I mam pytanie. Czy użyć siatki? (narazie nie mam)
Awatar użytkownika
pawprz
Posty: 2006
Rejestracja: 24 mar 2015, 9:40
Imię: Paweł
Lokalizacja: Mielec/Wola Mielecka
Akwarium: 112L, 20L, 20L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: pawprz »

Nie jest konieczna ja w moich nie używałem siatki. poza tym jak rośliny puszcza korzenie w przypadku przesadzania wyrywania może całość pójść w górę i kabooom xd xd
thomson
Posty: 45
Rejestracja: 05 lut 2017, 14:08
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Łódź
Płeć:

Post autor: thomson »

No i bach, pierwszy problem. Rurka mojej kaskady jest za długa(jest to hailela hbl-601) bo jest przeznaczona do większego akwarium. Poziom podłoża jest prawie 10 cm(nie przesadziłem?) w każdym razie chciałem dobrze przykryć ziemie. Co tu zrobić? Zamierzam kupić kaskade aquaela versamax mini przenaczoną do tego litrażu.
Nie wiem co zrobić... Mam filtr wewnętrzny aquaszut 750 z regulacją(musiałbym ustawić na bardzo małą siłe). Czy mógłbym go tymczasowo zainstalować? Nie mam teraz pieniędzy mimo że ten aquael kosztuje tylko 35 zł...

[ Dodano: 2017-06-02, 12:16 ]
Albo nie będe zalewać i poczekam ten tydzień do renty. Czy może tak stać przez ten czas niezalane ale z włożoną ziemią i żwirkiem?
Awatar użytkownika
pawprz
Posty: 2006
Rejestracja: 24 mar 2015, 9:40
Imię: Paweł
Lokalizacja: Mielec/Wola Mielecka
Akwarium: 112L, 20L, 20L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: pawprz »

ziemi 1 cm nie wiecej, i około 4-5 cm zwirku
thomson
Posty: 45
Rejestracja: 05 lut 2017, 14:08
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Łódź
Płeć:

Post autor: thomson »

Ziemi tyle dałem 2 cm tylko troche więcej żwiru...

Ale to i tak mnie nie ratuje.

Może tak stać niezalane? Z tydzień? Z włożoną tylko ziemią i żwirkiem?
Awatar użytkownika
pawprz
Posty: 2006
Rejestracja: 24 mar 2015, 9:40
Imię: Paweł
Lokalizacja: Mielec/Wola Mielecka
Akwarium: 112L, 20L, 20L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: pawprz »

a czemu nie?? bakterie żwiru nie zjedza :D
Ale ziemi usunuń tak na 1-1,5 cm i zwirku jak mowie 4-5 cm. Wewnętrzny filtr doi tego litrażu może byc jak najbardziej.
thomson
Posty: 45
Rejestracja: 05 lut 2017, 14:08
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Łódź
Płeć:

Post autor: thomson »

Teraz zmierzyłem linijką. Obecnie żwiru ale razem ze spodnią ziemią, jest 6 cm. Czyli jest dobrze.

Ok skoro może stać, jeść nie woła, to narazie niech stoi. Może mama mi pożyczy?
Awatar użytkownika
pawprz
Posty: 2006
Rejestracja: 24 mar 2015, 9:40
Imię: Paweł
Lokalizacja: Mielec/Wola Mielecka
Akwarium: 112L, 20L, 20L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: pawprz »

A może warto nie wydawac kasy i włożyć wewnętrzny który masz?? xd
thomson
Posty: 45
Rejestracja: 05 lut 2017, 14:08
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Łódź
Płeć:

Post autor: thomson »

Mówisz serio?
Awatar użytkownika
pawprz
Posty: 2006
Rejestracja: 24 mar 2015, 9:40
Imię: Paweł
Lokalizacja: Mielec/Wola Mielecka
Akwarium: 112L, 20L, 20L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: pawprz »

Całkiem poważnie. 25l to nie basen powinien spokojnie dać rade. Jedyna wada to to że zajmie sporo miejsca.
Możesz tez włożyć odpalić na tym a jak się kiedy dorobisz kupisz później a zbiornik będzie dojrzewał powolutku
thomson
Posty: 45
Rejestracja: 05 lut 2017, 14:08
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Łódź
Płeć:

Post autor: thomson »

OK zastanowie się nad tą opcją. Narazie spróbuje zaatakować mame ;)

[ Dodano: 2017-06-02, 13:14 ]
Mama broni się niczym Częstochowa. Dobra zainstaluje tego aquaszut 750 tylko ustawie na małą siłe aby pralki nie robić.

[ Dodano: 2017-06-02, 13:35 ]
Inaczej rozwiązałem problem. Zainstalowałem tą kaskade ale bez tej dłuższej rurki. Jest ona narazie niepotrzebna bo nie ma ryb.
Awatar użytkownika
Silveraun
Posty: 154
Rejestracja: 07 lut 2017, 16:09
Imię: Jakub
Lokalizacja: Z piekła rodem.
Akwarium: 100l, 45l
Płeć:
Wiek: 41

Post autor: Silveraun »

Polecam ziemie z marketu (byle jakiego) - Najtańszą! Bo będzie miała najmniej nawozów ;) kupisz droższa będzie identyczny problem jak na wielu podłożach aktywnych np wysoki fosfor przez jakiś czas...
A w kwiaciarni kupuje ziemie torfową do paproci - też jest bez nawozów (zwykle;).

Przy świetle jakie podajesz najprawdopodobniej nie będzie potrzeby podawania makro.
Mikro to kwesia obserwacji być może warto będzie raz na tydź. podać małą dawkę.
Tak samo z potasem...
Ważne też czy będziesz trzymał na Ro czy na kranówce - ile nawozów ma twoja kranówka itp :)
Wszystko kwestia jaka będzie obsada ile będzie produkować nawozów itp... jeżeli zbyt mało ziemia prędzej czy później zostanie wyjałowiona - naturalna kolej rzeczy.
mateuszurad
Piszesz, że mitem jest problem gdy ziemia styka sie z szybą.
Nic bardziej mylnego napisać nie mogłeś. Gdy trafi się ziemia bogata w Fe i poświecą na nią promienie słoneczne żadna siła na ziemi przed glonami cię nie uchroni.

Wracając do ziemi - jeden mój baniak stoi na ziemi z nawozami z Obi (restar w zimie - brak taniej ziemi w markecie ;).
Kilka miesięcy zbijania Po4 - mimo braku nawożenia miałem go na poziomie 1 mg/l. (przy wodzie 100% RO)
Po prostu im więcej nawozów tym więcej korygowania parametrów ;)

Co do filtra to zostaw kaskadę - ewentualnie zmniejsz troszkę przepływ - u mnie w 45l śmiga ZnF-1 i jest gitara. Plusem jest mało zabranej przestrzeni a w takim baniaczku to ważne :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Podłoża i ozdoby”