Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Gałęzie olcha czarnej w BW

Co na dno akwarium, aby rośliny dobrze rosły? Jakie ozdoby aby wyglądało to naturalnie?

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
maxio69
Mecenas
Posty: 922
Rejestracja: 04 sie 2013, 22:11
Imię: Piotr
Lokalizacja: Przeworsk/Mirocin
Płeć:
Wiek: 33

Gałęzie olcha czarnej w BW

Post autor: maxio69 »

Witajcie.
Mam na ogrodzie sporo drzew olchy czarnej. Mam pytanie czy można jej Gałęzie zastosować w akwarium chciał bym dać jakiś piasek i spora ilość tych gałęzi tylko pytanie czy się nadają oraz jak je przygotować po odcieciu?
Kadafix
Posty: 96
Rejestracja: 06 mar 2013, 21:39
Imię: Przemek
Lokalizacja: Żnin
Akwarium: 360l
Płeć:
Wiek: 28

Post autor: Kadafix »

Również planuje gałęzie olchy dać do przyszłego BW. I preparacja, jaką planuje przeprowadzić to sparzenie gorącą wodą z czajnika i wrzucić do baniaka :D
Gdy ci smutno, gdy ci źle, weź w akwarium popatrz se :)
Awatar użytkownika
maxio69
Mecenas
Posty: 922
Rejestracja: 04 sie 2013, 22:11
Imię: Piotr
Lokalizacja: Przeworsk/Mirocin
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: maxio69 »

A będziesz obdzieral z kory bo chyba nie?
Właśnie byłem oblukac sytuację kora z cienkich patykow schodzi dość ciężko z grubych gałęzi jeszcze spoko.
Pumba
Mecenas
Posty: 1035
Rejestracja: 19 lut 2012, 19:41
Imię: Dominik
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 180x65x60 Malawi
Płeć:
Wiek: 32

Post autor: Pumba »

Najlepiej by to było suche drewno.Usuń mechanicznie to co się da i tak jak kolega wyżej. Sparz kilku krotnie wrzątkiem. Możesz dodać soli. Opłucz i wio do akwarium
Awatar użytkownika
maxio69
Mecenas
Posty: 922
Rejestracja: 04 sie 2013, 22:11
Imię: Piotr
Lokalizacja: Przeworsk/Mirocin
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: maxio69 »

Ok to tak co się da to usunę. Jak już usunę to zaleje kilka razy wrzątkiem następnie wypłukam i do akwarium ale to hm chyba nie będzie tonąć więc może trzeba niech to się męczy we wodzie czy nie?
A jeszcze dodatkowo mam pytanie wierzba ta taka krecona co ma tak gałęzie pokrecone to czy ona się nada?
Pumba
Mecenas
Posty: 1035
Rejestracja: 19 lut 2012, 19:41
Imię: Dominik
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 180x65x60 Malawi
Płeć:
Wiek: 32

Post autor: Pumba »

Chcesz te gałęzie do BW a takie "świeże" najwięcej puszczają garbników i kolorek będzie miodzio. Tak naprawdę to każde drzewo się nada oprócz kilku owocowych i iglastych. Reszta to kwestia gustu.
Awatar użytkownika
maxio69
Mecenas
Posty: 922
Rejestracja: 04 sie 2013, 22:11
Imię: Piotr
Lokalizacja: Przeworsk/Mirocin
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: maxio69 »

No w sumie wsadzić można w piasek. Dobra czyli już mam zajęcie 😊 a jeszcze się zapytam będzie w 112l te ala bw i filterek to hw302 czy trzeba tam dać jeszcze jakiś napowietrzacz? Dodam, że w kranie mam ph 7.5 i kh 16 kh będę zabijał kwasem a ph chce zbić podając co2 czy ma to sens czy nie bardzo?
Kadafix
Posty: 96
Rejestracja: 06 mar 2013, 21:39
Imię: Przemek
Lokalizacja: Żnin
Akwarium: 360l
Płeć:
Wiek: 28

Post autor: Kadafix »

Tak jak mówi kolega, usuń mechanicznie,ile się da , ale nie przesadzaj. Przecież w naturze nikt nie koruje drewna. I drugi plus- mały,pływający ,,syfek" to urok BlackWater ;)
maxio69 pisze: A jeszcze dodatkowo mam pytanie wierzba ta taka krecona co ma tak gałęzie pokrecone to czy ona się nada?
Tylko muszą być suche, ponieważ za świeże mogą zacząć rosnąć 8-)
Gdy ci smutno, gdy ci źle, weź w akwarium popatrz se :)
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

maxio69 pisze:Dodam, że w kranie mam ph 7.5 i kh 16 kh będę zabijał kwasem a ph chce zbić podając co2 czy ma to sens czy nie bardzo?
Przy takim KH zbijanie go kwasem nie ma sensu. Żeby dobić do jakiejś sensownej wartości musiałbyś lać bardzo dużo, a to mocno zwiększy zasolenie.
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
Awatar użytkownika
XerX
Administracja
Posty: 2292
Rejestracja: 14 sie 2013, 15:46
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250l + 42l
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: XerX »

maxio69, a nie prościej w filtr RO stówę zainwestować ?:P
charta non erubescit
Awatar użytkownika
maxio69
Mecenas
Posty: 922
Rejestracja: 04 sie 2013, 22:11
Imię: Piotr
Lokalizacja: Przeworsk/Mirocin
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: maxio69 »

Trzeba mieć czas na robienie wody a ja tego czasu nie mam.
Aktualnie teraz przy pdomianach 30l tygodniowo leje 25ml kwasu który jest rozcienczony do 15% z 36% elektrolit, kh mam na poziomie 7, ph 6.4
Tyle że teraz mam rośliniak i co2 pochłaniają rośliny a jak by to było bez roślin to nie wiem.
Awatar użytkownika
Silveraun
Posty: 154
Rejestracja: 07 lut 2017, 16:09
Imię: Jakub
Lokalizacja: Z piekła rodem.
Akwarium: 100l, 45l
Płeć:
Wiek: 41

Post autor: Silveraun »

To dołóż 2 stówkę i kup baniak do ro ;) 6-8l się w nim zbiera - przychodzisz spuszczasz jak masz wolną chwilę ;)
Awatar użytkownika
maxio69
Mecenas
Posty: 922
Rejestracja: 04 sie 2013, 22:11
Imię: Piotr
Lokalizacja: Przeworsk/Mirocin
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: maxio69 »

Nie da rady za dużo wydatków aktualnie :/ nie idzie tego obejść bez ro?
Awatar użytkownika
kuba4410
Posty: 666
Rejestracja: 06 kwie 2013, 17:24
Imię: Kuba
Lokalizacja: Mielec/Kraków
Akwarium: [63] Gupiki i Galaxy
Płeć:

Post autor: kuba4410 »

Może być Ci ciężko bez RO ;) Co do gałęzi, to ja bym korę zostawił - rozpadnie się i zrobi się fajny syfek na dnie, jak na BW przystało ;) Z wierzby mandżurskiej też się nadają, ale muszą być całkowicie suche i niestety długo toną.
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

Pamiętaj, że z kwasem to nie będzie żadne BW. Masz wciąż wysoką twardość, a to że zbiłeś zasadowość jeszcze podwyższyło mineralizację wody! CO2 i BW to również pasuje jak kij do oka. A w przypadku większej ilości garbników i takich parametrach wody (i w dodatku z CO2!) może być już nie ciekawie jeśli chodzi o warunki do oddychania dla ryb :(
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
ODPOWIEDZ

Wróć do „Podłoża i ozdoby”