Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

[128l] fauna i flora :)

Moderator: Administracja

Shadow7
Posty: 12
Rejestracja: 11 mar 2022, 22:39
Imię: Pawel
Lokalizacja: Radomsko(łódzkie)
Akwarium: 128l LT
Płeć:
Wiek: 34

[128l] fauna i flora :)

Post autor: Shadow7 »

Cześć wam,

Widzę, że to forum jako jedno z nielicznych w miarę działa, więc chętnie będę wrzucał tutaj opis, postępy oraz problemy jakie napotkam. Jeśli ktoś zauważy, że robię coś źle to każda porada będzie cenna, bo to moje pierwsze akwarium.

Zdjęcie zaraz po zalaniu:
Obrazek

Pod żwirem jest ziemia ogrodowa. Zwir jest kwarcowy czarny. Kamienie to łupek. Roślinki to nuzaniec, na kamieniach Monte Carlo, trawka parvula, z tyłu po prawej rotala, po lewej na kamieniu microsorum pteropus, mech java, Ludwiga Red mini po lewej obok korzenia.

Dany był uzdatniacz do kranexu oraz bakterie seachem stability. Na drugi dzień rano było tak:
Obrazek

2 dni później zaczęło się już klarować dawałem 10ml octu dziennie, ale oczywiście nadgorliwy ja, przesadziłem z porcją kwasu cytrynowego w celu zbicia KH na jeden raz, co spowodowało pewnie znaczny spadek pH i podejrzewam śmierć bakterii? Bo miałem znów to samo mleko i totalny brak NO2, więc lecimy od nowa 😆 oczywiście nie ma jeszcze obsady. Dziś, 2 dni później już są w wodzie znaczne ilości NO2, więc czekamy. Niestety Ludwiga nie przetrwała, nie wiem czy to kwestia wsadzenia jej zbyt głęboko czy przez śluz z pierwotniaków, ale one zdają się oblepiać tylko ew. martwe tkanki roślin np. odrzucone liście Monte Carlo, które było in vitro.

Filtr: versamax fzn3, gąbka 10 na zasys, w środku 3/4 ceramika i wełna na samej górze.
Lampa: leddy slim plant 34W(póki co świecę 6h)
CO2: bimbrownia na żelatynie
Nawożenie: planuję rozrabiać sole wg poradnika zulixa, ale będę dawał bardzo ostrożnie, póki co nic nie daję bo dopiero leci drugi tydzień zalanego akwarium i roślinki ultra małe.

Planowana obsada:
10x kirysek panda
10x neon innesa
10x neon czerwony
6x krewetki
Myślałem o bojowniku ale chyba sobie odpuszczę, bo zje mi krewetki 😁
Myślałem też o otoskach, ale mając kiryski i krewetki może wystarczy ekipy na dole i podobno wrażliwe są, a to jednak pierwsze akwarium.

Nie wiem czy z obsadą można jeszcze coś dodać czy może już jest optimum i nie dokładać nic? Oczywiście zamierzam ryby dawać stopniowo, na początek 10x innesa.

Znane parametry wody z kranu:
Gh 16-17 (test kropelkowy)
KH 8-9 (paski JBL)
NO3 100?(paski JBL)
NO2 0
pH 7,5 (dedykowany miernik elektroniczny skalibrowany)
Cl2 0 (paski JBL)

W akwarium staram się trochę zmniejszać KH i pH kwaskiem cytrynowym i octem do okolic pH 7, ale trochę nie podoba mi się to, że przez to skaczą mi warunki w akwa a szczególnie pH waha się o 0,2-0,4, co przy obsadzie jak już będzie może nie być ciekawe. Myślę czy nie lepiej kupić elektrolit i na stałe zbić KH w akwarium nizej i potem to samo z wodą do podmianek, choć dodatkowy węgiel z dodawanych kwasów może jest wart zachodu?

Czy węgiel z kwasku cytrynowego lub octu, ma taką samą wartość dla roślin jak CO2 z bimbrowni czy butli? Indykator CO2 po dodaniu kwasku czy octu zmienia barwę, ale nie wiem czy można to traktować jako zastępstwo?

Zamówiłem sobie lampę UV na wszelki wypadek oraz myślę sobie trochę nią pomoc przy pierwotniakach a jak znikną, to wyłączyć lampę i wrzucić bakterie od prodibio biodigest.
Goran
Posty: 190
Rejestracja: 29 paź 2020, 21:05
Imię: Jacek
Lokalizacja: Tarnobrzeg
Akwarium: 520l CA
Płeć:

Re: [128l] fauna i flora :)

Post autor: Goran »

Jak na pierwsze akwarium zapowiada się fajnie. Jedna uwaga na początek. Daj zacząć żyć zbiornikowi i dopiero jak wystartuje i ustabilizuje się na jakimś poziomie mieszaj w parametrach. Poza tym jak będziesz robił podmiany kranem to zapomnij o zejściu z parametrami KH, GH i ph w dół na jakikolwiek staly piziom, a dla planowanej obsady warto by było.
Choć widząc dział w którym założyłeś wątek bardziej będziesz się przejmował czy krzaki dobrze rosną niż tym czy rybkom jest dobrze :)
520l - CA, 144l- WA, 144l - WA, 144l - CA
Shadow7
Posty: 12
Rejestracja: 11 mar 2022, 22:39
Imię: Pawel
Lokalizacja: Radomsko(łódzkie)
Akwarium: 128l LT
Płeć:
Wiek: 34

Re: [128l] fauna i flora :)

Post autor: Shadow7 »

Nie no, rybki to podstawa, choć jeszcze ich nie mam 😁 Póki co skupiam się na roślinach, bo one już są i rosną. Ale nie ukrywam, że ładnie wyglądające rośliny to też jest jakiś tam mój cel, żeby się ładnie z rybkami komponowała całość :)

KH chciałem zbić na stałe właśnie może kwasem siarkowym bo łatwo kupić jako elektrolit i potem przy podmiankach robić to samo. Zulix ładnie to opisywał w którymś wątku i chyba ostatecznie tak spróbuję zrobić, oczywiście najpierw na wodzie kranowej 😁
Awatar użytkownika
mazmaciek
Mecenas
Posty: 977
Rejestracja: 20 mar 2018, 1:00
Imię: Maciek
Lokalizacja: okolice Leżajska
Akwarium: 180+75+3
Płeć:
Wiek: 43

Re: [128l] fauna i flora :)

Post autor: mazmaciek »

Po kombinujesz a na koniec i tak kupisz filtr RO, wiem to z doświadczenia.
A jeśli chcesz już się bawić w chemika to kup aquacid, zawsze to bezpieczniejszy
Shadow7
Posty: 12
Rejestracja: 11 mar 2022, 22:39
Imię: Pawel
Lokalizacja: Radomsko(łódzkie)
Akwarium: 128l LT
Płeć:
Wiek: 34

Re: [128l] fauna i flora :)

Post autor: Shadow7 »

Jak dla mnie, to zmniejszenie KH kwasem jest dużo prostsze niż robienie wody RO, uganianie się ze sprzętem, wylewanie odpadu, mieszanie pół na pół itp. Oczywiście woda RO ma sporo innych zalet bo jest wyczyszczona ze wszystkiego i przy niektórych rybach to konieczność, ale wydaje mi się, że nie w przypadku mojej planowanej obsady :) Może być też tak jak mówisz, że jednak po czasie przejdę na RO bo mi się będzie za dużo rzeczy na kranexie kumulować, zobaczymy. Aquacid zawiera tak samo działające kwasy jak te kupione osobno. Po prostu jest to produkt markowy, akwarystyczny, czyli 3x droższy niż ten sam kwas kupiony w sklepie chemicznym :)

Mam pytanie, czy jeśli wczoraj NO2 było 0,5-2 a dziś jest totalne zero, tak samo jak NO3, to znaczy, że cykl się już zamknął? Dałem wczoraj pakiet startowy prodibio start up, podobno bardzo szybko działa, ktoś mierzył i w przeciągu 8-10h przerobiło mu cały amoniak.
Awatar użytkownika
duch amazonski
Posty: 1932
Rejestracja: 03 wrz 2014, 19:44
Imię: Darek
Lokalizacja: LUBLIN
Płeć:
Wiek: 49

Re: [128l] fauna i flora :)

Post autor: duch amazonski »

Woda RO nie jest wyczyszczona ze wszystkiego, "z grubsza oczyszczona", na potrzeby akwarystyki wystarczy.
Prawdziwy mężczyzna płacze tylko wtedy, gdy szampon szczypie w oczka.
Goran
Posty: 190
Rejestracja: 29 paź 2020, 21:05
Imię: Jacek
Lokalizacja: Tarnobrzeg
Akwarium: 520l CA
Płeć:

Re: [128l] fauna i flora :)

Post autor: Goran »

Mógł Ci się zamknąć, ale może być też tak, że nie ma z czego robić się NO2
520l - CA, 144l- WA, 144l - WA, 144l - CA
Shadow7
Posty: 12
Rejestracja: 11 mar 2022, 22:39
Imię: Pawel
Lokalizacja: Radomsko(łódzkie)
Akwarium: 128l LT
Płeć:
Wiek: 34

Re: [128l] fauna i flora :)

Post autor: Shadow7 »

Goran pisze:
16 mar 2022, 11:27
Mógł Ci się zamknąć, ale może być też tak, że nie ma z czego robić się NO2
Właśnie zastanawiam się, czy gnijące drobne stare listki Monte Carlo z in vitro wystarczą? :D ale one mogą być już dawno przerobione. Póki co te odrzucone listki pokrywa biały śluz, chyba od pierwotniaków ale wyglądają na już przerobione bo abortowały już w 2 dniu zalania akwa. NO3 zostaje bardzo szybko wyzerowane chyba przez rośliny. Robię podmiankę 35% gdzie NO3 jest 100 czyli w akwarium wyjdzie z 30 a następnego dnia 0. W poniedziałek miałem i NO2 i NO3 a dziś widzę, że zero. Chciałem wpuścić może 6x krewetki i 10x Neon Innesa na start, bo wygląda jakby biologia pracowała ale brakuje nieczystości do przerabiania, tylko zastanawiam się, czy to dobry pomysł.

Czy poza dostarczeniem amoniaku do akwarium i zrobieniem pomiarów, jest inny sposób na sprawdzenie, czy cykl działa? Może wrzucę coś, co zostanie przerobione i wtedy zrobię pomiar, ale co? Pokarmu dla ryb jeszcze nie mam.

Edit: w sumie to w sklepie jest amoniak w proszku, kupię i zobaczymy jakie będą wyniki testów.
Shadow7
Posty: 12
Rejestracja: 11 mar 2022, 22:39
Imię: Pawel
Lokalizacja: Radomsko(łódzkie)
Akwarium: 128l LT
Płeć:
Wiek: 34

Re: [128l] fauna i flora :)

Post autor: Shadow7 »

Lekki update, bo zmienia się planowana obsada :)

W akwarium od kilku dni już są 4 gupiki endlera i pewnie z 30 ślimaków świderków. Wszyscy mają się dobrze, parametry ok ale przy małych gupikach w takim baniaku raczej za szybko by się nie pogorszyły jeśli nawet.

Jutro do tego dojdzie 10x kiryski panda, 4x małe mieczyki i z 20x krewetek red cherry. Docelowo do akwarium mają dołączyć jeszcze brzanki ale te spokojniejsze, czyli odeskie i brokatowe. Czy dogadają się z mieczykami zobaczymy, podobno odeskie i brokatowe nie są agresywne i wielu ma je w ogólnym razem z innymi rybami tego typu. Jak dorosną i będzie problem to będą przenosiny. Póki co źródła zakupu brzanek jeszcze nie znalazłem, więc obsada będzie dorastać bez nich.

Dojdzie jeszcze kilka ślimaków Clithon Corona ale też jeszcze nie znalazłem źródła ich zakupu.
Awatar użytkownika
mazmaciek
Mecenas
Posty: 977
Rejestracja: 20 mar 2018, 1:00
Imię: Maciek
Lokalizacja: okolice Leżajska
Akwarium: 180+75+3
Płeć:
Wiek: 43

Re: [128l] fauna i flora :)

Post autor: mazmaciek »

Nie za dużo to tego?
Kiryski wyrównają ci tą górkę na płasko
Shadow7
Posty: 12
Rejestracja: 11 mar 2022, 22:39
Imię: Pawel
Lokalizacja: Radomsko(łódzkie)
Akwarium: 128l LT
Płeć:
Wiek: 34

Re: [128l] fauna i flora :)

Post autor: Shadow7 »

mazmaciek pisze:
25 mar 2022, 12:23
Nie za dużo to tego?
Kiryski wyrównają ci tą górkę na płasko
To pierwsze akwarium, więc liczę się z tym, że kiryski mogą zrobić raban w podłożu,trudno. Na następny raz będę bogatszy w doświadczenia. A czy za dużo... na początku rybki będą malutkie a jak zacznie robić się tłoczno to zobaczymy jak to będzie. Może drugie akwarium :D
Shadow7
Posty: 12
Rejestracja: 11 mar 2022, 22:39
Imię: Pawel
Lokalizacja: Radomsko(łódzkie)
Akwarium: 128l LT
Płeć:
Wiek: 34

Re: [128l] fauna i flora :)

Post autor: Shadow7 »

Czy ktoś ma sprawdzoną ceramikę, która nie podnosi pH? KH wydaje się być nie ruszone. Wszystko co mam w akwarium sprawdziłem, jest ok, ostatnią podejrzewałem ceramikę od proGrow i niestety, po 15 min w wodzie o pH 7 woda ma pH 8!!! A po godzinie widzę 8,25 więc do jutra pewnie będzie 9. Czy Sera Siporax jest ok, nie zmienia pH?
Ziemiojad
Posty: 20
Rejestracja: 07 gru 2020, 22:03
Płeć:

Re: [128l] fauna i flora :)

Post autor: Ziemiojad »

Brzanki zjedzą ci każda krewetkę w akwarium. Mieczyki jak urosną też.
Najlepszy twój wybór to były endlerki.
Shadow7
Posty: 12
Rejestracja: 11 mar 2022, 22:39
Imię: Pawel
Lokalizacja: Radomsko(łódzkie)
Akwarium: 128l LT
Płeć:
Wiek: 34

Re: [128l] fauna i flora :)

Post autor: Shadow7 »

Ziemiojad pisze:
31 mar 2022, 8:06
Brzanki zjedzą ci każda krewetkę w akwarium. Mieczyki jak urosną też.
Najlepszy twój wybór to były endlerki.
Z krewetek wstępnie zrezygnowałem, a co będzie z mieczykami i brzankami zobaczymy. Póki co są kiryski, endlerki i 4 młode mieczyki. Jak ew. mieczyki dorosną i będą brzanki to pomyślimy co z nimi zrobić, póki co brzanek jeszcze nie ma, szukam dobrego źródła ich zakupu.
Awatar użytkownika
mazmaciek
Mecenas
Posty: 977
Rejestracja: 20 mar 2018, 1:00
Imię: Maciek
Lokalizacja: okolice Leżajska
Akwarium: 180+75+3
Płeć:
Wiek: 43

Re: [128l] fauna i flora :)

Post autor: mazmaciek »

Pokarz jak tam akwa obrosło
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwaria Ogólne”