Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

112L na jałowym żwirze - eksperyment

Akwaria w stylu: Holenderskim, Nature, Ryuboku, Iwagumi

Moderator: Administracja

marlowe
Posty: 172
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:50
Imię: marcin
Lokalizacja: łódź
Płeć:

112L na jałowym żwirze - eksperyment

Post autor: marlowe »

Nie będzie pięknego startu i ładnych zdjęć na początek ;) Zacznę od masakry i będę starał się wyprowadzić zbiornik na prostą, eksperymentując przy tym trochę 8)

Zawsze chciałem poeksperymentować z pewnymi parametrami (nawożenie, oświetlenie) na czystym jałowym żwirze. Bez żadnych kuleczek nawozowych, tylko nawożenie toni wody. Rośliny średnio trudne, dojdą też trudne. Woda 100% RO mineralizowana Salty, jest co2 podawane 24/h

Żwirek przebadany uprzednio w garnuszku, zalany woda RO, po 2 tygodniach miernik TDS pokazuje 30 ms więc uważam że nic nie oddaje.

Pierwsze 2 tygodnie - masakra, co pokazują zdjęcia. Moja wina bo tydzień mnie nie było i pomyłkowo ustawiłem duże światło przez 9 godzin. Ale to tylko potwierdza regułę, że nie ma co naginać ze światłem, ze swojego doświadczenia wiem że niewielkie światło gwarantuje sukces przy większości gatunków roślin.

Co do nawożenia na razie nie mierze, daje ledwo co, coś tam żeby było ale żeby nic nie przekroczyło nawet 5 ppm.

W tym glonarium już widzę światełko, większość roślin ma nowe stożki wzrostu, a glon jest wyjątkowo perfidny, na zielone nitki zawsze dawałem BROSA i zawsze dawał radę, teraz nie.... 8-)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
mirekkon
Posty: 1270
Rejestracja: 26 wrz 2011, 10:09
Imię: Mirek
Lokalizacja: Przemyśl
Akwarium: www.mirekkon.pl
Płeć:
Wiek: 49
Kontakt:

Post autor: mirekkon »

Witaj

poszedłeś na łatwiznę ....

1. Jeśli chciałeś pokazać coś niemożliwego (LT) to trzeba było:
- dać sam żwir czysty wypłukany
- dać 0,5W/l
- ZERO CO2
- ZERO nawozów
- woda z kranu jaka by nie była
w ten sposób miałbyś na pewno rzeszę oglądających bo 80% laików tak robi

2. dajesz CO2 to już połowa sukcesu

3. dajesz nawozy lub zamierzasz to już pełny sukces

w związku z w/w rzeczami trudno określić typ tego zbiornika ni to LT, ni HT

szczerze mówiąc nie rozumiem takiego podejścia ludzi do akwarystyki (ale oczywiście szanuję to że chcesz poeksperymentować), bo inwestując w butlę i nawozy no i RO+ salty, aż się prosi jakiś substrat pod żwir

mam nadzieję że to tylko akwarium testowe i nie przywiązujesz wagi do niego, gdyż po jakimś czasie będzie ono pełne korzeni w toni wody ponieważ rośliny jeśli nic nie wyciągną ze żwiru to puszczą korzenie do toni

zielony glon nitkowaty to pikuś ale dzięki temu że lejesz RO być może unikniesz krasnali i to jest łatwizna jak pisałem, hardcore zaczyna się na wodzie kranowej

czekamy jak się to będzie kształtowało przez chociaż 6 miesięcy mam nadzieję że zapału Ci nie braknie - czego Ci życzę

pozdrawiam
mirekkon
Wykonam każdy sterownik na zamówienie, akwarystyka, terrarystyka, hydroponika, wiwarium, orchidarium, pieczarkarnia i wiele innych według Waszego pomysłu. Wal śmiało na maila mirekkon@wp.pl
marlowe
Posty: 172
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:50
Imię: marcin
Lokalizacja: łódź
Płeć:

Post autor: marlowe »

Nie mogłem dać byle jakiego żwiru, a tym bardziej nie mogłem go płukać woda kranową, robiłem eksperyment, żwirek który mam płukałem kranówką, suszyłem i badałem - TDS = 50ms i ten sam żwir bez płukania - 30 ms.

To wszystko 2 tygodnie stało w garnkach.
Po pierwszych 2-3 dniach było 10ms a później rosło (a rosło dlatego że kurz, muchy i inne związki z powietrza osiadały w wodzie)

Jak bym zalewał kranem to bym gówno wiedział, zero kontroli, a mój zamysł jest taki żeby wiedzieć jak odpowiednie proporcje mg/ca i NPK wpływają na rośliny, jałowe podłoże mi w tym pomoże. Nie interesuje mnie jak nazwać ten zbiornik, czy HT czy LT, a co to ma w ogóle za znaczenie? Żadnego.

Mam świadomość żeby rozbujać takie akwarium potrzeba bardzo dużo czasu. Myślę że po jakimś roku dopiero wszystko zaskoczy i będzie co oglądać.

Co do glonów, posiadam zielone nitki, zielenice punktowe i krasnorosty.
Awatar użytkownika
pawprz
Posty: 2006
Rejestracja: 24 mar 2015, 9:40
Imię: Paweł
Lokalizacja: Mielec/Wola Mielecka
Akwarium: 112L, 20L, 20L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: pawprz »

TDS pokazuje 30 ppm chyba nie ms. Różnica jest w tym że albo masz 1 Gh albo nie. Eksperyment mi sie podoba i ciesze sie, że jest rozwojowy.
Awatar użytkownika
duch amazonski
Posty: 1932
Rejestracja: 03 wrz 2014, 19:44
Imię: Darek
Lokalizacja: LUBLIN
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: duch amazonski »

Skasowalem OT-proszę wywalić mój wpis.
Ostatnio zmieniony 19 wrz 2017, 14:36 przez duch amazonski, łącznie zmieniany 1 raz.
Prawdziwy mężczyzna płacze tylko wtedy, gdy szampon szczypie w oczka.
marlowe
Posty: 172
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:50
Imię: marcin
Lokalizacja: łódź
Płeć:

Post autor: marlowe »

A bo co to za filozofia, podsypać adą czy innym calem i patrzeć jak ładnie rośnie ;)
Trzeba by się naprawdę postarać żeby nie rosło :mrgreen:
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: oldmike »

Bardzo dobrze, że nie pojechałeś na kranie. Już byś się tak nie cieszył. Też jestem z Łodzi i z lekka zawiedziony jestem naszą kranówą. Widziałem zielenice punktowe. Jeżeli nie masz fosforu w wodzie czy hetera ma czarne końcówki liści?
Pozdrawiam
Michał
marlowe
Posty: 172
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:50
Imię: marcin
Lokalizacja: łódź
Płeć:

Post autor: marlowe »

Na razie nie mierze testami wody, leje minimalne dawki, heterka jest ok i będzie ok bo należy do moich ulubionych i dobrze wiem co zrobić żeby rosła i nie czerniały jej liście :cwaniak:

Wczoraj tonine wydłubałem z podłoża i mimo że ma ładne nowe stożki wzrostu to korzenie jak wata, rozpuszczają się w palcach.

Tam gdzieś w dziale nawożenia jest temat o popalonych, ciekawy jestem czy znajdzie się chociaż jedna osoba która ma:

RO mineralizowane niskim mg, ca (ca poniżej 15ppm, stosunek ca do mg obojetny, tzn może byc 2:1, 3:1, 4:1, byleby ca było poniżej 15ppm)

NPK tez nisko, powiedzmy 5:0,2:5

mikro jakieś szczątki

i ma popalone? :zebranie:

i tak j/w czyli nawożenie nisko zamierzam prowadzić ten zbiornik
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: oldmike »

Ja na dziś mam 33k, 20ca i 4mg. I popalone (część) od cynku. Łódzkiego. To cynk chrzani stożki, nie potas.
Pozdrawiam
Michał
marlowe
Posty: 172
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:50
Imię: marcin
Lokalizacja: łódź
Płeć:

Post autor: marlowe »

Może i cynk pali ale nie tylko on, potas wiem ze nie pali.
Mam akwarium 50L gdzie wszystkiego było bardzo mało, jedyne czego było nieco więcej ale i tak niedużo to ca i mg, miałem niemiłosiernie pokręcona amanie a didek skarłowaciały.
Jedyne co zrobiłem to o połowę obniżyłem mineralizator ca/mg, po tym kroku ammania pieknie sie wyprostowała, wieczorem wstawie zdjecie poglądowe
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: oldmike »

To od magnezu. Moim zdaniem przy dużym oświetleniu jest zbędny w dużych ilościach. Przy niskim k miałem problem z każdą roślina. Do tego fosfor i chlorozy, więcej mikro bo brakuje fe i podniesienie k bo dziury w dolnych i sruu.winny potas.
Fe wchodzi na wysokim potasie i zerowym fosforze w kilka godzin. Pisze o nawozie żelazowym ze śladami innych pierwiastków. Niedobór Mn i szczytów nie ma. Potas zawsze pokaże fatalne nawożenie.
Pozdrawiam
Michał
marlowe
Posty: 172
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:50
Imię: marcin
Lokalizacja: łódź
Płeć:

Post autor: marlowe »

A ja cały czas powtarzam swoje, że na talerzu ma być mało wszystkiego, tyle żeby rosliny zjadły i zostają okruchy, bo jeśli się nażrą i zostanie to zaczną się blokady i problemy....
Mówisz Michał, że to od magnezu, ale ja światła mam niewiele, myslę że to bardziej wapń.
Ammania miała takie stożki popalone, że po ich odcięciu turlały się po podłodze jak kulki, zmniejszyłem ca (i nie powiem bo tym samym mg) i jak ręka odjął, pięknie wyprostowane stozki, a były kulki

Obrazek
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: oldmike »

Marcin, poniekąd oboje możemy mieć rację. Ca i mg pod względem chemiczno-biologicznym "pełnią" jedną funkcje. Blokują skutecznie potas. Roślina się kurczy i zasycha w wodzie. Też odcinałem kulki z ammani. A na brzegach czerń od żelaza który nigdy nie wejdzie do stożka jak jest fosfor w wodzie. A jak walczyć z chloroza? Wincyj mikro, wincyj. :mrgreen:
Pozdrawiam
Michał
marlowe
Posty: 172
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:50
Imię: marcin
Lokalizacja: łódź
Płeć:

Post autor: marlowe »

Tydzień minął, glony usuwam mechanicznie, rosliny nadal maja nowe stożki wzrostu, parametrów jeszcze nie mierzę. Podaje szczątkowe ilości KCI, kh2po4, nh4no3, nawóz żelazowy i mikro z Ferro+ (bo chcę skończyć butelkę ;)

Heaterkę specjalnie zapuściłem, żeby pokazać że ona do życia wymaga tylko miekkiej

Obrazek
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: oldmike »

To moja.
Zawartość w akwa 56Ca, 6,5Mg, 20k.
Obrazek
Pozdrawiam
Michał
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwaria Roślinne”