Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

112L na jałowym żwirze - eksperyment

Akwaria w stylu: Holenderskim, Nature, Ryuboku, Iwagumi

Moderator: Administracja

marlowe
Posty: 172
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:50
Imię: marcin
Lokalizacja: łódź
Płeć:

Post autor: marlowe »

Michał, ale na jakim podłożu?
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: oldmike »

marlowe pisze:Michał, ale na jakim podłożu?
Żwir. Nigdy nie miałem żadnego podłoża. O to Marcinie chodzi, że stereotypów odnośnie nawożenia jest zbyt dużo. Sam kilka stworzyłem :lol:
Pozdrawiam
Michał
marlowe
Posty: 172
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:50
Imię: marcin
Lokalizacja: łódź
Płeć:

Post autor: marlowe »

Ja już od dłuższego czasu kompletnie nie sugeruje się tym co mówi net, idę własną ścieżką ;)
Jakie masz kh i ph?
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: oldmike »

marlowe pisze:Ja już od dłuższego czasu kompletnie nie sugeruje się tym co mówi net, idę własną ścieżką ;)
Jakie masz kh i ph?
KH 3,8, ph nie mierzę. Phmetr w KCl się moczy :lol:
Jak rośliny pod zwrotnikiem rosną przy 0,4ppm CO2 to chyba 5ppm mi starczy. :lol:
Dwa bąble daje na sekundę na 170l.
Pozdrawiam
Michał
marlowe
Posty: 172
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:50
Imię: marcin
Lokalizacja: łódź
Płeć:

Post autor: marlowe »

Czas na poważniejsze rośliny, już zakupiłem Macrandre i jeszcze poluje na T.Belem jakby ktoś wiedział gdzie można kupić, proszę o info.
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: oldmike »

marlowe pisze:Czas na poważniejsze rośliny, już zakupiłem Macrandre i jeszcze poluje na T.Belem jakby ktoś wiedział gdzie można kupić, proszę o info.
Ciekawym Twoich wniosków na temat rotali. Czekam na nie.
Tylko jakbyś pisał co i ile dajesz bo "szczątkowe nawożenie" nic mi nie mówi. Dla jednych 5ppm K to wysoki poziom, dla innych 2ppm P to głodowanie roślin.
Pozdrawiam
Michał
marlowe
Posty: 172
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:50
Imię: marcin
Lokalizacja: łódź
Płeć:

Post autor: marlowe »

Na razie moje wnioski na temat rotali sa takie, że płożą sie po dnie mimo małego światła, tak jakby szukały papu w podłożu (ale tam go ni ma xd). Miałem tak kiedyś z green jak było duże światło, ale teraz jest go niewiele. Dziś wszystko pomierzę i dam znać.
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: oldmike »

marlowe pisze:Na razie moje wnioski na temat rotali sa takie, że płożą sie po dnie mimo małego światła, tak jakby szukały papu w podłożu (ale tam go ni ma xd). Miałem tak kiedyś z green jak było duże światło, ale teraz jest go niewiele. Dziś wszystko pomierzę i dam znać.
Płożą się? :lol:
No to jestem bardzo ciekawy pomiarów.

Edit: Ten lol oznacza, że był to mój odwieczny problem a nie, że nabijam się.
Pozdrawiam
Michał
marlowe
Posty: 172
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:50
Imię: marcin
Lokalizacja: łódź
Płeć:

Post autor: marlowe »

No i pomierzyłem.
k=12,5
no3=9,3
po4=0,07
fe=0,14
kh=0 (w kranie mam 5 ;)
gh=3
ph=5.1
mg wyszło poniżej skali
do ca nie mam testu

Skorygowałem przez podsypnięcie fe i P, dałem też łyżeczkę salty shrimp dla podniesienia ca/mg.
Generalnie nie można narzekać, du** też nie urywa. Nienarzekam bo żadna roślina nie gnije, każda wykazuje wzrost, a du** nie urywa bo przy większości ten wzrost jest bardzo mały, np. ludwigia super red chyba 1cm przybyła przez 2 tyg. A arcuata prawie stoi. Ale te rośliny mogą też zakłamywać, bo wiem jak powinny wyglądać, a u mnie wyglądaja zupełnie inaczej, jakieś emersy pewnie zakupiłem, jutro wtykam macrandre ;)
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: oldmike »

Można wiedzieć czemu podsypales fe jeszcze?
Pozdrawiam
Michał
marlowe
Posty: 172
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:50
Imię: marcin
Lokalizacja: łódź
Płeć:

Post autor: marlowe »

tak, dla podtrzymania 0,3ppm to za dużo w/g Ciebie?
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: oldmike »

marlowe pisze:tak, dla podtrzymania 0,3ppm to za dużo w/g Ciebie?
Moim zdaniem dorobisz się jedynie krasnych na liściach a wpierw spirogyne.
Myślałem, że masz chlorozy dlatego dałeś.
Może poczekajmy na dalszy rozwój wypadków. Obstawiam, że idziesz w złym kierunku, też tą drogą szedłem kiedyś ale musisz się przekonać. Masz żwir a żwir nie fałszuje obserwacji.

Edit: Jak mieszkasz w pobliżu Bałut, zapraszam. Przyjedziesz z piwem, dostaniesz herbatę. :lol: Pokażę Ci nadmiary fosforu, żelaza, manganu, cynku i łącznego mikro. Wszystko na wysokim potasie. Szkoda Twoich pieniędzy na rośliny i na nawozy gdyż ja już pewne rzeczy przeżyłem. A wysoki potas po prostu nie wybacza błędów. Przyjedziesz, zobaczysz przegrane bitwy a potem wygraną wojnę. :lol:
Pozdrawiam
Michał
marlowe
Posty: 172
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:50
Imię: marcin
Lokalizacja: łódź
Płeć:

Post autor: marlowe »

Tak dla uściślenia wątku, na czym ja tu sie skupiam. W tym eksperymencie chce prowadzić akwarium na bardzo niskich poziomach nawozów, tak żeby wszystkiego było ledwo co, na granicy zera. Tu nie będzie jazdy na wysokim potasie. Może rzeczywiście mając fe 0,1 niepotrzebnie podnosiłem do 0,3 - mój błąd. Zamysł nie poszedł w parze z czynem ;)

Inspiracją do takiego sposobu poprowadzenia akwarium było moje krewetkarium, gdzie nie nawoziłem nic (totalnie nic) a przez cały długi rok rosliny były w znakomitej kondycji. Tyle że tam była na dnie beni, pomyślałem sobie więc, zrobie to samo tylko zamiast beni - czysty żwir, nic nie zmieniający parametrów wody. Benibachi jest dla krewet nie lubiących nawozów, więc nie sądzę żeby producent tego podłoża coś tam w dużych ilościach dał z nawozów. Brnąłem trochę wątek beni ale nie uzyskałem od producenta odpowiedzi co zawiera podłoże.

Pierwotnie też nie chciałem ryb w tym zbiorniku żeby nie wpływały na parametry ;) Niestety tu też się ugiąłem i pływa 8 ramirezów ;)

A za zaproszenie dzięki, na pewno skorzystam.
marlowe
Posty: 172
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:50
Imię: marcin
Lokalizacja: łódź
Płeć:

Post autor: marlowe »

Kolejny tydzień minął, generalnie jestem zadowolony z roślin, myślałem że początek będzie zdecydowanie trudniejszy.

Glon odpuścił w 80%, także też sukces. Ewidentnie była to wina mocnego światła i nisko zawieszonego, zmniejszyłem, podwyższyłem o 30cm nad zbiornikiem i jest OK. Na zdjęciach widac jeszcze sporo zielenic i zielonej waty nitkowej ale to pikuś w porównaniu z tym co miałem

Najładniej wyglądają i szybko rosną heaterka, wallichii, staurogyne i przede wszystkim tonina fluviatilis która nigdy nie miała w moich zbiornikach na aktywnym takich wielkich przyrostów. Zakupiłem 3 łebki a teraz mam z 10, to bardzo cieszy bo roslina ma niesamowita zieleń, podobną do tej która ma heaterka, zdjęcia tego nie oddają.

Nie wiem jaką rośliną jest w prowadzeniu Echinodorus tenellus parvulus, mam to ziele pierwszy raz i chyba robi się chwaścior, bo podżwirowych kłaczy jest masa i istnieje obawa że zdominuje zbiornik jak go tak zostawię.

Tragedia jest tylko z rośliną która dostałem o nazwie LUDWIGIA SUPER RED. Nie przypomina mi tej rośliny, bo miałem ją wielokrotnie i nie była podobna do wersji mojej super red. Myślałem że to emers i się przekształci z upływem czasu, ale nie, wygląda cały czas dziwnie, także prosba o identyfikacje czy to rzeczywiście Ludwigia super red.

Warto jeszcze kilka słów napisać o rotali macrandra, posadzona z 7 dni temu, stozki nie sa popalone ale małe, myślę że to małe światło albo ...pierwiastki ;)
Arcuata też rośnie ale nie przypomina siebie, cały czas daje jej czas, myslę że w końcu zaskoczy. Po raz pierwszy tez mam hedyotis salzmanii i cóz mozna napisać? Jest bo jest ze 2 cm urosła przez ten miesiąc, też daje jej czas....


Obrazek

Rotala wallichii
Obrazek

macrandra , heaterka i tonina fluviatilis
Obrazek

Staurogyne Repens
Obrazek

Echinodorus tenellus parvulus
Obrazek

Hedyotis salzmanii
Obrazek

jakaś alternanthera ;)
Obrazek

Ludwigia arcuata
Obrazek[/b]

niby ludwigia super red
Obrazek

cały czas proszę o info kto ma toninę belem, chętnie kupie z 10-20 gałązek
Awatar użytkownika
pawprz
Posty: 2006
Rejestracja: 24 mar 2015, 9:40
Imię: Paweł
Lokalizacja: Mielec/Wola Mielecka
Akwarium: 112L, 20L, 20L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: pawprz »

Ta ludwiska bardzo podobna jest jest do ludwigia senegalensis. Kształt lisci i barwa podobna. miałem ja kiedyś stąd nasuneła mi sie od razu na myśl
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwaria Roślinne”