Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

112L na jałowym żwirze - eksperyment

Akwaria w stylu: Holenderskim, Nature, Ryuboku, Iwagumi

Moderator: Administracja

oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: oldmike »

marlowe pisze:.. Ewidentnie była to wina mocnego światła i nisko zawieszonego, zmniejszyłem, podwyższyłem o 30cm nad zbiornikiem i jest OK...
Hm, światło nie powoduje glonów. Jedynie katalizuje ich wzrost przy niedopracowanym nawożeniu.
Przy tym oświetleniu co masz, ciężko mówić o interakcjach pomiędzy pierwiastkami. Rośnie na tyle wolno, że roślina ma czas poukładać sobie prawidłowe proporcje.
Jedynie do wallichi bym się przyczepił bo widzę tam fosfor w szczycie. Igiełki muszą być proste.
Masz parcie na fosfor, to widać po glonach. Przy takim oświetleniu i obsadzie rybnej chyba bym nie myślał o ekstra fosforze. Rośliny akwariowe nie mają bulw by magazynować powstałe substraty, nie dają ziaren pokrytych fitynami (fosforany) zatem fosforu nie potrzebują aż w takich ilościach jak ziemne i słynny stosunek NPK się nie sprawdza (u mnie). Ja nie wiem jak wygląda niedobór P na roślinie. Kropy tak, ale to przecież glon pokazuje, a co pokazuje roślina? Przed wsadzeniem węgla miałem glony. I do tego 100ppm NO3 się dorobiłem bawiąc się mocznikiem. Przez tydzień miałem zerowy fosfor i najbardziej zaglonione liście stały się czyściutkie.
Większe liście to większa dostępność pierwiastków. I to tylko potas zapewni. Problem z potasem jest taki, że nie segreguje pierwiastków na potrzebne/niepotrzebne. Zwiększy przyswajanie NO3, Ca, Mg ale również i mikro jak jest w wodzie.

Masz już wzrost co Cię cieszy, teraz kombinuj by był prawidłowy a na końcu wybarwianie. Nie ma możliwości na żwirze innej jak wspólne, tożsame wnioski o czym się przekonasz.
A jak Cię wkurzy wreszcie zielona wallichi to opuścisz belkę.

Kombinuj żwirkowcu, kombinuj. Bo takich żwirowych dinozaurów już nie ma. :lol:

BTW. W niedzielę też kupię 3 pary Ramirezek na naszej giełdzie bo lubię te ryby. I problem czy dawać fosfor czy nie, sam się rozwiąże,
Pozdrawiam
Michał
marlowe
Posty: 172
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:50
Imię: marcin
Lokalizacja: łódź
Płeć:

Post autor: marlowe »

oldmike pisze: W niedzielę też kupię 3 pary Ramirezek na naszej giełdzie bo lubię te ryby. I problem czy dawać fosfor czy nie, sam się rozwiąże,
Znaczy się że ramirezy tak srają fosforem? :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Też lubię ramirezy, zawsze je miałem z innymi rybami, teraz są tylko ramirezy, było 8 sztuk zostało 5 i chyba juz tak pozostanie.

Inspiracją do prowadzenia tego akwarium było to akwarium:
Obrazek

To jest moje aktualne akwarium na benibachi, bez kropli nawozów, małe światło, mało co2. Założone 1.06.2017 i w takim stanie pociągnie bez problemu 1 rok. wiem to bo to mój 3 zbiornik tego typu.

Bardzo mnie korci postawić jeszcze zbiornik z podłożem - same kulki gliniano-torfowe, nic tylko kulki, przysypane ewentualnie 1-2 cm warstwą żwiru, albo niczym ;) Próbował ktoś czegoś takiego?
Awatar użytkownika
pawprz
Posty: 2006
Rejestracja: 24 mar 2015, 9:40
Imię: Paweł
Lokalizacja: Mielec/Wola Mielecka
Akwarium: 112L, 20L, 20L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: pawprz »

marlowe nie miałeś na benibachi braków azotualbo innych braków? Ja ostatnio obserwuje zółknienie heńka, podejrzewałem azot,ale to chyba jednak nie to bo ryby sr..ą
marlowe
Posty: 172
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:50
Imię: marcin
Lokalizacja: łódź
Płeć:

Post autor: marlowe »

Paweł ja nic nigdy nie lałem a to już mój 3 taki zbiornik. Poprzedni po roku używania musiałem zlikwidować bo miałem przeprowadzkę, po roku nie lania niczego wyglądał tak:

FILM

Nie wiem dlaczego ci żółknie, ja nie mam praktycznie w ogóle krewet i rośnie bujnie, może masz światło za duże? Ja mam lampkę CHIHIROS Crystal LED 501, ma 54 ledy po 0,5W każda, ma 5 poziomów świecenia a ja świecę na 1 góra 2 poziomie. Śmiem twierdzić że nie ma zioła którego bym nie posadził i się nieprzyjmie.

Myślę że to całe nawożenie to pic na wodę, wystarczy naprawde niewiele albo nic (w przypadku benibachi) i rosliny będa rosły. Oczywiście nie uświadczymy wybarwień czy wielkości liścia - do tego juz potrzeba nawożenia i dużego światła ;)

EDIT: Aha, jedna uwaga, ja nie miałem nigdy heńka, miałem różne trawniki ale heńka nie, może rzeczywiście u mnie też z nim byłaby klapa, ale bedę w kakadu to kupię i z ciekawości przetestuje
Awatar użytkownika
pawprz
Posty: 2006
Rejestracja: 24 mar 2015, 9:40
Imię: Paweł
Lokalizacja: Mielec/Wola Mielecka
Akwarium: 112L, 20L, 20L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: pawprz »

Nie chcę ci zaśmiecać tematu, ale popatrz kolorek też jest :

Obrazek

Światło mam 2x19 wat T8 wiec chyba nie dużo. mógłbym odpalić jeszcze ledy ale sie boje dziur w roślinach z niedoborów
Script
Posty: 17
Rejestracja: 06 sie 2013, 11:37
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Nowa Dęba
Płeć:

Post autor: Script »

@pawprz co to za rybki te dwie na srodku nad roslinkami ? :D
Awatar użytkownika
pawprz
Posty: 2006
Rejestracja: 24 mar 2015, 9:40
Imię: Paweł
Lokalizacja: Mielec/Wola Mielecka
Akwarium: 112L, 20L, 20L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: pawprz »

Pseudomugil furcatus
marlowe
Posty: 172
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:50
Imię: marcin
Lokalizacja: łódź
Płeć:

Post autor: marlowe »

Po miesiącu bez wiekszych zmian, wszystko ładnie rośnie, nie występują rosliny które nie rosną ;) doczepic się mozna o jakośc roslin, macrandra n/p ma małe liście. Po glonach nitkowato-watowych przychodzą zielenice (cały czas czekam na sinice :mrgreen: )

W weekend tne i zagęszczam, wydzielam też sektory dla poszczególnych gatunków żeby to nabrało jakiegos wyglądu, na tym etapie juz mozna to robić.


Obrazek
Awatar użytkownika
Tomasz S
Posty: 68
Rejestracja: 28 lut 2015, 22:48
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Brzesko
Akwarium: 200l; HQI 2x70W
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: Tomasz S »

Koledzy a czy ten eksperyment przejdzie przy akwarium z warstwą ziemi na spodzie?
Też mam problemy z paleniem stożków w moim domyśle przez potas. I nasuwa mi się pytanie czy roślinom może wystarczyć fosfor tylko z podłoża.
marlowe
Posty: 172
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:50
Imię: marcin
Lokalizacja: łódź
Płeć:

Post autor: marlowe »

Rośliny rosną, glon już mniej ;) Mam wrażenie że brak po4 to mocno zahamowany wzrost i glona ale tez roslin.
Tomek na ziemi bardzo przyjemnie sie prowadzi zbiornik, miałem kilka, a palenie stożków to na pewno nie potas. Poczytaj forum.

Obrazek
Awatar użytkownika
pawprz
Posty: 2006
Rejestracja: 24 mar 2015, 9:40
Imię: Paweł
Lokalizacja: Mielec/Wola Mielecka
Akwarium: 112L, 20L, 20L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: pawprz »

Noooo niezłe cacko a Tonina mhhhhh muszę ci dwie gałązki zajumać. Może będą na beni rosły :D
marlowe
Posty: 172
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:50
Imię: marcin
Lokalizacja: łódź
Płeć:

Post autor: marlowe »

Na beni na bank bedzie rosła, jesli lejesz RO to na 100%. A jak bede przycinał moge ci wysłać parę łodyg, mnie tu taki jeden duszek ;) tez pomaga, to i ja chetnie sie podziele
Awatar użytkownika
duch amazonski
Posty: 1932
Rejestracja: 03 wrz 2014, 19:44
Imię: Darek
Lokalizacja: LUBLIN
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: duch amazonski »

Ło matko, co to się stanęło? :mrgreen: Pięknie!!!!!!
Następne Moje wcielenie będzie coś w ten deseń. Teraz mam ze 20 gatunków. ;)
Prawdziwy mężczyzna płacze tylko wtedy, gdy szampon szczypie w oczka.
Awatar użytkownika
Tomasz S
Posty: 68
Rejestracja: 28 lut 2015, 22:48
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Brzesko
Akwarium: 200l; HQI 2x70W
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: Tomasz S »

marlowe pisze:Rośliny rosną, glon już mniej ;) Mam wrażenie że brak po4 to mocno zahamowany wzrost i glona ale tez roslin.
Tomek na ziemi bardzo przyjemnie sie prowadzi zbiornik, miałem kilka, a palenie stożków to na pewno nie potas. Poczytaj forum.
Mam nadzieje, że to do mnie :mrgreen: Fosfor już sprawdziłem - musi być podawany bo jest znacznie gorzej.
Czytałem już prawie wszystko... I to nie tylko na podforaku. Daję potas już tylko z KNO3. Dziwne jest to, że jeszcze nigdy test na Potas (zoolek) nie pokazał mi poniżej 25 ppm - chociaż daję go już przez 2 miesiące poniżej 10 ppm/tyg. Czy ziemia może potas oddawać?

Teraz zaczynają mi się pojawiać takie liście czy może to być oznaka niedoboru potasu?
Jak znowu trochę dołożę K to wszystko stanie i trafi stożki wzrostu. Nie mam już pomysłów.

Obrazek
marlowe
Posty: 172
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:50
Imię: marcin
Lokalizacja: łódź
Płeć:

Post autor: marlowe »

Tomasz S pisze:
marlowe pisze:Rośliny rosną, glon już mniej ;) Mam wrażenie że brak po4 to mocno zahamowany wzrost i glona ale tez roslin.
Tomek na ziemi bardzo przyjemnie sie prowadzi zbiornik, miałem kilka, a palenie stożków to na pewno nie potas. Poczytaj forum.
Mam nadzieje, że to do mnie :mrgreen:
Jasne ;)
To co tutaj jest opisane dotyczy tylko zbiorników na żwirku, to zupełnie inne nawożenie, nie sugerowałbym się tym mając podłoże ziemie.
Miałem ziemie wiele razy i to wdzięczne podłoże, prowadziłem taki zbiornik zupełnie bez nawożenia i było OK. Ja generalnie jestem zwolennikiem minimalnego nawożenia, nawet teraz mimo mega światła (0,86w/L w ledach) nawożę naprawde niewiele, 1 raz w tygodniu. Bardziej bym obstawiał blokowanie a nie niedobory
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwaria Roślinne”