Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Zawartość fosforu w akwarium.

Makro, supermakro, mikro - jak sobie z tym radzić i zapewnić piękne rośliny w akwarium?

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
mazmaciek
Mecenas
Posty: 977
Rejestracja: 20 mar 2018, 1:00
Imię: Maciek
Lokalizacja: okolice Leżajska
Akwarium: 180+75+3
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: mazmaciek »

nie wiem czy przypadkiem glin nie łączy się z wapniem , przynajmniej w środowisku glebowym tak jest.
może zmniejsza twardość
poza tym jest to straszliwa trucizna dla roślin i zwierząt
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: oldmike »

mazmaciek pisze:nie wiem czy przypadkiem glin nie łączy się z wapniem
Oba pierwiastki są kationami zatem nie bardzo. Może to było w kontekście węglanu wapnia?

Zmiękczaczem w tym składzie może być bar jeżeli jest węglanem. W necie piszą, że służy do zmiękczania wody kotłowej ale jaka reakcja zachodzi to nie wiem. Węglan z wapniem a bar z siarczanem?
mazmaciek pisze:poza tym jest to straszliwa trucizna dla roślin i zwierząt
Dlatego tego składu nie traktuję jako wolne jony tylko jako trudno rozpuszczalne związki, bo raczej wszystko by padło przy takich stężeniach.

Też czytam o nawożeniu w kontekście gleby, bo skąd czerpać wiedzę? Fosfor jest najlepiej dostępny w zakresie pH=5-7. Powyżej 7 dominują pewnie jony HPO4-- i jest wiązanie z Ca2++.
Poniżej 5 w glebie uwalniane są jony metali i wiążą fosforany. Jak odzyskać wtedy fosforany? Wprowadzając kwasy humusowe które chelatują jony metali. Na takiej zasadzie działa biotop Amazonii bo inaczej zawsze byłby ciągły niedobór Fe.
Ciężko zatem interpolować nawożenie doglebowe w kontekście nawożenia słupa wody w akwarium.
Posługiwanie się składem biotopów również dla mnie jest mylne. Co mi żwirkowcowi po informacji, że w tym biotopie jest K=2ppm jak koryto rzeki czy dno jeziora wysłane jest iłami a brzegi warstwą próchnicy czyli różnymi koloidami. Tam jest bogactwo minerałów w tym i K.
Pozdrawiam
Michał
Asilia
Posty: 177
Rejestracja: 03 maja 2020, 10:00
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Mikołów
Płeć:

Post autor: Asilia »

A co jeśli pyli szyby na twardo czyli wtedy brakuje po4 tak mam na jalowym podłożu,zjezdzan z po4, daje tylko no3 a na noc mikro no chyba że to mikro robi mi taki pyłek na szybie z mini włoskami
Awatar użytkownika
mazmaciek
Mecenas
Posty: 977
Rejestracja: 20 mar 2018, 1:00
Imię: Maciek
Lokalizacja: okolice Leżajska
Akwarium: 180+75+3
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: mazmaciek »

Ogranicz micro, u mnie zawsze pyli szyby przy zbyt dużej dawcę żelaza
Asilia
Posty: 177
Rejestracja: 03 maja 2020, 10:00
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Mikołów
Płeć:

Post autor: Asilia »

Ok i ci faktycznie działa to po4 na minimalnych dawkach?
Awatar użytkownika
mazmaciek
Mecenas
Posty: 977
Rejestracja: 20 mar 2018, 1:00
Imię: Maciek
Lokalizacja: okolice Leżajska
Akwarium: 180+75+3
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: mazmaciek »

dodaję tyle fosforu co jest w połowie dawki jakiegoś tam AIO trzy razy w tygodniu i wszystko żyje
Asilia
Posty: 177
Rejestracja: 03 maja 2020, 10:00
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Mikołów
Płeć:

Post autor: Asilia »

Coś mi się rośliny zaczęły robić białe, strasznie straciły kolor a i tępo wzrostu strasznie zmalało, nie wiem czy na zwirku jalowym dobrym rozwiązaniem jest trzymanie tak nisko po4
Awatar użytkownika
mazmaciek
Mecenas
Posty: 977
Rejestracja: 20 mar 2018, 1:00
Imię: Maciek
Lokalizacja: okolice Leżajska
Akwarium: 180+75+3
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: mazmaciek »

a jak z magnezem ?
Asilia
Posty: 177
Rejestracja: 03 maja 2020, 10:00
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Mikołów
Płeć:

Post autor: Asilia »

Mg 15 ca 50
Tylko teraz pytanie mam ph bardzo nisko bo 5.5 a kh 2 czy to nie jest wina zbyt wysokiego co2 w baniaku że potracily się kolory?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nawożenie roślin”