Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Razbora borneańska/ brigittae

Nasze doświadczenia z konkretnymi gatunkami ryb, tu również pytamy o obsadę.

Moderator: Administracja

lesiuuu
Posty: 12
Rejestracja: 29 paź 2017, 20:50
Imię: Marcin
Lokalizacja: Wrocław
Płeć:

Razbora borneańska/ brigittae

Post autor: lesiuuu »

Witam jestem tu nowy, więc na początku chciałbym wszystkich serdecznie powitać.

Posiadam tytułowych rybek 30 szt, pływają w 240l baniaku z 8 otoskami i nie zliczoną ilością red cherry, moje pytanie brzmi: czy ktoś miał już wcześniej z nimi do czynienia ? jak wygląda ich rozmnażanie ? w wyszukiwanych stronach piszą różnie, że rozrzucają ikre, że składają na liściach, co strona to inny opis, ale jak jest naprawdę? jakich parametrów potrzebują aby wykazywały chęć do rozrodu?.

Parametry obecne w akwa:
gh-5
kh-4
ph- 6,2- 6,6
no3-1-5
po4- 0,2

obecnie karmione suchym pokarmem oraz grindalem.
Awatar użytkownika
jaacek
Posty: 121
Rejestracja: 01 gru 2009, 20:10
Imię: jacek
Lokalizacja: podkarpacie
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: jaacek »

Jak wszystkie z rodziny karpiowatych rozrzucają ikrę ale ikra jest tak mała ze ją trudno gołym okiem dostrzec w akwarium dekoracyjnym wodę masz dobrą zszedł bym trochę niżej z ph ale jak chcesz mnożyć to spróbuj w osobnym małym zbiorniku 10 litrów spokojnie wystarczy dodaj trochę garbników torfinu czy szyszkę olchy co masz ,na dno mchu jawajskiego lub rogatka temperatura 26-28 .C mały ruch wody zwykły filierek gąbkowy starczy
lesiuuu
Posty: 12
Rejestracja: 29 paź 2017, 20:50
Imię: Marcin
Lokalizacja: Wrocław
Płeć:

Post autor: lesiuuu »

Posiadam akwa 30l i powoli szykuje ruszt ikrowy, szyszki olchy mam, rogatka i mech tez, być może w tym tygodniu lub następnym zacznę próbę rozmnożenia, jeśli kogoś to interesuje mogę zrobić jakąś fotorelacje, jeśli nie to dziękuje za informacje i porade. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
jaacek
Posty: 121
Rejestracja: 01 gru 2009, 20:10
Imię: jacek
Lokalizacja: podkarpacie
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: jaacek »

Na ruszt użyj drobnej siatki oczka 3 mm maksimum bo jak dasz większe to utkną ci w nim ryby odłów najlepiej małe stado tak z10 szt. ja zrobiłem ruszt z pasków szakla i siatki PCV do kupienia w ogrodniczym
Obrazek
lesiuuu
Posty: 12
Rejestracja: 29 paź 2017, 20:50
Imię: Marcin
Lokalizacja: Wrocław
Płeć:

Post autor: lesiuuu »

Mam firane o oczkach max 2mm, już się moczy w wodzie, jutro pokombinuje z ramką, może też użyje szkła.

Parametry w tym akwa planuje Gh-4 Kh-3 Ph-6
Awatar użytkownika
kuba4410
Posty: 666
Rejestracja: 06 kwie 2013, 17:24
Imię: Kuba
Lokalizacja: Mielec/Kraków
Akwarium: [63] Gupiki i Galaxy
Płeć:

Post autor: kuba4410 »

Powodzenia ;) A fotorelację bardzo chętnie zobaczę i myślę że nie tylko ja :D
Awatar użytkownika
Blondona
Posty: 339
Rejestracja: 15 sty 2017, 18:24
Imię: Agnieszka
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: Mam!!!!!!!!!
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: Blondona »

Też chcę fotki :D
lesiuuu
Posty: 12
Rejestracja: 29 paź 2017, 20:50
Imię: Marcin
Lokalizacja: Wrocław
Płeć:

Post autor: lesiuuu »

No i ruszyło, wiem że nie wygląda to zbyt pięknie, siatka nie jest rozłożona na całe akwarium choć taki był zamiar, niestety lenistwo oraz brak czasu dało góre. Akwarium 30l aquaela, zalane około 20l, 3 strony obklejone czarna folią samoprzylepną, wode miesza mały filtr kaskadowy, temp 26, Gh-4 Kh-0 Ph-6,2 plastikowe pudełko i na to rozłożona firana o małych oczkach, na górze kępka mchu oraz rogatek, całość przyciemnia pistia. Wlałem wywar z szyszek czarnej olchy, oraz JBL Ph-minus w celu obniżenia ph. Rybki wpuszczone około godz. 18- 6szt, niestety wybierane losowo- sugerowałem się tym ze samica ma większy brzuszek, domniemanie 3 samce 3 samice, wcześniej karmione ostro grindalem w głównym baniaku. Według informacji zaczerpniętych z internetów tarło powinno się zacząć jutro rano. Proszę o wyrozumiałość oraz porady, jest to moja pierwsza próba rozmnożenia karpiowatych.

www.fotosik.pl/zdjecie/6859148ed7821867
Akwarium tarliskowe

www.fotosik.pl/zdjecie/a00d72bd0e5d374f
Akwarium tarliskowe i akwarium główne
Awatar użytkownika
Blondona
Posty: 339
Rejestracja: 15 sty 2017, 18:24
Imię: Agnieszka
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: Mam!!!!!!!!!
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: Blondona »

Fajna szafka na drugim linku, na akwa się nie znam :)
Awatar użytkownika
K2
Administracja
Posty: 3441
Rejestracja: 28 cze 2011, 7:53
Imię: Rafał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 240Skalarium/40
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: K2 »

lesiuuu, wrzuć foty przez naszą wgrywajkę bo za jakiś czas zdjęcia znikną, na górze strony masz odnośnik.
Awatar użytkownika
jaacek
Posty: 121
Rejestracja: 01 gru 2009, 20:10
Imię: jacek
Lokalizacja: podkarpacie
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: jaacek »

W tarliskowym światło zbędne, chyba ze tylko do fotek
lesiuuu
Posty: 12
Rejestracja: 29 paź 2017, 20:50
Imię: Marcin
Lokalizacja: Wrocław
Płeć:

Post autor: lesiuuu »

Narazie nic się nie dzieje, rybki spokojne, woda zrobiła się herbaciana od szyszek olchy, ph podskoczyło do 6,8 poczekam do jutra, jeśli nic się nie będzie działo planuje zrobić drugą próbę tym razem z dodatkiem podłoża benibachi żeby ustabilizować ph i inną partią rybek.

Podmiana wody 5l na zimną- może zachęci do tarła
Awatar użytkownika
jaacek
Posty: 121
Rejestracja: 01 gru 2009, 20:10
Imię: jacek
Lokalizacja: podkarpacie
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: jaacek »

Pośpiech niewskazany zakwaś wodę do podmian i stopniowo dolewaj do tarliskowego nie dawaj żądnego podłoża samo szkło daj im trochę czasu i obserwuj
Jak masz dołóż trochę roślin najlepiej mchu
lesiuuu
Posty: 12
Rejestracja: 29 paź 2017, 20:50
Imię: Marcin
Lokalizacja: Wrocław
Płeć:

Post autor: lesiuuu »

Niestety nie mam więcej mchu, rybki zostaną jeszcze parę dni, codziennie podmienię wodę. Dołożyłem 4 rybki, jest teraz 10

Dzień drugi próby rozmnożenia-

Rano coś jakby się działo, niestety akwa stało w salonie gdzie wpadła moja córka i narobiła hałasu, ryby się popłoszyły, szybko interweniowałem i przeniosłem do sypialni gdzie jest cisza i spokój, podmieniłem wodę w ilości 40% na wodę o parametrach Gh-3 Kh-1 Ph- 6
lesiuuu
Posty: 12
Rejestracja: 29 paź 2017, 20:50
Imię: Marcin
Lokalizacja: Wrocław
Płeć:

Post autor: lesiuuu »

4 dzień od wpuszczenia rybek, podniosłem temp do 28, rano wkońcu coś zaczęło się dziać, samce się wybarwiły odprawiają jakieś tańce wokół samic, choć same samice bez większego zainteresowania, no cóż czekam na rozwój wydarzeń
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ryby w akwarium”