Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

[96l] Bańka

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
SGN77
Posty: 32
Rejestracja: 24 lis 2017, 11:39
Imię: Marcin
Lokalizacja: Leżajsk
Akwarium: 96l
Płeć:
Wiek: 28

[96l] Bańka

Post autor: SGN77 »

Na forum od kilkunastu minut wiec pasuje sie przywitać :)

Witam wszystkich bardzo serdecznie, mam na imię Marcin i mam 21 lat.
Akwarystyką interesuje od jakiegoś czasu, ale dopiero teraz postanowiłem zająć sie tym na "poważnie".

Akwarium OptiWhite

Litraż : 96l
Wymiary : 60x40x40
Filtracja : JBL e701
Oświetlenie : 27W PowerLed (8x FullSpectrum, 7x 6500k, 12x 8500k)
Ogrzewanie : Przepływowy Hydor 200W
CO2 : TAK butla 2l

Podłoże:
3l JBL Volcano Mineral a na to 9l ADA AQUA SOIL AMAZONIA NORMAL + 10-15szt kulek glinianu-torfowych.
Do tego dwa szare kamienie i jeden mały korzeń.

Flora:
Hemianthus micranthemoides
Alternanthera Reineckii roasnervig
Lobelia Cardinalis sp MINI
Micranthemum monte carlo
Eleocharis Parvula
Alternanthera Reineckii mini
Rotala Rotundifolia
Rotala Colorata
Micranthemum Umbrosum
Limnophila SP Vietnam mini

Fauna: BRAK (zapraszam do działu "Dobór obsady", może ktoś mnie zainspiruje:)

Akwarium zalane dokładnie 17 godzin temu, woda 50/50 RO/odstana kranówa.
Testów jeszcze nie robiłem, planuje je zrobić po co najmniej 24h.


Zdjęcia:

Obrazek

Obrazek

Czekam na rozwój sytuacji, zobaczymy co z tego będzie.
Coś cie zaintrygowało? Nie do końca miałem racje w jakiejś kwestii? Pisz śmiało, chce sie nauczyć jak najwięcej :)
Awatar użytkownika
pawprz
Posty: 2006
Rejestracja: 24 mar 2015, 9:40
Imię: Paweł
Lokalizacja: Mielec/Wola Mielecka
Akwarium: 112L, 20L, 20L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: pawprz »

Witamy serdecznie. Akwarium ma potencjał. Będę pilnie obserwował.
Awatar użytkownika
SGN77
Posty: 32
Rejestracja: 24 lis 2017, 11:39
Imię: Marcin
Lokalizacja: Leżajsk
Akwarium: 96l
Płeć:
Wiek: 28

Post autor: SGN77 »

Porobiłem pierwsze testy (testy jbl combiset)

ph - poniżej 6
kh - niemierzalne
gh - 2 - 2,5 stopnie niemieckie
fe - 0,035
no2 - 0,05
no3 - 7,5

Jak interpretować te wyniki? Zaprzestać dozowania CO2? Aktualnie mam 1 bąbelek na sekunde.
To wszystko co mogłem zmierzyć, jakie uzupełnienia dokupić? Co jest niezbędne? Rośliny dobierałem mało-średnio wymagające, ale za bardzo nie znam sie na nawożeniu, posiadam tylko gotowe zestawy 8-) AQUAPLASTAAQUARISTIC -
aqua potassium plus
aqua makro plus
aqua gainer plus
agua carbo plus

Nie chciałbym "bawić sie" w te wszystkie ppm zbyt często, ale jeśli będzie taka potrzeba to trudno.
Ogólnie traktujcie mnie jako kompletnego laika, może będzie łatwiej :P
Czekam na wasze sugestie.
Awatar użytkownika
duch amazonski
Posty: 1932
Rejestracja: 03 wrz 2014, 19:44
Imię: Darek
Lokalizacja: LUBLIN
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: duch amazonski »

Możesz zaprzestać dozowania CO2, tylko w nocy. :)
Skąd pomysł na kulki gt? Podłoże aktywne masz i zasobne w to i owo.
Jakbyś miał nawozy Ady, to byś mógł się nie bawic w ppm i to bardzo długo. Hihi
Prawdziwy mężczyzna płacze tylko wtedy, gdy szampon szczypie w oczka.
Awatar użytkownika
pawprz
Posty: 2006
Rejestracja: 24 mar 2015, 9:40
Imię: Paweł
Lokalizacja: Mielec/Wola Mielecka
Akwarium: 112L, 20L, 20L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: pawprz »

Hm ja tam się nie znam, ale po dobie robisz testy i już pytasz co robić? Ja myślę że te pytania będą aktualne po testach za tydzień dwA

[ Dodano: 2017-11-24, 21:20 ]
Pilnuj żeby światło po 5-6 godzin po tygodniu zwiększając b o z glonow nie wyjdziesz. A tak testy mało warte. Cykl azotowy nie domnkniety żeby nie napisać zaczety
Awatar użytkownika
duch amazonski
Posty: 1932
Rejestracja: 03 wrz 2014, 19:44
Imię: Darek
Lokalizacja: LUBLIN
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: duch amazonski »

A dlaczego ma świecić 5-6h?Bo glony? Ja swiecilem 8h i nie miałem glonów na Adzie.
Pierwszy miesiąc- potas, ale to chyba wiesz.
Prawdziwy mężczyzna płacze tylko wtedy, gdy szampon szczypie w oczka.
Awatar użytkownika
SGN77
Posty: 32
Rejestracja: 24 lis 2017, 11:39
Imię: Marcin
Lokalizacja: Leżajsk
Akwarium: 96l
Płeć:
Wiek: 28

Post autor: SGN77 »

I po to zarejestrowałem sie na forum :mrgreen: , chce nauczyć sie od bardziej doświadczonych kolegów/koleżanek.
Co do CO2, nie mam elektrozaworu, chciałem dawkować co2 24h na dobe, myle sie? Dokupić elektrozawór?
Kulki dałem, bo miałem, podzieliłem na 1/2 i wsadziłem w ade, myślałem, że nie zaszkodzi, ale moge sie mylić, nadgorliwość gorsza od faszyzmu :/ .
Testy zrobiłem bo chciałem nauczyć sie ich obsługi, wyniki miałem to czego ich nie upublicznić szereszemu gronu? Chodziło mi też o informacje jakie uzupełnienia dokupić. Z tego co doczytałem to potrzebuje jeszcze NH3/NH4 i PO4,(może dokładniejsze ph jeszcze) indykator mam i obsługę znam.
To ze Potas lać to wiem, podmiany co dwa dni po 40-50% przez pierwsze tygodnie też wiem.
O umiarkowanym doświetlaniu dowiedziałem sie niedawno- stosuje sie do zaleceń, 7-8h dziennie i z każdym tygodniem zwiększać.

Teraz pytania, poza potasem nie lać nic? Ile ppm tygodniowo potasu? 20ppm będzie OK?

Krytykować, poprawiać, dyskutować, na tym mi zależy. Jakiś bio start? Filtr był przepłukany po starym aqwa, ale nie sterylny. Zawsze moge podjechać po jakieś bakterie

W gre wchodzą też delegacje, od niedzieli godziny 22(trzeba sie wyspać) do piątku 20 (powrót) jestem na wyjeździe, przy dojrzałym zbiorniku było by ok, ale czy jest ok żebym w piątek robił podmianę 40-50% i w niedziele to samo? Angażować domowników w pomoc przy podmianie w środku tygodnia?

Woda przy podmianach jaka? dalej 50/50? Właściwości kranówy nie znam, wiem, że jest twarda (dużo kamienia przy wcześniejszych akwariach)

Staram sie dużo czytać, ,można trafić na bardziej i mniej merytoryczne tematy, chętnie zasugeruje sie jakimiś linkami dla początkujących, głównie chodzi o start aqwa i nawożenie.
Awatar użytkownika
pawprz
Posty: 2006
Rejestracja: 24 mar 2015, 9:40
Imię: Paweł
Lokalizacja: Mielec/Wola Mielecka
Akwarium: 112L, 20L, 20L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: pawprz »

Test HN3 nie potrzebny bo rybek nie planujesz już wpuszczać. I "na poważnie " tzn ma to być ogólne , roślinne biotopowe? Jest to konieczne by dobrać jakie podmianki z czego i co ile.

Co do oświetlenia kłócił się nie będę. Duch pewno ma power ledy na adzie i na 100% jest pewny że glonów nie będzie. Przejrzałem trochę interneta i mam inne wnioski, ale trzymam kciuki za sukces.
Awatar użytkownika
SGN77
Posty: 32
Rejestracja: 24 lis 2017, 11:39
Imię: Marcin
Lokalizacja: Leżajsk
Akwarium: 96l
Płeć:
Wiek: 28

Post autor: SGN77 »

Ma to być akwarium ogólne/roślinne - bez nastawiania sie na jakiś konkretny biotop. Czasówke ustawiłem na 6,5h.

Co do testów, rozumiem ze część nie bedzie mi narazie potrzebna, chodzi mi bardziej o to, co przyda mi sie w przyszłości.
Awatar użytkownika
duch amazonski
Posty: 1932
Rejestracja: 03 wrz 2014, 19:44
Imię: Darek
Lokalizacja: LUBLIN
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: duch amazonski »

pawprz pisze:
Co do oświetlenia kłócił się nie będę. Duch pewno ma power ledy na adzie i na 100% jest pewny że glonów nie będzie. Przejrzałem trochę interneta i mam inne wnioski, ale trzymam kciuki za sukces.
Nie doczytałem, ze pledy.
Pled pledowi nie równy. Zresztą na Adzie ciężko o glony jak się nie przesadza z nawozami. U mnie potas był na 8-10ppm. gH za niskie.
Prawdziwy mężczyzna płacze tylko wtedy, gdy szampon szczypie w oczka.
Awatar użytkownika
SGN77
Posty: 32
Rejestracja: 24 lis 2017, 11:39
Imię: Marcin
Lokalizacja: Leżajsk
Akwarium: 96l
Płeć:
Wiek: 28

Post autor: SGN77 »

Są to ledy Epistar, żaden "no name". Glonów chce uniknąć, wiec dmucham na zimne i świece mniej.
Awatar użytkownika
pawprz
Posty: 2006
Rejestracja: 24 mar 2015, 9:40
Imię: Paweł
Lokalizacja: Mielec/Wola Mielecka
Akwarium: 112L, 20L, 20L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: pawprz »

To nie chodzi o to że ledy firmy takiej czy innej. Bardziej problem tkwi w tym, że to światło nie jest takie jak np. świetlówek. Kogo byś z doświadczonych (Darku bez urazy) nie zapytał zaleci powolny start oświetlenia nie na maksa. Wynika to z np. nie wykształconej do końca biologii. Dałeś bakterie ale to tylko skróci cykl; azotowy, a nie zastąpi. Darek podchodzi do sprawy na lajcie bo miał tylko Ade (i uzywał dość drogich nawozów specjalnych pod Adę), a u Ciebie są wymieszane różne firmy do końca nie wiadomo co będzie się dostawało do wody. Dlatego ja ze swojej strony zalecam cierpliwość i systematyczne zwiększanie świecenia nie od razu na maksa.
Awatar użytkownika
duch amazonski
Posty: 1932
Rejestracja: 03 wrz 2014, 19:44
Imię: Darek
Lokalizacja: LUBLIN
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: duch amazonski »

Uważasz że 27 W w ledach to dużo? Nawet mnozac razy dwa to wychodzi 0,7 W/l. I to przy bardzo optymistycznym założeniu. Roslinki nie są mega wymagajace i nie muszą miec duzej mocy światełka, ale nie pisz, ze doswiadczeni zaczynaja od 5/6h bo to lekka przesada. :mrgreen:
Jak trochę walnie pyłem po szybach to nie powód do paniki.
Schody mogą się zacząć przy "pelnym nawozeniu". Ale to za miesiąc. :P
Prawdziwy mężczyzna płacze tylko wtedy, gdy szampon szczypie w oczka.
Awatar użytkownika
SGN77
Posty: 32
Rejestracja: 24 lis 2017, 11:39
Imię: Marcin
Lokalizacja: Leżajsk
Akwarium: 96l
Płeć:
Wiek: 28

Post autor: SGN77 »

Przy robieniu lampki przyjąłem przelicznik ok 0,3W/l LED to około 0,5W/l"tradycyjnego" oświetlenia . Wystarczająca ilość? kilka sztuk moge dołożyć.

Schody-czyli? czego moge sie spodziewać za miesiąc?

[ Dodano: 2017-11-28, 09:07 ]
Przy robieniu lampki przyjąłem przelicznik ok 0,3W/l LED to około 0,5W/l"tradycyjnego" oświetlenia . Wystarczająca ilość? kilka sztuk moge dołożyć.

Schody-czyli? czego moge sie spodziewać za miesiąc?
Awatar użytkownika
pawprz
Posty: 2006
Rejestracja: 24 mar 2015, 9:40
Imię: Paweł
Lokalizacja: Mielec/Wola Mielecka
Akwarium: 112L, 20L, 20L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: pawprz »

po podaniu nawozów "zazwyczaj" coś się dzieje :P
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwaria Ogólne”